5 vecí, ktoré je dobré vedieť o Saw Palmette a prevencii vypadávania vlasov

Posledná úprava 18.09.2018

1. Rastlina s históriou

Saw palmetto - známe tiež ako serenoa repens je malá krovitá palma s veľkými listami. Má veľké tmavočervené bobule a rastie v juhovýchodnej časti Spojených štátov. Bobule saw palmetta sú používané už stovky rokov americkými Indiánmi. Vedci nevedia presne ako saw palmetto účinkuje ale vedia, že je to anti-androgén a nadmerné množstvo androgénu spôsobuje Vypadávanie vlasov.

2. Najprv odporúčané pre starších mužov

Bobule saw palmetto obsahujú fytonutrienty, ktoré prerušia hormonálny proces, ktorý často spôsobuje zväčšenú prostatu u starších mužov a extrakt z nich sa preto predáva ako prevencia alebo liek na problémy s prostatou. V období od 1926 – 1950 boli bobule saw palmetto zapísané ako liek na zväčšenú prostatu u starých mužov. Dnes sú odporúčané lekármi v Európe. Pretože saw palmetto je tak efektívne, bolo uskutočnených mnoho klinických štúdií, ktoré ho porovnávali k lieku na predpis Finasterid. Výsledky boli priaznivé. V článku, ktorý porovnával 18 týchto štúdií autori prišli k záveru, že saw palmetto bolo rovnako účinné ako finasterid pri liečení močových symptómov a nespôsoboval žiadne príznaky erektilnej dysfunkcie ako u užívania finasteridu.

3. Od problémov s prostatou k vypadávaniu vlasov

Ako sa výskumníci dostali od problémov s prostatou k vypadávaniu vlasov? Najprv bolo zistené, že finasterid spomaľoval alebo zastavoval vypadávanie vlasov. Keďže saw palmetto funguje podobne, vedci predpokladali, že môže mať aj podobný účinok. Zistili, že ľudia, ktorí trpia androgenetickou alopéciou, čo je vypadávanie vlasov spôsobené nadprodukciou hormónu známeho ako dihydrotestosterón mali úspech s užívaním saw palmetta.

4. Bez vedľajších účinkov

Na rozdiel od ostatných prírodných doplnkov bolo uskutočnených niekoľko experimentov so saw palmetto. U pacientov užívajúcich extrakt neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Ak sa berie na prázdny žalúdok, občas spôsobuje bolesť hlavy alebo brucha. Nemal by sa ale používať u tehotných alebo kojacich žien pretože účinkuje hormonálne.

5. Trpezlivosť ruže prináša

Odporúčané dávkovanie je 160mg dva krát denne. Zvyčajne trvá zhruba 6 týždňov kým sa dostavia výsledky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy