Domov / / Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov

Posledná úprava 02.10.2019

Vlasy majú pre človeka veľký fyziologický aj psychologický význam. Chránia hlavu pred slnečným žiarením, majú tiež kultúrnu a sociálnu funkciu.

V západnej kultúre sú dlhé, husté ženské vlasy považované za krásne, sú znamením mladosti. Husté vlasy bez šedín zase signalizujú u muža jeho mladosť a vitalitu. Preto nie je žiadnym prekvapením, že ženy aj muži trpiaci nadmerným vypadávaním vlasov vyhľadávajú lekársku pomoc a snažia sa o liečbu vypadávania vlasov.

Vypadávanie vlasov a teda strata vlasov (alopécia) je vyvolaná rôznymi poruchami rastu vlasov. Pritom každá má svoj vlastný mechanizmus.

Vypadávanie vlasov je však vždy symptómom, nie samotnou diagnózou. Patogenéza rôznych druhov alopécií zahŕňa celý rad genetických, endokrinných, imunitných a zápalových procesov. Každý z nich pritom vyžaduje svoj vlastný prístup k liečbe vypadávania vlasov. [1]

Samotnou diagnostikou a liečbou vypadávania vlasov sa zaoberá dermatológ, trichológ.

Rastový cyklus vlasov

Rastový cyklus vlasov sa delí na rastovú (anagénnu), prechodnú (katagénnu) a oddychovú (telogénnu) fázu.

 • v anagéne vlas aktívne rastie
 • v katagéne vlas prestáva rásť, no z hlavy nevypadne
 • v telogéne už vlas vypadáva a vlasový korienok regeneruje

Trvanie anagénnej fázy určuje dĺžku samotného vlasu. Trvanie telogénu zase určuje, ako skoro začne rásť úplne nový vlas. Presuny z telogénu do anagénu a anagénu do katagénu musia byť riadne a správne regulované. Prispievajú totiž k dosiahnutiu optimálnej dĺžky a hustoty vlasov. [2]

Ak sa rastový cyklus z akéhokoľvek dôvodu naruší, dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov, resp. nedostatočnému rastu nových vlasov.

Viac v texte Ako rastú vlasy – vlasový cyklus.

Bežné typy vypadávania vlasov

Existujú dva základné typy alopécie – jazvová a nejazvová. Tieto sa následne delia na ďalšie podtypy s rôznym spôsobom prístupu jednak k diagnostike a jednak k liečbe vypadávania vlasov.

Pri diagnostike pomôže zistenie, či je príčina vypadávania vlasov nejazvová. Takéto vypadávanie vlasov je zvratné. Ak by šlo o jazvové vypadávanie vlasov, ide o permanentný stav.

 • Jazvová alopécia je dosť zriedkavá, má rôznorodú etiológiu. Príčinou vypadávania vlasov pri jazvovej alopécii môže byť autoimunitné ochorenie.
 • Androgénna alopécia je jedna z najčastejších foriem nejazvového vypadávania vlasov, postupuje zvyčajne podľa špecifického vzorca. Vlasy vypadávajú na spánkoch cez hornú časť hlavy u mužov a v stredovej časti vlasovej pokožky u žien.
 • Telogen effluvium je charakteristické tým, že človek o vlasy prichádza v priehrštiach. Častokrát k nemu dochádza po emočnom alebo fyzickom strese.
 • Alopécia areata, trichotillomania, trakčná alopécia a tinea capitis, teda ďalšie typy vypadávania vlasov, majú svoje unikátne črty, ktoré pomáhajú pri diagnostikovaní príčiny vypadávania vlasov.

Viac v článkoch Bežné typy a príčiny vypadávania vlasov z pohľadu lekára; Bežné príčiny vypadávania vlasov a liečba vypadávania vlasov.

Najčítanejšie za posledný deň

Najčastejšie otázky o vypadávaní vlasov

Kedy začínajú vypadávať vlasy?

Ľudia sa často pýtajú v akom veku im začnú vypadávať vlasy, kedy sa začne tvoriť plešinka, prípadne kedy sa vypadávanie zastaví. Sú to dobré otázky, ale žiaľ na ne neexistuje uspokojivá odpoveď.

Vypadávanie vlasov u mužov najčastejšie začne vo veku 20-30 rokov. [3] [4] Vypadávanie vlasov je podmienené okrem iného aj rasovo. Napríklad u aziatov je približne o polovicu menej rozšírené ako u europoidnej rasy. [5]

Vypadávanie vlasov u žien začne často až o 10 rokov neskôr, vo veku 30-40 rokov. [6] [7]

Sú však prípady aj mladších žien s vypadávaním vlasov. Rovnako ako aj prípady mužov, ktorým začnú vlasy vypadávať omnoho neskôr. Takže vlastne neexistuje "bezpečná" veková kategória.

Kategóriu samou o sebe je vypadávanie vlasov u detí. Zahŕňa celý rad ochorení a problémov, ktoré môžu byť vrodené alebo získané.

Pamätajte, čím skôr začnete padanie vlasov riešiť, tým skôr začnete s jeho prevenciou alebo liečbou. Včasná liečba je pritom vždy úspešnejšia.

Ktorý typ vypadávania vlasov je najčastejší u mužov?

U mužov je to jednoznačne androgénna alopécia – dedičné vypadávanie vlasov.

Ide o typ vypadávania vlasov, pri ktorom dochádza k viditeľnej strate vlasov a tvorí sa lysina v tvare písmena „M“. Vlasy ubúdajú na spánkoch a na temene, zachované vlasy bývajú v tvare podkovy. [8] Tento vzorec reflektuje rozloženie folikulov citlivých na androgény, a to u väčšiny ľudí. Proces sa začína už v puberte, androgény skracujú fázu anagénu a spolupodieľajú sa na miniaturizácii folikulov. Následne sa z vlasov vytvoria už iba velusové chĺpky, postupne dochádza k stenčovaniu vlasov a celkovému preriedeniu porastu na hlave. [9]

Androgénna alopécia sa môže týkať aj žien, vzorec vypadávania vlasov je však odlišný. U žien dochádza k rednutiu vlasov v strednej a čelnej časti vlasovej pokožky. Pás vlasov nad čelom a na spánkoch však zostáva zachovaný, u žien vlasová línia takýmto spôsobom neustupuje. [8]

Ktorý typ vypadávania vlasov je najčastejší u žien?

Najčastejším vinníkom pri vypadávaní vlasov u žien sú hormonálne zmeny. Či už ide o tehotenstvo a pôrod (postpartum alopecia) alebo nástup menopauzy, v hre sú hormóny. U žien sa padaním vlasov prejavujú aj problémy so štítnou žľazou. Všetky tieto typy vypadávania vlasov patria pod takzvané telogen efffluvium, čo je zvratný typ padania vlasov.

Keď telo prechádza niečím traumatizujúcim ako je narodenie dieťaťa, podvýživa, ťažké infekcie, veľký chirurgický zákrok, alebo extrémny stres, veľké množstvo zo zhruba 90 percent vlasov v anagénnej (rastovej) fáze alebo katagénnej (pokojovej) fáze sa môže presunúť do telogénnej fázy, v ktorej vlasy vypadávajú. Padanie vlasov môže začať asi 6 týždňov až tri mesiace po stresujúcej udalosti. V období, keď telogen effluvium prepukne, je možné prísť až o hrsť vlasov naraz. [10]

Telogen effluvium sa zvyčajne vyrieši samo od seba, k náprave stavu rastu vlasov dochádza po dvoch až šiestich mesiacoch. Potrebné je odstránenie základnej príčiny vypadávania vlasov a upokojenie situácie.

Ktorá je najzriedkavejšia forma alopécie?

Alopecia universalis je najzriedkavejšia a najzávažnejšia forma alopécie, ide o podtyp alopecia areata. Výsledkom je úplná strata vlasov aj telesného ochlpenia. Môže tiež zničiť a narušiť nechty.

Ľudia postihnutí alopecia universalis majú genetickú mutáciu v chromozómoch. Človek má v sebe toto ochorenie zapísané od narodenia, objavuje sa však až neskôr počas života. Liečba je ťažká. V niektorých prípadoch dochádza k spontánnemu opätovnému rastu vlasov a telesného ochlpenia, dokonca niekoľko rokov od prepuknutia choroby. [11]

Testy na potvrdenie vypadávania vlasov

Test ťahom

Hoci holé miesta na hlave sú zrejmými známkami vypadávania vlasov, niekedy môže byť ťažké zistiť, či vlasy naozaj rednú. Ak to chcete zistiť, skúste test ťahom.

Vezmite prameň vlasov, teda 40-60 vlasov, chyťte ich medzi palec a ukazovák. Pevne potiahnite. V telogénnej fáze je vždy 10% vlasov, preto 4-6 vytiahnutých vlasov je v poriadku. Ak vytiahnete šesť a viac vlasov, môžete mať problém s vypadávaním vlasov. [12]

Test vypadávania vlasov v sprche

Ďalšou jednoduchou technikou na zistenie, či trpíte nadmerným vypadávaním vlasov, je jednoduché pozorovanie počas sprchovania. Normálne, pravidelné množstvo vypadaných vlasov sa pohybuje v rozmedzí do maximálne 50 až 100 vlasov denne. [13] Ak si teda všimnete, že toto číslo sa zvýšilo, je čas konať.

Trichoskopia

Je to neinvazívna metóda vyšetrenia pokožky a vlasov. Tento test sa vykonáva ručným alebo videodermoskopom. Pomocou tejto metódy je možno presnejšie určiť postup vypadávania vlasov. [14]

Viac v článku Trichoskopia.

Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?

 • Liečba vypadávania vlasov ako aj samotné vypadávanie vlasov je veľmi komplexný problém. Úspešnosť liečby vypadávania vlasov sa líši od človeka k človeku. Dôvodom je aj zložitosť samotného problému vypadávania vlasov.
 • Začať liečiť rednúce vlasy by ste mali hneď, ako si všimnete, že vám padajú viac než zvyčajne. Takto pomôžete zabrániť pokračovaniu padania vlasov.
 • Muži, ktorým začnú padať vlasy v mladom veku môžu pri skorom nasadení liečby iba získať.
 • Ak vám rednú vlasy, prestaňte používať prípravky s obsahom chemických látok a tiež horúce metódy tvorby účesu. Prestaňte si na čas farbiť vlasy, sušte ich bez používania fénu, nepoužívajte horúce natáčky, kulmu či žehličku na vlasy po dobu niekoľkých týždňov.
 • Ak kvôli rednúcim vlasom navštívite lekára, povedzte mu o všetkých liekoch, ktoré užívate. Niektoré lieky totiž môžu spôsobovať padanie vlasov.

Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vypadávanie vlasov Priemerné hodnotenie: 4.7 36 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

 • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
 • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Súvisiace témy

Blízke témy