12 spôsobov ako zastaviť ustupujúcu vlasovú líniu a podporiť opätovný rast vlasov u mužov a žien

Posledná úprava 10.03.2023

Vlasy z historického hľadiska znamenajú moc a silu. Samson prišiel o svoju magickú silu, keď mu Dalila odstrihla vlasy. V súčasnosti sú vlasy spájané s vnímaním krásy. Pritom až 50% mužov trápi ustupujúca vlasová línia, väčšinu žien zase trápi celkové rednutie vlasov. [1]

Problém je však v tom, že mladší muži vlastne nevedia, či u nich ide o vypadávanie vlasov. Hoci nemusia rodičia na vypadávanie vlasov trpieť, môžu gény plešatosti zdediť po predkoch.

Dobrou správou je, že Vypadávanie vlasov možno zvrátiť, ak bolo spôsobené faktormi ako sú stres a užívanie liekov či špeciálna liečba. Ak však patríte k tým, u ktorých padanie vlasov súvisí s genetikou (či už zo strany matky alebo otca), sú možnosti limitované. Tu sa treba rozhodnúť, ako s danou situáciou naložíte.

Ak už zistíte, že ide skutočne o začínajúce vypadávanie vlasov, mali by ste s liečbou začať okamžite. Tá slúži ako prevencia vypadávania vlasov aj na obnovu rastu vlasov u mužov aj u žien.

Prečo vlasová línia ustupuje?

Vlasový cyklus, teda cyklus rastu vlasov, prechádza rôznymi fázami ústupu a rastu. Človek príde denne bežne o 100 vlasov. Ak je však vypadávanie vlasov zrazu horšie ako inokedy, môže sa začínať mierne ale aj závažné padanie vlasov spojené s úplnou plešatosťou.

Pri alopécii ide o určité „ochorenie“ týkajúce sa folikulov, z ktorých vyrastajú vlasy. Príčiny vypadávania vlasov sú rôzne. Dedičné vypadávanie vlasov je radené do fáz a stupňov podľa závažnosti. [2] [3]

Ustupujúca vlasová línia u mužov a príčiny tohto stavu

Vyše 60% mužov, ktorým začínajú vypadávať vlasy, tento stav vadí natoľko, že to zamáva aj s ich sebavedomím. Husté vlasy sú spájané s mužnosťou a mladosťou.

Keď sa objaví ustupujúca vlasová línia, znamená to, že začínate starnúť. Plešatenie je ale zákerné. Až 2/3 mužov začne plešatieť vo veku 35 rokov. Často z toho vinia genetiku. Mužské vzorové plešatenie môže byť zdedené u tých, ktorí sú citliví na DHT (dihydrotestosterón). Výsledkom sú tenšie vlasy, ustupujúca vlasová línia a nakoniec mnohokrát aj holá hlava. [1]

Na druhú stranu, ustupujúca vlasová línia sa môže objaviť aj kvôli užívaným liekom, resp. liečbe, ktorú dotyčný podstúpil. Najznámejšou príčinou vypadávania vlasov sú lieky užívané pri chemoterapii.

Sú však aj iné lieky, kvôli ktorým môžu vypadávať vlasy. Patria sem antikonvulzíva, lieky na štítnu žľazu, betablokátory, koagulanty a hormonálna terapia, napríklad antikoncepcia.

Lieky zvyčajne spúšťajú takzvané telogénne efluvium. Inak povedané, rapídne a rýchle vypadávanie vlasov. Dochádza k nemu z jednoduchého dôvodu – mnoho vlasov sa zrazu z rastovej fázy prepne do fázy oddychu. Následne vypadnú, aby urobili miesto pre opätovný rast vlasov. [4]

Navyše, esenciálne živiny, ktoré telo vstrebáva a živiny, ktoré telu chýbajú, majú na telo rôznorodý vplyv. Môžu mať fyzický vplyv na celé telo, obzvlášť na vlasy.

Ak sa telu nedostáva dostatočné množstvo proteínov, môže to mať dopad na zdravie pleti aj na rast folikulov. U mužov môžu byť spúšťačom aj pitie alkoholu alebo fajčenie.

Ustupujúca vlasová línia u žien

Označuje sa aj frontálna fibrózna alopécia. Ustupujúca vlasová línia u žien je zvláštny stav, kedy vlasová línia ženy ustúpi, najviac však o 12 cm. Väčšinou ovplyvňuje vlasovú pokožku, tvorí pás vypadnutých vlasov. Tento stav sa u žien vyskytuje zriedkavo.

U žien k tomuto stavu zvyčajne nedochádza v puberte, týka sa žien vo veku 30 až 60 rokov, obzvlášť žien po menopauze. Napriek tomu sa zriedkavo môže problém objaviť už u 19 ročných dievčat. [5]

Ak vám bolo toto ochorenie diagnostikované, môžete rátať s postupným rednutím vlasovej línie. Nakoniec folikuly prestanú tvoriť vlasy. Ak sú spúšťačom problému hormonálne zmeny, týka sa hlavne žien po menopauze. [6]

Existuje mnoho príčin, prečo u žien ustupuje vlasová línia. Treba sa obrátiť na lekára, aby určil tú správnu. Problémom môže byť:

  1. nádor vaječníkov
  2. hormonálna nerovnováha, hlavne počas tehotenstva
  3. alopecia areata
  4. nádory nadobličiek
  5. nadmerné ťahanie vlasov
  6. infekčné ochorenia ako ekzémy, plesňové infekcie a akné
  7. nadmerná úprava vlasov
  8. nízke hladiny estrogénu môžu vypadávanie vlasov urýchliť
  9. zranenie, hlavne popáleniny v oblasti vlasovej línie
  10. autoimunitné ochorenia
  11. antikoncepcia [7]

Šesť spôsobov ako zabrániť ustupujúcej vlasovej línii

Ponúkame niekoľko spôsobov ako zachrániť vlasy, ktoré vám ešte ostali a súčasne podporiť opätovný rast vlasov.

1) Poznajte príčinu vypadávania vlasov

Väčšinou sa diagnostikuje ustupujúca vlasová línia pohľadom – keď vlasy rastú už iba v strede a po bokoch hlavy, takže tvoria písmeno M. Ak však vlasy rednú po celej hlave, a nie iba na temene či spánkoch, môže vypadávanie vlasov indikovať iný zdravotný problém. (Netreba však zabúdať, že u mužov zvyčajne vlasy postupne „ustupujú“, u žien rednú rovnomerne po celej hlave.)

Nedostatky vo výžive a hormonálna nerovnováha – napríklad málo železa, problémy so štítnou žľazou či nízke hladiny bielkovín môžu vyvolať vypadávanie vlasov. A to je dôvod, prečo sa treba obrátiť na lekára, keď na sebe začnete pozorovať vypadávanie vlasov. Lekár uskutoční biopsiu vlasovej pokožky.

2) Zmeňte šampón a podporte opätovný rast vlasov

Mnohé šampóny sľubujú, že dokážu zahustiť a spevniť vlasy. Prísada, ktorá dokáže pomôcť a je skutočne účinná, je ketokonazol. Je to protiplesňová látka používaná proti lupinám. Navyše však dokáže znížiť tvorbu DHT.

3) Múdrejšie stravovanie

Dbajte na to, čo jete. Na začiatok je dôležité vynechať vysmážané jedlá. Znížite tým činnosť mazových žliaz, čím sa zároveň spomalí premena testosterónu na DHT. Nezabudnite sa vyhýbať aj dezertom. Inzulín totiž môže spúšťať vylučovanie testosterónu, takže bude dosť „materiálu“ na konverziu na DHT.

Odporúča sa konzumovať esenciálne kyseliny, lecitín, potraviny bohaté na B vitamíny a vitamín E. Netreba zabúdať ani na množstvo ovocia a zeleniny.

4) Zamyslite sa nad transplantáciou vlasov

Treba sa zamyslieť a prekonzultovať, či by ste boli vhodným kandidátom na transplantáciu vlasov. A tiež pozor, aby vaša hlava po zákroku nevyzerala ako zubná kefka a nie hlava plná vlasov.

5) Pravidelne si masírujte hlavu

Je potrebné stimulovať cirkuláciu krvi, a to rôznymi masážami. Najlepšie je začať na krku. Môžete sa v obrátenom postoji masírovať po dobu troch minút. Podporíte správny prísun krvi k vlasovej pokožke.

6) Nepoužívajte drsné chemické látky

Uvedomte si možný neblahý účinok silných prípravkov ako sú farby na vlasy, bielidlá a rozjasňovače a vyhnite sa ich používaniu.

Šesť spôsobov ako podporiť opätovný rast vlasov

Stimulácia rastu vlasov prebieha na viacerých úrovniach. Ako najlepšie obnoviť rast vlasov u mužov aj u žien?

1) Dajte si na vlasy esenciálne oleje

Existujú esenciálne oleje, ktoré sú účinné pri podpore opätovného rastu vlasov a obnove ustupujúcej vlasovej línie. Používanie esenciálnych olejov stimuluje jednak rast a jednak prísun živín k vlasovej pokožke.

Ak pridáte do bežného šampónu či prípravku na starostlivosť o vlasy niekoľko kvapiek oleja, dostane vlasová pokožka ďalší impulz na opätovný rast vlasov.

Medzi najlepšie a najvhodnejšie esenciálne oleje (označované aj ako éterické oleje) patrí olej z cédrového dreva, levanduľový olej alebo olej z čajovníka (tea tree oil).

2) Dopĺňajte zásoby vhodným šampónom

Nech je stupeň padania vlasov akýkoľvek, stav vlasovej pokožky je pre zdravé vlasy podstatný. Viaceré formy straty vlasov sú spôsobené alebo zhoršené kvôli zápalom alebo infekciám. Pravidelná očista vlasovej pokožky pomáha v prevencii hromadenia mazu a tuku, pretože práve tento olej môže prikrmovať baktérie, z ktorých následne vznikne infekcia, ktorá je vodou na mlyn pre padanie vlasov.

3) Jedzte jedlá bohaté na proteíny

Proteíny pomôžu zdravým vlasom. Proteíny sú dôležité prvky, ktoré pomôžu zrýchliť rast vlasov. Dôležité tiež je zvoliť tie správne jedlá s obsahom proteínov. Niektoré potraviny bohaté na proteíny sú orechy, vajcia a zelenina.

4) Vyskúšajte aloe vera s olejom a kokosovým mliekom

Dobrou voľbou na podporu opätovného rastu vlasov je aj použitie kombinácie aloe vera, oleja a kokosového mlieka. Jednoducho prísady zmiešajte a rovnomerne naneste na vlasovú pokožku. Jemne vmasírujte. Navyše, môžete vlasy zabaliť do celofánu a nechať hodinu pôsobiť. Vlasy zmyte čistou vodou, použite jemný šampón.

5) Využite silu vajíčok

Aj vajíčka sú dôležité, ak chcete podporiť rast vlasov. Zmiešajte olivový olej s bielkom. Takto osvedčene dokážete podporiť rast vlasov.

Zmes naneste poriadne po celej vlasovej pokožke. Po 20 minútach zmyte a vlasy ešte umyte jemným šampónom. Vajíčka zároveň stimulujú rast vlasov.

6) Zvoľte ten správny účes aj jeho úpravu

Niektoré účesy ničia vlasy aj s korienkom, a to vedie k problému s vypadávaním vlasov. Napríklad príliš tesné vrkoče či copy do gumičky. Tiež neustále poťahovanie vlasov, trvalá či farbenie vlasov. Neignorujte to, hlavne ak vás trápi vypadávanie vlasov.

Skúste vlasy zahustiť pomocou vlasových vlákien, ktoré si „rozprášite“ po vlasovej pokožke. Takto sú plešaté miesta menej viditeľné. Hoci nejde o trvalé riešenie, môže to človeku obávajúcemu sa vypadávania vlasov aspoň dočasne posilniť sebadôveru.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy