Šedivé vlasy

Posledná úprava 03.04.2023

Soľ a korenie, striebro, cín, uhlie. Akokoľvek im hovoríte, šedivé vlasy v určitom okamihu postihnú každého. Šedivé vlasy sa úzko spájajú so starnutím človeka ale ako je to v prípade predčasného šedivenia vlasov? Prečo niektorí ľudia ošedivejú už po dvadsiatke, zatiaľčo niektorí ľudia si na strieborné vlasy počkajú až do päťdesiatky?

Predčasné šedivenie vlasov

Belosi začínajú typicky šedivieť po tridsiatke, Aziati pred štyridsiatkou, černosi po štyridsiatke. Polovica všetkých ľudí má značné množstvo šedivých vlasov ešte pred päťdesiatkou. Za predčasné šedivenie u belochov sa považuje šedivenie pred dvadsiatkou a pred tridsiatkou u černochov.

Zdravotný problém?

Šedivenie samo o sebe, až na vzácne výnimky, neznamená, že máte nejaký zdravotný problém. Napriek tomu, čo sa hovorí, nepreukázalo sa, že stres je príčinou sivých vlasov. Dodnes nie je presne jasné, prečo niektorí ľudia ošedivejú skoro - určite tu hlavnú rolu hrajú gény.

Nedostatok vitamínu B - 12 deficit či problémy s hypofýzou alebo štítnou žľazou môžu spôsobiť predčasné šedivenie, ktorý je reverzibilné, ak dôjde k náprave.

Aj fajčenie spôsobuje neželané sfarbenie. V zafajčenej miestnosti sú aj záclony oveľa žltšie... Fajčenie zmení pľúca na čierne. A fajčenie môže zmeniť vlasy na šedivejšie, než by vám mohlo byť milé. Pri fajčení útočíte na vlastnú pokožku. Spôsobuje vrásky na rukách aj na tvári a vplýva aj na stav vlasových folikulov.

Príčina šedivenia vlasov

​Šedivé vlasy boli vždy do určitej miery záhadou. Samozrejme, každý vie, že ako ľudia starnú, vlasy im šedivejú. Až donedávna však nikto naozaj presne nevedel, čo je príčinou, že vlasy stratia prirodzenú farbu a začnú šedivieť.

Výskum šedivých vlasov

Jedným z dôvodov, prečo sa o šedivých vlasoch tak málo vedelo, bol fakt, že sa v podstate ani nikto nesnažil prísť problému na koreň. Súčasná doba však tlačí na výskum aj v tejto oblasti, pretože čoraz viac ľudí sa snaží vyzerať mladšie. Výskum teda prišiel na zaujímavé fakty.

Peroxid vodíka spôsobuje šedivé vlasy

Ako starneme, množstvo peroxidu vodíka, ktorý je prítomný v našich vlasoch neustále a telo ho produkuje prirodzene v malom množstve, sa zvyšuje. Ak je hodnota peroxidu vodíka vysoká, doslova vybieli vlasy. [1]

Prečo sa peroxid vodíka zachytáva vo vlasoch?

V ľudskom tele pracuje enzým kataláza, ktorá dokáže peroxid rozložiť. S pribúdajúcim vekom telo produkuje čoraz menej tohto enzýmu a ten nestačí rozkladať stúpajúce množstvá hydroxidu. [1] [2]

Čo robiť so šedivými vlasmi?

Zvrátenie šedivenia

Ošetrenie vlasov s cieľom zvrátiť šedivenie by malo pozostávať zo zvýšenia produkcie enzýmu kataláza a tiež zvýšenia produkcie melanínu. Tým by sa mohlo šedivenie vlasov zastaviť a v ideálnom prípade aj prinavrátiť šedivým vlasom ich pôvodnú farbu.

Prekrytie šedín

Existuje veľa možností, ako skryť svoje šediny. Patria medzi ne:

  • Semi - permanentné alebo demi - permanentné farby: farba vydrží niekoľko týždňov a je to dobrá voľba pre ľudí, ktorí ešte len začínajú šedivieť.
  • Melír: roztrúsené zosvetlené pramienky pomôžu šedinám splynúť so zvyškom vlasov.
  • Permanentná farba: Kaderníci ju navrhujú používať, keď budete mať 45 % až 50 % šedivých vlasov. Niektorí si však okolo tváre nechávajú trochu sivých vlasov.
  • Vlasové prípravky: Ak si nechcete vlasy nafarbiť, ale napriek tomu chcete zakryť šediny, odporúča sa farba v spreji, ktorá sa zmýva šampónom.

Prijmite svoje šediny

Čoraz viac mladých matiek, profesionálov a dokonca aj modeliek sa dobrovoľne rozhodnú pre šedivú.

Ak ste boli mladý, aktívny, zdravý pred tým než ste ošediveli, stále taký budete. Všetko je to len o tom, ako sa ku problému postavíte. Ak sa na to pozeráte ako na ďalšiu farbu, nebudete sa šedej báť.

Tieto jednoduché tipy vám môžu pomôcť šedivieť so cťou

  • Ak ste si vlasy nafarbili, zvážte svetlofialovosivú farbu a módny krátky strih.
  • Pridajte do vlasov melír a použite toner pre minimalizáciu prechodu medzi vašou prirodzenou farbou vlasov a predchádzajúcim odtieňom farby na vlasy.
  • Zvážte moderný zostrih. Odporúča sa strih s ostrejšími hranami, ako napríklad postupný bob s hladkou ofinou.
  • Použite žehličku, aby vaše vlasy vyzerali uhladenejšie a lesklejšie. Šedé vlasy majú tendenciu brčkavieť a žehlička na vlasy im prinavracia lesk.
  • Užívajte si svoj život. Krása nezáleží na farbe vlasov. Schopnosť užívať si život je to, čo robí ženu naozaj krásnou.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Šedivé vlasy Priemerné hodnotenie: 4.3 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy