Prostata a tekvicové semienka

Posledná úprava 11.04.2022

Semená tekvice sú plné bielkovín a majú nízky obsah sacharidov. Obsahujú esenciálne mastné kyseliny a vlákniny a širokú škálu vitamínov, minerálov a ďalších prospešných živín. Aké sú zdravotné prínosy týchto semien?

Tekvicové semená a problémy s prostatou

Zistilo sa, že výskyt problémov s prostatou u mužov je značne nižší v krajinách, v ktorých sa často konzumujú semená tekvice ako je Rakúsko a Maďarsko. Toto zistenie nie je prekvapivé, keď sa pozriete na živiny a zlúčeniny na ochranu prostaty, obsiahnuté v tekvicových semenách.

Pravidelná konzumácia semien môže pomôcť zmenšiť zväčšenú prostatu a zmierniť príznaky benígnej hyperplázie prostaty (BHP). BHP je bolestivé ochorenie, ktoré vedie k zúženiu močovej trubice a ťažkostiam s močením.

Existuje niekoľko látok, ktoré majú byť zodpovedné za to, ako tekvicové semienka pomáhajú zmierniť problémy s prostatou. Prvá z nich je zlúčenina, ktorá sa nazýva delta-7-Sterin. Delta-7-Sterin konkuruje dihydrotestosterónu (DHT) v receptoroch v prostate. DHT prispieva k rastu buniek prostaty, ale keď je v strave prítomné dostatočné množstvo delta-7-Sterinu, zdá sa, že pomáha minimalizovať škodlivé účinky DHT na prostatu.

Tekvicové semená obsahujú vysoké množstvo fytosterolov, vrátane často skúmaného beta-sitosterolu. Bolo preukázané, že beta-sitosterol blokuje premenu testosterónu na dihydrotestosterón inhibíciou enzýmu 5-alfa-reduktázy. To môže mať niekoľko pozitívnych účinkov, ale obzvlášť pri problémoch s prostatou, čím menej prebytočného DHT v tele pôsobí na prostatu, tým lepšie.

V placebom kontrolovanej štúdii liečby benígnej hyperplázie prostaty fytosterolmi, sa ukázalo, že príznaky BHP sa v liečenej skupine výrazne zlepšili bez zaznamenaných vedľajších účinkov.

Vysoký obsah zinku môže byť ďalším dôvodom, prečo sú tekvicové semienka dobré na problémy s prostatou. Zinok je dôležitý pre správnu produkciu hormónov, vrátane testosterónu. Má tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti a má tiež zlepšiť našu imunitnú odozvu. Všetky z nich sú potenciálne prospešné pre muža, ktorý trpí zväčšenou prostatou.

Tekvicové semená obsahujú aj ďalšie ochranné faktory, ktoré zabraňujú alebo liečia problémy s prostatou, ako je relatívne vysoká úroveň antioxidačných karotenoidov ako beta-karotén a esenciálne mastné kyseliny. Celkovo tieto malé zelené semená obsahujú mnoho živín prospešných obzvlášť pre mužov.

Chutná desiata z tekvicových semien

Ak chcete napomôcť zabráneniu BHP, odporúča sa jesť hrsť (asi 30g) olúpaných tekvicových semien trikrát týždenne. Tekvicové semená sú predávané v potravinách a obchodoch so zdravou výživou.

Alebo skombinujte hrsť tekvicových semien s hrsťou slnečnicových semien, polievkovou lyžicou worcestrovej omáčky, štipkou cesnakového prášku a sójovej omáčky. Osmažte zmes na miernom ohni po dobu 5 minút, alebo kým nezhnedne.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac