Alopecia Areata

Posledná úprava 14.03.2018

Alopecia areata (AA) je pravdepodobne tretia najbežnejšia forma vypadávania vlasov, s ktorou sa dermatológovia stretávajú, hneď po androgénnej alopécii a telogen effluvium. Celoživotné riziko AA je takmer 2%. Inými slovami: dvaja za 100 ľudí budú počas svojho života trpieť AA. AA nie je nákazlivá, nemôžete sa ňou nakaziť od niekoho, kto ju má.

Vedci sa domnievajú, že AA je autoimunitné ochorenie, podobne ako reumatoidná artritída, ale v tomto prípade imunitný systém napáda namiesto kĺbov vlasové folikuly. Prečo a ako sa AA vyvinie nie je jasné. Imunitný systém sa z nejakého dôvodu nevhodne aktivuje a útočí na vlasové folikuly. Výskum používajúci niekoľko modelov chorôb ukazuje, že určité typy lymfocytov hrajú primárnu úlohu pri vypadávaní vlasov. Zdá sa, že útočia na vlasové folikuly, pretože si mylne myslia, že sú hrozbou pre zvyšok tela.

AA môže postihnúť mužov, ženy i deti. Často sa javí ako dobre ohraničené kruhové holé miesta na hlave. Mnoho ľudí má len jedno alebo dve holé miesta, ale u niektorých môže byť vypadávanie vlasov rozsiahle. Bohužiaľ, u detí, u ktorých sa vyvinie AA pred pubertou, sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozvinie výraznejšie a trvalé vypadávanie vlasov.

Vypadávanie vlasov, ktoré sa rozšíri po celej pokožke hlavy sa nazýva alopécia totalis. Ak sa rozšíri po celom tele a zasiahne vlasovú pokožku, obočie, mihalnice, fúzy, ochlpenie, a všetko ostatné, potom sa tento stav nazýva alopécia universalis. Ak je alopécia obmedzená len na oblasť brady u mužov, nazýva sa alopécia barbae.

Zápal spojený s AA zasahuje korienky vlasových folikulov hlboko v koži. V dôsledku toho je toho na pokožke vidieť len veľmi málo. Nie je prítomné žiadne začervenanie a často ani bolesť. V niektorých prípadoch vo veľmi skorých fázach vývoja AA koža svrbí alebo na dotyk bolí. Zvyčajne ale nie je cítiť nič, vlasy len vypadávajú v prameňoch.

Vypadávanie vlasov môže byť dosť náhle, rozvinúť sa v priebehu niekoľkých dní a objaviť sa kdekoľvek na pokožke hlavy. Holé miesto je zvyčajne hladká plešatá oblasť kože ničím, okrem neprítomnosti vlasov, nezvyčajná. Na rozdiel od iných autoimunitných ochorení, vlasové folikuly nie sú v dôsledku zápalovej reakcie AA úplne zničené a môžu znovu dorásť ak zápal odznie.

Ľudia s len jedeným alebo dvoma holými miestami sa často plne a spontánne zotavia bez ohľadu na to, či sa liečia. U asi 30% ľudí však tento stav pretrváva a zhoršuje sa alebo sa u nich striedajú opakované cykly vypadávanie vlasov a ich opätovného rastu.

AA je tradične považované za ochorenie spôsobené stresom. Bohužiaľ tento názor pretrváva medzi niektorými dermatológmi až dodnes, hoci toto tvrdenie podporuje len veľmi málo vedeckých dôkazov.

AA je oveľa zložitejšie. Extrémny stres môže u niektorých ľudí vyvolať AA, ale nedávny výskum ukazuje, že hrať úlohu môžu aj gény. Pravdepodobne existuje niekoľko génov, ktoré môžu robiť jednotlivcov náchylnejších k rozvoju AA. Čím viac týchto génov človek má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa u neho rozvinie AA.

Niektorí vedci sa domnievajú, že existuje široká škála faktorov, vďaka ktorým sú niektorí ľudia náchylnejší k rozvoju AA. Hormóny, alergie, vírusy a dokonca aj toxíny môžu byť niektoré z nich.

U každého jedinca sa pravdepodobne AA spustí kombináciou niekoľkých z nich.

Liečba alopécie

Existuje niekoľko spôsobov liečby AA, ale nie každá účinkuje u každého a niektorí ľudia s AA nereagujú na žiadnu liečbu. Vzhľadom k tomu, že niektoré z dostupných procedúr majú vysoké riziko vedľajších účinkov, často nie sú používané u detí.

Najbežnejší druh liečby AA zahŕňa použitie kortikosteroidov. Kortikosteroidné krémy aplikované na holé miesta sú medzi priemernými dermatológmi obľúbené, hoci tento druh liečby je úspešný len v tých najmiernejších prípadoch. Účinnejší postup je aplikovať kortikosteroidný roztok do holých miest injekčne. Toto môže dobre fungovať u niektorých ľudí, no je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k nežiadúcim účinkom ako je stenčenie kože v mieste vpichu injekcie.

V rozsiahlych prípadoch sú použité systémové kortikosteroidy (prjímané v pilulkách alebo akejkoľvek inej forme, ktorá má na telo účinok), aj keď nie nepretržite, pretože môžu spôsobiť značné nežiaduce účinky, ako je rednutie kostí. Krátkodobá “pulzná liečba” má často dobré výsledky.

Špecializovanejšie liečebné postupy zahŕňajú aplikáciu kontaktných senzitujúcich chemikálií na kožu. Tie spôsobia alergickú reakciu, ktorá môže prispieť k podpore rastu vlasov. Môže to znieť nepravdepodobne, ale zdá sa, že to funguje. V súčasnosti sú vykonávané laboratórne a klinické štúdie ohľadom rôznych experimentálnych postupov. Jedna skupina testovaných liekov sú "biologiká", ktoré obsahujú kúsky bielkovín, ktoré veľmi špecifickým spôsobom zasahujú do činnosti buniek imunitného systému. Biologiká sú systémovo injekčne podané na utlmenie imunitnej aktivity a umožnenie rastu vlasov. Výsledky týchto štúdií sú očakávané s veľkým záujmom.

Bohužiaľ, u ľudí s rozsiahlejšou, dlhodobou AA, liečba, ktorá je v súčasnej dobe k dispozícii neúčinkuje dobre. Pre týchto jedincov je praktickou odpoveďou iba parochňa a veľa emočnej podpory. Obzvlášť pre deti, ktoré nechcú byť odlišné od svojich spolužiakov v škole a ženy to môže byť deprimujúce.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Alopecia Areata Priemerné hodnotenie: 4.8 6 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy