Vypadávanie vlasov u mužov
Androgénna alopécia alebo bežné vzorové vypadávanie vlasov predstavuje viac ako 95% straty vlasov u mužov. Dve tretiny mužov zažijú určitý stupeň značného vypadávania vlasov ešte pred dovŕšením 35 rokov a približne 85% mužov má výrazne redšie vlasy už pred päťdesiatkou. Približne u dvadsiatich piatich percent mužov, ktorí trpia vzorovým vypadávaním vlasov začne tento bolestivý proces skôr, ako dosiahnu vek dvadsaťjeden rokov. [1] Pre doplnenie informácií si môžete prečítať aj sekciu, v ktorej su podrobne rozpísané všetky typy vypadávania vlasov.
Najčastejšia forma vypadávania vlasov u mužov sa často označuje pojmami:
- mužské vypadávanie vlasov
- mužské vzorové vypadávanie vlasov
- dedičné vypadávanie vlasov
- androgénna alopecia
- androgenetická alopecia
Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?
Najviac postihuje mužov europoidného typu (50 až 80% prípadov). Pravdepodobnosť jej získania rastie s pribúdajúcim vekom. Podľa štatistík trpí približne 30% mužov vo veku 30 rokov nejakou formou vypadávania vlasov. U mužov vo veku okolo 80 rokov je to až 80 %.Vypadávanie vlasov je podmienené okrem iného aj rasovo. Napríklad u aziatov je približne o polovicu menej rozšírené ako u europoidnej rasy. [2] [3]
Väčšina mužov, ktorí trpia mužským vzorovým vypadávaním vlasov je veľmi nespokojných so svojou situáciou. Proti vypadávaniu vlasov pre mužov by boli ochotní urobiť čokoľvek, aby toto extrémne vypadávanie vlasov zmenili. Vypadávanie vlasov ovplyvňuje všetky aspekty života postihnutej osoby. Týka sa to medziľudských vzťahov, ako aj profesijného života tých, ktorí ním trpia.
Najčítanejšie za posledný deň
Tipy ako si napriek vypadávaniu vlasov zachovať sebavedomie
- Zachovajte si tú správnu perspektívu. Určite ste už počuli, že človek je sám sebe tým najväčším kritikom. A skutočne je to tak. Sami na seba bývame mnohokrát tvrdší než sú ostatní ľudia. Znamená to ale tiež, že ste kvôli rednúcim vlasom voči sebe oveľa kritickejší, než ktokoľvek iný. Áno, je to pre vás neželaná zmena. Ale pre druhých ľudí je to súčasť vášho vzhľadu. Je to ďalšia črta, ktorá z vás robí vás.
- Zostaňte praktickí, pokiaľ ide o vlasy. Môže to byť síce nepríjemné, ale vypadávanie vlasov nie je v žiadnom prípade nebezpečné. Nejde o život ohrozujúci problém. Je nespočet ochorení, ktoré by ste mohli mať a ktoré by mohli mať vplyv na váš život. Vypadávanie vlasov k nim určite nepatrí. Naučiť sa žiť s rednúcimi vlasmi je psychická výzva. Je to ale len natoľko zložité, ako si to sami skomplikujete.
- Nájdite si účes, ktorý sa vám hodí. Keď sa vypadávanie vlasov stane viditeľné, je vhodné zmeniť účes. Tak, aby rednúcim vlasom lahodil, nie naopak. Pri celkovom vypadávaní vlasov sú kratšie účesy vhodnejšie, lepšie rednutie vlasov zamaskujú. Ak vám ustupuje vlasová línia, skúste si vlasy začesať dozadu. Ak sa vám tvoria holé miesta po strane hlavy, skúste ich rozdeliť práve na tú postihnutú stranu. Ak všetky pokusy zamaskovať vypadávanie vlasov zlyhajú, môžete si hlavu vždy ešte kompletne oholiť.
- Navštívte lekára. V závislosti na type vypadávania vlasov a základnom probléme, kvôli ktorému vám vlasy padajú, môže byť vypadávanie vlasov liečiteľné. Niektoré prípravky môžu vypadávanie vlasov spomaliť či úplne zastaviť. Trvá to síce niekoľko mesiacov, no môžete sa cítiť lepšie už len preto, že sa snažíte voči problému niečo podniknúť.
- Skúste terapiu. Ak máte stále problém vysporiadať sa s vypadávaním vlasov, nie je vôbec hanbou vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. Je to vždy lepšie ako sa cítiť zle či hlúpo. Problémy s úzkosťou, depresiami a nízkym sebavedomím môžu ovplyvniť mentálne zdravie.
Obsah:
Priebeh vypadávania vlasov u mužov
Vedecky najakceptovanejšia teória prečo mužom vlasy vypadávajú popisuje, že hormón dihydrotestosterón (DHT) spôsobuje skracovanie vlasových cyklov a počas nich aj miniaturizáciu a postupný zánik citlivejších vlasových folikulov. [4] [5] Takéto citlivé folikuly sa nachádzajú na celej vrchnej časti hlavy a preto sa pri mužskom type vypadávania vlasov postupne vytvára na hlave známy vzor "podkovy". Najčastejší postup vypadávania vlasov dedičného typu znázorňuje Norwoodova stupnica. [6]
V počiatočnej fáze sa mužské vypadávanie vlasov vizuálne prejaví hlavne kvôli postupnému zmenšovaniu hrúbky vlasov, čím sa vlasy javia redšie. V počiatočnom štádiu je hustota vlasov stále rovnaká, ale vlasy strácajú hrúbku.
Preto lieky proti vypadávaniu vlasov v tejto fáze väčšinou zaberajú (zabránia vytváraniu DHT alebo aktivujú vlasové folikuly) ale nezaberajú už na miestach, ktoré sú už úplne bez vlasov.
Pozrime si vlasy v detailnejších záberoch:
Na prvej fotke môžeme vidieť vlasy z bočnej strany, ktoré nie sú poškodené vplyvom DHT. Vidíme skupinky hrubých vlasov, prípadne jemnejšie vlasy. Toto je normálny stav. |
Na ďalšom obrázku vidíme detailný záber na miesto (v krúžku), kde sú vlasy poškodené DHT. Sú jemnejšie, ale ich hustota je ešte zachovaná. |
|
Mužské vypadávanie vlasov neprebieha často jednorazovo. Má cyklický charakter – znamená to, že človek, ktorému vypadávajú vlasy, prechádza obdobiami silného a slabšieho vypadávania vlasov alebo stagnácie. Niektoré prejavy možno označiť ako extrémne vypadávanie vlasov. Dôvody a mechanizmus prečo sa to takto deje zatiaľ niesú presne známe. Vieme však, že celková hustota vlasov sa znižuje s pribúdajúcom vekom. Aj u mužov, ktorí nemajú predispozíciu na genetické vypadávanie vlasov, sa s pribúdajúcom vekom niektoré vlasy na celej ploche hlavy zjemňujú. Výsledkom je, že vlasy pôsobia redšie. [7]
Androgénna alopecia nepatrí výhradne medzi mužské problémy. Každá žena má aj mužské pohlavné hormóny, ktorých účinky sú normálne potláčané prevahou väčšieho množstva ženských pohlavných hormónov. V živote ženy sú však obdobia, kedy sa pomer hormónov mení napríklad počas niektorých ochorení, po pôrode alebo v období prechodu, čo môže viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov u žien.
Príčiny vypadávania vlasov u mužov
Androgénna alopécia alebo mužské vzorové vypadávanie vlasov je zodpovedné za veľkú väčšinu vypadávania vlasov u mužov. Existujú však i ďalšie možné dôvody a príčiny, prečo ľudia strácajú vlasy. Príčinou vypadávania vlasov u mužov môže byť okrem dedičného padania vlasov aj závažné ochorenie, reakcia na určité lieky, vo vzácnych prípadoch dokonca aj extrémne stresujúce udalosti. O všetkých typoch vypadávania vlasov si môžete prečítať v sekcii typy vypadávania vlasov. Za väčšinu vypadávania vlasov u mužov však môžu gény, hormóny a vek.
Čítaj aj Bežné typy a príčiny vypadávania vlasov.
Gény
Dedičné vypadávanie vlasov zapríčiňujú špecifické zdedené gény. Tieto gény môžu pochádzať od hociktorého z rodičov. Ak ale človek takéto gény zdedí, neznamená to automaticky, že sa uňho vypadávanie vlasov prejaví.
Hormóny
Hormóny sú látky, ktoré sú vytvárané v žľazách v ľudskom tele. Žľazy ich vylučujú priamo do krvného obehu a tak sa dostanú do celého tela. Hormóny sú veľmi účinné látky a majú výrazný vplyv na fungovanie ľudského tela. Najdôležitejší mužský hormón je testosterón. Je vytváraný v semenníkoch a je príčinou mnohých zmien v období puberty na tele muža, zmeny hlasu, rastu ochlpenia alebo nárastu svalov. Tento hormón je však aj jeden z dôvodov vypadávania vlasov u mužov. [8]
Pôsobením enzýmu 5-alfa reduktáza sa testosterón premieňa na aktívnejšiu formu – dihydrotestosterón (DHT). DHT sa naviaže na receptory buniek vlasových folikulov. U folikulov, ktoré sú geneticky citlivejšie na DHT, spôsobuje ich zmenšovanie a skracovanie rastového cyklu. V každom cykle teda vlas vyrastie jemnejší až nakoniec vlasový folikul môže úplne zaniknúť. DHT je vo veľkom množstve obsiahnuté aj v maze, ktorý produkuje mazová žľaza napojená na vlasový folikul. Maz sa dostáva na povrch pokožky, kde sa hromadí a spätne negatívne vplýva na vlas. Je preto veľmi dôležité umývať hlavu kvalitnými šampónmi, ktoré dokážu DHT z pokožky odstrániť. Nadmerné množstvo DHT spôsobuje napríklad aj akné alebo zväčšenie prostaty u starších mužov. Je zaujímavé, že testosterón je u mužov príčinou rastu všetkého ochlpenia na tele. Rast vlasov však nie je ovplyvnený hormónmi. Naopak vypadávanie vlasov hormónmi ovplyvnené je.
Vek
Prítomnosť génov a hormónov nie je sama o sebe postačujúca na spustenie procesu vypadávania vlasov. Je tu ešte časové hľadisko - vek - ktoré zapríčiňuje v náväznosti na genetickú predispozíciu alebo množstvo testosterónu v tele, že u každého človeka vypadávanie začne v inom veku.
To, čo muži trpiaci dedičným vypadávaním vlasov skutočne zdedia, sú vlasové folikuly s genetickou precitlivenosťou na dihydrotestosterón (DHT). Vlasové folikuly, ktoré sú citlivé na DHT začnú miniaturizovať, čím sa skráti ich životnosť. Tieto zasiahnuté folikuly nakoniec úplne zastavia tvorbu vlasov.
Vzorové vypadávanie vlasov je všeobecne charakterizované nástupom ustupujúcej vlasovej línie a rednutím vlasov. Vlasy v týchto oblastiach, vrátane spánkov a strednej časti hlavy, sa zdajú byť najviac citlivé na DHT. Toto vypadávanie neskôr postupuje ďalej a spôsobí plešatosť celého vrchu hlavy. V pokročilejších fázach dedičného vypadávania vlasov zostanú vlasy len po okraji hlavy, čím sa vytvorí vzhľad “podkovy”. U niektorých mužov môžu byť ovplyvnené DHT aj tieto zostávajúce vlasy.
Čo je to DHT?
Dihydrotestosterón (DHT) je derivát alebo vedľajší produkt testosterónu. Testosterón sa premieňa na DHT pomocou enzýmu typu II 5-alfa-reduktázy, ktorý sa nachádza v mazových žľazách vlasových folikulov. Hoci celý genetický proces vypadávania vlasov nie je úplne známy, vedci vedia, že DHT zmenší vlasové folikuly, a že keď je DHT potlačené, vlasovým folikulom sa darí. Vlasové folikuly, ktoré sú citlivé na DHT, musia byť vystavené tomuto hormónu po dlhšiu dobu na to, aby sa proces miniaturizácie dokončil. V dnešnej dobe je tento proces možné spomaliť, dokonca aj zastaviť ak sa zasiahne dostatočne skoro. [9]
Diagnostika vypadávania vlasov u mužov
Správne diagnostikovanie vypadávania vlasov u mužov je väčšinou jednoduchšie ako u žien. Typické vzorové vypadávanie vlasov je obvykle diagnostikované na základe vzhľadu a postupu vypadávania vlasov a podrobnej anamnézy, vrátane otázok týkajúcich sa výskytu vypadávania vlasov v rodine. Na určenie stupňa miniaturizácie vlasových folikulov by mal skúsený odborník na vypadávanie vlasov pokožku preskúmať pod zväčšením (najlepšie zariadením nazývaným denzitometer).Toto hodnotenie je veľmi dôležité na určenie správneho druhu liečby.
Častokrát už podľa vzhľadu a postupu vypadávania vlasov u mužov dokáže človek aj bez zložitejších testov povedať, či sa jedná o vzorové vypadávanie vlasov - androgénnu alopéciu. V tomto prípade sa postup pri samodiagnostike skladá z 2 krokov:
- Vyskytuje sa vzorové vypadávanie vlasov v rodine? (súrodenci, rodičia, vzdialenejšia rodina)
- Porovnanie postupu vypadávania vlasov na Norwoodovej stupnici
Pokiaľ sa androgénna alopécia vyskytuje v rodine alebo ste našli podobnosť v postupe vypadávania vlasov na Norwoodovej stupnici, je veľká pravdepodobnosť, že sa vo Vašom prípade o androgénnu alopeciu naozaj jedná. V opačnom prípade doporučujeme prečítať si o ďalších typoch vypadávania vlasov.
Upozornenie: niektoré “kliniky“ môžu na správne diagnostikovanie vypadávania vlasov u mužov odporučiť nákladnú analýzu vlasov alebo biopsiu pokožky hlavy. Jediným dôvodom, prečo vykonať analýzu vlasov, je posúdiť možnosť, že vypadávanie vlasov bolo spôsobené jedom. Analýza vlasov môže odhaliť látky ako je napríklad arzén alebo olovo, ale vypadávanie vlasov spôsobené jedmi sa neprejavuje ako mužské vzorové vypadávanie vlasov. Týmto klinikám by ste sa mali vyhnúť a požiadať o radu odborníka, ktorý Vás riadne vyšetrí a pomôže Vaše vypadávanie vlasov liečiť.
Norwoodova stupnica vypadávania vlasov
Pri zvažovaní liečby vypadávania vlasov je dôležité pochopiť, v akom štádiu je vypadávanie vlasov. Norwoodova stupnica ukazuje najbežnejší postup vypadávania vlasov u mužov trpiachich androgénnym (dedičným, vzorovým) vypadávaním. Norwoodova stupnica bola publikovaná v roku 1975 Dr. O’tarom Norwoodom. Definuje 2 najčastejšie postupy vypadávania vlasov (bežne sa vyskytujú aj kombinácie týchto fáz resp. postupov). Norwoodova stupnica je aj dobrý spôsob ako zistiť, kam môže vypadávanie Vašich vlasov pokračovať, pokiaľ ho nezačnete liečiť čo najskôr. [10] [6]
Poznámka: Existuje mnoho variantov dedičného vypadávania vlasov. Tieto sú uvedené ako tie najtypickejšie.
"Bežný" typ
Vlasy začínajú vypadávať v oblasti čela (kúty) a na temene hlavy. Tieto oblasti sa postupne rozširujú až sa nakoniec spoja a vytvoria súvislú vypadanú oblasť od čela až po temeno hlavy. Posledné stupne už možno označiť za extrémne vypadávanie vlasov.
- 1. stupeň - predstavuje vlasovú líniu mladého človeka, ktorému nevypadávajú vlasy (na stupnici nie je znázornený).
- 2. stupeň - naznačuje postup vlasovej línie asi 1,5 cm smerom nahor do tzv. "dospelej" línie. Tento prípad nepredstavuje fázu vypadávania vlasov.
- 3. stupeň - predstavuje prvotnú fázu vypadávania vlasov u mužov. Je typické ubúdaním vlasov v oblasti čelovej línie. Vytvárajú sa tzv. "kúty".
- 3. stupeň vertex - predstavuje počiatky vypadávania vlasov v oblasti temena. Vlasy na tomto mieste začínajú strácať hrúbku a postupne vypadávajú.
- 4. stupeň - je charakteristický ďalším vypadávaním vlasov v oblasti čela a vypadaná oblasť na temene je zreteľnejšia a naďalej sa rozširuje. Oblasť čela a temena rozdeľuje tzv. "mostík".
- 5. stupeň - vypadaná oblasť na temene a v prednej časti sa stále rozširujú. V tejto fáze je mostík medzi nimi narušený.
- 6. stupeň - "mostík" spájajúci zavlasené časti nad ušami mizne. Vytvorila sa súvislá vypadaná oblasť. Zostávajúce vlasy vytvárajú známy tvar "podkovy".
- 7. stupeň - predstavuje veľmi pokročilé štádium vypadávania vlasov. Zostáva súvislý tenký pás nevypadaných vlasov nad ušami a vzadu na hlave.
Typ "A"
Je charakteristický ubúdaním vlasov od čela smerom dozadu po temeno (vertex). Pri tomto type je vypadávanie vlasov v oblasti temena limitované aj v pokročilom štádiu. Tento postup sa vyskytuje u menej ako 10% všetkých prípadov. Je ale viac výrazný, pretože ubúdanie vlasov na čele je omnoho intenzívnejšie.
Liečba vypadávania vlasov u mužov
Najvhodnejšiu liečbu mužského typu vypadávania vlasov - androgénnej alopecie - vyberajte na základe stupňa vypadávania vlasov. Rovnako ako pri každej inej liečbe je najväčšia šanca na úspech a najlepšie výsledky sú dosiahnuté vtedy, pokiaľ sa s vhodnou liečbou vypadávania vlasov u mužov začne čo najskôr.
Ak to s liečbou vypadávania vlasov myslíte naozaj vážne, venujte zvýšenú pozornosť nasledujúcim riadkom. Nasledujúce informácie sú založené na vedeckých poznatkoch o vypadávaní vlasov, odporúčaniach dermatológov ako aj skúsenostiach pacientov s liečbou mužského vypadávania vlasov. Tieto odporúčania sa považujú za úspešne pre väčšinu pacientov trpiacich genetickým vypadávaním vlasov. Pri zostavovaní liečby vypadávania vlasov u mužov majte vždy na pamäti nasledujúce kroky. Z čoho by teda mala pozostávať naozaj účinná liečba vypadávania vlasov u mužov?
1. Odstrániť z tela DHT | ||
Účinný šampón
|
+ | DHT blokátor tablety
|
2. Aktivovať folikuly k opätovnému rastu |
|
3. Doplniť chýbajúce vitamíny/minerály |
Aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky. |
4. Zahustenie vlasov |
Tento krok nie je nutný. Pacienti však často počas liečby siahajú po zahusťovačoch vlasov, pretože kvalitne prekryjú riedke vlasy a tak im pomôžu prekonať obdobie liečby. Odporúčaný zahusťovač: Toppik |
Odporúčaná liečba na základe stupňa vypadávania vlasov
Podľa nasledovnej tabuľky, znázorňujúcej jednotlivé štádiá dedičného vypadávania vlasov u mužov, si môžete zvoliť najprimeranejšiu liečbu.
Toto štádium nenaznačuje, že sa jedná o dedičné vypadávanie vlasov. Prípadný ústup vlasovej línie z čela o približne 1 cm je normálny jav prichádzajúci s vekom. Ak máte pocit, že sa predsa len jedná o dedičné vypadávanie vlasov, skúste začať používať kvalitný šampón proti vypadávaniu vlasov ako prevenciu.
Doporučená liečba:
Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
3-4x do týždňa
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne
V tomto štádiu je každá liečba skôr prevencia ale v prípade výskytu vypadávania vlasov v rodine sa odporúča zvýšiť pozornosť.
Predstavuje ústup čelovej línie a rednutie vlasov v oblasti kútov. V prípade, že sa jedná o dedičné vypadávanie vlasov, po vhodnej liečbe je vysoká šanca, že sa vlasy vrátia do pôvodného stavu.
Doporučená liečba:
Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
Používajte denne
DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320.
1 kapsula denne
Vlasový aktivátor: Spectral RS s aminexilom
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne
Výraznejšie vypadávanie vlasov. Skorá liečba môže zastaviť vypadávanie a navrátiť väčšinu vlasov.
Doporučená liečba:
Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
Používajte denne
DHT blokátor: saw palmetto extrakt 1000
1 kapsula denne
Po dôkladnom zvážení vedľajších účinkov môžete skúsiť liečbu finasteridom alebo dutasteridom.
Vlasový aktivátor: Spectral DNC-N s Nanoxidilom 5% alebo liečba laserovým aktivátorom
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne
Výraznejšie vypadávanie vlasov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o vypadávanie dedičného typu. Vlasy sa pravdepodobne nenavrátia do pôvodného stavu ale skorá liečba dokáže zastaviť vypadávanie vlasov a navrátiť ich do takého stavu, aby to bolo pre Vás akceptovateľné.
Doporučená liečba:
Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
Používajte denne
DHT blokátor: saw palmetto extrakt 1000
1 kapsula denne
Po dôkladnom zvážení vedľajších účinkov môžete skúsiť liečbu finasteridom alebo dutasteridom.
Vlasový aktivátor: Spectral DNC-N s Nanoxidilom 5% + liečba laserovým aktivátorom
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne
Vlasy sú výrazne vypadané. Po začatí vhodnej liečby je veľká šanca, že sa obnoví dostatočné množstvo vlasov, aby to bolo pre Vás akceptovateľné. Možný je návrat na úroveň 4 alebo 3.
Doporučená liečba:
Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
Používajte denne
DHT blokátor: saw palmetto extrakt 2500
1 kapsula ráno 1 kapsula večer
Po dôkladnom zvážení vedľajších účinkov môžete skúsiť liečbu finasteridom alebo dutasteridom.
Vlasový aktivátor: Spectral DNC-N s Nanoxidilom 5% + liečba laserovým aktivátorom
Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne
Ak po 1 roku liečby nie sú viditeľné žiadne výsledky, možno zvážiť transplantáciou vlasov.
Veľké množstvo vlasov je vypadaných. Určite nie je šanca navrátiť pôvodný stav s liečbou, ktorá je v súčasnosti dostupná. Ak chcete predsa vyskúšať šťastie, tak začnite liečbu pre úroveň 5. Po začatí liečby je teoreticky možné navrátiť sa na úroveň 5 alebo 4.
Ak ste si stále ešte nezvykli na holú hlavu, je možné zamyslieť sa nad transplantáciou vlasov.
Čo všetko treba urobiť pri liečbe dedičného padania vlasov u mužov?
Odstrániť DHT z tela
Prvý nevyhnutný krok v liečbe vypadávania vlasov u mužov musí zahŕňať zníženie produkcie a výskytu DHT v tele a na pokožke hlavy. Orálne užívanými liekmi tzv. DHT blokátormi ale aj vhodným účinným šampónom, ktorý dokáže hĺbkovo odstrániť maz z povrchu hlavy. Zníženie DHT v tele bude mať za následok zníženie až zastavenie vypadávania vlasov.
Účinný šampón
Vhodný šampón proti vypadávaniu vlasov je dôležitou súčasťou liečby. Vypadávanie vlasov je často spojené s nadmernou tvorbou mazu na pokožke hlavy. DHT sa nachádza v hojnom množstve v maze a ak sa dokonale a pravidelne neodstraňuje, môže dochádzať k negatívnemu pôsobeniu na vlasy. Vyberte si preto šampón, ktorý obsahuje viacero účinných látok. Ako pri všetkých liekoch proti vypadávaniu vlasov - vyberajte šampón podľa zloženia, nie podľa ceny.
Extrakt zo Saw Palmetta
Najrozšírenejší prírodný blokátor DHT je extrakt zo Saw Palmetta. Je to výťažok z bobúľ rastliny Serenoa Repens, ktorý obsahuje priaznivé množstvo nenasýtených mastných kyselín a sterolov. Účinok extraktu spočíva v blokovaní pôsobenia enzýmu 5-alfa reduktáza a následne zníženej produkcii DHT, ktoré je pre vlasy nepriaznivé. Podľa štúdií je odporúčaná denná dávka 320mg denne. Extrakt zo saw palmetta sa využíva ako súčasť liečby vypadávania vlasov u mužov v každom štádiu vypadávania vlasov. [11] [12]
Dostupnosť: Voľnopredajný liek
Riziko vedľajších účinkov: minimálne.
Finasterid
Medicína výrazne pokročila v liečbe vypadávania vlasov u mužov. S príchodom blokátorov 5-alfa-reduktázy, ako Propecia/Finasterid a vývojom chirurgickej obnovy vlasov, už možno pomôcť mnohým ľuďom s viditeľnou stratou vlasov. Na druhej strane však často liečba nezostáva bez vedľajších účinkov. Finasterid je generický názov pre značkové lieky Proscar a Propecia. Finasterid bol pôvodne vyvinutý spoločnosťou Merck ako liek na liečbu zväčšenej prostaty (Proscar). Počas štúdií na mužoch s problémami s prostatou bol pozorovaný zaujímavý vedľajší efekt rastu vlasov.
Účinná látka Finasterid vďačí za svoj úspech svojej schopnosti špecificky inhibovať typ II 5-alfa-reduktázy, čo je enzým, ktorý premieňa testosterón na silnejší dihydrotestosterón (DHT). 1 mg finasteridu v lieku môže účinne znížiť DHT až o 60%, ak sa užíva denne. Je to práve DHT, ktorý zmenší alebo miniaturizuje vlasový folikul, čo nakoniec vedie k plešatosti. 60% zníženie hladiny DHT preukázateľne zastavilo progresiu vypadávania vlasov u 86% mužov užívajúcich tento liek v klinických štúdiách. 65% účastníkov výskumu udávalo podstatné zvýšenie rastu vlasov. Finasterid nelieči vypadávanie vlasov natrvalo – ak aj liečba zaberie, po vysadení sa stav vráti na pôvodnú úroveň, a to už za niekoľko mesiacov. [13]
Dostupnosť: Na predpis. Lieky s touto účinnou látkou sú zatiaľ v SR schválené výhradne na liečbu problémov s prostatou.
Riziko vedľajších účinkov: Žiaľ pozitíva sú častokrát prevyšené negatívami. Muži, ktorí sa rozhodnú užívať lieky s obsahom finasteridu berú na seba riziko možných výrazných vedľajších účinkov ako napríklad zníženie libida (sexuálna túžba), erektilná dysfunkcia (impotencia), znížené množstvo ejakulátu, bolesti v oblasti semenníkov alebo zväčšenie prsníkov (gynekomastia). V niektorých prípadoch však následky zostávajú trvalé. Rovnako nie je vylúčené, že sa následky dlhodobej liečby prejavia až po niekoľkých rokoch alebo desaťročiach. Je preto potrebné dôkladne zvážiť výhody a nevýhody takejto liečby.
Dutasterid
Účinná látka Dutasterid účinkuje podobne ako finasterid. Podľa výskumov však blokuje 5-alfa reduktázu typu I aj II. [14]
Dostupnosť: Na predpis. Lieky s touto účinnou látkou sú zatiaľ v SR schválené výhradne na liečbu problémov s prostatou.
Riziko vedľajších účinkov: Podobné ako pri finasteride. Nie je vylúčené, že sa následky dlhodobej liečby prejavia až po niekoľkých rokoch alebo desaťročiach. Je preto potrebné dôkladne zvážiť výhody a nevýhody takejto liečby.
Podporiť rast nových vlasov vlasovými aktivátormi
Vlasové aktivátory sú ďalším odporúčaným krokom v liečbe vypadávania vlasov u mužov. Vlasový folikul ničený účinkami DHT potrebuje energiu aby sa "prebral" a začal opäť produkovať silný a zafarbený vlas. Existuje viacero druhov vlasových aktivátorov s mnohými účinnými látkami, ktoré fungujú napríklad na princípe zabezpečenia väčšieho prísunu krvi k folikulom a tak zabezpečia väčší prísun výživných látok alebo priameho dodanie účinných látok a vitamínov cez pokožku.
Minoxidil
Liek s obsahom Minoxidilu bol prvý liek schválený na liečbu mužskej plešivosti. Po mnoho rokov bol minoxidil vo forme tabliet používaný na liečbu vysokého krvného tlaku. Rovnako ako pri finasteride, výskumníci objavili veľmi zaujímavý vedľajší účinok tohto lieku. Ľuďom, ktorí užívali tento liek, rástli vlasy na nečakaných miestach ako na lícach a na zadnej strane rúk, niektorým z nich dokonca na čele.
Niektorí podnikaví výskumníci sa chytili myšlienky, že použitie minoxidilu lokálne (jeho aplikácia priamo na hlavu) môže podnietiť rast vlasov na holých miestach. Bolo to tak v rôznej miere v závislosti na rozsahu vypadávania vlasov. Na svoju dobu bola táto liečba revolučná. Hoci minoxidil klinicky preukázal, že spomaľuje progresiu vypadávania vlasov a podnecuje rast vlasov, najinformovanejší odborníci ho vidia ako pomerne málo účinný liek v boji proti vypadávaniu vlasov. Vzhľadom na to, že minoxidil nemá žiadny vplyv na hormonálny proces vypadávania vlasov, jeho pozitívne účinky sú v najlepšom prípade dočasné a zvyčajne prinesú trochu neuspokojivé dlhodobé výsledky. [15] [16]
Dostupnosť: Voľne dostupný v lekárňach
Riziko vedľajších účinkov: Liečba minoxidilom však rovnako ako finasterid nesie možné vedľajšie účinky. Alergické reakcie v podobe vyrážok, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujúce bolesti na hrudi alebo zrýchlený tep srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté vedľajšie účinky.
Nanoxidil 5%
Táto účinná látka je modernejšia a bezproblémová verzia Minoxidilu. Podľa výrobcu má lepšie vlastnosti vďaka nižšej molekulovej hmotnosti. Dokáže preniknúť hlbšie k vlasovým folikulom. [17]
Dostupnosť: Zatiaľ voľne dostupný vo vlasovom aktivátore Spectral DNC-N
Riziko vedľajších účinkov: Neboli zistené vedľajšie účinky
Laserová terapia
Laserové svetlo aplikované na skalp je jednou z najnovších terapií v boji proti vypadávaniu vlasov. Laserová terapia (LLLT) je dostupná vďaka ručným laserovým zariadeniam a môže byť vykonávaná doma alebo pod dohľadom lekára. LLLT sprostredkúva rast nových vlasov skrz priame alebo nepriame zvýšenie proliferačnej aktivity vo vlasovom folikule. Znamená to, že bunky sa "prebúdzajú" a rýchlejšie sa delia.
Dostupnosť: voľne dostupná
Vedľajšie účinky: Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky
Doplniť vitamíny a minerály
Vlasy potrebujú pre správny rast určité aminokyseliny, vitamíny a minerály vo vhodných množstvách. V prípade, že sú hladiny nižšie, môže to negatívne ovplyvniť kvalitu vlasov alebo spôsobiť aj ich vypadávanie. Ku každej liečbe vypadávania vlasov sa preto odporúča doplniť vitamíny proti vypadávaniu vlasov, aby sa eliminovala možnosť vypadávania vlasov z nedostatku vitamínov. Doplnenie vitamínov a minerálov môže naviac posilniť vlasy a spôsobiť, že budú vyzerať zdravšie a lesklejšie. Ako vedľajší efekt užívania vitamínov na vlasy je aj zlepšenie kvality nechtov.
Podľa osobných preferencií použiť zahusťovač vlasov
Zahusťovač nie je liek. Nelieči vypadávanie vlasov. Je to v podstate prípravok na prekrytie presvitajúcej pokožky cez preriedenú vlasovú časť hlavy. Hlavnou zložkou zahusťovača vlasov sú tzv. mikrovlákna, ktoré sa nanesú nasypaním alebo nasprejovaním na preriedené vlasy. Hojne sa využíva na zahustenie jemných, riedkych vlasov alebo po transplantácii vlasov na prekrytie darcovských rán. Viac o Zahusťovači vlasov.
Liečba vypadávania vlasov – ako dlho trvá, kým sa dostavia výsledky liečby?
Liečba vypadávania vlasov ako aj samotné vypadávanie vlasov je veľmi komplexný problém, ktorý žiaľ nie je ani v súčasnej dobe ešte dostatočne preskúmaný. Úspešnosť liečby vypadávania vlasov sa líši od človeka k človeku a dôvodom je aj zložitosť samotného problému vypadávania vlasov. Môže sa preto stať, že presne rovnaká liečba vypadávania vlasov u niektorých pacientov zaberie perfektne, u niektorých iba trochu a niekto žiaľ nepocíti žiadne výsledky. Dôležité je na liečbu nezanevrieť a dodržiavať pravidelnosť, pretože u niekoho sa môžu dostaviť výsledky aj neskôr. Ak zistíte, že Vám liečba ani po dlhšej dobe nezaberá, nezúfajte, naštastie existuje viacero účinných látok, ktorých kombinácia môže mať práve na Vaše vlasy výrazné účinky.
Proces opätovného rastu vlasov ovplyvňuje veľmi veľa faktorov. Napríklad stav folikulov, stupeň vypadávania vlasov, v akom sa začína liečba vypadávania vlasov. Tiež vek pacienta a jeho celkový zdravotný profil. A samozrejme zvolený typ liečby. Preto je rýchlosť, v akej začnete badať výsledky, vždy jedinečná. Navyše, je takmer nemožné predpovedať nástup účinkov na „všeobecnej báze“.
Vychádzajme z toho, že zvolíte najúčinnejší režim liečby pre váš problém, snažíte sa zastaviť ďalšie padanie vlasov a podporiť opätovný rast vlasov. Počas prvých 12 mesiacov liečby vypadávania vlasov môžete zvyčajne očakávať nasledovné výsledky:
- možné prvotné zvýšenie vypadávania vlasov – 4 až 6 týždňov
- stabilizácia vypadávania vlasov – 2 až 8 týždňov
- spevnenie a zahustenie vlasov + opätovný rast vlasov v postihnutých oblastiach – 3 až 12 mesiacov
- udržiavanie zlepšeného stavu vlasov – 12 mesiacov a ďalej
Toto sú každopádne kritériá, ktoré by ste si mali sledovať. Ideálne je dokumentovanie fotografiami. Niektorí ľudia zbadajú viditeľné výsledky po prvých 3 až 6 mesiacoch, iní môžu potrebovať dlhší čas, aby bol skutočný progres viditeľný. Závisí to od toho, v akej fáze rastového cyklu vlasov je pacient, keď zaháji liečbu. Takmer každý pacient podstupujúci oficiálnu liečbu vypadávania vlasov zaznamená prinajmenšom stabilizáciu, pokiaľ ide o padanie vlasov.
Ako sme už povedali, zmeny v hustote vlasov by mal pacient začať badať po troch mesiacoch. Niekedy to však trvá aj dvanásť mesiacov. Sú určité faktory, ktoré indikujú, ako môžete na liečbu reagovať. Napriek tomu môže u dvoch pacientov podobného veku a stupňa padania vlasov zabrať liečba veľmi rozdielne.
Ako sa chovajú vlasy po liečbe mužského plešatenia
Vlasy na vrchu hlavy a na ustupujúcej línii zvyčajne spevnejú a zhustnú. Vlasy okolo spánkov však nemusia ani po roku liečby reagovať. Príčinou môže byť fakt, že na spánkoch je rast vlasov najpomalší. Druhou možnosťou je, že u pacientov už na spánkoch nezostali vôbec žiadne vlasy, ani velusové, tenké. Ak už pokožka získala lesklý, plešatý vzhľad, je dosť nepravdepodobné, že by v týchto oblastiach ešte niekedy začali vlasy rásť.
V prípade liečby vypadávania vlasov je každopádne najdôležitejšia prevencia. S liečbou je nutné začať hneď, ako zbadáte, že vám vlasy začínajú rednúť, že ich kvalita klesá, jednoducho, že sa s vlasmi deje niečo nekalé… pretože ak už raz vlasový folikul kompletne odumrie, vlasy z neho znovu rásť nebudú.