Ovocie a zelenina pre rast vlasov

Posledná úprava 12.04.2023

Pravdepodobne ste počuli veľa o tom, aké dôležité je jesť ovocie a zeleninu pre udržanie celkového zdravia. Ak je telo zdravé vo vnútri, ukáže sa to aj na vonkajšku, napríklad cez jasnú sviežu pleť či pekné, dobre rastúce vlasy. Ovocie a zelenina sú plné živín, ktoré môžu pomôcť vlasom rásť, takže pravidelná konzumácia rôznych druhov ovocia a zeleniny je dobrý spôsob, ako podporiť rast zdravých vlasov.

V raste vlasov bráni aj samotné nadmerné vypadávanie vlasov, čo je stresujúca záležitosť. Často ide o vedľajší účinok starnutia. A hoci sú štatistiky dosť bezútešné, neznamená to, že každý musí byť na staré kolená plešatý alebo s prerednutými vlasmi. Liek, ktorý by kompletne vyliečil vypadávanie vlasov, neexistuje. Existujú spôsoby ošetrenia a terapie, ktoré padanie vlasov spomalia. K dispozícii sú napríklad agresívne a mnohokrát bolestivé zákroky – rekonštrukcia vlasov, transplantácia vlasov, laserové ošetrenie. Existujú však aj viac či menej účinné prírodné alternatívy – čo teda môže pomôcť proti vypadávaniu vlasov a čo podporuje rast vlasov?

Ako prvé treba povedať, že za normálnych podmienok o vlasy neprídete z večera do rána. Proces rednutia vlasov až po plešatú hlavu trvá 15 až 25 rokov. Ak vám teda začali vlasy rednúť, nie je stále neskoro urobiť zmeny v životnom štýle. Tým podporíte celkové zdravie aj rast vlasov.

Vlasy nechcú rásť častokrát preto, že sa vlasové folikuly „uložia na spánok“ (fáza oddychu) a fáza opätovného rastu už nenastane. Vedci sa snažia v rámci liečby padania vlasov a podpory rastu vlasov spustiť práve fázu rastu. Tiež ide o to, zabrániť folikulom pred svojím „vypnutím“. [1]

Ktoré je to najvhodnejšie ovocie a zelenina, čo podporuje rast vlasov?

Citrusové ovocie

Citrusové plody, ako sú citróny, grapefruity a pomaranče sú dobré zdroje vitamínu C, silného antioxidantu, ktorý sa spája s rastom vlasov preto, že zvyšuje krvný obeh v pokožke hlavy.

Tmavo sfarbené ovocie

Tmavo sfarbené ovocie - napríklad lesné plody. Višne a slivky aj čučoriedky - obsahujú prírodné chemické látky nazývané bioflavanoidy, ktoré tiež pôsobia ako antioxidanty v tele, zvyšujú hladiny krvného obehu v pokožke hlavy, čím môžu pomôcť vlasom rásť.

Ostružina

Je malá, ale plná výživných látok. Nájdete v nej vitamín C, vlákninu, vitamíny A, E a K, vitamín B, antioxidanty aj minerály – meď, magnézium, mangán, draslík, niacín a kyselinu listovú. Vďaka obsiahnutým látkam pomáhajú bojovať aj proti starnutiu, rakovine či neurologickým chorobám. Prečo teda nepridať za hrsť ostružín k raňajkám alebo iba tak, ako maškrtu počas dňa.

Ostružina Boysenova

Ide o beztŕňový kríženec maliny a ostružiny, niekedy sa označuje ako ostružinomalina. Okrem veľkého množstva kyseliny ellagovej, ktorá podporuje rast vlasov, obsahuje aj foláty, mangán a vitamín K.

Fejchoa

Toto exotické, juhoamerické ovocie je známe aj ako ananás guava. Obsahuje veľa vitamínu C a draslíka, tiež saponíny, čo je látka znižujúca cholesterol. Má aj protirakovinové vlastnosti. Fejchou možno spracovať na sirup alebo lekvár.

Granátové jablko

Či už si zvolíte, že budete jesť jadierka alebo piť kvalitnú šťavu, granátové jablko je viac ako iba ovocie, čo podporuje rast vlasov. Údajne ide o piaty najsilnejší antioxidant.

Šípky

Malé plody šípovej ruže obsahujú obrovské množstvá vitamínu C, mangánu aj vápnika. Zo šípok si robíme tradičný šípkový čaj alebo lekvár. Šípkový olej je úžasnou látkou pôsobiacou proti príznakom starnutia, preto sa používa v starostlivosti o pleť. Kvalitný šípkový olej však môžete vmasírovať aj do vlasovej pokožky, môže pomôcť ako podpora rastu vlasov. Najskôr si však na menšej oblasti otestuje reakciu kože na tento olej.

Jahody

Rovnako ako ostatné drobné bobuľové plody, aj jahody obsahujú veľa vitamínu C, kyselinu listovú, draslík a mangán. Sú veľmi všestranné, možno ich použiť do smoothie, zamraziť, urobiť z nich lekvár.

Špenát

Špenát obsahuje veľa železa, ktoré telo potrebuje k rastu vlasov. Okrem toho, špenát je bohatý na antioxidanty, ktoré zvyšujú množstvo krvného obehu v pokožke hlavy, ktorý podporuje rast vlasov.

Brokolica

Brokolica je tiež bohatá na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť rastu vlasov. Hlubovitá zelenina ako je brokolica, karfiol, kaleráb a ružičkový kel tiež obsahujú látky, ktoré môžu bojovať proti dedičnému vypadávaniu vlasov u mužov.

Papriky a tekvica

Všetky odrody paprík a tekvíc obsahujú antioxidanty, ktoré môžu podporovať zdravie vlasov. Môžu pomôcť proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu.

Mrkva

Mrkva môže pomôcť udržať si zdravú vlasovú pokožku, ktorá je nevyhnutná pre rast vlasov, a to vďaka vitamínu A. Mrkvu môžete zaradiť do svojho jedálnička ako náhradu chipsov alebo sušienok na desiatu, alebo varenú v olivovom oleji ako prílohu k akémukoľvek hlavnému jedlu.

Toto ovocie a zelenina vám môže dobre poslúžiť ako podpora rastu vlasov. Zároveň však posilníte celkovú imunitu a urobíte dobrú vec pre celé svoje telo.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy