Nanoxidil

Posledná úprava 01.07.2022

Trh s liekmi proti vypadávaniu vlasov je zaplavený množstvom produktov, z ktorých len mizivé percento zaznamenalo aký-taký úspech v liečbe vypadávania vlasov u mužov a žien, žiaľ často na úkor vedľajších účinkov.

Príkladom sú lieky s účinnou látkou minoxidil, ktorá napriek pozitívnym ohlasom, nesie riziko vedľajších účinkov v podobe podráždenej pokožky, ťažkostí s dýchaním, opuchov a pod. [1] Lieky s touto látkou sú na trhu od konca 70. rokov a odvtedy sa žiadna prevratná zmena v tejto oblasti neudiala. Farmaceutické laboratóriá akoby nevenovali tejto otázke prílišnú pozornosť a tak sa často k slovu dostali kozmetické firmy, ktoré bez náležitého farmaceutického pozadia, výskumu a testovania, chŕlia na zúfalých spotrebiteľov neúčinné produkty.

Zábleskom nádeje pre všetkých, ktorí hľadajú liek proti vypadávaniu vlasov, by mohol byť výskum bio-technologickej spoločnosti DS-Laboratories, ktorá vyvinula liek proti vypadávaniu vlasov s látkou Nanoxidil [2] – pokračovateľom účinnej látky Minoxidil.

Aký je rozdiel medzi nanoxidilom a minoxidilom? (minoxidil vs nanoxidil)

Nanoxidil je vybudovaný na báze molekuly, ktorá je štrukturálne podobná molekule minoxidilu. Má však o jeden uhlíkový reťazec menej. Nanoxidil má okrem ostatných výhod nižšiu molekulárnu hmotnosť, vďaka čomu jednoduchšie prenikne do pokožky. Je najnovším prírastkom do skupiny tzv. otváračov iónových kanálov. Nanoxidil je kombináciou výbornej účinnosti a maximálneho zníženia vedľajších účinkov. Je veľká pravdepodobnosť, že ľudia, ktorí zaznamenali vedľajšie účinky minoxidilu, nezaznamenajú žiadne pri použití nanoxidilu. [3]

Je lepšie si vybrať produkt s minoxidilom alebo nanoxidilom?

Minoxidil aj Nanoxidil majú síce podobnú štruktúru ale ich účinky nie sú rovnaké. Je tiež nutné si uvedomiť, že vypadávanie vlasov je komplexný problém a nie každá liečba vypadávnia vlasov je účinná pre všetkých.

Pri výbere postupujte podľa jednoduchého pravidla: Pokiaľ používate minoxidil a zaznamenali ste dobré výsledky, pokračujte v liečbe. Pokiaľ minoxidil nepriniesol dostatočné výsledky, bude vhodné začať liečbu nanoxidilom. Pokiaľ Vám len začali vypadávať vlasy a začínate s liečbou vypadávania vlasov, je vhodné začať s nanoxidilom, pretože hrozia menšie vedľajšie účinky ako s minoxidilom. Je však možné tieto látky aj kombinovať – napríklad ráno minoxidil a večer nanoxidil.

Ako často používať liek s nanoxidilom?

Pravidelnosť je veľmi dôležitá pri každej liečbe vypadávania vlasov. Je vhodné nanášať nanoxidil v pravidelných dávkach bez vynechania na umytú alebo aj neumytú pokožku hlavy. Tekutinu vmasírujte do pokožky a dôkladne si umyte ruky.

Je používanie nanoxidilu bezpečné?

Počas klinických testov na ľuďoch neboli spozorované žiadne vedľajšie účinky tohto lieku. Pacienti si naopak pochvaľovali zlepšenie zdravia pokožky na hlave. [2]

Podľa výrobcu je nanoxidil vhodná voľba aj pre mužov a ženy, ktorí chcú udržať existujúce vlasy a predísť vypadávaniu vlasov. [2]

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy