Trakčná alopécia a Trichotillomania

Posledná úprava 16.03.2018

Pokiaľ ide o mechanické pôsobenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov, trakčná alopécia a Trichotillomania sú presne rovnaké. Vlasy sú vytrhnuté z kože, čo zanechá holé miesta alebo difúzne, riedke vlasy.

Príčinou trakčnej alopécie môžu byť tesné klobúkové gumky, nosenie vlasov v pevnom cope alebo francúzskych copíkoch (tzv. “rybičky”), prípadne niečo iné, čo ťahá korienky vlasov. Ak trakčná alopécia trvá dlhú dobu a vyťahované sú stále rovnaké vlasy, vlasové folikuly v pokožke sa môžu tak poškodiť, že sa rast vlasov zastaví natrvalo.

Trichotillomania je stav, pri ktorom si postihnutý človek vytrháva vlasy sám. Často sú to vlasy na hlave, a výsledkom sú holé miesta, ale jednotlivec sa môže zamerať na riasy, obočie, ochlpenie na ohanbí, alebo akékoľvek iné ložiská vlasov. Vedú sa debaty o tom, či je Trichotillomania zvyk, ako hryzenie nechtov, alebo psychologický problém. Tak či onak, postihnutí jedinci si zvyčajne neuvedomujú, že si vlasy vytrhávajú a aj keď ich na to niekto upozorní, je pre nich ťažké s tým prestať. Niektorí jedinci, ktorí si vytrhávajú vlasy ich potom aj zjedia, čo je stav zvaný "trichophagia". Je to veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré treba rýchlo liečiť. Vlasy nie sú jedlé a v žalúdku sa z nich môže sformovať guľa. To môže vážne podráždiť žalúdočnú sliznicu, čo vedie k závažnej ulcerácii. Na trichophagiu je možné aj zomrieť. Liečba Trichotillomanie je ťažká a terapeuti môžu pravdepodobne pomôcť viac než dermatológovia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • 3 Omega rybí olej tabletky

    • Prírodný prípravok s obsahom Omega 3 kyselín
    • Pomáha odstrániť inflamáciu - zápal, svrbenie

    Liek na predpis? : Nie

Čítajte viac

Blízke témy