Minoxidil
Obsah:
Ako Minoxidil vznikol
Pôvodne bol Minoxidil vyvinutý v 70. rokoch 20. storočia ako liek určený na krvný tlak, užíval sa orálne. Lekári však zistili, že ľudia, ktorí ho brali, začali na určitých častiach tela zarastať. Viedlo to k vývoju roztoku na vonkajšie použitie na liečbu androgénnej alopecie pre mužov a aj pre ženy.
Štúdie preukázali, že liek môže u niektorých ľudí vyprovokovať rast vlasov, pokiaľ ho aplikovali lokálne. Liek totiž dokáže predĺžiť rastovú fázu vlasu. Každý vlas prechádza rastovým cyklom, kedy približne 1000 dní rastie a potom vypadne.
Minoxidil po aplikovaní na vlasovú pokožku vyvoláva skorú anagénnu fázu. Vlasové folikuly tak predčasne prejdú zvyšným rastovým cyklom a potom začínajú opäť rásť. Práve to je dôvod, prečo niektorým ľuďom po nasadení minoxidilu najskôr vlasy začnú výraznejšie padať. Keď vlasové folikuly prechádzajú rastovým procesom a vstúpia do anagénu, môžu staré vlasy začať vo veľkom vypadávať. Potom to skutočne vyzerá, že prichádzate o oveľa viac vlasov ako zvyčajne.
Liek je k dispozícii v dvoch koncentráciách: dvojpercentná a päťpercentná. 2% Minoxidil je určený pre ženy, 5% je určený pre mužov. Možno ho získať v tekutej alebo penovej forme.
Použitie Minoxidilu
Rogaine (Regaine) je obchodný názov pre Minoxidil určený na liečbu padania vlasov. Rogaine je lokálny roztok, ktorý sa aplikuje priamo na vlasovú pokožku. Dá sa kúpiť bez lekárskeho predpisu a to ako generický prípravok v koncentrácii 5% (pre mužov) a 2% (pre mužov aj pre ženy).
Americká FDA schválila Minoxidil (lokálny minoxidil) na liečbu mužského vzorového vypadávania vlasov v roku 1988. Povolenie bolo v roku 1991 rozšírené aj na použitie u žien. Po tom, čo sa z Minoxidilu stal voľnopredajný liek, rozšírili výrobcovia produktovú líniu o rôzne prípravky. Penový preparát bol vytvorený v roku 2006. Z pohľadu liečby dosiahnete rovnaké výsledky pri užívaní roztoku alebo peny, pokiaľ tieto lokálne produkty obsahujú rovnaké množstvo Minoxidilu. Hlavný rozdiel medzi týmito preparátmi je v spôsobe merania správnej dávky a v spôsobe aplikácie. Výhodou tekutého prípravku je lepšia možnosť odmerania úplne presnej dávky, použitie peny vyžaduje odhad „od oka“. Rozhodujúce môže byť aj to, či je pre vás pri nanášaní výhodnejšie použiť aplikátor alebo prsty.
2% alebo 5% Minoxidil?
Pôvodné štúdie zaoberajúce sa Rogainom boli uskutočnené na temene hlavy, čo vyvolalo mylný dojem, že je účinný iba v tejto oblasti. Hoci účinkuje Minoxidil najlepšie na temene, funguje v menšej miere aj v iných oblastiach. Napríklad na prednej časti pokožky hlavy, pokým sa tam nachádzajú aspoň jemné (miniaturizované) vlasy. Neúčinkuje, pokiaľ je táto oblasť úplne plešatá.
Najväčší prínos medikácie vidno pri používaní od piatoch mesiacov do dvoch rokov, potom dochádza k postupnému poklesu efektivity. Tí, ktorí užívajú Minoxidil dlhodobo, budú o vlasy stále prichádzať, no tento proces bude o čosi pomalší.
Minoxidil sa má aplikovať na vlasovú pokožku raz alebo dva krát denne. Liečba účinkuje iba vtedy, ak je v priamom kontakte s pokožkou, nie s vlasmi. Zároveň účinkuje iba v oblastiach, kde je aplikovaná. Preto je dôležité používať medikáciu v prednej časti vlasovej pokožky, ak je to oblasť rednutia vlasového porastu.
5% prípravok je efektívnejší, než 2% roztok, no obsahuje propylénglykol, zložku, ktorá dráždi vlasovú pokožku a môže vyvolať dojem zlepených vlasov, ktoré sa ťažko udržiavajú. Ak by to mal byť problém, mali by ste zvážiť užívanie 5% roztoku večer a 2% roztoku ráno (tam je základom alkohol, takže je roztok menej lepivý). Pri užívaní Minoxidilu sa badateľný výsledok dostaví až po šiestich až dvanástich mesiacoch. Väčšina pacientov, u ktorých sa prejaví vplyv Minoxidilu, udáva zníženie rýchlosti vypadávania vlasov, prípadne oneskorenie vo vypadávaní vlasov. Lieky zároveň slúžia na posilnenie existujúcich vlasov. Výsledky vidno u pacientov, ktorým rástli krátke, jemné chĺpky. Na úplne plešatej hlave nové vlasy nevyrastú.
Rogaine pena
Rogaine pena je druh 5% Minoxidilu v glycerínovej a alkoholovej báze. Penová technológia je tradičný spôsob dodania Minoxidilu do vlasovej pokožky, a to bez lepivého a dráždivého vplyvu propylénglykolu, zložky používanej v pôvodnom 5% roztoku. Po uvoľnení z plechovej nádoby vyzerá nový produkt ako pena na holenie, no rýchlo sa „topí“, keď dosiahne telesnú teplotu. Aplikácia Rogainu v penovej forme umožňuje pohodlné nanesenie na vlasovú pokožku bez stekania po čele alebo krku, a tiež bez zanechania lepkavých zvyškov vo vlasoch. Mnoho pacientov ale považuje aplikáciu tohto prípravku priamo na vlasovú pokožku, kde liek účinkuje, za zložitú.
Lokálna aplikácia Rogainu raz denne (lokálny minoxidil 2% a 5%) sa zdá byť takmer rovnako efektívny, ako jeho používanie dva krát denne. Dôvodom je, že hoci má Minoxidil relatívne krátky polčas rozpadu, pokiaľ sa užíva orálne (ide o niekoľko hodín), ak ho aplikujete lokálne, je jeho polčas rozpadu na pokožke až 22 hodín. Z toho vyplýva, že dávkovanie raz denne je rozumné riešenie. Je ale dôležité uvedomiť si, že firma, ktorá pôvodne vyrábala Rogaine (Pfizer), udáva, že je menej efektívny, ak sa použije iba raz denne. [1]
Ak sa používanie Minoxidilu preruší, efekt lieku sa do troch mesiacov vytratí a dostaví sa predchádzajúca schéma padania vlasov. Ak sa začne Minoxidil opätovne užívať, vypadnuté vlasy to už nedokáže navrátiť. Preto je lepšie kúru neprerušovať, ale používať ju pravidelne.
Minoxidil bol predpisovaný v kombinácii s inými liečivami, ako napríklad lokálna kyselina retinová (retin-A), aby sa podporilo jeho vstrebávanie do pokožky, a tým sa zároveň zvýšila jeho efektivita. Takáto kombinácia liekov však môže výrazne zvýšiť absorpciu Minoxidilu do krvného obehu a zvýšiť riziko potenciálnych vedľajších účinkov, vrátane zmien krvného tlaku a vážneho podráždenia vlasovej pokožky, ktoré môže viesť až k zjazveniu.
Použitie penového Minoxidilu u žien
Použitie 2% roztoku aj 5% penového prípravku Minoxidilu je v prípade žien overené. Ženy sú všeobecne citlivejšie na vedľajšie účinky Minoxidilu, pokiaľ ide o riziko zníženia krvného tlaku (hypotenzia) a liečba na ne môže pôsobiť utlmujúco. U žien je tiež zvýšené riziko vytvorenia alergickej kožnej reakcie (kontaktná dermatitída).
Nepríjemnou lokálnou reakciou, ktorou po aplikácii Minoxidilu niekedy ženy trpia, je vznik ochlpenia na tvári. Hoci ochlpenie po prerušení liečby postupne vymizne, bude potrebné z času na čas chlpy odstrániť. Je potrebné s liekom zaobchádzať opatrne a vyhnúť sa stekaniu Minoxidilu na spánky a čelo. Takto problém aspoň čiastočne obmedzíte, no jeho vzniku úplne nezabránite. Podstatne väčšie riziko prejavenia týchto vedľajších účinkov hrozí pri použití 5% roztoku, obzvlášť, ak je aplikovaný dva krát denne.
Použitie Minoxidilu pri padaní vlasov u mužov
U mužov, ktorí trpia na mužské dedičné padanie vlasov, dochádza k zmenšeniu vlasových folikulov, vlas sa stáva jemnejším a krehkejším. Deje sa tak niekedy po puberte a tento jav je spájaný s androgénmi, mužskými pohlavnými hormónmi. Práve preto sa volá takýto typ padania vlasov androgénna alopécia. Vlasová pokrývka redne a vlasy na temene sa stávajú jemnejšími.
Hoci je Minoxidil pri celkovej mužskej plešatosti menej efektívny ako pri ošetrení „lysín“, je minoxidil najčastejšie používaná zložka v lokálnych prípravkoch určených na rast vlasov. U niektorých mužov totiž môže použitie lieku vo forme roztoku alebo peny zastaviť padanie vlasov. Dokonca dokáže stimulovať rast nových vlasov. Dôležité je, aby muži s terapiou začali včas, hneď ako vlasy začnú padať. A následne v nej pokračovali, aby bolo možné udržať výsledky. Má to svoje výhody aj nevýhody, no Minoxidil môže byť veľmi efektívny.
Vieme, že Minoxidil stimuluje nárast vlasov, predlžovaním ich rastového cyklu. Presný mechanizmus účinku na vlasové folikuly však nie je celkom známy. Preto je najjednoduchšie hovoriť všeobecne o Minoxidile ako o vlasovom aktivátore.
Výhody Minoxidilu u mužov
Minoxidil môže byť dobrá voľba pri padaní vlasov, ak vám vlasy začali padať iba nedávno. Tu sú jeho výhody:
- Je efektívny, hlavne u mladých mužov. Teda v prípade, že začnete s používaním Minoxidilu včas, obzvlášť, ak ste dvadsiatnik a začínajú vám rednúť vlasy. A ak váš otec alebo strýko trpí na mužské vzorové vypadávanie vlasov, máte dobré šance, že na liečbu Minoxidilom zareagujete pozitívne.
- Je voľne predajný. Lekársky predpis nie je vôbec nutný. Minoxidil môžete kúpiť v lekárni či online. Niektorí lekári ale odporúčajú prekonzultovať váš zámer s obvodným lekárom alebo dermatológom.
Nevýhody Minoxidilu u mužov
Užívanie Minoxidilu prináša aj nejaké negatíva:
- Môže to byť finančne náročné. Ošetrovanie Minoxidilom je dlhodobá záležitosť, prvé výsledky sa dostavia najskôr o tri-štyri mesiace. Po vysadení terapie jej prínosy vymiznú.
- Môže to byť komplikované. Aplikovať prípravok na vlasovú pokožku môže byť pre niektorých mužov výzvou. Roztok by sa mal aplikovať dva krát denne, u niekoho stačí raz denne.
- Minoxidil nezaberie u každého. Minoxidil zaberá najlepšie u mladých mužov, ktorým vlasy ešte len začali vypadávať. Tí, ktorí sú už plešatí, nové vlasy vďaka minoxidilu nezískajú. U niekoho bude možné podporiť rast nových vlasov, u niektorých mužov však Minoxidil iba zastaví vypadávanie vlasov. V niektorých prípadoch prípravok nebude fungovať vôbec.
- Ak s ošetrovaním prestanete, padanie vlasov bude pokračovať. Ak ukončíte liečbu, vlasy vám začnú znovu rednúť.
Niekedy sa Minoxidil predpisuje spolu s ďalšou liečbou androgénnej alopécie. Ide o Finasterid (Propecia). Muži by mali zvoliť ale iba jeden prípravok a skúsiť ho užívať minimálne rok, než pridajú niečo ďalšie. Ak vyskúšate oba naraz, nebudete vedieť, ktorý z nich u vás zabral.
Použitie Minoxidilu pri padaní vlasov u žien
Minoxidil, ktorý sa aj u žien aplikuje lokálne na vlasovú pokožku, funguje pri vypadávaní vlasov iba vtedy, ak ide o ženské dedičné padanie vlasov a nie o nejakú inú príčinu padania vlasov.
Za normálneho stavu vyrastie vlas približne o jeden a pol centimetra za mesiac. Každý vlas rastie asi šesť rokov, potom sa jeho rast zastaví, na chvíľu si oddýchne. Prípadne vypadne a je nahradený novým vlasom, ktorý rastie ďalších šesť rokov. Ak rastú vaše vlasy normálne, tak v akomkoľvek čase rastie približne 85% vlasov, zvyšných 15 percent je v pokojovej fáze.
V prípade, že trpíte na ženské dedičné vypadávanie vlasov, vaše vlasové folikuly sa s postupom času stále viac zmenšujú. Čím sú menšie, tím kratší čas vlasy rastú. Ak vám padajú celé pramene vlasov, nenahrádzajú sa normálnymi novými vlasmi. Nové pramene sú jemnejšie a krehkejšie.
Lekári si myslia, že popri iných možných príčinách prispieva k ženskému vzorovému padaniu vlasov starnutie, genetika a zmeny hladín mužských hormónov (androgénov) po menopauze. Preto sa aj ženské vzorové padanie vlasov označuje ako androgénna alopécia.
Pre ženy sa odporúča 2% Minoxidil, muži môžu použiť aj 5% zloženie v tekutej forme.
Výhody Minoxidilu u žien
U väčšiny žien Minoxidil padanie vlasov spomalí alebo zastaví. A takmer u štvrtiny žien, ktoré ho používajú, dokáže Minoxidil dokonca podporiť rast nových vlasov. Najlepšie účinkuje, ak ho začnete používať hneď, ako zistíte, že vám začínajú padať vlasy.
Dá sa kúpiť voľne, takže nepotrebujete lekársky predpis. Odborníci však odporúčajú, aby ste svoj zámer prekonzultovali so svojím praktickým lekárom alebo dermatológom. Padanie vlasov totiž môže byť spôsobený aj inými zdravotnými problémami, napríklad nesprávne fungovanie štítnej žľazy alebo abnormality v príjme živín. Viď tiež Príčiny padania vlasov u žien.
Nevýhody Minoxidilu u žien
Pri používaní minoxidilu kvôli padaniu vlasov sa pripravte aj na niektoré negatíva.
- Je to drahé. Pri používaní Minoxidilu (či už ide o Rogain alebo jeho generikum) rátajte s tým, že ide o liečbu, ktorú sa neodporúča prerušiť. Po ukončení medikácie sa totiž výsledky vytratia a vlasy začnú znovu padať.
- Môže to byť nepohodlné. Prostriedok treba nanášať priamo na vlasovú pokožku dva krát denne.
- Môže to spôsobiť nežiadúci rast ochlpenia. U niektorých žien môže pri užívaní minoxidilu dôjsť k rastu ochlpenia na tvári. Stáva sa to, ak vám liečivo steká na tvár, alebo jednoducho ako vedľajší účinok aplikácie na vlasovú pokožku. Riziko je menšie, ak používate 2% koncentráciu lieku. 5% koncentrácia je určená pre mužov.
- Zo začiatku môže dôjsť k zvýšenému padaniu vlasov. Počas prvých dvoch až štyroch týždňov používania Minoxidilu si môžete všimnúť, že vám vypadáva viacej vlasov. Deje sa tak preto, že sú staré vlasy vytláčané novými.
- Môže to trvať mesiace, kým sa dostavia viditeľné výsledky. Musíte ho užívať minimálne štyri mesiace, dokonca až rok, než zbadáte nejaké výsledky. A aj potom dochádza k miernemu opätovnému rastu vlasov iba u jednej z piatich žien. Väčšina žien udáva len spomalenie alebo zastavenie padania vlasov.
- Môže vám to dráždiť pokožku. Môže dôjsť k podráždeniu kože, vzniku lupín a začervenaniu.
Upozornenie a vedľajšie účinky Minoxidilu
Výsledky pri užívaní Minoxidilu nezbadáte okamžite, trvá až štyri mesiace, pokým sa padanie vlasov nezastaví, alebo nezačnú rásť nové vlasy. Minoxidil navyše neúčinkuje u každého. Minoxidil by ste navyše nemali používať, pokiaľ nepoznáte presnú príčinu vášho padania vlasov. Existuje množstvo iných dôvodov, okrem dedičného vypadávania vlasov. Ak vám zrazu vypadalo veľké množstvo vlasov alebo je padanie vlasov nerovnomerné, vyhľadajte lekára.
Nežiadúce účinky Minoxidilu
Alergické reakcie v podobe vyrážok, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujúce bolesti na hrudi alebo zrýchlený tlkot srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté príznaky. [2]
Minoxidil a vedecké výskumy a testy
Výskumy zaoberajúce sa účinnosťou Minoxidilu
Androgénna alopécia je termín označujúci dedičné vypadávanie vlasov (u mužov často s charakteristickým tvarom podkovy, u žien prevažne rozptýlené). Muži a ženy s androgénnou alopéciou často používajú Minoxidil či iné alternatívy ako Nanoxidil či Trioxidil. Účinnosťou Minoxidilu sa pritom zaoberalo viacero medzinárodných výskumov.
Pri jednom teste dobrovoľníci na dvoch iránskych dermatologických klinikách aplikovali Minoxidil denne, údaje boli následne získané od 95% zúčastnených. Odstúpenie od výskumu z dôvodu vedľajších účinkov bol relatívne minimálny (13% vypadnutých mužov). Väčšina osôb ukončila liečbu kvôli slabému účinku (66,5%), prípadne boli iba príliš leniví, aby si prípravok aplikovali (15,3%). Navyše, miera úspešnosti Minoxidilu počas dlhodobého sledovania (v dĺžke 5 rokov) sa zdá byť nižšia, než pri kratších pokusoch s približne 20-30% pacientov, ktorí boli s výsledkami spokojní. [3]
Porovnávacia štúdia sa zamerala špeciálne na androgénnu alopéciu, pričom porovnávala účinok 5% roztoku Minoxidilu (50 mg) oproti 1% (10 mg), každý aplikovaný dva krát denne. Zistilo sa, že po 24 týždňoch sa pri zvýšenej koncentrácii podstatne zvýšil účinok a vlasy vykazovali opätovný rast v meraniach v 8., 16. a 24. týždni. Priemerná zmena od východiskovej hodnoty pri nižšej dávke (vzhľadom na počet jemných chĺpkov) bola 21,2 a pri skupine s 5% roztokom bola 26,4. Podobný trend bol badateľný aj v prípade celkového počtu vlasov, hoci prínos nebol päťnásobne vyšší u vyššej dávky. Napriek tomu bol podstatne vyšší. Pri tejto štúdii bola odozva 77,4% v prípade 1% skupiny a 81,1% v 5% skupine, pokiaľ ide o nepatrné zlepšenie. Mierne zlepšenie stavu hlásilo 30,8% a 17,1% zúčastnených. [4]
Výskumy týkajúce sa mechanizmus pôsobenia Minoxidilu
Presný mechanizmus pôsobenia Minoxidilu zatiaľ nie je známy. Minoxidil pôsobí hlavne na predĺženie anagénnej fázy vlasových buniek, počas ktorej vlasy rastú. Vlasové bunky prechádzajú troma fázami, rastovou (anagénnou), prechodnou (katagénnou) a pokojovou (telogénnou). Tieto sa cyklicky obmieňajú, pričom nové folikuly nahrádzajú tie staršie. Skrátená anagénna fáza je zodpovedná za problémy s vypadávaním vlasov. Tak, ako je tomu pri mužskej plešatosti (androgénnej alopécii), kedy testosterón a jeho derivát DHT ovplyvňuje skrátenie anagénu.
Podľa testovania mechanizmu účinkovania Minoxidilu, pôsobí minoxidil priamo na ATP-senzitívne K+ kanály. Podľa in vitro štúdie (s použitím orgánovej kultúry) bol Minoxidil schopný utlmiť redukciu anagénnej fázy vyvolanej tolbutamidom, ktorý blokuje ATP-senzitívny K+ kanál. Minoxidil zároveň spôsobí to, že „otvorí“ draslíkové kanály (teda K+ kanály) k bunkám folikulov s rôznorodou distribúciou k folikulom, cibuľkám a vlasovej pokožke. Štúdia tiež uvádza, že Minoxidil predĺžil anagén iba na kultúrach bez vybraných rastových faktorov (inzulín, hydrokortizón), a pri takomto scenáre tolbutamid blokoval Minoxidil. Jeden z týchto receptorov (sulfonylmočovina 2B) sa prejavuje v bunkách papilárnej línie, rovnako ako vo folikuloch, a može byť zapojený do minoxidilovej signalizácie prostredníctvom adenozínu a receptora A1. [5]
Ďalším vierohodným vysvetlením by mohlo byť posilnenie prietoku krvi, zvýšený prietok krvi bol zaznamenaný pri 5% koncentrácii lokálneho Minoxidilu, pri nižších dávkach tomu tak nebolo. [6]
Je tiež možné, že Minoxidil pôsobí prostredníctvom imunitného systému. Odborníci predpokladajú, že stimulácia prostaglandínovej syntázy-1 a následná produkcia PGE môže vyvolať rast vlasov. Treba poznamenať, že padanie vlasov typu alopecia areata je podľa všetkého prepojené s imunitným systémov, kedy je nadbytok Th1 signalizácie vzhľadom k Th2, spájaný s patofyziológiou autoimunitného kožného ochorenia – alopecia aerata. [7]
Výskumy týkajúce sa stupňa efektívnosti Minoxidilu
Vyššia koncentrácia Minoxidilu (5%) sa zdá byť efektívnejšia. No napriek tomu, že oproti 2% ide o viac ako dvojnásobnú dávku, výsledok nie je dvakrát tak efektívny. Odozva aj stupeň efektivity je iba nepatrný, tak ako pri 5% prípravkoch, tak pri 5% roztokoch a penách. [8] [9] [10]
Po vysadení užívania Minoxidilu sa hodnoty opätovného rastu vlasov znormalizujú a po 4 až 6 mesiacoch sa znovu prejaví plešatenie. [11] [12]
Minoxidil je v prípade straty vlasov iba provizórne riešenie, nie je to liečba. Po vysadení Minoxidilu sa jeho účinky postupne vytratia a znovu dochádza k plešateniu.
Porovnávacie štúdie týkajúce sa Minoxidilu
Jedna štúdia porovnávala 5% Minoxidil vo forme peny (aplikácia raz denne po 50 mg) oproti 2% minoxidilovému roztoku užívanému dva krát denne po 20 mg. Išlo o ženy trpiace na alopéciu. Testované osoby po 24 týždňoch udávali, že 5% pena je oveľa efektívnejšia než 2% roztok. Rast vlasov stúpol o 16,2% v prípade peny a 13,8% v prípade roztoku. Pena bola vyhodnotená ako podstatne lepšia aj vzhľadom na to, že nenarušovala účes a bolo hlásených podstatne menej vedľajších účinkov. [13] [14]
Minoxidilová pena účinkuje už pri jednej aplikácii denne, a môže byť o niečo efektívnejšia, než tradičný roztok.
Ak porovnáme efektívnosť 5% Minoxidilu s 1mg s orálnym blokátorom DHT, ktorý vyvoláva rast vlasov (Finasterid), bolo podľa štúdie zameranej na androgénnu alopéciu po 12 mesiacoch aplikácie zistené, že úspešnosť Minoxidilu je 52% a Finasteridu 80%. V prípade hodnotenia účastníkov štúdie sa nepodarilo nájsť podstatné rozdiely v efektívnosti. Finasterid bol ale spájaný s nižšou hladinou androgénov (DHT) a poklesu libida u 15% osôb. [15]
Minoxidil môže byť rovnako efektívny ako Finasterid, no nástup účinku u Minoxidilu je nižší ako u Finasteridu.
Výskumy týkajúce sa vzájomnej interakcie výživných látok a Minoxidilu
Tretinoín (kyselina all-trans retinová)
Tretinoín je lokálne užívaná kyselina all-trans retinová, účinný analóg vitamínu A. Tretinoín dokáže zvýšiť priepustnosť kože pre Minoxidil v priemere trojnásobne pri 0,05%. Sám o sebe má schopnosť vyvolať opätovný rast vlasov, hoci s nižšou odozvou, než samotný Minoxidil.
Dodanie tretinoínu v 0,01% roztoku k 5% minoxidilovému roztoku spôsobí, že jednodenná aplikácia 5% roztoku je rovnako efektívna ako používanie Minoxidilu dva krát denne bez pridania tretinoínu. [16]
Pyrithion zinku
Pyrithion zinku je protilupinová zložka, ktorá môže pri opätovnom raste vlasov pomôcť. Porovnávacia štúdia porovnávala 1% pyrithion zinku (Head and Shoulders) s 5% Minoxidilom (Rogaine), rovnako ako ich kombináciu. Minoxidil bol viac než dva krát tak efektívny ako pyrithion zinku a ich kombinácia vykazovala lepšie výsledky ako 5% Minoxidil užívaný počas 9 týždňov. Účinkoval však horšie ako Minoxidil. Rozdiel oproti pyrithion zinku užívanému počas 26 týždňov nebol významný. [17]
Ketokonazol
Ketokonazol (Nizoral) je lokálna aplikácia, ktorá dokáže znížiť syntetizovanie testosterónu na DHT a znižuje androgénny efekt DHT u mužského dedičného vypadávania vlasov.
Výskum, ktorý skombinoval šampón s obsahom 2% ketokonazolu a 2% minoxidilu, udáva, že táto kombinácia bola efektívnejšia, než samotný 2% minoxidil a efektívnejšia než samotný 1mg finasterid. Bola však menej efektívna, než kombinácia 2% minoxidilu a 1mg finasteridu. [18] Ďalšia štúdia, ktorej sa zúčastnili 8 muži s androgénnou alopéciou, porovnávala 2% ketokonazol aplikovaný 2 až 4 krát týždenne a denná aplikácia minoxidilu udáva, že minoxidil bol v nevýznamnom merítku efektívnejší pri podpore rastu vlasov. [19]
Kombinácia výživných látok môže mať aditívne alebo synergické výhody, no kombinačné štúdie nemajú vysokú výpovednú hodnotu.
Otázky a odpovede o Minoxidile
Ako rýchlo Minoxidil účinkuje?
Účinok Minoxidilu sa objavuje po približne 8 týždňoch liečby a je maximálny po 4 mesiacoch. Z tela zmizne približne po 1 - 2 týždňoch. [20] Inak povedané, aj keď začne minoxidil pôsobiť okamžite, prvé tri až šesť mesiacov nie sú výsledky badateľné. Po šiestich mesiacoch však už môžete vidieť určité zlepšenie v raste vlasov. Konečný výsledok je potom viditeľný približne po roku nepretržitého používania minoxidilu.
Je vyššia koncentrácia Minoxidilu zárukou vyššieho účinku?
Najčastejšie používané koncentrácie Minoxidilu sú 2% a 5%. Pritom 5% koncentrácia Minoxidilu má väčšiu efektivitu ako 2% koncentrácia, pretože sa jednoducho do pokožky vstrebe viac Minoxidilu.
Pri 5% koncentrácii Minoxidilu v roztoku na báze alkoholu dosiahla účinná látka najvyššiu možnú vstrebateľnosť. Je teda zbytočné používať vyššie koncentrácie Minoxidilu obsiahnutého v roztoku na báze alkoholu. Navyše, vyššia koncentrácia Minoxidilu tiež vedie k vyšším vedľajším účinkom.
Kto by nemal užívať Minoxidil?
Dojčiace ženy. Zistilo sa, že Minoxidil preniká aj do materského mlieka.
Lupiny alebo mastný povlak na hlave po aplikácii Minoxidilu.
Minoxidil sa najčastejšie distribuuje vo forme roztoku, ktorý obsahuje Minoxidil (2% alebo 5% koncentrácia prípadne viac), alkohol (etanol) a propylénglykol.
Dôležitý je pomer alkoholu a propylénglykolu. Pokiaľ obsahuje roztok vysoké percento alkoholu, ktorý pokožku vysúša, s veľkou pravdepodobnosťou sa budú vytvárať po čase lupiny.
Na druhej strane, ak roztok obsahuje vysoké percento propylénglykolu, po aplikácii bude minoxidil na hlave pomalšie schnúť. Na hlave sa dlhšie udrží mastný povlak. Propylénglykol taktiež spôsobuje podráždenie pokožky a svrbenie.