Domov / / / Ovocie a zelenina potrebné pre...

Ovocie a zelenina potrebné pre rast vlasov

Posledná úprava 26.10.2017

Pravdepodobne ste počuli veľa o tom aké dôležité je jesť ovocie a zeleninu pre udržanie celkového zdravia. Ak je  telo zdravé vo vnútri, ukáže sa to na vonkajšku cez pekné, dobre rastúce vlasy. Ovocie a zelenina sú plné živín, ktoré môžu pomôcť vlasom rásť, takže pravidelná konzumácia rôznych druhov ovocia a zeleniny je dobrý spôsob, ako investovať do zdravých vlasov.

V raste vlasov bráni aj vypadávanie vlasov, čo je stresujúca záležitosť. Často ide o vedľajší účinok starnutia. A hoci sú štatistiky dosť bezútešné, neznamená to, že každý musí byť na staré kolená plešatý alebo s prerednutými vlasmi. Liek, ktorý by kompletne vyliečil vypadávanie vlasov, neexistuje. Existujú spôsoby ošetrenia a terapie, ktoré padanie vlasov spomalia. K dispozícii sú aj oveľa agresívnejšie a mnohokrát bolestivé zákroky – rekonštrukcia vlasov, transplantácia vlasov, laserové ošetrenie. Existujú však aj prírodné alternatívy – čo teda pomôže proti vypadávaniu vlasov a poslúži ako podpora rastu vlasov?

Ako prvé treba povedať, že za normálnych podmienok o vlasy neprídete z večera do rána. Proces rednutia vlasov až po plešatú hlavu trvá 15 až 25 rokov. Ak vám teda začali vlasy rednúť, nie je stále neskoro urobiť zmeny v životnom štýle. Tým podporíte celkové zdravie aj rast vlasov.

Vlasy nechcú rásť častokrát preto, že sa vlasové folikuly „uložia na spánok“ (fáza oddychu) a fáza opätovného rastu už nenastane. Vedci sa snažia v rámci liečby padania vlasov a podpory rastu vlasov spustiť práve fázu rastu. Tiež ide o to, zabrániť folikulom pred svojím „vypnutím“.

Ktoré je to najvhodnejšie ovocie a zelenina, čo podporuje rast vlasov?

Citrusové ovocie

Citrusové plody, ako sú citróny, grapefruity a pomaranče sú dobré zdroje vitamínu C, silného antioxidantu, ktorý pomáha rastu vlasov tým, že zvyšuje krvný obeh v pokožke hlavy.

Tmavo sfarbené ovocie

Tmavo sfarbené ovocie - napríklad lesné plody. Višne a slivky - obsahujú prírodné chemické látky nazývané bioflavanoidy, ktoré tiež pôsobia ako antioxidanty v tele, zvyšujú hladiny krvného obehu v pokožke hlavy, čím pomáhajú vlasom rásť. Odporúča sa pravidelná konzumácia čučoriedok a čerešní pre podporu zdravia vlasov.

Ostružina

Je malá, ale plná výživných látok. Nájdete v nej vitamín C, vlákninu, vitamíny A, E a K, vitamín B, antioxidanty aj minerály – meď, magnézium, mangán, draslík, niacín a kyselinu listovú. Vďaka obsiahnutým látkam bojujú aj proti starnutiu, rakovine či neurologickým chorobám. Stačí pridať za hrsť ostružín k raňajkám alebo iba tak, ako maškrtu počas dňa.

Ostružina Boysenova

Ide o beztŕňový kríženec maliny a ostružiny, niekedy sa označuje ako ostružinomalina. Okrem veľkého množstva kyseliny ellagovej, ktorá podporuje rast vlasov, obsahuje aj foláty, mangán a vitamín K.

Fejchoa

Toto exotické, juhoamerické ovocie je známe aj ako ananás guava. Obsahuje veľa vitamínu C a draslíka, tiež saponíny, čo je látka znižujúca cholesterol. Má aj protirakovinové vlastnosti. Fejchou možno spracovať na sirup alebo lekvár.

Granátové jablko

Či už si zvolíte, že budete jesť jadierka alebo piť kvalitnú šťavu, granátové jablko je viac ako iba ovocie, čo podporuje rast vlasov. Údajne ide o piaty najsilnejší antioxidant.

Šípky

Malé plody šípovej ruže obsahujú obrovské množstvá vitamínu C, mangánu aj vápnika. Zo šípok si robíme tradičný šípkový čaj alebo lekvár. Šípkový olej je úžasnou látkou pôsobiacou proti príznakom starnutia, preto sa používa v starostlivosti o pleť. Kvalitný šípkový olej však môžete vmasírovať aj do vlasovej pokožky, pôsobí ako podpora rastu vlasov. Najskôr si však na menšej oblasti otestuje reakciu kože na tento olej.

Jahody

Rovnako ako ostatné drobné bobuľové plody, aj jahody obsahujú veľa vitamínu C, kyselinu listovú, draslík a mangán. Sú veľmi všestranné, možno ich použiť do smoothie, zamraziť, urobiť z nich lekvár.

Špenát

Špenát obsahuje veľa železa, ktoré telo potrebuje k rastu vlasov. Okrem toho, špenát je bohatý na antioxidanty, ktoré zvyšujú množstvo krvného obehu v pokožke hlavy, ktorý podporuje rast vlasov.

Brokolica

Brokolica je tiež bohatá na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť rastu vlasov. Vedci zistili, že hlubovité zeleniny ako je brokolica, karfiol, kaleráb a ružičkový kel tiež obsahujú látky, ktoré môžu bojovať proti ložiskovému vypadávaniu vlasov u mužov.

Papriky a tekvica

Všetky odrody paprík a tekvíc obsahujú antioxidanty, ktoré môžu podporovať zdravie vlasov. Tiež sa odporúča jesť papriky a tekvicu pre boj proti vypadávaniu vlasov a podporu ich rastu.

Toto ovocie a zelenina vám veľmi dobre poslúži ako podpora rastu vlasov. Zároveň však posilníte celkovú imunitu a urobíte dobrú vec pre celé svoje telo.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy