Cibuľa bojuje proti rakovine prostaty

Posledná úprava 16.11.2016

Cibuľa a pór poskytujú najlepšiu ochranu proti rakovine prostaty. Konzumácia mäsa je na druhú stranu, podľa nového výskumu, najväčším rizikovým faktorom tohto ochorenia.

Vedci, ktorí študovali stravovacie návyky a životné prostredie v rámci 32 krajín a tieto porovnávali s národnými hodnotami výskytu rakoviny prostaty, boli schopní identifikovať, čo mužov chráni a čo riziko rozvinutia rakoviny prostaty zvyšuje.

Výsledky ukazujú, že živočíšne produkty sú rizikovým faktorom pre rakovinu prostaty a zelenina riziko znižuje.

Mortalita v prípade rakoviny prostaty sa z celosvetového hľadiska výrazne líši. Hodnoty v Anglicku, v severnej Európe aj v Amerike sú približne päťkrát vyššie než v Honkongu, Iráne, Japonsku a Turecku.

O rakovine prostaty takmer nechyrujú v oblastiach Grónska, kde je najčastejšou potravinou ryba. Veľmi nízky výskyt je aj v oblastiach Číny, kde je hlavným nápojom zelený čaj. Obyvatelia sa teda prirodzene a automaticky bránia proti rakovine prostaty.

Výskum ukazuje, že najväčším rizikovým faktorom pri mortalite na rakovinu prostaty predstavujú živočíšne produkty, vrátane mäsa a mliečnych výrobkov. Naopak najprínosnejšími potravinami sú cibuľa, cesnak a pór, nasledované cereáliami, zrnami, strukovinami, ovocím a zeleninou. Alkohol sa ukázal ako málo rizikový.

Výskumníci sa zamerali aj na množstvo slnečného svetla v každej krajine a zistili, že aj vitamín D poskytuje určitú ochranu. Zdá sa, že tento vitamín zohráva úlohu pri spomalení postupu ochorenia. Naväzuje na seba rakovinové bunky a buď ich zabíja alebo ich pretvára na viac benígne a menej malígne.

Žiaden nezávislý účinok nebol pozorovaný pri rajčinách ako zdroji lykopénu, ktorý znižuje riziko rakoviny prostaty.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy