Prevencia rakoviny prsníka - 10 spôsobov ako sa vyhnúť rakovine prsníka

Posledná úprava 17.02.2022

Dlho predtým, než sa nám na tvári objaví prvé akné, oznámia nám pučiace prsia, že sa z dievčaťa meníme na ženu. Milujeme ich, aj ich nenávidíme. Chceme, aby rástli rýchlejšie. Želáme si, aby už prestali rásť. Divíme sa, prečo je jedno väčšie, menšie, okrúhlejšie, plochejšie než to druhé. Prečo na ne muži zízajú, alebo nezízajú.

Nezáleží na tom, nakoľko sme kvôli prsiam rozpoltené, prsia sú súčasťou našej ženskej identity. A možno práve preto sa väčšina z nás najviac bojí toho, že by mohla dostať rakovinu prsníka. Bojíme sa jej viac ako ochorenia srdca. Pritom je 10 krát väčšia pravdepodobnosť, že práve to nás dostane na druhý svet.

Rakovina prsníka postihuje menej žien, a menej než kedykoľvek predtým ich na ňu zomiera. Rakovina nie je nevyhnutnosťou. Podľa lekárov majú ženy nad ochorením väčšiu kontrolu, než si myslia. Všetko, čo urobíme odkedy sa ráno zobudíme – počnúc jedlom a pitím, cvičením alebo necvičením, vyhýbaním sa PBA, parabénom a iným karcinogénom – všetko sú to faktory, ktoré môžu zapnúť alebo vypnúť genetické spínače v našich telách, vrátane toho, ktorý môže viesť k rakovine. Riziká mnohých nádorov, vrátane rakoviny prsníka, možno výrazne znížiť, pokiaľ budeme zdravo žiť.

Existujú tiež nové spôsoby ako zlepšiť váš rizikový profil, vrátane uvedomenia si „geografie pŕs“ a sledovanie rodinnej anamnézy zo strany otca, nie len matky. Samozrejme neeliminujete riziko úplne. Najväčšie riziko pre vznik rakoviny prsníka je to, že ste žena. Môžete však byť schopná dramaticky skresať šance na rozvinutie tohto ochorenia. Ukážeme vám, kde začať.

Zistite hustotu svojich prsníkov

Jeden z najnovších spôsobov ako chrániť sama seba je naučiť sa, či máte husté prsia. Táto prevencia rakoviny prsníka pozostáva z poznania hustoty prsníkov. Ak máte viac tkaniva než tuku, čo je bežné u mladých žien, detekuje sa rakovina na mamograme ťažšie. Oboje, aj nádor aj tkanivo sa javí ako biele. Biely tuk pôsobí tmavo. Ešte dôležitejšie je, že husté prsia zvyšujú riziko rakoviny prsníka až 6-násobne. Odborníci si nie sú istí, prečo to tak je, jednou možnosťou ale je fakt, že neexistujú štandardy na meranie hustoty prsníkov, takže sú lekárske hodnotenia subjektívne.

Na hustotu prsníkov sa môžete opýtať rádiológa, ktorý vám robí mamografiu. Aj keby ste mali nízku hustotu, pravidelné kontroly sú potrebné. Ak je hustota prsníkov vysoká, neexistuje nič, čím by ste ju znížili (hoci sa hustota prsníkov s pribúdajúcim vekom znižuje). Môžete sa však chrániť tým, že si vyžiadate ešte magnetickú rezonanciu alebo utrazvukové vyšetrenie. Prípadne vymeníte tradičný mamogram za digitálny, ktorý má lepšie rozlíšenie, a teda aj abnormality v hustom prsnom tkanive sú ľahšie viditeľné.

Hýbte sa

Pohyb a cvičenie zjavne slúži ako prevencia rakoviny prsníka, a to viacerými spôsobmi. Po prvé, pomáhajú kontrolovať hmotnosť. Podľa jednej štúdie ženy, ktoré pribrali 10 až 14 kg od svojho 18 roku, mali o 40% väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie rakovina prsníka než u žien, ktoré nepribrali viac ako 2 kg. Dôvod? Estrogén, ktorý môže stimulovať nadmerný rast buniek a rakovinu prsníka. Pred menopauzou sa väčšina estrogénu u žien tvorí vo vaječníkoch. Po menopauze, keď vaječníky tento hormón prestanú tvoriť, pochádza väčšina estrogénu z tukového tkaniva. Teda čím viac tuku v ženskom tele, tým viac estrogénu.

Po druhé, cvičenie mení metabolizmus estrogénu. Spomedzi žien, ktoré cvičia, pomer „dobrého“ estrogénu ku „zlému“ estrogénu (teda toho, ktorý ničí DNA a zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka u žien) sa zlepšil zhruba o 25%. Podľa výskum z minulosti, čím je tento pomer väčší, tým je riziko rakoviny prsníka nižšie. U žien, ktoré necvičia, sa pomer vôbec nehýbal.

Neznamená to samozrejme, že máte začať trénovať hneď na maratón. Podľa iných výskumov, ženy, ktoré rýchlou chôdzou prešli 1 ¼ až 2 ½ hodiny týždenne, mali o 18% nižšie riziko rakoviny prsníka než ženy, ktoré boli neaktívne. Aby ste sa ochránili pred rakovinou prsníka, a celkovo rakovinou, snažte sa za týždeň odcvičiť 150 minút stredne intenzívneho cvičenia. Ak si to rozdelíte, je to 30 minút 5 dní v týždni.

Poznajte rodinnú anamnézu ohľadom rakoviny – aj z otcovej strany

Približne 5 až 10% rakoviny prsníka je dedičnej, prechádza z jednej generácie na ďalšiu a to rôznymi génovými mutáciami. Treba zohľadniť anamnézu ako z otcovej strany, tak z matkinej. A odsledujte si rodinnú anamnézu aj pokiaľ ide o iné druhy rakoviny. Muži môžu byť nositeľmi niektorého z aberantných génov, napríklad BRCA1 a BRCA2, ktoré nestanovujú iba riziko rakoviny prsníka, ale aj rakoviny vaječníkov u žien, rakoviny pankreasu u mužov a žien a rakoviny prostaty a semenníkov u mužov. Tiež viacnásobné diagnózy na oboch stranách rodiny môžu byť kľúčom k dedičným odkazom.

Možno viete, že anamnéza u príbuzných prvého stupňa (rodičia, súrodenci a deti), je pre posúdenie rizika veľmi dôležitá. Je ale dôležité pozrieť sa aj na príbuzných druhého a tretieho stupňa (tety, strýkovia, bratranci, prastarí rodičia, vnúčatá, netere, synovci). Ak sa obávate kvôli rodinnej anamnéze, vyhľadajte pomoc odborníka na genetiku. U žien s mutovanými BRCA génmi je až 5 krát väčšia pravdepodobnosť rozvinutia rakoviny prsníka, než u žien bez mutovaného BRCA génu.

Genetika je veľmi komplikovaná téma a genetik vám dokáže nielen poskytnúť najpresnejšie, najaktuálnejšie informácie ohľadom vášho rizika. Tiež vám pomôže pri rozhodovaní, či je genetické testovanie pre vás to správne riešenie. Ak áno, môže vám pomôcť skutočne pochopiť výsledky vašich testov a možnosti, ktoré z toho vyplývajú.

Minimalizujte vystavovanie sa radiácii v rámci skríningových testov

Je to vlastne irónia. Mamografia je základnou súčasťou testov a sledovania rakoviny prsníka. Avšak ionizujúce žiarenie – teda druh žiarenia používaný v mnohých high-tech skríningových testoch – je rizikovým faktorom pre ochorenie. Pretože ionizujúce žiarenie môže spôsobiť mutácie v DNA buniek.

To ale neznamená, že by ste sa mali vyhýbať mamografii. Mamografy vysielajú iba veľmi malé dávky radiácie a ak dodržiavate základné pravidlá, nie je to žiaden problém. To isté platí aj pre zubné röntgeny a letiskové kontroly. A ak vám lekár povie, že potrebujete z akéhokoľvek dôvodu röntgen, je riziko minimálneho ožiarenia prevážené možnosťou diagnostikovať potenciálny zdravotný problém.

Existujú však výnimky. Ženy, ktoré podstúpili rádioterapiu v oblasti hrudníka kvôli predchádzajúcej rakovine, ako napríklad Hodgkinova choroba a non-Hodgkinov lymfóm, majú výrazne zvýšenú pravdepodobnosť rozvinutia rakoviny prsníka. (Čím vyššiu dávku a čím staršie boli pri liečbe, tým vyššie je riziko ochorenia.) Vo všeobecnosti by sa však röntgenové vyšetrenie malo voliť iba v prípade, ak ho odporučí lekár ako potrebné kvôli zodpovedaniu klinickej otázky a kvôli upresneniu spôsobu liečby či ošetrovania problému či ochorenia. Ak vám lekár odporučí röntgenové vyšetrenie, uistite sa, že chápete dôvod. Ak si stále nie ste istá, že ho skutočne potrebujete, môžete požiadať o druhý názor.

Obmedzte hormonálnu terapiu

Dlhodobé užívanie kombinovanej estrogénovej a gestagénovej terapie zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka o 24%. Ak aj je vaše riziko výrazné, môžete sa s lekárom poradiť o používaní hormonálnej terapie na zvládnutie symptómov menopauzy ako sú návaly tepla. Zvoľte ale najnižšie dávky, ktoré zaberú a zároveň ich užívajte čo najkratšiu možnú dobu.

Priemerná žena užívajúca hormonálnu terapiu by mala zvážiť potenciálne zvýšené riziko oproti pomôcke pre zlepšenie kvality života a obmedziť dobu používania. Ak má však žena značne vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka, mala by sa jej užívaniu vyhýbať úplne. Neplatí to v prípade, že podstúpila odstránenie vaječníkov a prechádza chirurgickou menopauzou. Ak žena zvolí hormonálnu terapiu, mal by lekár toto rozhodnutie prehodnocovať každých 6 mesiacov.

Uvažujte nad dojčením

Ženy, ktoré dôsledne dojčia počas prvých 6. mesiacov majú o 10% znížené riziko úmrtia na rakovinu v porovnaní so ženami, ktoré nedojčia. Jedným z dôvodov je fakt, že žena zvyčajne počas dojčenia nemenštruuje, čím sa obmedzuje počet cyklov, ktoré má počas celého života. Tým sa znižuje množstvo estrogénu, ktorému je ženské telo vystavené. Ak teda matka môže dojčiť, stojí to jednoznačne za zváženie – z dojčenia totiž profituje dieťa aj matka.

Jedzte tie správne potraviny – a to každý deň

Výsledky výskumov o tom, že aj správne stravovanie slúži ako prevencia rakoviny prsníka, sú sľubné. Podľa jedného napríklad, ženy s najvyššími hladinami karotenoidov v krvi mali o 19% nižšie riziko rakoviny prsníka než ženy s nižšími hladinami. Karotenoidy sa nachádzajú v ovocí a zelenine ako je listová zelenina, mrkva, červená paprika. Ženy, ktoré konzumovali viac karotenoidov mali nižšie riziko vzniku ER-negatívneho karcinómu prsníka (negatívny pre estrogénový receptor), ktorý je často agresívnejší. Ďalšie fytoživiny tiež môžu chrániť proti rakovine prsníka, vrátane sulforafanu (nachádza sa v kapustovitej zelenine) a lykopénu (látka, ktorá dáva farbu rajčinám). Vhodné je zjesť päť alebo viac porcií ovocia a zeleniny denne, obmedziť spracované a červené mäso a voliť celé zrná. Takto pomôžete znížiť riziko všetkých typov rakoviny.

A nakoniec, obmedzte množstvo alkoholu na jeden drink denne. Všetko naviac zvyšuje riziko rakoviny prsníka až 1 a ½ násobne oproti ľuďom, ktorí vôbec nepijú.

Odhaľte ju zavčasu

Ak sa rakovina prsníka zachytí včas, je prognóza často vynikajúca. Čo by ste mali vedieť:

  • spoznajte svoje prsia, aké sú bežne. Potom dokážete spoznať zmeny vo vzhľade alebo štruktúre a oznámiť ich lekárovi. Vždy spomeňte aj to, ak ste si všimli krvácanie alebo chrasty na bradavkách, tiež ak budete mať akékoľvek bolesti. (pozri viac Samovyšetrenie prsníkov)
  • ženy s vyšším rizikom by mali začať so skríningom prsníkov oveľa skôr a mali by ho podstupovať častejšie.

Čo môže urobiť „riziková žena“?

Možno ste počuli anglické hybridné slovo „previvor“, keď oznámila Angelina Jolie, že podstúpila profylaktickú mastektómiu, keď sa dozvedela, že má mutácie v BRCA. Nemusíte však mať ani chybný gén, aby sa z vás stal „previvor“. Ide o osobu, ktorá rakovinu nemala, má však vysoké riziko, že ju dostane. A hoci profylaktická mastektómia môže riziko radikálne znížiť, nejde o jediné riešenie.

Niektoré ženy zvolia magnetickú rezonanciu a mamografiu vo zvýšených intervaloch. Takto, ak by sa malo niečo objaviť, odhalí sa problém zavčasu. Niektoré ženy volia chemopreventívne lieky ako je tamoxifen, ktoré zmierňujú riziko spolu s monitoringom a zmenami v životnom štýle.

Bojový plán pre ženy, ktoré rakovinu prsníka prekonali

Správne jesť, cvičiť, udržiavať si zdravú váhu a ostražitosť pokiaľ ide o dodržiavanie skríningov, to všetko môže pomôcť zabrániť recidíve rakoviny. Možno vám lekár ku skríningu odporučí ultrazvuk alebo magnetickú rezonanciu. Ak užívate tamoxifen na liečbu rakoviny prsníka, môže vám lekár odporučiť jeho dlhšie užívanie. Podľa jednej štúdie, u žien, ktoré liek užívali 10 rokov miesto 5, bolo riziko recidívy významne znížené.

Môžete si tiež dohodnúť konzultáciu s genetikom, ak ste tak už neurobili. Ak sa odhalí, že je vaša rakovina prsníka prepojená s mutáciou, môže hroziť riziko rakoviny prsníka aj príbuzným. Rovnako je to s rakovinou vaječníkov a inými druhmi rakoviny.

A nakoniec, neodsuňte zvyšok zdravia na vedľajšiu koľaj. Je normálne, že sa ženy zamerajú na rakovinu prsníka, keď im ju diagnostikujú. Keď s ňou ale začnú bojovať, nemali by zabúdať na pravidelné gynekologické a dermatologické kontroly a ostatné preventívne kontroly.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy