Domov / / / / Norwoodova stupnica vypadávani...

Norwoodova stupnica vypadávania vlasov

Posledná úprava 17.09.2018

Pri zvažovaní liečby vypadávania vlasov je dôležité pochopiť, v akom štádiu je Vaše vypadávanie vlasov. Norwoodova stupnica ukazuje najbežnejší postup vypadávania vlasov u mužov trpiachich androgénnym/ložiskovým vypadávaním. (Pre získanie viac informácií o iných typoch vypadávania vlasov, odporúčame prečítať si sekciu typy vypadávania vlasov.) Norwoodova stupnica bola publikovaná v roku 1975 Dr. O’tarom Norwoodom. Definuje 2 najčastejšie postupy vypadávania vlasov. (bežne sa vyskytujú aj kombinácie týchto fáz resp. postupov). Norwoodova stupnica je aj dobrý spôsob ako zistiť, kam môže vypadávanie Vašich vlasov pokračovať, pokiaľ ho nezačnete liečiť čo najskôr.

Poznámka: Existuje mnoho variantov ložiskového vypadávania vlasov. Tieto sú uvedené ako tie najtypickejšie.

"Bežný" typ

Vlasy začínajú vypadávať v oblasti čela (kúty) a na temene hlavy. Tieto oblasti sa postupne rozširujú až sa nakoniec spoja a vytvoria súvislú vypadanú oblasť od čela až po temeno hlavy.

1.stupeň - predstavuje vlasovú líniu mladého človeka, ktorému nevypadávajú vlasy. (na stupnici nie je znázornený)

2.stupeň - naznačuje postup vlasovej línie asi 1,5 cm smerom nahor do tzv. "dospelej" línie. Tento prípad nepredstavuje fázu vypadávania vlasov.

3.stupeň - predstavuje prvotnú fázu vypadávania vlasov u mužov. Je typické ubúdaním vlasov v oblasti čelovej línie. Vytvárajú sa tzv. "kúty".

3.stupeň vertex - predstavuje počiatky vypadávania vlasov v oblasti temena. Vlasy na tomto mieste začínajú strácať hrúbku a postupne vypadávajú.

4. stupeň - je charakteristický ďalším vypadávaním vlasov v oblasti čela a vypadaná oblasť na temene je zreteľnejšia a naďalej sa rozširuje. Oblasť čela a temena rozdeľuje tzv. "mostík".

5.stupeň - vypadaná oblasť na temene a v prednej časti sa stále rozširujú. V tejto fáze je mostík medzi nimi narušený.

6. stupeň - "mostík" spájajúci zavlasené časti nad ušami mizne. Vytvorila sa súvislá vypadaná oblasť. Zostávajúce vlasy vytvárajú známy tvar "podkovy".

7. stupeň - predstavuje veľmi pokročilé štádium vypadávania vlasov. Zostáva súvislý tenký pás nevypadaných vlasov nad ušami a vzadu na hlave.

Typ "A"

Je charakteristický ubúdaním vlasov od čela smerom dozadu po temeno (vertex). Pri tomto type je vypadávanie vlasov v oblasti temena limitované aj v pokročilom štádiu. Tento postup sa vyskytuje u menej ako 10% všetkých prípadov. Je ale viac výrazný, pretože úbúdanie vlasov na čele je omnoho intenzívnejšie.

Čítajte ďalej Ludwigova stupnica
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Norwoodova stupnica vypadávania vlasov Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Šampón proti vypadávaniu vlasov Revita

    Akcia!: Využite zľavový kupón

    • Používaný na liečbu vypadávania vlasov celosvetovo
    • Najviac účinných látok obsiahnutých v šampóne

    Liek na predpis? : Nie

Blízke témy