Zelený čaj a prevencia rakoviny prostaty

Posledná úprava 20.02.2023

Zelený čaj a jeho extrakty sú už dlho študované pre ich možné prínosy pre zdravie, vrátane prevencie rakoviny prostaty. Podľa výskumov, muži s rakovinou prostaty, ktorí pili zelený čaj, mali menší zápal tkaniva prostaty spojený s rastom rakoviny a iné zmeny, ako tí, ktorí ho nepili. Polyfenoly zo zeleného čaju (antioxidanty) ovplyvňujú tkanivo prostaty a upravujú zápal prostaty. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré chránia pred poškodením buniek.

Výskumný tím nariadil 79 mužom s rakovinou prostaty, ktorí mali podstúpiť operáciu, aby pili buď šesť šálok zeleného čaju alebo vody denne. Robili tak po dobu troch až ôsmich týždňov, v závislosti na tom, kedy bola naplánovaná ich operácia. Zo 67 mužov, ktorí dokončili štúdiu, bola hladina prostatického špecifického antigénu, alebo PSA, nižšia po testoch u tých, ktorí pili zelený čaj. Vyššia hladina PSA, proteínu produkovaného prostatou, môže odrážať rakovinu prostaty.

Ukazovateľ zápalu, tzv. nukleárny faktor-kappa B, bol tiež znížený u pacientov, ktorí pili zelený čaj v porovnaní s tými, ktorí ho nepili. Zápal je spojený s príčinou rakoviny.

Rakovina prostaty je zvyčajne pomaly rastúci nádor. Vďaka tomu je to ideálny typ rakoviny na to, aby sme sa pokúsili jeho rast spomaliť ešte viac pomocou zmeny stravovania. Zelený čaj alebo extrakt zo zeleného čaju má vysoký obsah polyfenolov a jeho užívanie je pohodlné.

Podobne aj ďalší výskum ukázal, že zelený čaj môže spomaliť postup rakoviny prostaty. Talianska štúdia zistila, že u mužov, ktorých rodinný príslušník mal rakovinu prostaty a ktorí pili zelený čaj, bolo menej pravdepodobné, že sami dostanú rakovinu prostaty.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy