Vrásky

Posledná úprava 07.01.2021

Fakty o vráskach

 • Pokožka starne na celom tele, ale oveľa viac tam, kde bola vystavená slnku. Zmeny, ktoré so sebou prinieslo poškodenie od slnka (photoaging) zahŕňa „suchosť“ (skutočnú drsnosť), ovisnutosť, kožné výrastky ako je keratóza („starecké škvrny“), a vrásky.
 • Vrásky v zásade možno rozdeliť do dvoch kategórií: jemné línie na povrchu a hlboké ryhy. Všeobecne je liečba vrások efektívnejšia pri jemných líniách. Hlbšie ryhy môžu vyžadovať agresívnejšie techniky, ako je plastická chirurgia.
 • Faktory, ktoré podporujú vrásnenie zahŕňajú fajčenie, typ pokožky (ľudia so svetlo-sfarbenou pokožkou a modrými očami, sú viac náchylný na poškodenie od slnka), dedičnosť (niektoré rodiny majú viac vrások), účes (závisiac od toho, koľko kože je zakrytej vlasmi a chránenej od slnka), oblečenia (znova, stanovuje kde je pokožka vystavená slnku), a profesijný a rekreačný pobyt na slnku v priebehu mnohých rokov.
 • Liečba dostupná pre vrásky obsahuje lekárske ošetrenie (ako sú kyseliny vitamínu A, alfa-hydroxy kyseliny, antioxidanty a hydratačný krém) a viac invázne procedúry (ako peeling kyseliny glykolovej, hĺbkový peeling, dermabráziu, laserový resurfacing, chirurgické zákroky a botox).

Najčítanejšie za posledný deň

Úvod do vrások

Aj keď sa vrásky môžu spájať s múdrosťou, alebo aspoň s určitým stupňom vyspelosti, nie je pochýb o tom, že novo narodené deti majú taktiež vrásky. Reálna obava, ktorú má väčšina z nás, je z určitého typu vrások, ktoré sú spojené so starnutím. Starnutie nie je v našej súčasnej „pop“ kultúre vnímané pozitívne. Všeobecne sa liečba normálnej, starnúcej pokožky, ktorá nevykazuje funkčné abnormality označuje ako „kozmetická“. A väčšina kozmetických procedúr nie je krytá zdravotnými poisťovňami.

Mnoho produktov a procedúr sľubuje redukciu vrások. Niektoré splnia málo alebo nič (ako produkty, ktoré tvrdia, že redukujú „vzhľad jemných línií“, čo znamená, že neredukujú línie samotné). Iné môžu dosiahnuť celkom slušný úspech.

Pokožka starne na celom tele, ale omnoho viac tam, kde bola vystavená slnku. Zmeny prinášané poškodením od slnka (photoaging) zahŕňajú „suchosť“ (skutočnú drsnosť), ovisnutosť, kožné výrastky ako keratóza , pigmentové („starecké škvrny“), a vrásky.

Väčšina vrások spojená so starnutím sa objaví na častiach tela, kde je slnku vystavené najviac. Zahŕňa to najmä holú vlasovú pokožku, tvár, krk, chrbty rúk a hornú časť predlaktí. Vrásky prichádzajú v dvoch kategóriách: jemné povrchové línie a hlboké ryhy. Niektoré hlboké ryhy sú prirodzene anatomické a majú málo dočinenia so starnutím. Všeobecne, sú to len vrásky zo starnutia, ktoré skutočne trápia ľudí.

Existujú dva základe prístupy na zlepšenie týchto znakov starnutia: prevencia a odstránenie. Lokálna liečba vrások je vo všeobecnosti oveľa viac efektívnejšia pre jemné línie. Hlbšie ryhy môžu vyžadovať inváznejšie techniky, ako sú vstrekovania výplní alebo plastická chirurgia. Existuje špeciálna forma vrásnenie nazvaná „celulitída, ktorá na pokožke vytvára vzhľad efektu tvarohu. Najčastejšie je zaznamenávaná na bokoch a na zadku u žien vzhľadom k tukovým zásobám v určitých anatomických oblastiach v derme.

Čo podporuje tvorbu vrások?

K faktorom, ktoré podporujú vrásky patria nasledovné:

 • Fajčenie
 • Stupeň pigmentácie pokožky (vyšší je lepší)
 • Slnko
 • Vlasy (niektoré účesy poskytujúce krytie a ochranu pred slnečným poškodením)
 • Oblečenie (klobúky, dlhý rukáv, atď.) môže poskytnúť slnečnú ochranu
 • Profesijné a rekreačné pobyty na slnku (poľnohospodárstvo, plachtenie, golf, používanie opaľovacích kabín)
 • Dedičnosť (niektoré rodiny majú viac vrások)
 • Množstvo podkožného tuku na tele človeka (ľudia s viac podkožným tukom, majú menej vrások)

Niektoré z týchto faktorov sú mimo našej kontroly. Najhlavnejšie preventívne opatrenia, ktoré môžeme urobiť je minimalizovať vystaveniu sa slnku a nefajčiť. Tieto opatrenia môžu, prinajlepšom zadržať vrásky.

Označenia SPF číslami na opaľovacích krémoch hovoria o ochrane pred UVB žiarením (krátke vlnové dĺžky ultrafialového žiarenia, „lúče spálenia slnkom“). Viac a viac opaľovacích krémov ponúka ochranu pred UVA žiarením (dlhšie vlnové dĺžky ultrafialového žiarenia). UVA lúče sú tie, ktoré sú v opaľovacích salónoch; možno nespôsobujú okamžite spálenie od slnka, ale vytvárajú slnečné poškodenia a zvyšujú časom riziko vzniku rakoviny kože. (Prepáčte, ale neexistuje nič také ako „bezpečné opálenie“). Opaľovacie krémy, ktoré na etikete uvádzajú, že blokujú UVA lúče, zahŕňajú také ingrediencie ako Parsol 1789. Vládna agentúra USA schválila Mexoryl, ďalšiu UVA-blokujúcu ingredienciu, ktorá bola v Európe dostupná už určitý čas.

Aká liečba a procedúry sú dostupné pre vrásky?

Existuje niekoľko lekárskych (lokálnych liekov a krémov) a mnoho invazívnych techník, dostupných pre zlepšenie vrások. Všetky sú efektívne podľa stupňa, a to

 1. menia povahu starnutia kolagénu,
 2. vyrovnajú pokožku,
 3. vyplnia priehlbiny v pokožke, alebo
 4. paralyzujú svaly, ktoré spôsobujú vznik vrások.

Patria medzi ne ako lekárske, tak aj chirurgické metódy.

Liečebné procedúry

 • Kyseliny vitamínu A (tretinoín, [Retin A, Renova]): Tieto zložky, dostupné na predpis, majú najdlhší záznam úspechu v liečbe starnúcej pokožky a jemných línií. Krémy obsahujúce tretinoín, musia byť používané priebežne. Na začiatku môžu vytvárať začervenanie a lúpanie pokožky, ale nepohodlie môže byť zvyčajne minimalizované znižovaním koncentrácie krému alebo menej častým aplikovaním, kým si pokožka na krém nezvykne.
 • Alfa-hydroxy kyseliny: Tieto takzvané „ovocné kyseliny“, zahŕňajú kyselinu mliečnu a glykolovú. Prípravky obsahujúce tieto ovocné kyseliny sú pomerne bezpečné a spôsobujú nie viac ako stredné a dočasné podráždenie. Aj keď vytvárajú len jemné zlepšenie.
 • Antioxidanty: Zahŕňajú prípravky, ktoré obsahujú vitamíny A, C a E, rovnako ako aj betakarotén. Takéto krémy môžu poskytnúť určitú ochranu pred slnečným žiarením, rovnako ako mierne zlepšenia jemných vrások.
 • Obyčajné hydratačné krémy: Krémy, ktoré neobsahujú žiadnu z vyššie uvedených látok, môžu len urobiť vrásky dočasne menej výrazné („znížiť vzhľad jemných línií“).

Kozmetické procedúry

 • Peeling s kyselinou glykolovou: tieto povrchové peelingy, môžu urobiť veľmi nepatrný rozdiel v intenzite jemných vrások.
 • Hlbšie peelingy: Takéto peelingy používajú ingrediencie ako kyselinu salicylovú a trichlóroctovú a prenikajú trochu hlbšie do pokožky. Hĺbkové peelingy vykonávajú lepšiu prácu pri zjemňovaní jemných línií. Čím hlbší je peeling, tým je však väčšie riziko vedľajších účinkov, ako sú dlho trvajúce zmeny pigmentu (zmeny vo farbe pokožky) a zjazvenie. Tieto peelingy si nevyžadujú anestéziu. Mierne podávanie upokojujúcich liekov, môže pomôcť zmierniť krátkodobé, ale pomerne intenzívne nepohodlie.
 • Mikrodermabrázia: Je to vlastne „brúsenie kože“ s prístrojom obsahujúcim kryštály oxidu kremičitého alebo hliníka; mnoho estetických odborníkov ponúka túto službu, zvyčajne v „balíku“ šiestich alebo siedmich sedení. Mikrodermabrázia nemení anatómiu pokožky, aj keď môže na pocit tvár pôsobiť hladšie. Kozmetické produkty označené ako „domáca mikrodermabrázia“ sú len mierne, neškodné, a nie je pravdepodobné, že dôjde k vytvoreniu žiadnych významných zmien vo vráskach.
 • Dermabrázia: toto je skutočná chirurgická procedúra, často uskutočňovaná pod celkovou anestéziou. Ošetrujúci lekár využíva rotujúci prístroj aby vyhladil pokožku. V závislosti na zručnosti a skúsenostiach lekára, výsledkom dermabrázie môže byť excelentné zlepšenie, alebo tiež tvorba významných vedľajších účinkov, vrátane zjazvenia a trvalých zmenách vo farbe kože.
 • Laserový resurfacing: Používanie nástrojov ako oxid uhličitý a erbiové lasery, môže ošetrujúcim lekárom priniesť výsledky podobné tým z dermabrázie, s väčšou spoľahlivosťou a presnosťou. Laser prejde niekoľkokrát cez ošetrovanú oblasť, kým nedosiahne stred dermis, druhú vrstvu pokožky. Pomáha to stimulovať prirodzenú syntézu kolagénu v tele (tvorbu), ktorá napĺňa ovisnutú pokožku a vrásky. Niektorí doktori uskutočňujú laserový resurfacing pod „analgosedáciou“, v ktorej pacient zostáva hore a príjma intravenózne lieky na upokojenie a zmiernenie bolesti. Táto sedácia je kombinovaná s aplikáciou lokálnych anestetických krémov ako sú EMLA, rovnako ako injekcie lokálnych anestetík ako lidokaín. Pre dosiahnutie maximálneho zlepšenia, bude možno potrebné procedúry zopakovať. Pokožke trvá po resurfacingu dlhší čas kým sa zahojí (od týždňov po mesiace). Navyše, táto procedúra, ako aj dermabrázia, môže spôsobiť dlhodobé pigmentové zmeny a zjazvenie.
 • Frakčný resurfacing: Novšie lasere pracujú prostredníctvom modifikácie tradičného laserového resurfacingu. Ošetrenie neovplyvňuje celú pokožku, ale namiesto toho len rovnomerne rozmiestnené škvrny obklopené nepoškodenou pokožkou. Hojenie je omnoho rýchlejšie ako pri tradičnom resurfacingu, s menším „prestojom“. Na dosiahnutie úplných výhod je potrebných niekoľko ošetrení.
 • Neablatívny laserový resurfacing: Novšie lasery sa pokúšaj stimulovať syntézu kolagénu pod pokožkou bez peelingu alebo poškodenia epidermisu. Štúdie a klinické skúsenosti navrhujú, že takéto procedúry môžu zlepšiť jemné vrásky, aj keď nie až toľko ako laserový resurfacing. Možno bude potrebných niekoľko ošetrení. Tieto procedúry sú takmer bezbolestné a nie je u nich žiadne, prípadne malé začervenanie, peeling alebo čas na zahojenie.
 • Teplo a rádiofrekvencia: Ďalšia možnosť neinvazívneho omladenia tváre je ohrev tkaniva využitím rádiofrekvenčných zariadení a infračervených svetelných zdrojov. Techniky sa stále vyvíjajú, ale výsledky v súčasnosti, naznačujú, že ošetrenie je bezpečné a môže vytvárať viditeľné trvácne zlepšenia, aj keď nie až natoľko ako chirurgické techniky ako facelift.
 • Plastické chirurgické procedúry: Chirurgické facelifty, zdvihnutie obočia, a podobné operácie môžu byť veľmi nápomocné pre vybraných pacientov.
 • Botox: Injekcie botulotoxínu môžu paralyzovať svaly, ktoré vytvárajú „línie od mračenia“ na čele, jemné línie okolo očí a ostatné vrásky. Zlepšenie trvá niekoľko mesiacov a pre udržanie zlepšenia musí byť opakované. Správne vstrekovaný botox je pomerne bezpečný; svalový jed sa nešíri po tele a neškodí niekde inde.
 • Výplne: Výplne sú vstrekované do pokožky na zvýšenie objemu a vyrovnanie vrások a záhybov pokožky. Dlhú dobu bola najpopulárnejšia výplň kolagénu, ktorej efekty trvali len pár mesiacov. Nedávno, nové výplňové látky ako je kyselina hyalurónová (Restylane, Juvederm) a calcium hydroxylapatite (Radiesse) sa stali populárnymi, pretože ich efekt trval šesť až deväť mesiacov alebo dokonca dlhšie.

Hocikto, kto zvažuje nejaké kozmetické procedúry by sa mal uistiť, že konzultuje s doktorom, ktorý má skúsenosti v jednej alebo viacero z týchto techník. Pacienti by mali byť plne informovaní o rizikách a potenciálnych výhodách procedúr, ktoré zvažujú.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vrásky Priemerné hodnotenie: 5 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Súvisiace témy