Telogén Effluvium

Posledná úprava 05.04.2018

Telogen effluvium (TE) je pravdepodobne druhá najčastejšia forma vypadávania vlasov, ktorú dermatológovia liečia. Je to zle definované ochorenie; na pochopenie TE bolo vykonaného len málo výskumu. V podstate však TE nastane, keď dôjde k zmene v počte vlasových folikulov, z ktorých rastú vlasy. Ak počet vlasových folikulov produkujúcich vlasy výrazne klesne z akéhokoľvek dôvodu počas pokojovej, alebo telogénnej fázy, dôjde k výraznému zvýšeniu folikulov vlasov v pokojovej alebo telogénnej fáze. Výsledkom je strata vypadávanie vlasov, alebo TE strata vlasov.

TE sa javí ako difúzne rednutie vlasov na hlave, ktoré nemusí byť rovnomerné. V niektorých oblastiach pokožky hlavy môže byť trochu výraznejšie. Najčastejšie, vlasy na vrchu hlavu rednú viac než tie na bokoch a zadnej časti pokožky hlavy. S výnimkou niekoľkých zriedkavých chronických prípadov zvyčajne nedochádza k ústupu línie vlasov.

Vypadnuté vlasy sú zvyčajne telogénové vlasy, ktoré môžete rozpoznať podľa malého množstva keratínu na koreňovom konci. V tom či je keratinizovaná hrudka pigmentovaná alebo nepigmentovaná nie je žiadny rozdiel, vlasové vlákna sú stále typické telogénne vlasy.

Ľudia s TE nikdy úplne nestratia všetky vlasy, ale v závažných prípadoch môžu byť vlasy nápadne riedke. TE sa často obmedzuje na pokožku hlavy, no vo vážnejších prípadoch môže TE ovplyvniť aj ďalšie oblasti ako napríklad obočie a lonovú oblasť.

Bez ohľadu na formu vypadávania vlasov TE je plne reverzibilné. Vlasové folikuly nie sú trvalo alebo nenávratne zasiahnuté, v pokojovom stave je len viac folikúl než by malo normálne byť.

Vznik TE

1. Aspekt prostredia v ktorom sa nachádzate môže rastúce vlasové folikuly vyrušiť natoľko, že sa rozhodnú na chvíľu vstúpiť do pokojovej fázy. To má za následok zvýšenie vypadávania vlasov a difúzne rednutie vlasov na hlave. Táto forma TE sa môže vyvinúť rýchlo a môže byť viditeľná jeden alebo dva mesiace po udalosti, ktorá vypadávanie vlasov spustila. Ak táto udalosť trvá krátko, vlasové folikuly sa vrátia do svojej rastovej fázy a začnú produkovať nové vlasy relatívne rýchlo. Táto forma TE zvyčajne trvá menej ako šesť mesiacov, a po roku má postihnutý jedinec na hlave opäť normálnu hustotu vlasov.

2. V druhej forme sa TE vyvíja pomalšie a trvá dlhšie. Vlasy z vlasových folikulov nemusia vypadnúť všetky naraz a všetky folikuly nemusia vstúpiť do pokojovej fázy. Namiesto toho môžu folikuly normálne vstúpiť do pokojového stavu, ale namiesto návratu do novej anagénnej rastovej fázy po mesiaci alebo dvoch, zostávajú v telogénnej fáze po dlhšiu dobu.

To má za následok postupnú akumuláciu vlasových folikulov v telogénnej fáze a postupne menej a menej anagénnych vlasových folikulov, z ktorých rastú vlasy. Pri tejto forme TE, môže byť vypadávanie vlasov oveľa nápadnejšie, ale rednutie vlasov na hlave bude pomalé. Táto forma TE je zvyčajne reakciou na pretrvávajúci spúšťací faktor.

3. Pri treťom type TE, vlasové folikuly nezostávajú v pokojovom stave, ale vstupujú do skrátených rastových cyklov. Keď sa to stane, jednotlivec zaznamená rednutie vlasov a trvalé vypadávanie krátkych, tenkých vlasových vlákien.

Príčiny telogen effluvium: stres a strava

Aké sú spúšťacie faktory TE? Stručná odpoveď je: je ich veľa a sú rôzne. Klasické krátkodobé TE často nastane u žien krátko po pôrode. Takzvaná popôrodná alopécia, náhla zmena hladiny hormónov po narodení dieťaťa je pre vlasové folikuly taký šok, že na chvíľu prestanú pracovať. Vypadávanie vlasov môže byť výrazné, ale väčšine žien dorastú vlasy rýchlo. Podobne, očkovanie, nárazové diéty, fyzická trauma, autonehoda alebo operácia môžu niekedy spôsobiť taký šok systému, že časť vlasových folikulov vstúpi do pokojovej fázy. Keď vplyvy životného prostredia odoznejú a telo sa zotaví, TE prejde a nastane nový rast vlasov.

Niektoré lieky, najmä antidepresíva, môžu taktiež vyvolať TE. Zmena lieku problém často vyrieši.

Pretrvávajúce podnety, ako napríklad chronické ochorenie môžu vyústiť v dlhšie trvajúce TE. Pravdepodobne dva najbežnejšie problémy sú chronický stres a nedostatky v strave. Mnohí dermatológovia veria, že chronický stres môže mať postupne negatívny vplyv na rast vlasov a viesť k trvalému TE. Výskum na zvieratách toto tvrdenie potvrdil. Skutočne sa zdá, že existuje súvislosť medzi stresom, zmenami v biochémii vlasového folikulu a väčším množstvom vlasových folikulov vstupujúcich do telogénnej pokojovej fázy.

Dermatológovia debatujú o tom, či aj problémy so stravovaním spôsobujú TE. Nedostatok minerálov, vitamínov, alebo esenciálnych aminokyselín môže určite spôsobiť TE, ako je to v prípade ľudí v krajinách tretieho sveta, kde ich výživa nemusí obsahovať dostatok jednej alebo viacerých živín. Pokusy na zvieratách tiež poskytli ďalšie dôkazy.

V strave v krajinách prvého sveta sa nedostatok určitého vitamínu alebo minerálu zvyčajne vyskytuje len zriedka. Niektorí dermatológovia však tvrdia, že znížením príjmu červeného mäsa príjmu a prikláňaním sa ku vegetariánskej strave, niektorí jedinci nemajú vyvážený príjem všetkých živín potrebných pre dobrú kvalitu vlasov a celkový telesný rast. Existujú tvrdenia, že najmä ženy nemusia mať dostatočný príjem železa. Prečo konkrétne ženy? Pretože, ženy strácajú železo v pravidelných intervaloch v dôsledku menštruácie.

Niektorí dermatológovia sa domnievajú, že pretože v dnešnej dobe jeme menej červeného mäsa, kľúčového zdroju železa, niektorí ľudia neprijímajú dostatok železa, čo vyústi v TE. Ďalšie možné nedostatky modernej severoamerickej stravy - ako je nedostatok zinku, aminokyseliny L-lysínu, alebo vitamínov B6 a B12 – tiež majú prispievať k TE.

Ak existuje podozrenie na nedostatočný príjem určitej živiny v strave, môžete užívať doplnky. Doplnky samotné však môžu spôsobiť problémy. Naše telo dokáže za deň spracovať iba určité množstvo železa. Vo vysokých dávkach je železo toxické a môže spôsobiť naopak vypadávanie vlasov. Pri veľmi vysokých dávkach, spôsobia doplnky výživy obsahujúce železo smrť. Doplnky s vitamínom A môžu u niektorých jedincov tiež vyvolať TE a nadmerné množstvo vitamínu A môže byť tiež toxické.

TE sa môže objaviť samostatne alebo ako súčasť iného ochorenia. Skoré štádiá androgénnej alopécie (mužského alebo ženského ložiskového vypadávania vlasov, skrátene AGA) sú v podstate TE. Skoré štádiá AGA sú charakterizované zvýšením množstvom vlasových folikulov v telogénnej pokojovej fáze. V niektorých raných fázach AGA môže byť v pokojovej telogénnej fáze až 40% vlasových folikulov na hlave.

TE môže byť tiež príznakom ďalších ochorení, napríklad zápalových ochorení ako je alopécia areata. Vlasové folikuly sú obzvlášť citlivé na hormóny štítnej žľazy a asi tretina ľudí s poruchou štítnej žľazy trpí TE. Vystavenie toxínom tiež môže spôsobiť TE ako jeden z mnohých príznakov.

Liečba telogen effluvium

Spôsob akým sa TE lieči, závisí od toho, čo toto ochorenie vyvolalo. Pri krátkodobom TE, ktoré môže byť spojené so spúšťačom ako je operácia, je najlepšou reakciou počkať kým sa vlasové folikuly obnovia samé.

Pri trvalom TE, v prípade, že príčinný faktor môže byť izolovaný, je najlepšou metódou odstrániť ho. Napríklad, ak je problémom stres, redukcia stresu je dlhodobým riešením. Ak krvné testy odhalia nedostatky vo výžive, môže pomôcť užívanie doplnkov. Nedostatok hormónov štítnej žľazy môže byť liečený hormonálnymi doplnkami.

Špecifický kauzálny faktor však často nie je identifikovaný. V tomto prípade existuje niekoľko možností liečby. Väčšina dermatológov odporúča vlasové aktivátory s obsahom účinných látok ako napr. Aminexil, Minoxidil a najnovšie Nanoxidil.

Náš tip

Pred tým než skončíme s témou TE, tu je pár informácií o prirodzenom vypadávaní vlasov. Vlasy vypadávajú každému a je možné, že vám vlasy budú vypadávať v určitých obdobiach roka. Štúdie ukazujú, že ľuďom v severnej Európe ďaleko od rovníka, vypadáva najviac vlasov na jeseň a menšie množstvo na jar.

Toto dočasné zvýšenie počtu vlasových folikulov v telogénnej fáze a vypadávajúcich vlasov nastáva pravdepodobne v dôsledku zmien v hladine hormónov ako reakcia na zmeny v expozícii dennému svetlu. Štúdie noriek a iných cicavcov ukazujú, že expozícia dennému svetlu významne mení hladinu prolaktínu a že prolaktín má významný vplyv na pĺznutie. Rovnako ako u noriek a iných cicavcov, u ľudí je odpoveďou pravdepodobne tiež vypadávanie vlasov. Takáto strata vlasov by mala byť dočasná.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Telogén Effluvium Priemerné hodnotenie: 5 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy