10 jednoduchých receptov proti vráskam

Posledná úprava 27.03.2018

Vrásky. Vyzerajú rozkošne na štenati šar pej. Na ľudskom tele sú ale považované za menej atraktívne. No zatiaľčo šar pej z vrások vyrastie, u ľudí majú vrásky tendenciu prehlbovať sa. Je to súčasť procesu starnutia.

Koža vďačí za svoju pevnosť vláknitej bielkovine zvanej kolagén. Druhý typ bielkoviny, elastín, jej dodáva pružnosť. Mazové žľazy ju robia mäkkou a pružnou a podkožná vrstva tuku jej dodáva kontúru. Ako telo starne, počet buniek, ktoré produkujú všetky tieto látky sa zmenšuje a sú menej aktívne. Pri nedostatku bielkovín kože slabne a stráca pružnosť. Keď sa množstvo podkožného tuku zmenší a telo produkuje menej mazu, koža ovisne a zvráskavie.

Každodenné opotrebenie prispieva aj k tvorbe vrások. Normálne aeróbne procesy - chemické reakcie s kyslíkom uvoľňujúce energiu, ktorú bunky potrebujú, aby fungovali, vytvárajú voľné radikály. Voľné radikály sú nestabilné atómy alebo molekuly, ktoré stratili alebo získali elektróny prostredníctvom týchto reakcií. Expozícia slnečnému žiareniu a cigaretovému dymu tiež produkuje voľné radikály a je obzvlášť nešetrná ku kolagénu a elastínu. Niektoré bunky tiež uvoľňujú kolagén-požierajúce enzýmy.

Vrásky sú pravdepodobne nevyhnuteľné, ale vzhľad ako šar pej nie. V nasledujúcich riadkoch Vám vysvetlíme, ako redukovať vrásky tým, že zvrátite procesy, ktoré ich spôsobujú - nie nákladnou operáciou alebo krémami proti starnutiu, ale odskúšanými a fungujúcimi radami, ktoré sú založené na vedeckých poznatkoch.

Náš prvý tip je atómová mierová misia. Môže to znieť ako vojenský termín pre jadrovú vojnu, ale zbrane sú tu špargľa a karotka.


Hľadáte kolagén na vrásky a pleť v tabletkách?

Recenzia produktu: Kolagénové tabletky CollageniQ

Tablety so 100% kolagénom dopĺňajú potrebné zásoby kolagénu do organizmu, čím podporujú zdravie a pružnosť pokožky, funkciu kĺbov a spojivového tkaniva.

Pokračovanie článku:

10) Zvýšte množstvo antioxidantov

Ako sme si povedali, voľné radikály sú nestabilné vzhľadom k tomu, že majú nepárny počet elektrónov. Atómy ale prirodzene inklinujú k stabilite. Ak sa chcú dostať do stabilného stavu, môžu ukradnúť elektrón zo susednej molekuly, alebo zvyšný elektrón darovať susedovi. Tá molekula môže potom taktiež okradnúť suseda.

Molekulárna nestabilita môže oslabiť a zabiť bunku poškodením jej membrány. To môže znamenať zlú produkciu kolagénu a ďalšie poruchy ústrojenstva zdravej kože.

Antioxidanty sú chemické zlúčeniny, ktoré porušujú tento reťazec tým, že dodávajú elektróny voľným radikálom, čím ich stabilizujú. Potraviny vyrobené z rastlín, sú bohatým zdrojom antioxidantov ako sú vitamíny A, C a E a zlúčeniny obsahujúce farbivá ako sú beta-karotén a antokyány. Antioxidanty fungujú najlepšie v kombinácii. Naberte si na tanier sýto-sfarebné ovocie a zeleninu, rovnako ako aj orechy a strukoviny, čo je najúčinnejší spôsob, ako pridať antioxidanty do svojho jedálnička.

Nedávne štúdie ukazujú, že niektoré antioxidanty nielenže predchádzajú poškodeniu voľnými radikálmi, ale môžu ho pomôcť zvrátiť. Bolo preukázané, že jedna forma vitamínu A, tzv. retinol, redukuje vrásky tým, že stimuluje kolagén-produkujúce bunky. Retinol je syntetizovaný z beta-karoténu. Je tiež prítomný v pečeni, vajciach a obohatených (vitamínmi-obohatených) potravinách, ako sú cereálie a potravinové doplnky. Okrem toho, vitamín E dokáže byť absorbovaný do bunkových membrán. Keď sa tam dostane, umožňuje bunkám opraviť škody spôsobené reakciou mastných kyselín s kyslíkom a môže dokonca pomôcť zabrániť takémuto poškodeniu v budúcnosti.

Keď už hovoríme o tukoch, tie tiež hrajú rolu v znižovaní množstva vrások. Náš ďalší tip vysvetľuje ako.

9) Nachytajte Omega-3 tuky a oleje

Telesný tuk pomáha vytvoriť hladký vzhľad tým, že dáva koži jej povrch, rovnako ako kopec pod lúkou. Tuky v strave tiež zlepšujú zdravie kože tým, že vyživujú kožné bunky. V predchádzajúcich riadkoch o vitamíne E bolo povedané, že mastné kyseliny sú kľúčovou zložkou bunkových membrán. Tieto membrány zase pomôžu udržať vlhkosť, ktorá zaobľuje a spevňuje bunky. Dostatočné množstvo tukov a olejov vo Vašej strave pomáha navrátiť vráskavej koži jej zašlú slávu.

Tuky a oleje, ktoré sú veľmi užitočné pre zníženie množstva vrások prichádzajú v podobe omega-3 mastných kyselín. Hojne sa vyskytujú v tučných rybách, ako je tuniak, losos, sleď a sardinky. Dobrým vegetariánskym zdrojom sú mandle, vlašské orechy, ľanové semienko a slnečnicové semená a olej.

Navyše, omega-3 mastné kyseliny môžu zlepšiť aj kardiovaskulárne zdravie.

Vitamíny a tuky však nie sú jediné živiny pre boj proti vráskam. Náš ďalší stravovací tip sa bude “držať pri zemi”.

8) Doprajte si trochu stopových prvkov

Zo všetkých stopových prvkov potrebných pre dobré zdravie, pomáhajú pri znižovaní vrások dva. Jedným z nich je selén. Keďže je to antioxidant, selén neutralizuje voľné radikály, ktorým chýba elektrón, predtým, než poškodia kožné bunky. Podľa niektorých zdrojov tiež obnovuje pružnosť pokožky.

Druhým minerálom je meď. Meď je nevyhnutná pre tvorbu kolagénu a elastínu, dvoch dôležitých bielkovín kožného tkaniva.

Tak ako všetky stopové minerály, aj tieto dva sú potrebné len vo veľmi malých množstvách. Dobrým zdrojom selénu je tuniak, losos, para orechy, vajcia a celozrnné obilniny, ako je hnedá ryža, pšenica a ovos. Meď nájdete v strukovinách, fazuli a šošovici, orechoch a mäkkýšoch.

7) Vypite si pre zdravie

Niektoré nápoje sú známe pre ich antioxidačné účinky. Medzi nimi sú káva, kakao a čaj. Nedávne štúdie ukazujú, že zelený a biely čaj sú lepšie v poskytovaní antioxidantov a majú potenciál redukovať vrásky.

Obsahujú antioxidanty v ktorých sú katechíny a epikatechíny. Tieto zlúčeniny sa nachádzajú v listoch všetkých druhov čaju. Ich množstvo sa ale zmenšuje oxidáciou, ktorá je súčasťou procesu fermentácie ktorou sa vyrába čierny čaj. Zelený čaj nie je fermentovaný a prechádza menším množstvom oxidácie. Biely čaj, varený z najmladších listov rastliny, prechádza najmenším množstvom oxidácie zo všetkých. V dôsledku toho biele a zelené druhy čaju obsahujú viac katechínov a epikatechínov. Navyše, bolo preukázané, že biely čaj zastavuje enzymatické reakcie, ktoré rozkladajú kolagén a elastín.

Na získanie čo najväčšieho množstvo antioxidantov je čerstvo pripravený čaj lepší ako instantný alebo ľadový. A pamätajte, že tieto zistenia sa vzťahujú len na pravý čaj, Camellia sinensis, a nie na bylinné čaje ako je harmanček alebo mäta.

6) Sójové jedlá si doprajte striedmo

Je ešte skoro robiť závery ohľadom sójových jedál a ich schopnosti potlačiť vrásky. Argumenty pre: Sójové bôby obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny a rastlinné látky nazývané izoflavóny, z ktorých niektoré sú antioxidanty. Niektoré štúdie dokázali, že sójové izonoflavóny pomáhajú rastu kolagénu. Argumenty proti: Všetky testy boli vykonané na zvieratách, nie ľuďoch.

Podobne, v malej štúdii na ľuďoch zlúčenina, ktorú telo vytvorilo po konzumácii fermentovaných sójových potravín mala zredukovať jemné linky okolo očí. Výsledky ale neboli jednoznačné. Okrem toho, mnohým ľuďom chýbajú črevné baktérie potrebné pre ich strávenie.

Keď už hovoríme o lokálnej liečbe, teraz, keď sme si nabrali na tanier rôzne jedlo, pozrieme sa na to, ako bojovať proti vráskam zvonku.

5) Aplikujte zvonka

Čoraz viac zdravotných a kozmetických výrobkov uvádza, že zlepšujú kvalitu pokožky a vyživujú ju. Mnohé z týchto tzv. kozmeceutík (to znamená kozmetických farmaceutík) obsahuje rovnaké vrásky-potláčajúce živiny nachádzajúce sa v potravinách.

Je preukázané, že niekoľko zložiek založených na živinách redukuje vrásky. Patria medzi ne:

Retinol, ktorý je forma vitamínu A. Na etiketách môže byť uvedený ako kyselina retinová alebo retinaldehyd.

Peptidy sú reťazce aminokyselín. Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi bielkovín, a bielkoviny sú hlavnou zložkou kože. Peptidy medi sú považované za obzvlášť efektívne.

Hydroxykyseliny sa prirodzene vyskytujú v mnohých druhoch ovocia. Sú tiež v kyseline mliečnej v mliečnych výrobkoch. Pomáhajú vašej pokožke zbaviť sa odumretých buniek, čo povzbudzuje nový rast.

Hoci tieto výrobky môžu pomôcť redukovať vrásky, nezabránia poškodeniu slnkom alebo znečisťujúcimi látkami. Je to dobrý nápad, používať ich v noci a cez deň aplikovať opaľovací krém.

Ste ochotní zísť z vychodeného chodníka? Náš ďalší nápad otvára bránu k nevyšliapanej ceste.

4) Starostlivo zvážte alternatívne produkty

V uličkách obchodov s kozmetikou a nájdete produkty, ktoré sa, v niektorých prípadoch, už stáročia predávajú aj na redukciu vrások. Veda len začína dobiehať tieto “povery”.

Napríklad, hamamel - presnejšie, vodný roztok tejto byliny – sa už dlho aplikuje lokálne, v nádeji, že spevní kožu. Laboratórne štúdie ukazujú, že táto rastlina má protizápalové vlastnosti podobné bielemu čaju. Zápal je súčasťou reakcie imunitného systému na prvky, ako je tabakový dym, ktorý poškodzuje bunky kože a tým vedie k vráskam. Výťažky z ruže a granátového jablka majú tiež podobné vlastnosti.

Ak sa rozhodnete vyskúšať alternatívnu liečbu, použite zdravý rozum. Po prvé, informujte sa. Uistite sa, že liečba sama o sebe nie je nebezpečná. Nejedzte ani nepite nič, čo nie je určené k požívaniu a pamätajte, že aj zdravé produkty môžu byť vo vysokých dávkach škodlivé. Zvážte tiež efektívnosť vzhľadom na náklady. Ak liek obsahuje nejaký exotický produkt, ako je napríklad extrakt z angeliky, finančný záväzok Vám môže vyprázdniť peňaženku skôr než uvidíte výsledok.

Náš ďalší tip sa odvoláva na príslovie, že dobrá obrana je najlepší útok.

3) Chráňte sa a buďte proaktívni voči živlom

Ochrana pokožky pred živlami je kľúčom k prevencii vrások, ale môže tiež pomôcť zmenšiť tie, ktoré už máte. Napríklad, širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom 25 až 30 je účinný na ochranu proti ultrafialovému A a B (UVA a UVB) slnečnému žiareniu. Niektoré krémy tiež obsahujú vitamín E alebo sójové izoflavóny. Tieto produkty skutočne posilňujú kožnú bariéru tým, že pomáhajú regenerovať kolagén.

Takisto, hydratačné krémy pomáhajú udržať tekutiny v bunkách, ktoré dočasne vypĺňajú vrásky a zlepšujú celkové zdravie pokožky.

Niektoré hydratačné krémy obsahujú kolagén a keratín. Tieto proteíny tiež dočasne redukujú vrásky a chránia pleť, ale nemôžu byť absorbované cez kožu a uložené v tele – namiesto toho sa teda uistite, že jete potraviny, ktoré obsahujú tieto proteíny.

Neviete, ktorý z týchto prekvapivých tipov skúsiť? Potom je naša ďalšia rada obzvlášť dobre načasovaná.

2) Vyspite sa na to

To, koľko spíte môže výrazne ovplyvniť tvorbu vrások. Počas spánku telo vylučuje rastový hormón. Ako názov napovedá, hormón pracuje na udržaní zdravého rastu všetkých tkanív tela, vrátane kože.

Nedostatok spánku, naopak, spúšťa uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu. Okrem jeho ďalších účinkov, kortizol spomalí rast a bráni normálnej údržbe tkaniva. Vonkajšia vrstva pokožky sa stáva suchšia a náchylnejšia na infekciu, poškodenie slnečným žiarením a iné poškodenie, ktoré môže viesť k vráskam.

Vplyv spánku a jeho nedostatok je silnejší keď dosiahnete stredný vek. Výroba rastového hormónu prirodzene poklesne a začnú sa vyvíjať vrásky. Rastový hormón je súčasťou niektorých krémov proti starnutiu a doplnkov stravy, ale nie je preukázané, že táto liečba funguje, a dokonca môže mať aj škodlivé vedľajšie účinky. Je lepšie udržiavať rastový hormón, ktorý máte a pomôcť mu pracovať na plné obrátky tým, že sa adekvátne vyspíte. Pre väčšinu dospelých, to znamená sedem až deväť hodín kvalitného spánku.

Ale, možno sa pýtate, ako môžete spať, ak máte obavy z vrások? Táto otázka nás privádza k našej poslednej rade.

1) Berte život s ľahkosťou

Môže to znieť jednoducho, ale “netrápte sa a buďte štastní” by mohol byť účinný liek na vrásky. Stres môže stenšiť a oslabiť kožu. Slabšia koža je menej schopná odolať ťahu gravitácie. Nadmerné, prehnané výrazy tváre, ako sú škerenie a mračenie sa môžu zhoršiť alebo prehĺbiť vrásky. Toto všetko dokopy - úzkostlivý, agresívny prístup k životu môže zväčšiť vrásky. Takže starosti o vrásky ich môžu v skutočnosti ešte zhoršiť.

Namiesto toho zamestnajte svoje telo a myseľ niečím produktívnym. Zrelaxujte cvičením alebo hobby. Počúvajte hudbu alebo si pozrite niekoľko Vašich obľúbených situačných komédií. Ak si myslíte, že na to nemáte čas, naučte sa rozvrhnúť si ho lepšie. Prevzatie kontroly nad svojím časom Vám môže samo o sebe pomôcť znížiť stres.

Aby sme dali veci do súvislostí, spomeňte si na to šar pej šteňa, o ktorom sme hovorili na začiatku. Ak sa ono nestará o svoje vrásky, hoci sú hlboké a početné, prečo by ste sa Vy mali starať o pár liniek a záhybov?

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac