Domov / / / Rednutie vlasov

Rednutie vlasov

Posledná úprava 04.10.2019

Tak ako ľudia s pribúdajúcimi rokmi starnú, strácajú svoju pevnosť, objem a hustotu aj vlasy. V niektorých prípadoch sa však vypadávanie vlasov dotýka už mladých ľudí. Rednutie vlasov totiž súvisí aj so stravovaním, niekedy so zdravotnými problémami a najčastejšie je to jednoducho záležitosť dedičnosti.

Cyklus rastu vlasov

Zdravý muž či žena má zvyčajne na hlave od 80 tisíc do 120 tisíc vlasov. Vlasy aj telesné ochlpenie sa pritom skladajú z keratínu a vytvárajú sa vo folikuloch. Každý folikul na tele prechádza opakovaným cyklom rastu a oddychu. [1]

V prípade vlasov trvá fáza rastu – anagén – 2 až 6 rokov. Vlasy rastú rýchlosťou približne 0,3 mm za deň, alebo 1 cm za mesiac. Maximálna dĺžka vlasu pritom závisí od trvania práve tejto rastovej, anagénnej fázy. Nasleduje ju krátka prechodná fáza – katagén. Nakoniec dochádza k oddychovej fáze – telogénu. Táto trvá 2 až 4 mesiace a práve počas nej vlasy postupne vypadávajú. Po nej sa však opäť spúšťa rastová fáza, anagén. [1]

Bežne rastú vlasy jeden od druhého úplne nezávisle. Ale vonkajšie aj vnútorné faktory môžu tento rast narušiť, a nasilu a predčasne presunúť synchronizovane vlasy z anagénu do telogénu – z rastu do vypadávania. Vzhľadom na trvanie jednotlivých fáz je potom vypadávanie vlasov viditeľné približne o 2 až 4 mesiace po tomto hromadnom presune. Takýmito faktormi zodpovednými za rednutie vlasov môžu byť hormóny, užívané lieky ale aj striedanie ročných období.

Prečo v určitom veku postihne rednutie vlasov každého človeka?

Rednutie vlasov je bežná súčasť starnutia. Pribúdajúci vek sa okrem najmarkantnejšieho prejavu na pokožke v podobe vrások prejavuje aj na vlasoch. A tak ako niekto nemá vrásky obrovské a hlboké, no vek jednoducho nezaprie, tak sa rovnako môže stať, že hoci nezostane hlava úplne bez vlasov, sú tieto akési redšie.

Prvým vinníkom, ktorý vzbudzuje dojem rednutia vlasov je fakt, že sa jednoducho zmenšuje hrúbka vlasov. Vlasy vyrastajú stále tenšie a tenšie. Tento jav bežne vidno na plešatejúcich mužov – z pevných vlasov sa stáva jemné páperie a nakoniec vlas prestáva rásť úplne.

U niektorých mužov a väčšiny žien je rednutie vlasov spôsobené práve zhoršením kvality vlasov, stenčovaním vlasu. Vlasy však neustále prechádzajú všetkými fázami rastu bez toho, aby sa výrazne niektorá z nich skracovala, prípadne sa rastová fáza už vôbec nespustila.

Ak však dochádza k rednutiu vlasov s tým, že má človek na hlave vlasov stále menej a menej, dochádza už k nadmernému vypadávaniu vlasov, odborne alopécii.

Ktoré sú najčastejšie príčiny rednutia vlasov?

Existuje mnoho typov alopécie. Niektoré typy sú zvrátiteľné, niektoré dokážeme v súčasnej dobe medicínskeho poznania iba spomaliť alebo zamaskovať.

Viac v článku Lieky proti vypadávaniu vlasov.

Najčastejším typom rednutia a vypadávania vlasov je androgénna alopécia, táto je spôsobená genetickou predispozíciou. Odráža citlivosť vlasových folikulov na androgény (DHT). U mužov je to príčina číslo 1, pokiaľ ide o plešatenie. Nevyhýba sa však ani ženám.

Viac v článkoch Vypadávanie vlasov u mužov, Vypadávanie vlasov u žien

Najčastejším typom alopécie u žien je vypadávanie vlasov spôsobené hormónmi a prejavujúce sa niektorým typom efluvia. Efluviá sú stavy, pri ktorých vlas predčasne preskočí do telogénu a do pol roka badať výdatnejšie padanie a rednutie vlasov (spúšťačom býva tehotenstvo a pôrod, menopauza, operácia či stres). Efluviá patria medzi typy padania vlasov, ktoré sú za bežných okolností zvrátiteľné a po odoznení problému, resp. odstránení spúšťača rednutia vlasov, začínajú vlasy opäť rásť.

Veľmi rozšíreným typom alopécie je aj alopecia areata. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom rôzne imunitné bunky „paralyzujú“ vlasové folikuly. U niekoho tento problém odoznie sám, u niekoho pretrváva a opakuje sa alebo dokonca spúšťa klasické plešatenie.

Rednutie vlasov je teda súčasťou života a starnutia. U niekoho je závažnejšie, u druhého len veľmi mierne. Ak však máte v rodine predispozíciu na rednutie vlasov a plešatenie, je vhodné začať s prevenciou padania vlasov čo najskôr. Aby ste pri liečbe padania vlasov neboli sklamaní, treba tiež poznať príčinu vypadávania vlasov a podľa toho zvoliť liečbu vypadávania vlasov.

Prevencia rednutia vlasov

Medzi voľnopredajné prípravky s overeným účinkom proti rôznym typom vypadávania vlasov patria:

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Blízke témy