Domov / / / / Čo spôsobuje vypadávanie vlaso...

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u žien?

Posledná úprava 17.09.2018

Odhadom 21 miliónov žien trpí nejakou formou vypadávania vlasov. Zatiaľ čo počet žien trpiacich vypadávaním vlasov je zanedbateľný v porovnaní s počtom mužov, ženy tvoria až 40 percent zo všetkých prípadov straty alebo rednutia vlasov. V závislosti na príčine, môže byť vypadávanie vlasov u žien len momentálnou nepríjemnosťou alebo tiež aj trvalým problémom.

Vek

Rast vlasov sa spomaľuje s vekom, čo spôsobuje, že vlasy rednú prirodzene. Viac ako polovica žien zaznamená viditeľné známky rednutia a vypadávania vlasov už pred päťdesiatkou. U tohto typu straty vlasov, počet vypadnutých vlasov za deň presahuje počet vlasov, ktoré starnúce telo dokáže nahradiť a po čase sú vlasy viditeľne zrednuté. Výrazná strata vlasov a plešaté miesta sa ale vyskytujú len zriedka.

Dedičnosť

Väčšina žien dáva vinu za svoje abnormálne vypadávanie vlasov svojim rodičom, pretože dedičnosť spôsobuje viac ako 95 percent všetkých trvalých foriem vypadávania. Ložiskové vypadávanie vlasov u žien alebo androgénna alopécia sa môže objaviť v každom veku v závislosti na genetickom kóde zdedenom od rodičov. U žien však táto forma vypadávania vlasov len zriedka spôsobí úplnú plešatosť. Predná vlasová línia všeobecne zostáva nedotknutá, a rednutie sa objavuje vpredu, na bokoch a temene hlavy. Niektoré ženy môžu zažiť extrémne, lokalizované vypadávanie vlasov, ale bežnejšie je celkové zrednutie.

Výživa

Podľa štatistík môžu rôzne bláznivé diéty a stravovacie poruchy spôsobiť vypadávanie vlasov u žien. Každá diéta, ktorá neposkytuje telu dostatok železa, bielkovín a ďalších pre vlasy potrebných látok, môže viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov, pretože tieto látky sú využívané na ich opätovný rast.

Choroba

Niektoré choroby a druhy liečby dramaticky ovplyvňujú vlasy. Choroby, ako je lupus a cukrovka, spolu s niekoľkými ochoreniami štítnej žľazy, môžu spôsobiť rednutie vlasov. Lieky na liečbu ochorení srdca, depresie, artritídy a a vysokého krvného tlaku môže tiež viesť k vypadávaniu vlasov u žien.

Hormóny

Hormonálna nerovnováha napríklad spojená s tehotenstvom, pôrodom, menopauzou alebo náhlou zmenou antikoncepcie môže spôsobiť vypadávanie vlasov u žien. Strata vlasov spojená s hormonálnou nerovnováhou môže byť zastavená a zvrátená hormonálnou liečbou. (viď aj postpartum alopecia)

Kozmetické úpravy

Nešetrné chemické ošetrovanie oslabuje štruktúru vlasov, čo spôsobuje ich lámavosť. Poškodenie opakovanými chemickými zásahmi, alebo príliš nešetrnými chemickými zásahmi a príliš utiahnuté účesy môžu spôsobiť, že sa bude zdať, že vlasy rednú. Vlasy však dorastú nazad len čo dostanú šancu si odpočinúť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u žien? Priemerné hodnotenie: 2 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy