DHT - dihydrotestosterón
DTH - dihydrotestosterón je aktívnejšia forma testosterónu. DHT má významný vplyv na pohlavný vývoj plodu a v puberte u mužov. Vytvára sa v tele prirodzene pôsobením enzýmu 5-alfa reduktázy v prostate, v žľazách nadobličiek a vo vlasovej pokožke.
Počas obdobia vypadávania vlasov sa DHT správa k vlasovým folikulom ako k cudzím objektom, čo sa dá prirovnať k auto-imúnnej reakcii, a snaží sa folikuly vytlačiť. Výsledkom tohto procesu je zmrštovanie vlasových folikulov, ktoré produkujú v každom vlasovom cykle čoraz tenší a kratší vlas. Nakoniec folikuly úplne odumrú alebo produkujú malé tenké bezfarebné chĺpky.
Folikuly, ktoré sa nachádzajú na hlave vpredu, na vrchole hlavy (vertex) a vzadu na vrchnej časti hlavy sú geneticky naprogramované, aby boli viac náchylnejšie na pôsobenie DHT. Folikuly po bokoch hlavy a vzadu v spodnej časti sú odolnejšie a preto na ne DHT vplyv nemá.
Proti účinkom DHT a negatívnemu vplyvu na vlasy je možné bojovať viacerými spôsobmi.
Jednak obmedzením vytvárania DHT v tele - najčastejšie obmedzením účinkov enzýmu 5-alfa reduktázy, ktorý je zodpovedný za tvorbu DHT v tele. Medzi takéto blokátory patria napríklad syntetické látky ako finasterid alebo dutasterid alebo prírodné látky ako napríklad výťažky z rastliny Serenoa repens.
DHT je vo veľkom množstve obsiahnuté aj v maze produkovanom mazovými žľazami pripojenými ku korienku vlasu. Je preto dôležité používať aj šampóny, ktoré aktívne odstraňujú DHT z vlasovej pokožky.
Povedzme si čosi viac o vplyve DHT na padanie vlasov.
Obsah:
Súvislosť medzi DHT a vypadávaním vlasov
Mužské dedičné vypadávanie vlasov, androgénna alopécia, je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov. Tento typ vypadávania vlasov sa môže týkať aj žien, nie je však natoľko rozšírený a častý.
Pri androgénnej alopécii sú najdôležitejším faktorom práve pohlavné hormóny. DHT je androgén. Androgén je pohlavný hormón, ktorý prispieva k rozvinutiu toho, čo sa označuje ako „mužské pohlavné črty“ - ide napríklad o telesné ochlpenie. Je však zodpovedný aj za to, že človeku začnú vypadávať vlasy – a to rýchlejšie alebo skoršie ako je obvyklé.
Existujú možnosti liečby, pri ktorých sa nástup mužského plešatenia spomalí. Ide o špecifické zameranie sa na DHT. Ako teda DHT funguje, ako presne súvisí s vlasmi a testosterónom? Čo možno urobiť, aby ste plešatenie zastavili alebo aspoň spomalili?
Ako DHT v tele pôsobí?
DHT vzniká premenou testosterónu. Testosterón je hormón, ktorý majú vo svojom tele nielen muži ale aj ženy. Oba, testosterón aj DHT sú androgény či hormóny, ktoré prispievajú k tvorbe mužských pohlavných čŕt, ktoré sa začínajú prejavovať v puberte. Sem radíme:
- hlboký hlas
- nárast a zmohutnenie telesného ochlpenia a svalovej hmoty
- rast penisu, miešku, semenníkov a začiatok tvorby spermií
- zmeny v spôsobe uchovávania tuku po tele
DHT však ľudskému telu s pribúdajúcim vekom prospieva, a to mnohými smermi. Pomáha uchovávať celkovú svalovú hmotu, podporuje sexuálne zdravie aj plodnosť. Muži majú v tele veľké množstvá testosterónu. Približne 10% z neho sa u dospelého človeka s pomocou enzýmu 5-alfa reduktáza mení na DHT. DHT sa potom dostáva do krvného obehu, voľne v ňom prúdi a dostáva sa až k vlasovej pokožke. Tu sa pripája na receptory vo folikuloch, ktorým začína ale škodiť. Spôsobuje, že sa folikuly začnú scvrkávať, nedokážu už podporiť rast zdravých vlasov.
Medzi tienisté stránky DHT nepatrí iba vypadávanie vlasov. Telu dokáže škodiť aj inak. Abnormálne vysoké hladiny DHT sú spájané s nasledovnými problémami:
- spomalenie hojenia kože po úraze
- zväčšená prostata
- rakovina prostaty
- koronárne ochorenie srdca
Čo sa deje, ak má človek v tele príliš málo DHT
Vysoké hladiny DHT môžu zvýšiť riziko rozvinutia určitých ochorení. Ak však máte DHT príliš málo, môže dôjsť k problémom v sexuálnom vývoji počas puberty. Nízke hladiny DHT spôsobujú posun nástupu puberty pri oboch pohlaviach. U žien však nie je natoľko efektívny. U mužov majú nízke hladiny DHT na svedomí nasledovné problémy:
- neskorý alebo nedostatočný vývoj pohlavných orgánov (penis, semenníky)
- zmeny v rozložení telesného tuku, čo môže spôsobiť napríklad gynekomastiu
- nárast rizika rozvinutia agresívnych tumorov prostaty
Prečo vplýva DHT na rôznych ľudí rôzne?
Náchylnosť človeka na vypadávanie vlasov je daná geneticky, je to teda črta odovzdávaná v rodine. Ak ste preto muž a vášmu otcovi vypadávajú vlasy z dôvodu mužského vzorového plešatenia, je veľmi pravdepodobné, že sa podobný vzorec padania vlasov s pribúdajúcim vekom prejaví aj u vás. A v prípade, že ste na plešatenie náchylný, účinok DHT na scvrkávanie folikulov bude oveľa výraznejší než u iných mužov.
Na to, ako rýchlo sa budú folikuly kvôli pôsobeniu DHT scvrkávať, vplýva aj veľkosť a tvar hlavy.
DHT a jeho súvislosť s plešatením
Vlasy a telesné ochlpenie po celom tele vyrastajú zo štruktúr pod kožou, ktoré sa označujú ako folikuly. Ide o drobunké kapsuly či obaly, pričom každý z nich obsahuje jeden vlas či jeden chĺpok. Vlasy a chlpy vyrastajú z tohto folikulu, prechádzajú rastovým cyklom. Takýto aktívny rast pretrváva dva až šesť rokov. Či už sa oholíte alebo si ostriháte vlasy, vlas či chlp rastie aj naďalej z korienka uchyteného vo folikule. Na konci tohto cyklu vstupuje vlas do fázy oddychu. V nej zotrváva určitú krátku dobu a následne do niekoľkých mesiacov v rámci tretej fázy vypadne. Folikul mal zatiaľ čas na regeneráciu, takže začína hneď tvoriť nový vlas a cyklus začína odznovu.
Vysoké hladiny androgénov, vrátane DHT, dokážu zmenšiť folikuly. Súčasne skracujú cyklus rastu. Menší folikul znamená tenší a krehkejší vlas. Kratší cyklus rastu znamená rýchlejšie vypadnutie vlasu. DHT však okrem toho predlžuje čas, za ktorý sa dokáže folikul zregenerovať a začať tvoriť nový vlas, keď ten starý vypadne.
Niektorí ľudia sú na tento účinok DHT na vlasovú pokožku náchylnejší. Dôvodom sú zmeny na génoch androgénových receptorov. Androgénové receptory sú pritom proteíny, ktoré pomáhajú hormónom ako testosterón a DHT, aby sa na ne naviazali. Výsledkom takýchto väzieb sú normálne a bežné hormonálne procesy ako rast telesného ochlpenia.
Ak ale dôjde k variáciám na génoch androgénových receptorov, môže sa zvýšiť androgénna receptivita u folikulov na vlasovej pokožke. Výsledkom je vyššia pravdepodobnosť rozvinutia androgénnej alopécie, teda mužského vzorového plešatenia.
DHT verzus testosterón
Testosterón je najhojnejší a najaktívnejší androgén v mužskom tele. Je zodpovedný za početné sexuálne a fyziologické procesy v tele:
- regulácia hladín androgénov v tele
- regulácia tvorby spermií
- zabezpečenie hustoty kostí a svalovej hmoty
- pomoc pri distribúcii tuku po tele
- regulácia nálad a emócií
DHT je vysoko aktívna forma testosterónu. DHT sa pritom podieľa na niektorých z fyziologických procesov a sexuálnych funkcií ako testosterón. Je však oveľa silnejší. DHT sa dokáže naviazať na androgénový receptor na dlhšiu dobu, tým zväčšuje svoj dopad na celé telo.
Ako znížiť množstvo DHT
Na liečbu vypadávania vlasov súvisiacu s DHT existuje viacero liečebných postupov. Sú špeciálne zamerané na tvorbu DHT a jeho naviazanie na receptory. Ide o dva hlavné typy:
- DHT blokátory: bránia DHT pred naviazaním na receptory 5-alfa reduktázy, a to aj na vlasových folikuloch
- DHT inhibítory: tieto znižujú produkciu DHT
Finasterid
Finasterid (Proscar, Propecia) je ústne podávaný liek na predpis. Podľa výskumov má 87% úspešnosť a málo zaznamenaných vedľajších účinkov.
Finasterid sa naväzuje na proteíny 5-alfa reduktázy, bráni tak naviazaniu DHT. Takto sa potom DHT nemôže naviazať na receptory na vlasových folikuloch a nenúti ich scvrkávať sa.
Minoxidil
Minoxidil (Rogaine) je známy ako periférny vazodilatátor. To znamená, že pomáha rozšíriť a uvoľniť žily, aby cez ne mohla jednoduchšie prúdiť krv. Používa sa ako liek na krvný tlak. Dokáže však podporiť aj rast vlasov, ak sa aplikuje lokálne na vlasovú pokožku.
Biotín
Biotín, vitamín H, je prírodný B vitamín, ktorý pomáha meniť skonzumované potraviny a nápoje na energiu, ktorú následne využíva telo. Biotín tiež pomáha zvýšiť a udržiavať hladiny keratínu, čo je proteín nachádzajúci sa vo vlasoch, nechtoch aj v koži. Pomáha v raste vlasov a podporuje existujúce vlasy, aby tak ľahko nevypadli.
Biotín možno užívať orálne ako výživový doplnok, nachádza sa však aj vo vaječných žĺtkoch, v orechoch a celých zrnách.
Kôra z pygeum africanum (slivka africká)
Pygeum je rastlinný prípravok, extrakt z kôry stromu slivka africká. Užíva sa ústne.
Je známy ako potenciálne prospešná liečba pri zväčšenej prostate a prostatitíde, a to práve vďaka schopnosti blokovať DHT. Práve preto je považovaný aj za vhodnú liečbu pri vypadávaní vlasov spôsobenom DHT. Nateraz však neexistuje dostatočné množstvo výskumov, ktoré by potvrdili účinnosť samotného extraktu z kôry pygeum ako úspešného blokátora DHT.
Olej z tekvicových semienok
Ďalším úspešným DHT blokátorom je olej z tekvicových jadierok. Potvrdzuje to 40% zlepšenie rastu vlasov, ktoré bolo výsledkom 24 týždňového výskumu denného užívania 400 miligramov oleja z tekvicových jadierok.
Kofeín
O tom, či kofeín skutočne dokáže podporiť rast vlasov, existuje iba veľmi málo výskumov. Údajne však pomáha ako prevencia padania vlasov nasledovne:
- spôsobuje, že vlasy rastú dlhšie
- predlžuje fázu rastu vlasov
- podporuje tvorbu keratínu
Vitamíny B12 a B6
Nedostatok vitamínov B komplexu, hlavne vitamínov B6 a B12, môže vyvolať množstvo symptómov, vrátane rednutia vlasov a vypadávania vlasov.
B vitamíny sú dôležité pre celkové zdravie. A hoci nedokážu nahradiť vlasy vypadnuté, sú vďaka nim vlasy, ktoré ešte rastú, pevnejšie a zdravšie. B6 a B12 totiž zlepšujú prísun krvi do vlasovej pokožky a folikulov samotných.
Vedľajšie účinky DHT blokátorov
Niektoré zo zaznamenaných nežiadúcich účinkov DHT blokátorov sú nasledovné:
- erektilná dysfunkcia
- predčasná ejakulácia alebo oneskorená ejakulácia
- nadmerný vývoj tuku a citlivosti v oblasti prsníkov
- vyrážka
- pocit choroby
- zvracanie
- stmavnutie a zhrubnutie telesného ochlpenia na tvári a hornej časti tela
- kongestívne srdcové zlyhanie kvôli zadržiavaniu soli alebo vody. Možné hlavne v prípade užívania minoxidilu.
Zhrnutie na záver
DHT je dobre známa a hlavná príčina mužského vzorového vypadávania vlasov. Súvisí s prirodzenými genetickými predispozíciami k padaniu vlasov aj s prirodzenými procesmi v tele, ku ktorým dochádza so starnutím.
Na liečbu padania vlasov súvisiaceho s DHT existujú riešenia. Padanie vlasov možno spomaliť, načas pozastaviť, nie však odstrániť úplne. Napriek tomu aspoň spomalenie a zmenšenie strát dokáže zlepšiť sebavedomie aj pocit sebaistoty u muža.