Šedivenie vlasov – 6 vecí, ktoré ste o šedinách nevedeli

Posledná úprava 03.04.2023

Je úplne normálne a bežné, že sa s pribúdajúcim vekom mení aj farba vlasov. Biele či šedivé vlasy sa však môže objaviť takmer kedykoľvek. Dokonca aj adolescenti a čerství dvadsiatnici si môžu na hlave nájsť pramene šedivých vlasov. Pár šedivých vlasov však ešte nemusí znamenať, že aj skutočne šediviete.

Na ľudskom tele sa nachádzajú milióny vlasových folikulov, drobných váčkov, ktoré sú ukryté tesne pod kožou. Tieto folikuly vytvárajú vlasy, telesné ochlpenie a farbu – pigmentové bunky, ktoré obsahujú melanín. Postupom času sa však pigmentové bunky vo folikuloch minú, a vlas zostáva biely alebo šedivý.

Šedivenie vlasov – fakty

Nedostatok vitamínov môže spôsobiť, že vlasy zošedivejú predčasne

Akýkoľvek deficit, pokiaľ ide o vitamíny B6, B12, biotín, vitamín D alebo vitamín E, môže prispieť k predčasnému starnutiu.

Ak vám chýba napríklad vitamín D3, vitamín B12 a meď, je údajne možné po ich užívaní obnoviť farbu vlasov. [1] S predčasným šedivením súvisia aj nízke hladiny feritínu v sére, ten totiž uchováva v tele železo. Ľudia, ktorí šedivejú predčasne, mávajú tiež nízke hladiny B12, aj dobrého cholesterolu HDL-C. [2]

Fajčenie je už dávno spájané s predčasným šedivením

Fajčenie preukázateľne súvisí s predčasným šedivením u mladých mužov. [3]

Zabrániť šediveniu možno, záleží však na jeho príčine

Ak je príčinou genetika alebo starnutie, procesu šedivenia ani nezabránite ani ho nezvrátite. Ak sa však o šedivejúce vlasy správne staráte, je možné farbu im navrátiť, ak ste ošediveli alebo šediviete kvôli zdravotným problémom.

Ak sú príčinou predčasného šedivenia vlasov nevhodná strava alebo nedostatok vitamínov, môže náprava tohto základného problému šedivenie zvrátiť alebo zabrániť jeho zhoršovaniu.

Príčiny šedivenia vlasov

1) Najväčším vinníkom je samotné starnutie

Toto, samozrejme, nie je žiadne novinka. Lekári tomu hovoria pravidlo 50-50-50. Päťdesiat percent populácie má približne 50% šedivých vlasov vo veku 50 rokov. Tak ako pleť, aj vlasy menia s vekom svoju štruktúru.

2) Záleží aj na etnickej príslušnosti

Predčasné šedivenie človeka je z veľkej časti dané geneticky. Svoju úlohu zohráva aj rasa a etnicita. [4] Belosi môžu začať šedivieť už vo veku 20 rokov. Úplne najskôr červenovlasí. Aziati okolo dvadsaťpäťky, Afroamerická populácia od tridsiatky. [4] Belosi sú na tom najhoršie, aj pokiaľ ide o padanie vlasov – viď vypadávanie vlasov a etnicita.

3) Svoju úlohu zohráva aj stres

Stres nespôsobí šedivenie vlasov priamo. Stres je však zapojený do mnohých problémov s pokožkou a vlasmi. [5] Počas choroby môžu ľuďom napríklad výrazne padať vlasy. Ak prídete o vlasy, napríklad kvôli chemoterapii, môžu mať tieto po opätovnom spustení rastu inú farbu (pozri aj ako podporiť rast vlasov po chemoterapii).

4) Záleží aj od životného štýlu

Napríklad také fajčenie škodí ako pokožke, tak aj vlasom. Nízke hladiny vitamínu B12 sú zodpovedné za to, že dochádza ku strate vlasového pigmentu. Snažte sa jesť potraviny ako pečeň a mrkvu. Jedlá plné určitých vitamínov, živín a antioxidantov môžu pomôcť chrániť bunky pred toxínmi a pomáhajú v prevencii srdcových chorôb, rakoviny a iných problémov. Napríklad aj pokiaľ ide o šedivenie vlasov.

5) Vlasy a farba vlasov sú dve rozdielne veci

Vlasové kmeňové bunky tvoria vlasy a pigmentové kmeňové bunky tvoria pigment. Obvykle spolupracujú, ale oboje sa môžu vyčerpať, niekedy predčasne. Vedci sa snažia zistiť, či by mohol nejaký liek alebo niečo iné, čo si dáte na vlasovú pokožku, spomaliť proces šedivenia vlasov.

6) Vaše vlasy sa nezmenia na šedivé – ony tak vyrastú

Jeden vlas rastie jeden až tri roky, potom vypadne. A začne rásť ďalší (pozri tiež rastový cyklus vlasov). S pribúdajúcim vekom je vyššia šanca, že budú vaše vlasy šedivé či biele. Pretože vždy, keď vlasy regenerujú, musia sa nanovo vyformovať aj bunky tvoriace pigment. A postupne sa úplne vymíňajú.

Prírodné prostriedky proti šediveniu vlasov

Lístky kari: medicínske využitie kari je známe už po stáročia. Ak sa spoja s olejom na vlasy a nanesú na vlasovú pokožku, dokážu spomaliť predčasné šedivenie. Sú vhodné pre tmavú, až čiernu farbu vlasov.

Bhringaraj: táto falošná sedmokráska vlasy stmaví. Šťavu z listov treba povariť v kokosovom oleji, prípadne sezamovom oleji a vmasírovať do vlasov.

Indický egreš alebo amla: ide o rastlinu, ktorá dokáže zvrátiť predčasné šedivenie, pretože podporuje pigmentáciu. Účinkuje podľa všetkého preto, že je amla bohatá na antioxidanty a dokáže bojovať aj proti starnutiu. Prášok z amly možno zmiešať s kokosovým olejom a aplikovať priamo na vlasovú pokožku.

Čierny čaj: čierny čaj dokáže vlasom dodať tmavý nádych, lesk aj hebkosť. Stačí vylúhovať 3 až 5 vrecúšok čaju v 2 šálkach vody. Po vychladnutí ním stačí zmyť čisté, vlhké vlasy. Čaj možno zmiešať aj s kondicionérom, nechať pôsobiť 1 hodinu a potom zmyť.

Meď: nízke hladiny medi v tele dokážu vyvolať predčasné šedivenie. Jej dobrými zdrojmi sú hovädzia pečeň, strukoviny, mandle, tmavá čokoláda a špargľa.

Tekvica: aj tá dokáže obnoviť farbu vlasov, stimulovať vlasové korienky. Pravidelná masáž tekvicovým olejom slúži ako prevencia šedivenia.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy