Sezónne vypadávanie vlasov

Posledná úprava 28.02.2023

Sezónne vypadávanie vlasov môže byť veľmi desivé. Prečo nastáva a čo proti nemu možno robiť? Na hlave máme asi 100.000 vlasových folikulov, z ktorých počas ich života opakovane rastú vlasy. Vypadávanie vlasov je prirodzený a potrebný fenomén nášho tela. Vlasy musia vypadnúť, aby urobili miesto pre rast nových zdravých vlasov. Vypadnutie 50-100 vlasov za deň je považované za normálne. Avšak, kedže sme cicavce, zvyčajne nám s nástupom zimy vypadne viac vlasov než čakáme.

Sezónne vypadávanie vlasov je bežné medzi všetkými cicavcami, vrátane človeka, aj keď nie je obmedzené len na jeseň. Ľudia zaznamenajú väčšiu mieru vypadávania vlasov aj na jar, aj keď jesenná strata bude výraznejšia. Či už viac vlasov vypadne na jar alebo na jeseň, celý proces je úplne normálny a nie je žiadny dôvod na obavy, pokiaľ je vypadnuté množstvo vlasov v norme – do 50 vlasov denne.

Pôsobenie slnečného svetla

Vypadávanie vlasov je zvyčajne vidieť v zime. Počas zimy je expozícia dennému svetlu minimálna. V takýchto podmienkach telo produkuje menej melatonínu, čo ovplyvňuje hormóny a ich receptory v pokožke hlavy. Tieto receptory hrajú kľúčovú úlohu pri určovaní miery vypadávania vlasov. Takže nedostatok vitamínu D a rozkolísané hladiny hormónov v tele môže počas zimy spôsobiť sezónne vypadávanie vlasov.

Nadmerné potenie

Ak sa trápite kvôli poteniu, je nepravdepodobné, že by potenie hlavy, ktoré je v lete výraznejšie, spôsobilo aj výraznejšie vypadávanie vlasov. Tiež je pravdou, že ani častejšie umývanie vlasov v lete nemusí súvisieť s výraznejším vypadávaním vlasov (ak si ich samozrejme pri umývaní a utieraní neťaháte a nedriete). Ak by ste si však z hlavy pravidelne neodstraňovali nánosy nečistôt, odumretých buniek a mazu, vlasom by ste iba škodili. Ak vás vlasová pokožka svrbí, môže byť infikovaná, a práve infekcia môže viesť k vypadávaniu vlasov. Vtedy treba navštíviť lekára. Nadmerné potenie môže viesť k vzniku pityrosporovej folikulitídy, kožnému ochoreniu, spôsobenému množením kvasiniek vo vlasových folikuloch. To spôsobuje škvrny podobné akné na pokožke hlavy, čo vedie k svrbeniu, návalu krvi a vypadávaniu vlasov.

Poveternostné podmienky

Sezónne vypadávanie vlasov môže byť aj následkom nepriaznivých poveternostných podmienok. Letá aj zimy môžu vaše vlasy príliš vysušiť. Rozštiepené končeky, slabé korienky, lupiny a neustále zväzovanie si vlasov je len niekoľko príčin zmien v stave vlasov spôsobených zmenou ročného obdobia, čo spôsobuje ich vypadávanie. Najlepší spôsob, ako sa s tým vysporiadať, je chrániť si vlasy pred zlými poveternostnými podmienkami. Napríklad si zabaľte vlasy do šatky vždy keď idete von.

Ako sa vyrovnať s prípadnou androgénou alopéciou

Dobrá správa pre ženy, ktoré zažívajú vypadávanie vlasov vo väčšej miere než typické sezónne vypadávanie vlasov je, že sa dá úspešne liečiť. Ak si všimnete výrazné vypadávanie vlasov a pomalý opätovný rast je vhodné porozmýšľať nad liečbou vypadávania vlasov. Pre niektoré ženy to môže byť zmena ich režimu starostlivosti o vlasy, zatiaľ čo pre iné to môže znamenať liečbu určenú na zastavenie vypadávania vlasov a podporu opätovného rastu.

Boj proti stresu spôsobenému vypadávaním vlasov

Pre ženy, ktoré prežívajú vyššiu mieru vypadávania vlasov než je normálne je stres významným sekundárnym problémom, ktorý môže byť zodpovedný za ďalšie vypadávanie.

Liečba

Kedže každý vlasový folikul je iný, rast každého vlasu na pokožke hlavy sa tiež líši. Ak Vaše vlasy rednú, existuje viacero spôsobov ako tomuto javu zabrániť. Takže, pre tých z vás, ktorí sa pýtajú, ako liečiť vypadávanie vlasov, tu je niekoľko tipov:

  • Masírujte vlasovú pokožku. Nie je nutné používať žiaden olej.
  • Vyhnite sa akémukoľvek stresu vo svojom živote. Stres si nevyberá daň len na Vašom tele, ale aj na vlasoch. Takže, ak sa objaví neočakávané vypadávanie vlasov, zamyslite sa nad stresom, ktorým prechádzate.
  • Držte sa preč od vlasových produktov – tužidiel, stylingových gelov a pod. Vaše vlasy s ich pomocou môžu vyzerať na pár hodín očarujúco, ale v konečnom dôsledku im nepomáhajú. Okrem toho, chemikálie používané v týchto prípravkoch na vlasy pre vlasy v prvom rade vôbec nie sú určené.
  • Ak chcete mať nádhernú hrivu, vyhnite sa žehleniu vlasov, trvalej, farbeniu alebo stylingu.

Tento typ vypadávania vlasov by sa mal s koncom ročného obdobia pominúť. Avšak, v ostatných prípadoch si získanie normálneho objemu vlasov vyžaduje veľa úsilia a času. Takže, chráňte si svoje vlasy pred poveternostnými podmienkami a hýčkajte si svoje kadere správnou liečbou. Dávajte si na ne pozor!

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy