Domov / / Čo spôsobuje vrásky na čele?

Čo spôsobuje vrásky na čele?

Posledná úprava 20.11.2017

Vrásky na čele, ako aj rôzne druhy vrások na tvári, sú súčasťou prirodzeného procesu starnutia a sú do značnej miery určené geneticky. Avšak, vonkajšie faktory, ako je slnečné žiarenie, fajčenie a dokonca spôsob ako spíte môžu tiež zohrávať úlohu vo vytváraní vrások na čele.

Dedičnosť a proces starnutia

Vnútorný proces starnutia môže začínať už po dvadsiatke. Koža produkuje menej kolagénu a elastínu, ktoré dávajú pokožke pružnosť a elastickosť. Výsledok? Jemné vrásky a linky a suchšia, tenšia a priehľadnejšia koža. Niektorí ľudia si všimnú známky starnutia okolo dvadsiatky, zatiaľ čo iní nezaznamenajú žiadne zmeny na koži až do štyridsiatky... (pozri tiež predčasné objavovanie vrások)

Vrásky spôsobené slnečnými lúčmi

Ak sa zdá, že sa vrásky na čele objavili predčasne, vinníkom môže byť vystavenie sa ultrafialovému žiareniu. Vystavenie sa slnku urýchľuje vnútorný proces starnutia, poškodením kolagénových a elastínových vlákien hlboko v zamši. Tento typ starnutia pokožky je nezvratný a prebieha zvyčajne dlhú dobu. Tí, ktorí majú svetlú pleť a v minulosti sa vystavovali slnku, majú viac vrások - známok fotostarnutia než jednotlivci s tmavšou pleťou. V ich prípade môže byť tento proces obmedzený na niekoľko jemných vrások a nerovnú pleť napríklad v oblasti čela.

Výrazy tváre - krčenie čela

Ak ste sa spoliehali na cvičenia tváre, aby ste zabránili vráskam na čele, teraz je čas prestať, pretože tieto cvičenia v skutočnosti vráskam na čele pridávajú. Tvárové - mimické svaly pracujú na tvorení výrazov tváre, čo je dôvod, prečo sa na našej tvári objavuje mnoho liniek a drážok s každým úsmevom, zamračením či zachmúrením. Ako koža začína strácať svoju elasticitu, drážky, ktoré sa objavia pri určitom výraze tváre sa stanú trvalými vráskami a linkami.

Poloha v spánku

Stlačenie tváre oproti tej istej časti vankúša alebo matracu môže tiež v priebehu času spôsobiť vrásky. Muži majú väčšiu šancu, že sa u nich objavia vrásky na čele zo spania tvárou dole (ženy majú tendenciu spať na boku a namiesto toho mať v spánku linky na lícach a na brade). Avšak u ľudí, ktorí spia na chrbte a nedochádza u nich ku kontaktu tváre s vankúšom sa tieto typy vrások nevytvárajú.

Fajčenie

Fajčenie spôsobuje, že v tele nastanú zmeny, ktoré urýchľujú proces starnutia. Existuje výskum, ktorý naznačuje, že tí, ktorí fajčia 10 cigariet denne po dobu 10 rokov, sú náchylnejší k rozvoju vrások na čele a “koženej” kože.

Vyhnite sa vráskam na čele

Hoci nie je nič, čo by zastavilo proces starnutia úplne, existujú jednoduché metódy na zabránenie predčasne sa vyskytujúcich vrások na čele. Jednoduché rady sú vyhýbať sa cvičeniu tváre, prestať fajčiť a zvoliť vhodnú ochranu proti slnku, ktorá zahŕňa vyššie uvedené opaľovanie, používanie opaľovacích krémov, nosenie ochranného odevu a pobyt mimo slnka, kedy lúče sú najsilnejšie - od 10 do 16 hodiny.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Čo spôsobuje vrásky na čele? Priemerné hodnotenie: 1 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac