Šampóny proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 22.02.2023

Čo je ťažké na umývaní vlasov, poviete si? Namočíte vlasy, votriete trochu šampónu a niektorí ho dokonca vmasírujete do vlasovej pokožky. A samozrejme zmyjete.

Ak sa však rozhodnete bojovať proti vypadávaniu vlasov špeciálnymi šampónmi proti vypadávaniu vlasov, záleží aj na drobnostiach. Na čo netreba zabúdať, ak používate šampón proti vypadávaniu vlasov?

Ako používať šampón proti vypadávaniu vlasov, aby bol čo najúčinnejší

Hoci ich tak označujeme, neexistuje jeden jediný najlepší šampón proti vypadávaniu vlasov. Všetky šampóny proti vypadávaniu vlasov kombinujú rôzne účinné látky a podporné prísady. Samozrejme, že záleží na koncentrácii látok, vhodnosti a účinnosti podľa príčiny padania vlasov, aj na závažnosti problémov s vlasmi. Ak ste si zvolili šampón na padanie vlasov, používajte ho dlhšiu dobu, aby ste mohli objektívne vyhodnotiť, či Vám vyhovuje alebo nie. Väčšina výrobcov šampónov proti padaniu vlasov zároveň ponúka aj vitamíny proti vypadávaniu vlasov či vlasové aktivátory, ktoré podporujú účinok šampónu.

A ešte jedna dôležitá poznámka - pri dedičnom padaní vlasov musíme telu a vlasom dodávať prospešné látky už natrvalo. Pri dočasnom padaní vlasov stačí preklenúť obdobie padania vlasov aj s pomocou šampónov. Následne stačí užívať vitamíny proti padaniu vlasov ako prevenciu.

Kedy začať používať šampón proti vypadávaniu vlasov?

Väčšina odborníkov sa zhoduje v názore, že môžete začať využívať šampón proti vypadávaniu vlasov hneď ako zbadáte, že vám začínajú nadmerne padať vlasy. Viac ako polovici mužov začínajú vlasy padať vo veku 35 rokov. Mnohým však už vo veku 21. [1] A hoci je nadmerné vypadávanie vlasov považované za mužské ochorenie, ženy v skutočnosti tvoria až štyridsať percent pacientov, ktorí trpia vypadávaním vlasov. [2]

Nie je dobré príliš otáľať, pretože ak už raz z folikulu prestanú vlasy definitívne rásť, nie je čo zachraňovať.

Šampón nechajte chvíľu pôsobiť

Spôsob aplikácie šampónu proti vypadávaniu vlasov je rovnaká ako pri bežnom šampóne – namočíte vlasy, vmasírujete do vlasovej pokožky a po vlasoch a zmyjete. Rozdiel je však v tom, že ho necháte na hlave pôsobiť dlhšie. Takto zaistíte, že sa prísady dostanú až ku korienkom a do vlasovej pokožky. Práve tam je totiž ich pôsobenie najdôležitejšie.

Vzhľadom na vyššiu cenu šampónov proti vypadávaniu vlasov je tiež možné použiť tento špeciálny šampón na vlasovú pokožku a pri dlhších vlasoch samotné vlasy zmyť iným jemným šampónom.

Šampón treba do pokožky vmasírovať

Doprajte si čas na masáž. Odporúča sa jedna až tri minúty, aby prísady správne vsiakli tam kam majú. Navyše, masáž hlavy stimuluje rast vlasov a podporuje jej prekrvenie.

Ako často treba používať šampón proti vypadávaniu vlasov?

Najlepšie šampóny proti vypadávaniu vlasov sú dostatočne jemné na to, aby ste ich mohli používať viackrát do týždňa.

Najúčinnejší pri málo použitiach je Nizoral (niekoľko ráz do týždňa), ktorý sa necháva pôsobiť 3 až 5 minút. [3] Šampón Revita môžete používať každodenne, ide o intenzívnu liečbu, ktorá patrí medzi jedny z najúčinnejších. [4]

Ak hľadáte najlepšie šampóny na vlasy, určite ste okrem šampónu proti vypadávaniu vlasov Revita počuli aj o ďalších - známy a vyhľadávaný je aj Folivital Pro šampón či Šampón Foligain (Foligain pre mužov / Foligain pre ženy) alebo bio šampón Revivogen.

Čítajte návod na použitie aj zoznam prísad

Ak váhate, ako na to, prečítajte si odporúčaný postup na použitie priamo od výrobcu, je uvedený na obale resp. na fľaštičke. Návod je na to, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky a nepoškodili si pritom vlasy ani vlasovú pokožku. Vždy si prečítajte aj zoznam použitých prísad, je to dôležité kvôli predchádzaniu pre vás známych alergických reakcií.

Väčšina šampónov je vhodná aj pre tehotné ženy, pretože sa prísady do krvného obehu nevstrebávajú. Pre nastávajúce mamičky sú však určené priamo vitamíny pre tehotné ženy, Folivital ProMama.

Nezabúdajte, že vlasy prechádzajú rastovými fázami a preto treba byť pri používaní šampónov a prípravkov proti vypadávaniu vlasov a na podporu vlasov trpezlivý a dopriať sebe aj vlasom trochu času. Pri výbere toho správneho produktu je potrebné riadiť sa aj stupňom a závažnosťou vypadávania vlasov a poznať presnú príčinu padania vlasov. Viac informácií v článkoch – Vypadávanie vlasov u mužov, Vypadávanie vlasov u žien.

Zdroje

Čítajte ďalej Vlasové aktivátory
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Šampóny proti vypadávaniu vlasov Priemerné hodnotenie: 4.3 4 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy