Prírodná liečba rakoviny prsníka

Posledná úprava 02.03.2017

Po stáročia sa bylinky a rastliny využívali na lekárske účely aj ako potraviny či pochutiny. Pozrieme sa na rôzne druhy rastlín, ktoré dokážu stimulovať imunitu a majú protinádorové vlastnosti. V rôznych druhoch rastlín boli identifikované veľké množstvá aktívnych fytochemických látok, ako sú karotenoidy, flavonoidy, ligandy, polyfenoly, terpenoidy, sulfidy, lignany a rastlinné steroly. Tieto fytochemikálie majú rôzne mechanizmy účinku. Buď stimulujú ochranný enzým ako je glutatión transferáza. Alebo zamedzujú bunkovú proliferáciu. Zameriame sa na biochemické vlastnosti rastlín, ktorých výťažky a prchavé oleje inhibujú syntézu mevalonátu, čím sa zmierňuje rast nádoru a syntéza cholesterolu.

Bežné byliny používané celosvetovo ako prírodná liečba rakoviny prsníka

Echinacea

Echinacea patrí do čeľade astrovité. Ide o aromatickú rastlinu, ktorá pochádza z prérií v Severnej Amerike a pestuje sa v Amerike aj Európe. Ako liečivá bylinka sa využívajú najčastejšie tri druhy, Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida. Ale pre výskum a liečbu sa najčastejšie používa Echinacea purpurea. Bežné sa označuje ako echinacea purpurová či rudbekia. Vedci preukázali, že Echinacea purpurea zvyšuje počet NK buniek (prírodné zabíjačské bunky) u testovaných myší. V budúcnosti by Echinacea purpurea mohla byť potenciálnou terapiou pre liečbu rakoviny.

Flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v echinacei, pôsobia ako stimulanty imunity. Tiež zmierňujú škodlivé dôsledky rádioterapie a chemoterapie. Zároveň pomáhajú pacientom v predĺžení doby prežitia pri pokročilom štádiu rakoviny. Komerčné preparáty zo šťavy echinacei preukázateľne zvýšili tvorbu cytokínov makrofágmi. Menej jasný účinok bol zistený pri stimulácii T-buniek a B-buniek. Viaceré zložky echinacei majú preukázateľný vplyv na imunitný systém.

Cesnak kuchynský

Cesnak kuchynský (Allium sativum) sa po stáročia používal na liečbu mnohých chorôb. Obsahuje sto aj viac terapeuticky užitočných sekundárnych metabolitov, napríklad alín, alináza a alicín. Alín, aminokyselina, ktorá sa nachádza v cesnakovom oleji, sa mení na alicín. Tvorcom sírovej zlúčeniny je alicín, ktorý je tiež zodpovedný za typický zápach ale aj za liečivé vlastnosti. Cesnak obsahuje aj ďalšiu sírovú zložku, ajoen. Ajoen spomaľuje tvorbu rakoviny. Antioxidačné vlastnosti prepožičiavajú cesnaku aj obsiahnuté bioflavonoidy cyanidín a kvercetín. Cesnak pôsobí proti rakovine aj vďaka vysokému množstvu organických sulfidov a polysulfidov. Mechanizmus za protinádorovou aktivitou cesnaku, kedy sa stimulujú lymfocyty a makrofágy, je ten, že zabíja rakovinové bunky a zasahuje do metabolizmu nádorových buniek.

Štúdie ukázali, že cesnak zvyšuje počet supresorových T-buniek, mení tieto lymfocyty na takú formu, ktorá je pre rakovinové bunky cytotoxická. Tvorbe metastáz bráni tým, že mení adhéziu a upevnenie rakovinových buniek cirkulujúcich v žilách. Škodlivým účinkom karcinogénov na DNA bráni vyzretý výťažok z cesnaku. Tento vylepšuje imunitný systém tela, zvyšuje odstránenie karcinogénov z tela a vylepšuje detoxifikačnú aktivitu enzýmov. Odborníci zistili, že výťažok z cesnaku je užitočný aj v tom, že bráni šíreniu viacerých druhov zhubných nádorov, ako nádoru hrubého čreva, žalúdku, prsníka, pľúc a močového mechúra. Komplikácie pri chemoterapii a rádioterapii možno zmierniť výťažkom z cesnaku. Pri tradičnej liečbe teda pomáha aj prírodná liečba rakoviny prsníka.

Kurkumovník dlhý

Kurkumovník dlhý, alebo kurkuma, odborne Curcuma longa, dáva jedlu tmavožltú farbu. Kurkumín, aktívna zložky kurkumy, sa nachádza v jej podzemku a na koreni. Kurkumín je známy tým, že pôsobí protirakovinovo a to vďaka obsiahnutým fenolovým látkam. Šírenie rakoviny prsníkov, pľúc, kože a žalúdka dokáže kurkuma obmedziť.

Tvorba eikosanoidov, napríklad prostaglandínu E-2, dokáže kurkumín, antioxidačné činidlo, pozmeniť. Má tiež protizápalové účinky na človeka. Kurkumín má inhibičný účinok vo všetkých fázach rastu rakoviny. Kurkuma inhibuje tvorbu nitrozoamínu, čo má za následok zvýšenie prirodzeného antioxidačného pôsobenia tela. Kurkumín zvyšuje množstvo glutatiónu a iných neproteínových sulfahydrylov, a tieto pôsobia priamo na rôzne enzýmy.

Lopúch väčší

Latinský názov pre lopúch väčší je Arctium lappa. Nájsť ho možno v Európe a Ázii, kde sa využíva jeho koreň. V bylinkárstve je pre lopúch veľa liečebných využití. Koreň má gumovitú štruktúru a sladkú chuť. V minulosti bol lopúch užitočný pri artritíde, angíne a osýpkach, v súčasnosti vedci zistili, že má aj protinádorové vlastnosti. Obsahuje niektoré aktívne zložky, ktoré pozmeňujú zmeny v onkogénoch. Lopúch bol použitý pri liečbe nádoru prsníka, vaječníkov, močového mechúra, malígneho melanómu, lymfómu a pankreatických buniek. Uľavuje od bolesti, zmenšuje veľkosť nádoru a zvyšuje dĺžku prežitia. Aby telo odolalo rýchlemu šíreniu a deleniu buniek, je pri rakovine potrebné obrovské množstvo živín. Rakovinové bunky ale dokážu prežiť aj za namáhavých okolností, napríklad pri nízkom objeme kyslíka a zníženom množstve uhľohydrátov, pretože nádorové bunky majú vysokú toleranciu voči stresovým podmienkam. Lopúchové semienka obsahujú účinnú zložku nazývanú arctigenín. Arctigenín preukázal schopnosť odstrániť nádorové bunky s nízkymi živinami. Koreň lopúcha obsahuje antioxidanty typu flavonoidov a polyfenolov, a môže potláčať vývoj nádoru. Normálne telesné bunky sú chránené pred toxickými látkami a bunkovou mutáciou, a to vďaka výťažku z koreňa. Lopúch obsahuje dôležitú účinnú látku, známu ako tanín, čo je fenolová zlúčenina. Stimuluje činnosť makrofágov, obmedzuje šírenie rakoviny a zachováva imunomodulačné vlastnosti.

Karotenoidy

Účinná látka známa ako „karotenoidy“ je vlastne farbivo zodpovedajúce za farebnosť ovocia a zeleniny či bylín. Rôzne aromatické rastliny sa používajú ako činidlo na farbenie, napríklad šafran, anato (annato) a paprika. Konzumácia ovocia a zeleniny sa spája s menším vystavením sa rôznym formám nádorov. Príjem karotenoidov v strave tiež znižuje výskyt nádorov. Karotenoidy sú účinné antioxidanty a majú početné liečebné účinky, ako napríklad vyhľadávanie voľných radikálov, ochrana proti oxidačnému poškodeniu buniek, stimulácia imunitného systému a regulácia aktivity enzýmu, ktoré prispievajú k vzniku rakoviny. Tiež podporujú aktivitu imunitného systému organizmu.

Zelený čaj

Zelený čaj alebo Camellia sinensis, má protinádorový účinok vďaka svojim polyfenolovým zložkám. Epigalokatechín je polyfenol, ktorý sa v malom množstve nachádza v zelenom čaji. Podľa zistení vedcov má zelený čaj protinádorové a protimutagénne vlastnosti. Epigalokatechín chráni bunky pred poškodením DNA. Polyfenoly zo zeleného čaju obmedzujú delenie nádorových buniek a stimulujú nekrózu a apoptózu nádorových buniek. Katechíny z čaju stimulujú fungovanie imunitného systému, tiež ale zbrzďujú metastázovanie a angiogenézu v nádorových bunkách. Niektoré štúdie preukázali ochranný účinok zeleného čaju v prípade rakoviny hrubého čreva a rakoviny žalúdka. Zelený čaj, obzvlášť vďaka katechínom, znižuje riziko nádoru v rade telesných orgánov. Škodlivé účinky žiarenia možno zmierniť vďaka zelenému čaju. Všetky blahodárne účinky čaju možno pripísať jeho antioxidačným vlastnostiam.

Ženšen pravý

Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng, je trvalka rastúca hlavne v Číne, Kórei, Japonsku a Rusku. Z rastliny sa používa sušený koreň. Má mnoho terapeutických využití, vrátane rakoviny. Účinné látky v ženšene preukázateľne znižujú alebo blokujú vývoj faktoru tumorovej nekrózy v koži myší. Blokuje šírenie a metastázovanie rakovinových buniek, stimuluje diferenciáciu buniek a hladiny interferónu. Aj iné typy stupňov nádorových buniek možno blokovať ženšenom. Podľa výskumu kórejských vedcov, ženšen znižuje riziko rakoviny u ľudí. Pokiaľ ide o čerstvé plátky ženšenu, šťavu alebo čaj, najsilnejším a najaktívnejším typom ženšenu je jeho výťažok a sušený prášok. Práve ten slúži na prevenciu rakoviny. Prerušením syntézy DNA brzdí ženšen vývoj nádoru. Priaznivé účinky aktívnych zložiek ženšenu zahŕňajú reštart NK buniek postihnutých počas chemoterapie a rádioterapie, indukciu makrofágov a zvýšenie tvorby protilátok.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý (ang. black cohosh, lat. Cimicifuga recemosa) je ker rastúci vo východných lesoch Severnej Ameriky. Pacientky s rakovinou prsníka používajú ploštičník hroznatý hlavne počas rádioterapie a chemoterapie. Po dlhé stáročia ho používali Indiáni na liečbu príznakov menopauzy, predmenštruačných stavov a dysmenorey. Podľa bylinkárov je bezpečnou a účinnou terapiou pri menopauze.

Ženám, ktorým lekár odporučil, aby sa vyhli HRT (hormonálnej substitučnej terapii), používali práve ploštičník hroznatý. Väčšina odborných štúdií preukázala účinok byliny pri menopauze. Hoci energetické princípy ploštičníku neboli známe, predpokladá sa, že životne dôležitou súčasťou sú triterpenové glykozidy. Prítomné sú však aj ďalšie stopové prvky. Nejasná je estrogénová a antiestrogénová aktivita ploštičníku. Rôzne výskumy majú protichodné výsledky. Podľa niektorých tvorbu rakovinových buniek v kultúrach zvyšuje, podľa iných znižuje. Podľa literatúry má ploštičník synergetický účinok pre pacientov s rakovinou prsníka, ak sa podáva v kombinácii s ďalšími chemoterapeutikami.

Ľanové semienka

Ľan má malé hnedasté a zlatavé semená s tvrdým povrchom. Tieto malé semienka obsahujú mnohé aktívne zložky. Ľanové semienka sú bohatým zdrojom vlákniny, omega 3 tukov a lignanov. Estrogénová aktivita je v ľanovom semienku kvôli metabolizmu lignanov na enterodiol a enterolaktón. K metabolizmu dochádza v tráviacom trakte. V porovnaní s produktami zo sóje majú ľanové semienka silnejšie fytoestrogény. Ľanové semienka spôsobujú obrovské zmeny v eliminácii 2-hydroxyesterónu. Ľanové semená majú podľa výskumov silný protinádorový účinok.

Vitamín D

Vitamín D sa tvorí pri vystavení pokožky slnku. Veľké množstvá vitamínu D sú produkované počas leta obyčajným kontaktom rúk, ramien a tváre so slnečnými lúčmi. Aj opaľovanie sa až po zružovenie pokožky je rovné 20 tisíc jednotkám perorálnej dávky vitamínu D2. Minimálne množstvo vitamínu, ktoré naše telo požaduje, je 1000 jednotiek denne. Tie sú potrebné na udržanie jeho dostatočnej hladiny. Ústne užívanie vitamínu D je jediným zdrojom pre udržanie hladiny za neprítomnosti slnečného svitu. Bezpečnou dennou dávkou je 4000 IU. Za udržanie aktívnej hormonálnej formy vitamínu D v krvi sú zodpovedné obličky. Tento aktívny typ vitamínu D má protirakovinové účinky. Životne dôležité telesné orgány sú schopné premeniť cirkulujúcu formu do hormonálnej formy vitamínu D. Všetky tieto orgány majú lokálny mechanizmus na konverziu a tento ich mechanizmus je stimulovaný vystavovaním sa slnečnému žiareniu.

Záverečné zhrnutie

Za vznik rakoviny prsníka sú zodpovedné mnohé faktory. Mnohé z týchto rizikových faktorov rakoviny prsníka (genetika, prostredie, životný štýl) pôsobia nezávisle na sebe, môžu však byť aj rôzne skombinované. A to najmä u vysoko rizikových osôb (pozri aj Prevencia rakoviny prsníka u žien so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka). Je dôležité poznať patogenézu tohto častého ochorenia s vysokou mortalitou a morbiditou, obzvlášť v prípadoch, kedy nie je včas odhalené. Preto sú dôležité skoré skríningy u rizikových jedincov, a rovnako riadny dohľad nad liečenými prípadmi, kvôli včasnému odhaleniu prípadnej recidívy.

A hoci by liečba rakoviny mala prebiehať tradičnými lekárskymi postupmi, môže ju podporiť aj prírodná liečba rakoviny prsníka.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy