Finasterid

Posledná úprava 27.01.2020

Finasterid je syntetická látka, ktorá potláča účinky enzýmu 5-alfa reduktázy typu 2. Tento enzým premieňa testosterón na jeho aktívnejšiu formu – dihydrotestosterón (DHT), ktorý zapríčiňuje zmenšovanie vlasových folikulov.

Finasterid bol pôvodne vyvinutý na liečbu zväčšenej prostaty. Počas testovania sa však náhodne zistilo, že okrem priaznivého pôsobenia na prostatu, priaznivo pôsobí aj na vlasy. Pacienti, ktorým vypadávali vlasy, zaznamenali zastavenie padania a obnovu rastu vlasov.

Následné štúdie dokázali priaznivé účinky pri dávkach 1mg Finasteridu denne. Výsledky boli viac než zaujímavé - u viac ako polovice testovaných osôb bol zaznamenaný viditeľný nárast vlasov a u ostatných testovaných osôb zaznamenali úplné alebo čiastočné pozastavenie vypadávania vlasov. Finasterid účinkuje na vlasy na celej ploche hlavy, najúčinnejší je na vrchole hlavy (vertex).

Finasterid však nie je látka, ktorá by liečila vypadávanie vlasov natrvalo. Účinkuje iba počas úžívania podobne ako minoxidil alebo dutasterid. Finasterid sa vyplaví z tela po približne 1 mesiaci od vysadenia lieku.

V priebehu 6 mesiacov od vysadenia lieku, ktorý obsahuje túto účinnú látku Finasterid, sa stav vlasov vráti na pôvodnú úroveň a vypadávanie pokračuje.

Finasterid a liečba vypadávania vlasov u žien

Pre ženské vypadávanie vlasov je charakteristické rovnomerné rednutie vlasov na vrchu hlavy a vpredu, no vlasová línia nad čelom zostáva neporušená. S pribúdajúcim vekom je toto vypadávanie u žien častejšie. Ženy sa za tento problém často krát v spoločnosti hanbia, no ak sa nelieči, vypadávanie sa môže len zhoršiť.

Princíp, na ktorom funguje Finasterid u mužov pri vypadávaní vlasov je zníženie produkcie dihydrotestosterónu (DHT) – tým sa oslabuje vplyv DHT na vlasové folikuly. V prípade žien, používanie Finasteridu a iných inhibítorov 5-alfa reduktázy bolo prospešné najmä u žien trpiacich hirsutizmom – nadmerným ochlpením. Teoreticky, keby všetky prípady ženského vypadávania vlasov boli zapríčinené androgénmi tak ako mužské vypadávanie vlasov, účinky Finasteridu by mali byť porovnateľné aj u žien.

Aj keď ženský typ vypadávania vlasov je považovaný za ekvivalent mužského plešatenia a často krát sa nazýva ženská androgénna alopecia, úloha androgénov v procese ženského vypadávania vlasov nie je celkom objasnená. Kontroverzné sú aj účinky liečby ženskej androgénnej alopecie Finasteridom.

Klinické testy Finasteridu

Kvôli riziku poškodenia plodov, klinické testy Finasteridu ako lieku proti vypadávaniu vlasov boli pôvodne určené len pre ženy po menopauze. Rozsiahle klinické testy boli pôvodne vykonané na skupine žien po menopauze s androgenetickou alopeciou. Priemerný vek testovaných žien bol 53 a v priemere im začali vlasy vypadávať v 43,5 roku života, plus-mínus 10 rokov. Ženy, ktoré mali menej než 59 rokov, boli po menopauze, proces vypadávania ich vlasov bol v štádiu Ludwig I alebo Ludwig II a hustota ich vlasov bola od 3 do 5 na Savinovej škále, boli určené pre užívanie 1mg Finasteridu denne. Výsledky po roku nepreukázali žiadny výrazný rozdiel v stave skalpu medzi skupinou ktorá brala Finasterid a skupinou ktorá brala placebo. [1]

Keď zoberieme do úvahy účinnosť Finasteridu v mužskej liečbe, tento výsledok bol naozaj prekvapujúci. Avšak na správne vyhodnotenie účinnosti lieku je nutné ďalšie testovanie – spomínaná štúdia totiž netestovala účinnosť u žien pred menopauzou, ani u žien, ktorým len začínajú vypadávať vlasy.

Izolovaná štúdia však preukázala, že vyššia dávka Finasteridu (5mg/d) spôsobila výrazný nárast vlasov u ženy po menopauze, ktorá netrpela hyperandrogenizmom a bola liečená 1 rok. Tieto výsledky liečby žien, ktoré majú nadbytok androgénov sú však založené iba na dvoch nekontrolovaných štúdiách za používania rôznych dávok Finasteridu a sú teda nedôveryhodné - ďalšie testy sú nutné. Štúdia, ktorá by zistila účinnosť lieku u žien s hyperandrogenizmom by bola prvým krokom k objasneniu, či inhibítory 5-alfa reduktázy hrajú nejakú úlohu pri liečbe ženského vypadávania vlasov. [2]

Vedľajšie účinky u mužov

Podobne ako pri mnohých liekoch - užívanie liekov obsahujúcich látku Finasterid má vedľajšie účinky. Nie všetci pacienti ich však pociťujú. Finasterid bol dôkladne testovaný v klinických testoch.

Výsledky testov zistili nasledovné vedľajšie úcinky užívania liekov s účinnou látkou Finasterid:

  • Zníženie libida (sexuálna túžba) 1mg tablety 1.8%, 5mg tablety 18,5%
  • Erektilá dysfunkcia (impotencia) 1mg tablety 1.3%, 5mg tablety 10%
  • Znížené množstvo ejakulátu 1mg tablety 1.2%, 5mg tablety 7.2%
  • Bolesti v oblasti semenníkov
  • Zväčšenie prsníkov (gynekomastia) 5mg tablety 2.2%

Všetky tieto účinky pominuli po vysadení lieku. Niektorí pacienti, ktorí sa liečili finasteridom však tvrdia, že im vedľajšie účinky naďalej pretrvávajú dlhodobo - o týchto problémoch nájdete informácie na stránke v anglickom jazyku www.propeciahelp.com

Vedľajšie účinky u žien

Finasterid je teratogén - môže spôsobiť deformáciu plodu. V zvieracej štúdii, samčekovia krýs, ktorí boli vystavení Finasteridu začali trpieť hypospadiou, zníženou váhou prostaty, zmeneným vývojom bradaviek a zmenšenou anogenitálnou vzdialenosťou.

Ženy, ktoré sú vo veku, kedy sú schopné mať dieťa, by nemali užívať Finasterid. Riziko teratogenicity nebolo u ľudí ešte presne zistené, no Finasterid môže spôsobiť hypospadiu (vrodená anomália močovej trubice) u vyvíjajúceho sa plodu. Tablety finasteridu sú obalené, aby nedošlo pri manipulácii ku kontaktu s aktívnymi zložkami.

V testoch, v ktorých sa zúčastnili ženy pred menopauzou, boli zároveň s Finasteridom podávané antikoncepčné tabletky. Toto zaručilo, že nedôjde k otehotneniu počas užívania Finasteridu a vyhlo sa tak potenciálnym následkom, ktoré môže mať na svedomí Finasterid u plodov.

Záver

Ako už bolo spomenuté, účinnosť Finasteridu u žien pred menopauzou nebola potvrdená a v súčasnosti je tento liek oficiálne schválený iba pre mužov. Finasterid nie je schválený a ani odporúčaný pre ženy, ktoré sú, alebo môžu byť tehotné. Napriek tomu, dermatológovia po svete používajú Finasterid na liečbu ženskej androgenetickej alopecie. Keďže chýbajú spoľahlivé klinické testy, je nemožné povedať, nakoľko je táto liečba efektívna.

Zdroje

Čítajte ďalej Dutasterid
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy