Androgénna alopécia

Posledná úprava 16.03.2018

Androgénna alopécia, obyčajne nazývaná mužské alebo ženské vypadávanie vlasov (u mužov často v charakteristickom tvare podkovy a u žien rozptýlené vypadávanie po celej hlave), bola pred niekoľkými desaťročiami len čiastočne pochopená. Po mnoho rokov sa vedci domnievali, že androgénna alopécia bola spôsobená prevahou mužského pohlavného hormónu, testosterónu, ktorý je za normálnych podmienok v stopovom množstve prítomný aj u žien. Zatiaľ čo testosterón zohráva dôležitú úlohu v procese vypadávania vlasov, hlavným vinníkom má byť DHT. Dihydrotestosterón (DHT), derivát mužského hormónu testosterónu, je nepriateľom vlasových folikulov na hlave. Jednoducho povedané, za určitých podmienok DHT chce aby boli vlasové folikuly mŕtve. Toto je teda koreňom mnohých druhov vypadávania vlasov.

Testosterón sa mení na DHT pomocou enzýmu typu II 5-alfa reduktázy, ktorý je prítomný v mazových žľazách vlasového folikulu. Vedci veria, že problémom nie je množstvo testosterónu v krvnom obehu, ale hladina DHT viažúceho sa na receptory vo folikuloch. DHT zmenšuje vlasové folikuly, čo spôsobí, že zdravé vlasy nemôžu prežiť.

Hormonálny proces premeny testosterónu na DHT, ktorý potom poškodzuje vlasové folikuly, je prítomný u mužov aj žien. Za normálnych podmienok, majú ženy len zlomok množstva testosterónu, ktorý majú muži, ale aj nižšia úroveň môže u žien spôsobiť vypadávanie vlasov spôsobené DHT. Ak sa táto úroveň zvýši, DHT je ešte väčším problémom. Hladina DHT sa môže zvýšiť a byť stále podľa lekárov “v norme”, no zároveň môže byť dostatočne vysoká na to, aby spôsobila problém. Hladina DHT sa nemusí zvýšiť vôbec a stále môže spôsobovať problém, v prípade, že je Vaše telo príliš citlivé aj na normálne množstvo chemických látok, vrátane hormónov.

Vzhľadom k tomu, že hormóny pracujú najzdravším spôsobom, keď sú v rovnováhe, hladina androgénov, mužských pohlavných hormónov, nemusí byť zvýšená na to, aby spôsobila problém. Keď je hladina ich náprotivku, ženských hormónov, znížená, dáva to výhodu týmto androgénom ako je napríklad DHT. Takáto nerovnováha môže tiež spôsobiť problémy, vrátane vypadávania vlasov.

Hormóny sú cyklické. U niektorých mužov poklesne hladina testosterónu každú dekádu po tridsiatke o 10 percent. Hladina hormónov u žien pred menopauzou klesá a prudko sa zníži počas a po nej. Cyklická povaha našich vlasov a hormónov je jeden z dôvodov, prečo sa vypadávanie vlasov môže v priebehu liečby, ktorá reguluje vypadávanie vlasov krátkodobo zvýšiť hoci z dlhodobého hľadiska sa vypadávanie vlasov spomalilo (a dlhodobý rast vlasov sa zvýšil).

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Androgénna alopécia Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy