Príčiny rednutia vlasov

Posledná úprava 28.07.2019

Rednutie vlasov je problém, ktorý postihuje mužov aj ženy. Hoci vypadávanie vlasov nepredstavuje vážne zdravotné riziko samo o sebe, môže indikovať zdravotný problém. Taktiež môže mať vplyv na výzor a sebavedomie človeka.

Androgénna alopécia

Androgénna (androgenetická) alopécia je medicínsky výraz pre vzorové vypadávanie vlasov. Je to najčastejšia príčina vypadávania vlasov u mužov a takéto rednutie vlasov výrazne postihuje aj ženy. Ako už názov naznačuje, tento typ vypadávania vlasov postupuje podľa špecifického vzor. U mužov začína na čele a postupuje smerom dozadu – typická podkova. U žien sa zvykne vyskytovať po celej hlave. Androgénna alopécia je zvyčajne genetická a môžete ju zdediť z obidvoch strán rodiny.

Jazvová alopecia (scarring)

Táto alopecia je typ straty vlasov, ktorý nastáva keď sú vlasové folikuly zjazvené a poškodené kvôli zápalu. Toto poškodenie trvalo zabraňuje novému rastu vlasov. Hoci je neobvyklé, toto ochorenie postihuje inak zdravých mužov, ženy a deti po celom svete a lekári si stále nie sú istí čo ju spôsobuje.

Alopecia areata

Alopecia areata je ochorenie, ktoré spôsobuje ložiskovú stratu vlasov. Táto sa môže vyskytnúť na hlave alebo tele. Jej príčina je neznáma. Hoci je spájaná s autoimunitnými poruchami, mnoho ľudí trpiacich alopéciou areata je inak zdravých. Strata a rednutie vlasov spôsobené alopéciou areata zvyčajne nie je trvalé, hoci sa môže opakovať.

Mechanická alopecia (trakčná)

Nosenie vlasov v príliš utiahnutom vrkoči alebo cope môže spôsobiť typ vypadávania vlasov nazvaný mechanická alopecia. Trakčná alopecia nie je trvalá, ale ak nadmerné ťahanie poškodí alebo zjazví vašu pokožku hlavy alebo vlasové folikuly, vlasy nemusia narásť nazad.

Hormóny

Strata vlasov a rednutie vlasov môže byť spôsobené hormonálnymi zmenami v tehotenstve, pri pôrode, začatí alebo skončení užívania antikoncepcie, menopauze, nekontrolovanej cukrovke alebo zníženej či zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Ak je hormonálna nerovnováha napravená, strata vlasov sa môže zastaviť.

Strava

Zlá výživa spôsobená chorobou, nárazovými diétami alebo poruchami prijímania potravy môžu viesť k strate vlasov zvyčajne kvôli nedostatku železa alebo bielkovín.

Liečba

Niektoré druhy liečby ako napríklad chemoterapia alebo ožarovanie bežne spôsobujú stratu vlasov, hoci vlasy zvyčajne dorastú po ich skončení. Niektoré lieky, napríklad lieky na zriedenie krvi, nadbytok vitamínu A, lieky na dnu, vysoký krvný tlak a srdce, antikoncepcia a antidepresíva môžu spôsobiť vypadávanie vlasov.

Telogen effluvium

Telogen effluvium je zmena v prirodzenom cykle rastu vlasov. Za normálnych okolností váš vlas rastie a potom sa dostane do fázy “oddychu”. Po fáze oddychu vypadne a na jeho mieste narastie nový. Vážny emočný alebo fyzický šok môže spôsobiť, že sa vlasy predčasne dostanú do fázy oddychu a vypadnú oveľa skôr než by mali. Vlasy by mali dorásť po tom, čo sa príčina ich vypadávania stratí.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy