Domov / / / Vypadávanie vlasov u mužov

Vypadávanie vlasov u mužov

Posledná úprava 03.07.2019

Androgenetická alopécia alebo bežné vzorové vypadávanie vlasov predstavuje viac ako 95% straty vlasov u mužov. Dve tretiny mužov zažijú určitý stupeň značného vypadávania vlasov ešte pred dovŕšením 35 rokov a približne 85% mužov má výrazne redšie vlasy už pred päťdesiatkou. Približne u dvadsiatich piatich percent mužov, ktorí trpia vzorovým vypadávaním vlasov začne tento bolestivý proces skôr, ako dosiahnu vek dvadsaťjeden rokov. Pre doplnenie informácií si môžete prečítať aj sekciu, v ktorej su podrobne rozpísané všetky typy vypadávania vlasov.

Najčastejšia forma vypadávania vlasov u mužov sa často označuje pojmami:

 • mužské vypadávanie vlasov
 • dedičné vypadávanie vlasov
 • androgénna alopecia
 • androgenetická alopecia

dht vypadávanie vlasov androgénna alopécia u mužov a žien

Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?

Najviac postihuje mužov europoidného typu (50 až 80% prípadov). Pravdepodobnosť jej získania rastie s pribúdajúcim vekom. Podľa štatistík trpí približne 30% mužov vo veku 30 rokov nejakou formou vypadávania vlasov. U mužov vo veku okolo 80 rokov je to až 80 %.Vypadávanie vlasov je podmienené okrem iného aj rasovo. Napríklad u aziatov je približne o polovicu menej rozšírené ako u europoidov.

Väčšina mužov, ktorí trpia mužským vzorovým vypadávaním vlasov je veľmi nespokojných so svojou situáciou a boli by ochotní urobiť čokoľvek, aby ju zmenili. Vypadávanie vlasov ovplyvňuje všetky aspekty života postihnutej osoby. Týka sa to medziľudských vzťahov, ako aj profesijného života tých, ktorí ním trpia. Pre mužov nie je nezvyčajné kvôli ich vypadávaniu vlasov zmeniť prácu.

Priebeh vypadávania vlasov u mužov

​Vedecky najakceptovanejšia teória prečo mužom vlasy vypadávajú popisuje, že hormón dihydrotestosterón (DHT) spôsobuje skracovanie vlasových cyklov a počas nich aj miniaturizáciu a postupný zánik citlivejších vlasových folikulov. Takéto citlivé folikuly sa nachádzajú na celej vrchnej časti hlavy a preto sa pri mužskom type vypadávania vlasov postupne vytvára na hlave známy vzor "podkovy". Najčastejší postup vypadávania vlasov dedičného typu znázorňuje Norwoodova stupnica.

V počiatočnej fáze sa mužské vypadávanie vlasov vizuálne prejaví hlavne kvôli postupnému zmenšovaniu hrúbky vlasov, čím sa vlasy javia redšie. V počiatočnom štádiu je hustota vlasov stále rovnaká ale vlasy strácajú hrúbku.

Preto lieky proti vypadávaniu vlasov v tejto fáze väčšinou zaberajú (zabránia vytváraniu DHT alebo aktivujú vlasové folikuly) ale nezaberajú už na miestach, ktoré sú už úplne bez vlasov.

Pozrime si vlasy v detailnejších záberoch:

Na prvej fotke môžeme vidieť vlasy z bočnej strany, ktoré nie sú poškodené vplyvom DHT. Vidíme skupinky hrubých vlasov, prípadne jemnejšie vlasy. Toto je normálny stav.

Na ďalšom obrázku vidíme detailný záber na miesto (v krúžku), kde sú vlasy poškodené DHT. Sú jemnejšie, ale ich hustota je ešte zachovaná.


​Tretí obrázok (krúžok v strede hlavy) ukazuje oblasť, kde už vlasy dlhodobejšie vypadávajú. Pozorujeme výrazné zmenšovanie a aj viditeľne zníženú hustotu.

Mužské vypadávanie vlasov neprebieha často jednorázovo. Má cyklický charakter – znamená to, že človek, ktorému vypadávajú vlasy, prechádza obdobiami silného a slabšieho vypadávania vlasov alebo stagnácie. Dôvody a mechanizmus prečo sa to takto deje zatiaľ niesú presne známe. Vieme však, že celková hustota vlasov sa znižuje s pribúdajúcom vekom. Aj u mužov, ktorí nemajú predispozíciu na genetické vypadávanie vlasov, sa s pribúdajúcom vekom niektoré vlasy na celej ploche hlavy zjemňujú. Výsledkom je, že vlasy pôsobia redšie.

Androgénna alopecia nepatrí výhradne medzi mužské problémy. Každá žena má aj mužské pohlavné hormóny, ktorých účinky sú normálne potláčané prevahou väčšieho množstva ženských pohlavných hormónov. V živote ženy sú však obdobia, kedy sa pomer hormónov mení napríklad počas niektorých ochorení, po pôrode alebo v období prechodu, čo môže viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov u žien.

Zdroje

Čítajte ďalej Vypadávanie vlasov u žien
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vypadávanie vlasov u mužov Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

 • Saw Palmetto extrakt 320mg

  • Extrakt zo Saw palmetta v tobolkách
  • Prírodný prostriedok používaný celosvetovo na liečbu vypadávania vlasov

  Liek na predpis? : Nie

Čítajte viac

Blízke témy