Ako rastú vlasy - vlasový cyklus

Posledná úprava 11.04.2023

Vlasy rastú u každého človeka v cykloch, ktoré nazývame - anagén, katagén a telogén. Sú to fázy rastu, odpočinku a vypadávania a vlasové folikuly nimi opakovane prechádzajú počas celého života človeka. U zdravého človeka býva až do 90% vlasových folikulov v rastovej fáze, 10 -14% vo fáze odpočinku a 1 - 2% vo fáze vypadávania. Dĺžka cyklu sa líši u jednotlivých častí tela.

  • Vlasový cyklus trvá priemerne 3 - 4 roky.
  • Rastový cyklus napríklad u mihalníc trvá iba 4 mesiace. Toto je aj dôvod, prečo mihalnice nikdy nemôžu narásť do takej dĺžky ako vlasy.

1. fáza rastu vlasov - Anagén

Obdobie rastovej fázy vlasu za nazýva anagén. Spodná časť vlasového folikulu (vlasová cibuľka) je uchytená vo vrstve pokožky (dermis) a cez dermálnu papilu je napojená na cievy. Bunky nazývané karatinocyty a melanocyty sa deliav spodnej časti vlasového folikulu a stávajú sa súčasťou vlasu. Vlas je vytláčaný na pokožku tlakom zospodu spôsobený množiacimi sa keratinocytmi.

  • Vlas rastie rýchlosťou približne 1 cm za mesiac. Fáza rastu môže trvať od niekoľkých mesiacov až po 10 rokov. Priemerne však trvá 3 roky. Dĺžka rastu vlasu závisí od signálov, ktoré dostáva vlasový folikul z okolitej pokožky a ciev. Bunky, ktoré vytvárajú vlasový folikul, príjmajú signály aj cez vlákna v medzibunkovej hmote, ktoré tvoria štruktúru pokožky na hlave. Nasleduje ďalšia fáza cyklu.
  • U mihalníc sa dĺžka tejto fázy pohybuje okolo 4 - 7 mesiacov.

2. fáza rastu vlasov - Katagén

Vlas prestane rásť keď sa vo vlasovom folikule vyčerpá ložisko buniek, prípadne dostane signál z ciev alebo pokožky. Vlasový folikul začne odumierať a vstupuje tak do fázy nazývanej Katagen. Tento proces spôsobí degeneráciu vlasovej cibuľky. Zostávajúce bunky vytvoria obal, ktorý obklopuje pôvodný vlas. V priebehu niekoľkých týždňov je vlasová cibuľka vytiahnutá smerom k povrchu pokožky pomocou medzibunkových vlákien a oddelí sa aj od dermálnej papily.

  • U vlasov sa dĺžka tejto fázy pohybuje okolo 2 - 3 týždňov.
  • U mihalníc sa dĺžka tejto fázy pohybuje okolo 3 - 4 týždňov.

3. fáza rastu vlasov - Telogén

V tejto fáze sú pozostatky vlasovej cibuľky neaktívne a vlas ľahko vypadáva. Telogén môže trvať 2 – 3 mesiace. Dermálna papila však zostáva napojená na zvyšky vlasovej cibuľky a vďaka vláknam v medzibunkovej hmote zostáva prenos signálov zachovaný.

  • U mihalníc sa dĺžka tejto fázy pohybuje okolo 9 mesiacov.

4. fáza rastu vlasov - Neskorý telogén

Posledná fáza telogénu trvá niekoľko týždňov. Chemické signály spôsobia, že sa okolo prázdneho folikulu začne vytvárať nový vlasový folikul. Začínajú sa vytvárať nové keratinocyty a cyklus začína opäť odznova od fázy anagénu. Počas tejto "prechodnej" fázy môžu koreňové bunky odumrieť a vlasové folikuly stratia schopnosť vytvárať nový vlas, čo sa deje u ľudí postihnutých dedičným vypadávaním vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy