10 jednoduchých receptov proti vráskam

Posledná úprava 11.08.2023

Vrásky. Vyzerajú rozkošne na štenati šarpej. Na ľudskom tele sú ale považované za menej atraktívne. No zatiaľčo šar pej z vrások vyrastie, u ľudí majú vrásky tendenciu prehlbovať sa. Je to súčasť procesu starnutia.

Koža vďačí za svoju pevnosť vláknitej bielkovine zvanej kolagén. Druhý typ bielkoviny, elastín, jej dodáva pružnosť. Mazové žľazy ju robia mäkkou a pružnou a podkožná vrstva tuku jej dodáva kontúru. Ako telo starne, počet buniek, ktoré produkujú všetky tieto látky sa zmenšuje a sú menej aktívne. Pri nedostatku bielkovín kože slabne a stráca pružnosť. Keď sa množstvo podkožného tuku zmenší a telo produkuje menej mazu, koža ochabne a zvráskavie.

Každodenné opotrebenie prispieva aj k tvorbe vrások. Normálne aeróbne procesy - chemické reakcie s kyslíkom uvoľňujúce energiu, ktorú bunky potrebujú, aby fungovali, vytvárajú voľné radikály. Voľné radikály sú nestabilné atómy alebo molekuly, ktoré stratili alebo získali elektróny prostredníctvom týchto reakcií. Expozícia slnečnému žiareniu a cigaretovému dymu tiež produkuje voľné radikály a je obzvlášť nešetrná ku kolagénu a elastínu.

Zvýšte množstvo antioxidantov

Ako sme si povedali, voľné radikály sú nestabilné vzhľadom k tomu, že majú nepárny počet elektrónov. Atómy ale prirodzene inklinujú k stabilite. Ak sa chcú dostať do stabilného stavu, môžu ukradnúť elektrón zo susednej molekuly, alebo zvyšný elektrón darovať susedovi. Tá molekula môže potom taktiež okradnúť suseda.

Molekulárna nestabilita môže oslabiť a zabiť bunku poškodením jej membrány. To môže znamenať zlú produkciu kolagénu a ďalšie poruchy ústrojenstva zdravej kože.

Antioxidanty sú chemické zlúčeniny, ktoré porušujú tento reťazec tým, že dodávajú elektróny voľným radikálom, čím ich stabilizujú. Potraviny vyrobené z rastlín, sú bohatým zdrojom antioxidantov ako sú vitamíny A, C a E a zlúčeniny obsahujúce farbivá ako sú beta-karotén a antokyány. Antioxidanty fungujú najlepšie v kombinácii. Naberte si na tanier sýto-sfarebné ovocie a zeleninu, rovnako ako aj orechy a strukoviny, čo je najúčinnejší spôsob, ako pridať antioxidanty do svojho jedálnička.

Niektoré antioxidanty nielenže predchádzajú poškodeniu voľnými radikálmi, ale môžu ho pomôcť zvrátiť. Retinol (forma vitamínu A) redukuje vrásky tým, že stimuluje kolagén. Retinol je syntetizovaný z beta-karoténu. Je tiež prítomný v pečeni, vajciach a obohatených (vitamínmi-obohatených) potravinách, ako sú cereálie a potravinové doplnky. Okrem toho, vitamín E dokáže byť absorbovaný do bunkových membrán. Keď sa tam dostane, umožňuje bunkám opraviť škody spôsobené reakciou mastných kyselín s kyslíkom a môže dokonca pomôcť zabrániť takémuto poškodeniu v budúcnosti.

Dopĺňajte Omega-3 tuky a oleje

Telesný tuk pomáha vytvoriť hladký vzhľad tým, že vypĺňa kožu. Tuky v strave tiež zlepšujú zdravie kože tým, že vyživujú kožné bunky. V predchádzajúcich riadkoch o vitamíne E bolo povedané, že mastné kyseliny sú kľúčovou zložkou bunkových membrán. Tieto membrány zase pomôžu udržať vlhkosť, ktorá zaobľuje a spevňuje bunky. Dostatočné množstvo tukov a olejov vo Vašej strave pomáha navrátiť vráskavej koži jej zašlú slávu.

Tuky a oleje, ktoré sú veľmi užitočné pre zníženie množstva vrások prichádzajú v podobe omega-3 mastných kyselín. Hojne sa vyskytujú v tučných rybách, ako je tuniak, losos, sleď a sardinky. Dobrým vegetariánskym zdrojom sú mandle, vlašské orechy, ľanové semienko a slnečnicové semená a olej.

Navyše, omega-3 mastné kyseliny môžu zlepšiť aj kardiovaskulárne zdravie.

Doprajte si trochu stopových prvkov

Zo všetkých stopových prvkov potrebných pre dobré zdravie, pomáhajú pri znižovaní vrások dva. Jedným z nich je selén. Keďže je to antioxidant, selén neutralizuje voľné radikály, ktorým chýba elektrón, predtým, než poškodia kožné bunky. Tiež obnovuje pružnosť pokožky.

Druhým minerálom je meď. Meď je nevyhnutná pre tvorbu kolagénu a elastínu, dvoch dôležitých bielkovín kožného tkaniva.

Tak ako všetky stopové minerály, aj tieto dva sú potrebné len vo veľmi malých množstvách. Dobrým zdrojom selénu je tuniak, losos, para orechy, vajcia a celozrnné obilniny, ako je hnedá ryža, pšenica a ovos. Meď nájdete v strukovinách, fazuli a šošovici, orechoch a mäkkýšoch.

Vypite si pre zdravie

Niektoré nápoje sú známe pre ich antioxidačné účinky. Medzi nimi sú káva, kakao a čaj. Zelený a biely čaj majú potenciál redukovať vrásky.

Obsahujú antioxidanty v ktorých sú katechíny a epikatechíny. Tieto zlúčeniny sa nachádzajú v listoch všetkých druhov čaju. Ich množstvo sa ale zmenšuje oxidáciou, ktorá je súčasťou procesu fermentácie, ktorou sa vyrába čierny čaj. Zelený čaj nie je fermentovaný a prechádza menším množstvom oxidácie. Biely čaj, varený z najmladších listov rastliny, prechádza najmenším množstvom oxidácie zo všetkých. V dôsledku toho biele a zelené druhy čaju obsahujú viac katechínov a epikatechínov. Navyše, bolo preukázané, že biely čaj zastavuje enzymatické reakcie, ktoré rozkladajú kolagén a elastín.

Na získanie čo najväčšieho množstvo antioxidantov je čerstvo pripravený čaj lepší ako instantný alebo ľadový. A pamätajte, že toto sa vzťahuje len na pravý čaj, Camellia sinensis, a nie na bylinné čaje ako je harmanček alebo mäta.

Sójové jedlá si doprajte striedmo

Zatiaľ je skoro robiť závery ohľadom sójových jedál a ich schopnosti potlačiť vrásky. Sójové bôby obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny a rastlinné látky nazývané izoflavóny, z ktorých niektoré sú antioxidanty. Sójové izonoflavóny údajne pomáhajú rastu kolagénu. Ovšem, mnohým ľuďom chýbajú črevné baktérie potrebné pre ich strávenie.

Čo na vrásky zvonka

Čoraz viac zdravotných a kozmetických výrobkov uvádza, že zlepšujú kvalitu pokožky a vyživujú ju. Mnohé z týchto tzv. kozmeceutík (to znamená kozmetických farmaceutík) obsahuje rovnaké živiny na potláčanie vrások ako sa nachádzajú v potravinách.

Je preukázané, že niekoľko zložiek založených na živinách redukuje vrásky. Patria medzi ne:

  • Retinol, ktorý je forma vitamínu A. Na etiketách môže byť uvedený ako kyselina retinová alebo retinaldehyd.
  • Peptidy sú reťazce aminokyselín. Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi bielkovín, a bielkoviny sú hlavnou zložkou kože. Peptidy medi sú považované za obzvlášť efektívne.
  • Hydroxykyseliny sa prirodzene vyskytujú v mnohých druhoch ovocia. Sú tiež v kyseline mliečnej v mliečnych výrobkoch. Pomáhajú vašej pokožke zbaviť sa odumretých buniek, čo povzbudzuje nový rast.

Starostlivo zvážte alternatívne produkty

Ak sa rozhodnete vyskúšať alternatívnu liečbu, použite zdravý rozum. Po prvé, informujte sa. Uistite sa, že liečba sama o sebe nie je nebezpečná. Nejedzte ani nepite nič, čo nie je určené k požívaniu a pamätajte, že aj zdravé produkty môžu byť vo vysokých dávkach škodlivé. Zvážte tiež efektívnosť vzhľadom na náklady.

Chráňte sa a buďte proaktívni voči živlom

Ochrana pokožky pred živlami je kľúčom k prevencii vrások, ale môže tiež pomôcť zmierniť tie, ktoré už máte. Napríklad, širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom 25 až 30 je účinný na ochranu proti ultrafialovému A a B (UVA a UVB) slnečnému žiareniu. Niektoré krémy tiež obsahujú vitamín E alebo sójové izoflavóny. Tieto produkty skutočne posilňujú kožnú bariéru tým, že pomáhajú regenerovať kolagén.

Takisto, hydratačné krémy pomáhajú udržať tekutiny v bunkách, ktoré dočasne vypĺňajú vrásky a zlepšujú celkové zdravie pokožky.

Vyspite sa na to

To, koľko spíte môže výrazne ovplyvniť tvorbu vrások. Počas spánku telo vylučuje rastový hormón. Ako názov napovedá, hormón pracuje na udržaní zdravého rastu všetkých tkanív tela, vrátane kože.

Nedostatok spánku, naopak, spúšťa uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu. Okrem jeho ďalších účinkov, kortizol spomalí rast a bráni normálnej údržbe tkaniva. Vonkajšia vrstva pokožky sa stáva suchšia a náchylnejšia na infekciu, poškodenie slnečným žiarením a iné poškodenie, ktoré môže viesť k vráskam.

Vplyv spánku a jeho nedostatok je silnejší keď dosiahnete stredný vek. Pre väčšinu dospelých, to znamená sedem až deväť hodín kvalitného spánku.

Berte život s ľahkosťou

Môže to znieť jednoducho, ale “netrápte sa a buďte štastní” by mohol byť účinný liek na vrásky. Stres môže stenšiť a oslabiť kožu. Slabšia koža je menej schopná odolať ťahu gravitácie. Nadmerné, prehnané výrazy tváre, ako sú škerenie a mračenie sa môžu zhoršiť alebo prehĺbiť vrásky. Toto všetko dokopy - úzkostlivý, agresívny prístup k životu môže zvýrazniť vrásky. Takže starosti o vrásky ich môžu v skutočnosti ešte zhoršiť.

Namiesto toho zamestnajte svoje telo a myseľ niečím produktívnym.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac