Transplantácia vlasov

Posledná úprava 21.02.2023

Väčšina ľudí, ktorí zvažujú chirurgickú obnovu vlasov si nie je vedomá rozsahu a možných úskalí tohto lekárskeho zákroku. Zatiaľ čo niektorí perspektívni pacienti môžu chápať základné princípy týchto procedúr, len málo z nich chápe, že na dobrý výkon takéhoto zákroku je potrebné estetické cítenie a zručnosť. Bohužiaľ, mnohí lekári, ktorí vykonávajú tieto procedúry sú rovnako zle informovaní ako ich pacienti.

Táto oblasť kozmetickej chirurgie je preplnená efektným marketingom a úzkostlivej snahy predať, čo robí objektívne a racionálne rozhodovanie pre pacientov takmer nemožné. Vo všeobecnosti platí, že transplantácia vlasov sa neprevádzkuje ako medicínsky odbor, ktorý pomáha pacientom, ale skôr ako sprostredkovanie servise spotrebiteľom.

Čo je to transplantácia vlasov?

Transplantácia vlasov je procedúra, kedy chirurg presunie vlasy do holej oblasti hlavy. Zvyčajne sa používajú vlasy zo zadnej alebo bočnej strany hlavy, a transplantujú sa na prednú alebo hornú časť hlavy. Transplantácia vlasov sa vykonáva zvyčajne v lokálnej anestézii.

Za alopéciu, teda plešatosť, je vo väčšine prípadov zodpovedná genetika. Ostatné prípady plešatosti vznikajú kvôli rôznym faktorom, vrátane stravovania a diét, kvôli stresu, chorobám a užívaným liekom.

Vhodní kandidáti na transplantáciu vlasov

 • muži trpiaci na mužské vzorové plešatenie
 • ženy s rednúcimi vlasmi
 • muži, ktorí strácajú vlasy v dôsledku vzorového vypadávania vlasov po dobu viac ako piatich rokov alebo tí, ktorí trpia vypadávaním vlasov tretieho alebo vyššieho stupňa (podľa Norwoodovej stupnice)
 • muži s realistickými očakávaniami a ktorí chápu, že ich strata vlasov môže pokračovať, aj pri užívaní liekov na zastavenie postupu vypadávania vlasov
 • muži, ktorým vlasy vypadávali po mnoho rokov, no postup straty vlasov sa zastavil a pridaním extra vlasov chcú dosiahnuť mladistvejší vzhľad
 • muži a ženy, ktorí prišli o vlasy kvôli traume alebo popáleninám či kvôli poškodeniu vlasovej pokožky
 • muži a ženy, ktorí prišli o vlasy v dôsledku iných kozmetických procedúr ako je napríklad facelifting

Nevhodní kandidáti na transplantáciu vlasov

 • ženy s rozšíreným vzorovým padaním vlasov po celej hlave
 • ľudia, ktorým sa tvoria keloidné jazvy (husté, vláknité jazvy) po poraneniach alebo po chirurgickom zákroku
 • ľudia, ktorým padajú vlasy kvôli liečbe, napríklad kvôli chemoterapii
 • ľudia, ktorí nemajú dostatok „darcovských vlasov“, ktoré by bolo možné použiť na transplantáciu vlasov
  • muži s nevzorovou difúznou alopéciou. Títo muži majú nezdravé darcovské zásoby, preto nie sú vhodnými kandidátmi na transplantáciu vlasov
  • ľudia s chorými darcovskými zásobami, a to z akéhokoľvek dôvodu. Toto je bežnejšie u žien než u mužov a je to typické pre niektoré formy genetickej androgénnej alopécie u žien
 • ľudia s nízkou hustotou vlasov
 • ľudia s nedostatkom adekvátnych zásob na pokračovanie chirurgickej obnovy vlasov v priebehu času

V ďalšej sekcii sa dozviete, aké otázky klásť počas svojej konzultácie i to, na čo sa zamerať a čoho sa vyvarovať pri výbere chirurga špecializujúceho sa na obnovu vlasov.

Najčítanejšie za posledný deň

Transplantácia vlasov - základné informácie a pojmy

Darované vlasové folikuly, okolité tkanivo a koža sa nazývajú štepy. Každý štep obsahuje jeden alebo viac vlasových folikulov okolité vlasy, tkanivo a kožu.

Umenie transplantácie vlasov je rovnako dôležité ako mechanizmus tejto lekárskej techniky.

Je dôležité si uvedomiť, že žiadne dve hlavy si nie sú podobné a na každý zákrok by sa malo pozerať individuálne.

Hustota vlasov je počet vlasových folikulov na centimeter štvorcový pokožky.

Voľnosť pokožky hlavy predstavuje flexibilitu alebo uvoľnenosť vlasovej pokožky. Čím pružnejšia je pokožka hlavy, tým jednoduchšie je odoberanie vlasových folikulov. Naopak, čím pevnejšia je pokožka hlavy, tým ťažšie je nielen odobrať darcovské vlasy, ale tiež uzavrieť darcovské oblasti po excízii. Ak je pokožka hlavy voľná a hustota vlasov je vysoká môže byť transplantovaných viac vlasov.

Vlasy rastú niekoľkými rôznymi smermi, v hornej časti hlavy smerom dopredu, po bokoch hlavy smerom dole alebo preč zo stredu a v zadnej časti hlavy smerom dozadu alebo dole.

Hrubé vlasy majú prirodzene väčšiu veľkosť a teda pokrývajú väčší povrch a môžu byť transplantované za použitia menej štepov.

Jemné vlasy majú samozrejme menší objem, teda poskytujú menšie pokrytie hlavy ako hrubšie vlasy. Na vytvorenie plného vzhľadu bude potrebných viac štepov.

Kučeravé a vlnité vlasy zvyčajne poskytujú lepšie výsledky a ľahšiu transplantáciu vlasov, pretože kučeravé vlasy majú tendenciu sa krútiť a pokrývajú viac pokožky hlavy ako rovné vlasy, či už sú jemné alebo hrubé.

Rovné vlasy majú tendenciu ležať na hlave a tým poskytujú menej hustý vzhľad ako kučeravé alebo vlnité vlasy.

Čím bližšia je farba vlasov farbe pleti, tým lepšie pokrytá hlava vyzerá. Muži s blond vlasmi a svetlou pokožkou majú nízky kontrast medzi farbou vlasov a kože. To môže byť zárukou dobrých výsledkov. Ázijskí muži s tmavými rovnými vlasmi a svetlou pleťou majú vyšší kontrast medzi vlasmi a kožou a zvyčajne predstavujú najväčšiu výzvu v transplantácii vlasov. Vysoko kvalifikovaný chirurg a jeho tím však môže dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Je nevyhnutné, aby lekár pri plánovaní zákroku zvážil budúce vypadávanie vlasov pacienta a rýchlosť straty vlasov.

Je dôležité si uvedomiť, že prirodzená vlasová línia sa bude líšiť od človeka k človeku. Keď lekár rozhoduje o miestach pre umiestnenie darcovských vlasov, je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí - tvar tváre, vek pacienta, a prognózu budúceho vypadávania vlasov.

Vlasy by nikdy nemali byť transplantované na temeno hlavy, pokiaľ nie je pacient starší a so stabilizovaným vypadávaním vlasov (čo je ťažké odhadnúť). Oblasťou na transplantáciu vlasov by mala byť predná a horná časť hlavy. To je oblasť, ktorá rámuje tvár a má najvýraznejší dopad na vzhľad človeka.

Dôležitosť vlastností vlasov pri transplantácii vlasov

Kvalita vlasu (kaliber vlasu), teda prierezová plocha vlasu je oveľa významnejšia než hustota vlasov, pokiaľ ide o schopnosť pokryť holú vlasovú pokožku. Vzhľad plešatosti, najmä tam, kde vlasy rednú, ale sú stále viditeľné, vzniká kvôli svetlu prenikajúcemu cez riedke alebo chýbajúce vlasy, ktoré sa odráža od vlasovej pokožky. Čím viac vlasov stojí v ceste, aby svetlo zablokovalo, tým je vzhľad plešatej hlavy menší. Zvýšením kalibru / hrúbky vlasu je možné svetlo oveľa viac blokovať, než keby sa hustota vlasov zdvojnásobila (preto sa používajú prípravky na zhutnenie a zhrubnutie vlasov). Sú však aj ďalšie dôležité faktory.

Jedným z nich je stupeň kučeravosti vlasov. Vo všeobecnosti platí, čím sú vlasy kučeravejšie alebo vlnitejšie, tým vyššie pokrytie môžu vlasovej pokožke garantovať. Výborným príkladom sú afro-karibské vlasy. Tieto vlasy sú pevne stočené a kučeravé, pričom môže íst o evolučnú adaptáciu na ochranu pokožky hlavy v horúcom prostredí. Hoci hustota folikulárnych jednotiek je u černochov zvyčajne nižšia než u belochov alebo aziatov, vlastnosti kučier dávajú tomuto typu vlasov výborné krycie vlastnosti. Zvyčajne zostávajú nad skalpom hrubé sťa húština, ktorá blokuje prístup svetla.

Farba vlasov, hlavne vo vzťahu k odtieňu vlasovej pokožky, je tiež veľmi dôležitá. Čím menší je kontrast medzi farbou vlasou a farbou pokožky, tým je potenciál pokrytia lepší. Blonďatá osoba s bledou pokožkou, napríklad zo Škandinávie, vyzerá plešato iba po výraznej strate vlasov. Je to preto, že sa farba vlasov a farba vlasovej pokožky navzájom prelínajú. Pre ľudské oko je veľký kontrast priam „do očí bijúci“, oblasti s nízkym kontrastom sa však „zlievajú dohromady“. Práve preto nízky kontrast znamená dobrého kandidáta na transplantáciu vlasov.

Na druhú stranu, mnohí ázijci majú veľmi dobrú hustotu a kaliber vlasov. U nich je však transplantácia vlasov problematickejšia. Tmavé, rovné, drsné ázijské vlasy veľmi kontrastujú v porovnaní s relatívne svetlou vlasovou pokožkou. Oko tento kontrast zaznamená a prechádza dolu rovným vlasom až k vlasovej pokožke, ktorá sa zdá byť holejšia a plešatejšia než u niekoho s priaznivejšou vlasovou charakteristikou.

Ako vidno, pri určení vhodného, menej vhodného alebo nevhodného kandidáta na transplantáciu vlasov zohráva dôležitú úlohu kombinácia mnohých faktorov. Vysoká hustota je skvelá, ale nepriaznivé charakteristiky vlasu môžu niektoré z výhod hustoty „vymazať“. Na druhú stranu, ľudia s kučeravými, pevnými, prešedivelými vlasmi, ktoré ale nie sú dostatočne husté, nemusia byť vôbec ideálnymi kandidátmi.

Svoju úlohu zohráva aj pružnosť vlasovej pokožky, známa ako laxicita vlasovej pokožky, to znamená ako tesná alebo voľná je vaša vlasová pokožka. Z tesnej priliehavej vlasovej pokožky (nízka laxicita) sa folikuly odstraňujú a transplantujú ťažšie než z voľnej vlasovej pokožky (vysoká laxicita).

Takže to vôbec nie je také jednoduché, a nestačí sa rozhodnúť, že jednoducho chcete podstúpiť transplantáciu vlasov, aby ste sa vysporiadali s vypadávaním vlasov. O tom, že ide o vhodné riešenie práve pre vás rozhoduje viacero faktorov. Práve tu je dôležité nájsť skúseného, znalého a čestného vlasového chirurga s umeleckým cítením, ktorý vie zhodnotiť, či transplantácia vlasov bude u vás fungovať. Chirurga, ktorý nevezme peniaze a vás nechá zjazveného psychicky aj fyzicky.

Vaše očakávania

Ak sa chcete vrhnúť na transplantáciu vlasov, mali by ste veľmi dobre chápať svoje očakávania. Je dôležité, aby ste pochopili, že na dlhodobý či krátkodobý úspech transplantácie vlasov má vplyv charakter vašich vlasov, darcovské zásoby, hustota darcovských vlasov, laxicita, fyziológia. Kompetentný lekár by mal s vami naplánovať najlepší postup zákrokov, aby ste dosiahli výsledky, po ktorých túžite. Tieto výsledky ale musia byť dosiahnuteľné. Najlepší lekári dokážu niekedy aj zázraky, ale vy im musíte pomôcť v tom, že budete mať reálne očakávania. Musíte chápať, že charakter vlasov pacienta XY mu môže zaručiť v porovnaní s vami úplne odlišný kozmetický výsledok – a to aj v prípade, že u oboch bol použitý rovnaký počet štepov.

Ľudia zvyčajne porovnávajú svoju situáciu s rôznymi plagátmi alebo obrázkami iných mužov s podobným vzorom padania vlasov a všetci dúfajú v úžasné výsledky. Ale hoci sa vám môže zdať, že ste na tom veľmi podobne ako pacient XY, nemusíte to nutne znamenať, že výsledky budú rovnaké. Práve preto musia zostať vaše očakávania reálne a realistické.

Každý by chcel vyriešiť svoju situáciu jednorazovo a hneď, pri transplantácii vlasov je to ale veľmi zriedkavé. Nikto nepodstupuje iba jednu transplantáciu vlasov. Dokonca aj muži s minimálnou stratou vlasov začnú časom chcieť viac a viac…

Treba preto skutočne zostať pri zemi a mať reálne očakávania a reálne plány toho, čo chcete dosiahnuť. A hlavne, čo vy ako pacient môžete chirurgovi poskytnúť „za materiál“ - charakter vlasov, zásoby darcovských vlasov, vzor padania vlasov, laxicitu, fyziológiu či prípadné predchádzajúce chirurgické zákroky na vlasovej pokožke…

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Transplantácia vlasov Priemerné hodnotenie: 4.2 5 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy