Saw palmetto

Posledná úprava 14.09.2018

Saw palmetto je výťažok z fialových bobúľ palmy s názvom Serenoa plazivá (Serenoa repens). Táto rastlina je pôvodom z prímorských regiónov na juhu USA a Južnej Kalifornie. Napríklad vo Floride je odhadom 1 milión akrov divoko rastúcich paliem Serenoa repens.

Využitie

Používa sa na liečbu rôznych neduhov ako napríklad zápal semenníkov, zápal močových ciest alebo kašeľ. Saw palmetto sa tiež používa na posilnenie štítnej žľazy, metabolizmu, zlepšenie apetítu a trávenia a v neposlednom rade ako prírodný liek proti vypadávaniu vlasov. Je to jeden z najpoužívanejších doplnkov stravy.

Existuje množstvo vedeckých poznatkov o efektívnosti tejto rastliny pri liečení podráždeného mechúra a močových problémov u mužov, ktorí trpia benígnou hyperláziou prostaty (BHP), zväčšením predstojnej žľazy. BHP má za následok napuchnutie prostaty, ktoré spôsobuje zhoršenú priechodnosť močovej rúry. To je príčinou bolestivého močenia, slabého prúdu moču, problémov zastaviť prúd moči, kvapkania po močení alebo častého močenia v noci. Saw palmetto nespôsobí zmenšenie prostaty. V prvom rade zabraňuje premene testosterónu na dihydrotestosterón (DHT). BHP je s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinené zvýšenou premenou testosterónu na DHT. Tieto fakty sú rovnako dôležité aj pre liečbu vypadávania vlasov, pretože vypadávanie vlasov úzko súvisí s pôsobením dihydrotestosterónu v tele. Ďalej zasahuje do produkcie estrogénu a progesterónu - hormónov spájaných s produkciou DHT.

Saw palmetto a účinok na ženy

Saw Palmetto nie je prospešné iba pre mužov ale aj pre ženy. Štúdie z 90-tych rokov preukázali, že užívanie liekov s obsahom tejto látky môže účinne zastaviť rast nežiaduceho ochlpenia na tvári a tele a pomôcť pri liečení vypadávajúcich vlasov u žien - blokuje totiž účinok enzýmu 5-alfa reduktázy. Môže byť tak efektívne pri liečbe vypadávania vlasov, nechceného rastu ochlpenia a prevencii niektorých druhov akné. Saw palmetto sa používalo sa aj pri liečbe zápalov močových ciest a na oslabenie symptómov menštruácie. Tvrdí sa, že môže spôsobiť aj zväčšenie pŕs, ale nie je to vedecky potvrdené.

Prečo bežne nepočujeme o jeho priaznivých účinkoch pre ženy? Médiá z nejakého dôvodu majú tendenciu zameriavať sa čisto na jeho účinnosť pri mužských problémoch s prostatou. Niektoré z mnohých účinkov sú spomínané aj v rôznych lekárskych žurnáloch. Jeden z účinkov u žien je detoxifikácia – pomáha pri očiste orgánov ako pečeň, hrubé črevo, atď.

Ženám, ktoré majú nadbytok testosterónu pomáha užívanie saw palmetta hladinu tohto hormónu stabilizovať. Toto je veľmi prospešné napríklad u žien, ktoré majú zvýšenú produkciu testosterónu vďaka posilňovaniu. Pomáha detoxifikovať pokožku a zlepšuje zdravie mliečnych žliaz. Tvrdí sa, že pomáha dokonca aj pri problémoch s vaječníkmi. Znižuje hladinu androgénov u žien, pôsobí ako diuretikum a antiseptikum.

Ďalej funguje ako expektorancium – je teda účinné aj pri liečbe bronchitídy. Vďaka schopnosti regulovať hladiny hormónov dobre pôsobí na pohlavné ústrojenstvo aj u mužov aj u žien. Zlepšuje celkový zdravotný stav človeka. Tehotné alebo kojace ženy by mali pred užívaním konzultovať lekára – užívanie by pre ne mohlo byť nebezpečné. Ďalej je účinné aj pri liečbe nadmerného zarastania na tvári.

História

Bobule saw palmetta boli používané v pôvodnej americkej ľudovej medicíne niekoľko stoviek rokov ako afrodiziakum a na liečbu problémov prostaty. Indiáni na juhovýchode Ameriky ho používali od roku 1700 na liečbu močových problémov u mužov. V 19. storočí botanik John Lloyd zaregistroval, že zvieratá, ktoré jedli saw palmetto vyzerali zdravšie než ostatné. Skorí americkí osadníci si ten istý efekt všimli tiež a používali šťavu z bobúľ na zvýšenie hmotnosti, zlepšenie celkového stavu, ako sedatívum a na zlepšenie reprodukčného zdravia.

V USA bolo jeho prvé použitie v medicíne zdokumentované roku 1879 doktorom J. B. Readom z Georgie, ktorý publikoval článok o prospešnosti saw palmetta v apríli 1879 v novinách American Journal of Pharmacy. Prišiel na to, že je účinné pri liečbe množstva zdravotných problémov. Písal, že dokáže vyvolať spánok, ukľudniť kašeľ, zlepšiť trávenie a zvýšiť hmotnosť a silu.

Čaj z bobúľ sa bežne používal v ranom 20. storočí na liečbu zväčšenej prostaty a infekcií močového traktu. V prípade mužov sa zároveň používal na zlepšenie produkcie spermií a libida. Jedno z prvých publikovaných lekárskych odporúčaní, že je efektívne pri liečbe problémov s prostatou sa objavil v edícii United States Dispensatory z roku 1926. V 20-tych rokoch nastáva úpadok používania medicínskych rastlín v USA, zatiaľ čo v Európe sa začínajú používať častejšie.

Saw Palmetto Extrakt vs Saw Palmetto prášok (powder)

Na trhu je v súčasnosti viacero výrobkov s obsahom Saw Palmetta. Podľa odborníkov je potrebná denná dávka 320mg štandardizovaného extraktu denne. Tento by mal obsahovať 70-95% nasýtených mastných kyselín a 0,2-0,5% sterolov. Pokiaľ výrobok obsahuje menšie percento nasýtených mastných kyselín, je možné, že sa jedná o práškovú formu, ktorá však nieje natoľko účinná a sú potrebné vyššie dávky ako 320mg denne.

Pre porovnanie obsahu mastných kyselín a sterolov si môžete pozrieť výsledky laboratórnych testov.

Saw Palmetto extrakt
Saw palmetto prášok (powder)

Ľuďom, ktorí ho užívajú alebo chcú začať s užívaním, sa teda odporúča kupovať iba výrobky dôveryhodných výrobcov alebo iba od dôveryhodných zdrojov. Dôveryhodný výrobok alebo výrobcu jednoducho nájdete aj u ďalších predajcov na internete. Internetové stránky, ktoré neuverejnia presný názov produktu, ktorý predávajú alebo názov výrobcu, odporúčame považovať za nanajvýš podozrivé a zvážiť prípadný nákup.

Dávkovanie - dospelí (18 rokov a viac)

Denná dávka 320mg extraktu denne užitá naraz alebo rozdelená na polovicu sa podľa viacerých štúdií preukázala ako dostatočná pri liečbe zväčšenej prostaty ako aj znižovania aktivity 5-alfa-reduktázy počas liečby vypadávania vlasov.

V tradičnej medicíne sa zaužívalo dávkovanie, ktoré nie je až natoľko vedecky testované.

  • 1-2 gramy sušených plodov denne
  • 2-4 ml. tinktúry z plodov denne
  • 3x denne pitie čaju pripraveného zo sušených plodov

Čaje pripravené z plodov saw palmetto sú však menej účinné ako extrakt, pretože podľa odborníkov sa aktívne látky z rastliny nedokážu rozpustiť vo vode.

Môže trvať až 4 týždne, dokým bude vidieť prvé účinky liečby.

Dávkovanie - deti

V súčastnosti nieje k dispozícii dostatočné množstvo informácii, na základe ktorých by bolo možné odporúčať užívanie saw palmetta deťom.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé. V odborných publikáciách je zaznamenaných niekoľko vedľajších účinkov spojených s užívaním. Najčastejšie zaznamenané sú:

  • pobolievanie v oblasti žalúdka
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • ťažkosti s dýchaním
  • zápcha
  • hnačka

Žalúdočné nevoľnosti spôsobené užívaním saw palmetta môžu byť potlačené užívaním s jedlom.

Ľudia so zdravotnými ťažkosťami v oblasti žalúdka, pečene, srdca alebo pľúc by mali užívať extrakt opatrne.

V malom počte sú známe prípady mužov, ktorí počas užívania zaznamenali ťažkosti s dosiahnutím erekcie, bolesti v oblasti hrudníka alebo zmeny libida. Saw palmetto môže ovplyvňovať odozvu tela na pohlavné hormóny estrogén a testosterón. Tento efekt však nebol doteraz dostatočne vedecky potvrdený alebo vyvrátený.

Užívanie tohto lieku môže spôsobiť omeškanie v diagnostike rakoviny prostaty. Pri vyšetrení je preto nutné oboznámiť s týmto faktom vyšetrujúceho lekára.

Tehotenstvo a kojenie

Pre možný efekt na hormonálne hladiny, nie je extrakt odporúčaný pre tehotné alebo kojacie ženy.

Alergie

Nie sú známe žiadne prípady alergických reakcií počas užívania tohto lieku.

Upozornenia

Pri užívaní si netreba dávať extra pozor, ani pri užívaní vyšších dávok. Avšak BHP môže byť vážny problém, ak sa nelieči. Muži, ktorí si všimnú symptómy BHP by sa mali dať vyšetriť doktorom – symptómy BHP sú totiž podobné ako pri rakovine prostaty. Muži nad 50 by mali absolvovať každoročne prehliadku prostaty. Ľudia trpiaci rakovinou prostaty, prsníkov alebo chorobami spojenými s pohlavnými hormónmi by mali saw palmetto užívať iba pod dohľadom doktora. Aj keď jeho účinky na plod sú neznáme, tehotné ženy by ho nemali užívať. Môže totiž ovplyvniť hormonálnu aktivitu a to by mohlo mať nepriaznivé účinky na plod. Ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu alebo náhrady estrogénu by mali konzultovať doktora predtým než začnú užívať saw palmetto. To isté platí pre človeka užívajúceho testosterón alebo anabolické steroidy.

V ojedinelých prípadoch sa vyskytujú alergické reakcie. Symptómy sú sťažené dýchanie, sťahovanie hrdla, opuchnutie tváre, pier alebo jazyka. Človek u ktorého sa vyskytnú tieto problémy by mal prestať s užívaním a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Interakcie

Saw palmetto sa môže navzájom ovplyvňovať s hormonálnymi liekmi, ako sú náhrady testosterónu a estrogénu. Ovplyvňovať sa môže aj s antikoncepčnými tabletkami. Obmedzovať stravu, nápoje alebo fyzickú aktivitu počas liečby saw palmettom nie je nutné.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Saw palmetto Priemerné hodnotenie: 4.1 13 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy