Transplantácia vlasov

Posledná úprava 03.06.2020

Väčšina ľudí, ktorí zvažujú chirurgickú obnovu vlasov si nie je vedomá rozsahu a možných úskalí tohto lekárskeho zákroku. Zatiaľ čo niektorí perspektívni pacienti môžu chápať základné princípy týchto procedúr, len málo z nich chápe, že na dobrý výkon takéhoto zákroku je potrebné estetické cítenie a zručnosť. Bohužiaľ, mnohí lekári, ktorí vykonávajú tieto procedúry sú rovnako zle informovaní ako ich pacienti.

Táto oblasť kozmetickej chirurgie je preplnená efektným marketingom a úzkostlivej snahy predať, čo robí objektívne a racionálne rozhodovanie pre pacientov takmer nemožné. Vo všeobecnosti platí, že transplantácia vlasov sa neprevádzkuje ako medicínsky odbor, ktorý pomáha pacientom, ale skôr ako sprostredkovanie servise spotrebiteľom.

 1. Čo je to transplantácia vlasov?
 2. Vhodní kandidáti na transplantáciu vlasov
 3. Nevhodní kandidáti na transplantáciu vlasov
 4. Transplantácia vlasov - základné informácie a pojmy

Čo je to transplantácia vlasov?

Transplantácia vlasov je procedúra, kedy chirurg presunie vlasy do holej oblasti hlavy. Zvyčajne sa používajú vlasy zo zadnej alebo bočnej strany hlavy, a transplantujú sa na prednú alebo hornú časť hlavy. Transplantácia vlasov sa vykonáva zvyčajne v lokálnej anestézii.

Za alopéciu, teda plešatosť, je vo väčšine prípadov zodpovedná genetika. Ostatné prípady plešatosti vznikajú kvôli rôznym faktorom, vrátane stravovania a diét, kvôli stresu, chorobám a užívaným liekom.

Vhodní kandidáti na transplantáciu vlasov

 • muži trpiaci na mužské vzorové plešatenie
 • ženy s rednúcimi vlasmi
 • ľudia, ktorí prišli o časť vlasov kvôli popáleninám alebo kvôli poškodeniu vlasovej pokožky

Nevhodní kandidáti na transplantáciu vlasov

 • ženy s rozšíreným vzorovým padaním vlasov po celej hlave
 • ľudia, ktorí nemajú dostatok „darcovských vlasov“, ktoré by bolo možné použiť na transplantáciu vlasov
 • ľudia, ktorým sa tvoria keloidné jazvy (husté, vláknité jazvy) po poraneniach alebo po chirurgickom zákroku
 • ľudia, ktorým padajú vlasy kvôli liečbe, napríklad kvôli chemoterapii

V ďalšej sekcii sa dozviete, aké otázky klásť počas svojej konzultácie i to, na čo sa zamerať a čoho sa vyvarovať pri výbere chirurga špecializujúceho sa na obnovu vlasov.

Najčítanejšie za posledný deň

Transplantácia vlasov - základné informácie a pojmy

Darované vlasové folikuly, okolité tkanivo a koža sa nazývajú štepy. Každý štep obsahuje jeden alebo viac vlasových folikulov okolité vlasy, tkanivo a kožu.

Umenie transplantácie vlasov je rovnako dôležité ako mechanizmus tejto lekárskej techniky.

Je dôležité si uvedomiť, že žiadne dve hlavy si nie sú podobné a na každý zákrok by sa malo pozerať individuálne.

Hustota vlasov je počet vlasových folikulov na centimeter štvorcový pokožky.

Voľnosť pokožky hlavy predstavuje flexibilitu alebo uvoľnenosť vlasovej pokožky. Čím pružnejšia je pokožka hlavy, tým jednoduchšie je odoberanie vlasových folikulov. Naopak, čím pevnejšia je pokožka hlavy, tým ťažšie je nielen odobrať darcovské vlasy, ale tiež uzavrieť darcovské oblasti po excízii. Ak je pokožka hlavy voľná a hustota vlasov je vysoká môže byť transplantovaných viac vlasov.

Vlasy rastú niekoľkými rôznymi smermi, v hornej časti hlavy smerom dopredu, po bokoch hlavy smerom dole alebo preč zo stredu a v zadnej časti hlavy smerom dozadu alebo dole.

Hrubé vlasy majú prirodzene väčšiu veľkosť a teda pokrývajú väčší povrch a môžu byť transplantované za použitia menej štepov.

Jemné vlasy majú samozrejme menší objem, teda poskytujú menšie pokrytie hlavy ako hrubšie vlasy. Na vytvorenie plného vzhľadu bude potrebných viac štepov.

Kučeravé a vlnité vlasy zvyčajne poskytujú lepšie výsledky a ľahšiu transplantáciu vlasov, pretože kučeravé vlasy majú tendenciu sa krútiť a pokrývajú viac pokožky hlavy ako rovné vlasy, či už sú jemné alebo hrubé.

Rovné vlasy majú tendenciu ležať na hlave a tým poskytujú menej hustý vzhľad ako kučeravé alebo vlnité vlasy.

Čím bližšia je farba vlasov farbe pleti, tým lepšie pokrytá hlava vyzerá. Muži s blond vlasmi a svetlou pokožkou majú nízky kontrast medzi farbou vlasov a kože. To môže byť zárukou dobrých výsledkov. Ázijskí muži s tmavými rovnými vlasmi a svetlou pleťou majú vyšší kontrast medzi vlasmi a kožou a zvyčajne predstavujú najväčšiu výzvu v transplantácii vlasov. Vysoko kvalifikovaný chirurg a jeho tím však môže dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Je nevyhnutné, aby lekár pri plánovaní zákroku zvážil budúce Vypadávanie vlasov pacienta a rýchlosť straty vlasov.

Je dôležité si uvedomiť, že prirodzená vlasová línia sa bude líšiť od človeka k človeku. Keď lekár rozhoduje o miestach pre umiestnenie darcovských vlasov, je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí - tvar tváre, vek pacienta, a prognózu budúceho vypadávania vlasov.

Vlasy by nikdy nemali byť transplantované na temeno hlavy, pokiaľ nie je pacient starší a so stabilizovaným vypadávaním vlasov (čo je ťažké odhadnúť). Oblasťou na transplantáciu vlasov by mala byť predná a horná časť hlavy. To je oblasť, ktorá rámuje tvár a má najvýraznejší dopad na vzhľad človeka.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Transplantácia vlasov Priemerné hodnotenie: 4.2 5 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy