Domov / / / Šedivenie vlasov – 6 vecí, kto...

Šedivenie vlasov – 6 vecí, ktoré ste o šedinách nevedeli

Posledná úprava 31.05.2017

Zatiaľčo niektoré ženy hrdo nosia svoju striebornú hrivu, pre iné je každý nový šedivý vlas priam katastrofou. Pre tie druhé máme dobrú správu, odborníci skúmajú, ako šedivenie vlasov prekabátiť a predísť mu. Čo teda vedia, čo my ostatní nie?

1) Najväčším vinníkom je samotné starnutie

Toto, samozrejme, nie je žiadne novinka. Lekári tomu hovoria pravidlo 50-50-50. Päťdesiat percent populácie má približne 50% šedivých vlasov vo veku 50 rokov. Tak ako pleť, aj vlasy menia s vekom svoju štruktúru.

2) Záleží aj na etnickej príslušnosti

Belosi zvyčajne šedivejú skôr. Úplne najskôr červenovlasí. Potom Ázijci, potom Afroameračania. Vedci zatiaľ ale nezistili, prečo.

3) Svoju úlohu zohráva aj stres

Stres nespôsobí šedivenie vlasov priamo. Stres je však zapojený do mnohých problémov s pokožkou a vlasmi. Počas choroby môžu ľuďom napríklad výrazne padať vlasy. Ak prídete o vlasy, napríklad kvôli chemoterapii, môžu mať tieto po opätovnom spustení rastu inú farbu (pozri aj ako podporiť rast vlasov po chemoterapii).

4) Záleží aj od životného štýlu

Napríklad také fajčenie škodí ako pokožke, tak aj vlasom. Nízke hladiny vitamínu B12 sú zodpovedné za to, že dochádza ku strate vlasového pigmentu. Snažte sa jesť potraviny ako pečeň a mrkvu. Jedlá plné určitých vitamínov, živín a antioxidantov môžu pomôcť chrániť bunky pred toxínmi a pomáhajú v prevencii srdcových chorôb, rakoviny a iných problémov. Napríklad aj pokiaľ ide o šedivenie vlasov.

5) Vlasy a farba vlasov sú dve rozdielne veci

Vlasové kmeňové bunky tvoria vlasy a pigmentové kmeňové bunky tvoria pigment. Obvykle spolupracujú, ale oboje sa môžu vyčerpať, niekedy predčasne. Vedci sa snažia zistiť, či by mohol nejaký liek alebo niečo iné, čo si dáte na vlasovú pokožku, spomaliť proces šedivenia vlasov.

6) Vaše vlasy sa nezmenia na šedivé – ony tak vyrastú

Jeden vlas rastie jeden až tri roky, potom vypadne. A začne rásť ďalší (pozri tiež rastový cyklus vlasov). S pribúdajúcim vekom je vyššia šanca, že budú vaše vlasy šedivé či biele. Pretože vždy, keď vlasy regenerujú, musia sa nanovo vyformovať aj bunky tvoriace pigment. A postupne sa úplne vymíňajú.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Šedivenie vlasov – 6 vecí, ktoré ste o šedinách nevedeli Priemerné hodnotenie: 2 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy