Domov / / Čo spôsobuje vrásky

Čo spôsobuje vrásky

Posledná úprava 10.10.2017

Vrstvy kože

Koža sa skladá z 3 vrstiev – pokožky, zamše a podkožného tkaniva.

Pokožka – vonkajšia vrstva (epidermis)

Pokožka je vonkajšia vrstva a funguje ako bariéra proti vonkajšiemu prostrediu. Bunky pokožky, keratinocyty, sa presúvajú zo spodnej vrstvy pokožky do hornej vrstvy čím nahromadia veľké množstvo keratínu a vytvoria tvrdú vonkajšiu škrupinu. Akonáhle tieto bunky dosiahnu vrchnú vrstvu, odlúpia sa. Ak sa tento proces stane abnormálnym, koža môže mať šupinatý vzhľad.

Zamša (dermis)

Druhá vrstva kože je zamša, ktorá obsahuje konštrukčné prvky kože, spojivové tkanivo. Existujú rôzne typy spojivového tkaniva s rôznymi funkciami. Napríklad kolagén dáva koži jej pevnosť, bielkoviny tzv. glykozaminoglykány dodávajú koži jej napnutie. Elastínové vlákna jej dodávajú elasticitu.

Spoj pokožky a zamše

Spojenie medzi pokožkou a zamšou je dôležitá štruktúra. Pokožka a zamša sú spojené prstovitými výbežkami. Bunky epidermis dostávajú živiny z krvných ciev v pokožke. Prstovité výbežky zväčšujú plochu zamše, ktorá je tak lepšie vyživovaná cievami a potrebnými živinami.

Podkožné tkanivo

Spodná vrstva kože je podkožné tkanivo obsahujúce tukové bunky. Tieto tukové bunky poskytujú telu izoláciu a spôsobujú plný, bacuľatý a napnutý vzhľad kože.

Postupné starnutie a vrásky

Ako človek starne, bunky zamše sa stávajú tenšie a menej lepkavé. Tenšie bunky spôsobia, že koža vyzerá výrazne tenšia. Znížená lepivosť buniek znižuje účinnosť bariérovej funkcie kože a umožňuje uvoľnenie vlhkosti, ktorá má ostať v koži, čo zapríčiní jej vysušenie. Počet buniek v zamši sa v každom desaťročí zníži o 10% a ako starneme, bunky sa tiež rozdeľujú pomalšie, čo spôsobí, že koža sa nedokáže sama rýchlo opraviť.

Účinky starnutia na pokožku sú významné. Nielen, že sa stenšuje, ale vyrába sa aj menej kolagénu a elastínových vlákien, čo má za následok stratu pružnosti. Tieto zmeny vrstiev kože spôsobia tvorbu vrások a jej ovisnutie. Mazové žľazy sa zväčšia, ale produkujú menej mazu a počet potných žliaz sa zníži. Obe tieto zmeny vedú k vysušovaniu kože.

Prstovité výbežky v spoji pokožky a zamše sa vyrovnajú, čo spôsobí, že koža je krehkejšia a ľahšie sa posúva. Tento proces tiež znižuje množstvo živín k dispozícii pre zamšu znížením povrchu, ktorý je  v styku s pokožkou, čo tiež zasahuje do normálnych procesov opravy kože.

Tukové bunky v podkožnej vrstve sa s vekom zmenšujú. To vedie k nápadnejším vráskam a ochabnutej koži, pretože tukové bunky nemôžu “vyplniť” poškodenie ostatných vrstiev.

Starnutie pôsobením slnka a vytváranie vrások

Vystavenie sa ultrafialovému žiareniu UVA alebo UVB, zo slnečného žiarenia je príčinou 90% príznakov predčasného starnutia pleti. Väčšina účinkov fotostarnutia sa objaví pred dvadsiatkou.  Stupeň poškodenia kože spôsobený slnkom je určený celkovým časom vystavenia sa slnečnému žiareniu a ochranou človeka pigmentom.

Účinky slnečného svetla na epidermis

Medzi zmeny v zamši spôsobené slnkom patrí jej stenšenie a rast kožných lézií, ako sú aktinická keratóza, bazocelulárne karcinómy, a skvamózne bunkové karcinómy.

Účinky slnečného svetla na dermis - zamšu

Slnko spôsobuje, že sa kolagén v koži rozkladá vyššou rýchlosťou ako pri bežnom starnutí. Slnečné svetlo poškodzuje kolagénové vlákna a spôsobuje hromadenie abnormálneho elastínu. Keď sa nahromadí, enzýmy nazvané metaloproteinázy sú vyrábané vo veľkých množstvách. Za normálnych okolností metaloproteinázy preformujú slnkom poškodenú kožu výrobou a pretváraním kolagénu. Tento proces však nemusí vždy fungovať dobre a niektoré z metaloproteináz dokonca rozkladajú kolagén. To má za následok tvorbu neusporiadaných kolagénových vlákien známych ako slnečné jazvy. Keď koža opakuje tento nedokonalý proces obnovy znovu a znovu – môžu sa rozvinúť vrásky.

Voľné radikály a vrásky

Voľné radikály sú nestabilné molekuly kyslíka, ktoré majú iba jeden elektrón namiesto dvoch. Vzhľadom k tomu, že elektróny sa nachádzajú v pároch, takáto molekula musí odbrať elektrón iným molekulám. Keď druhá molekula stratí elektrón, musí si nájsť ďalší elektrón, čím sa proces opakuje. Tento proces môže poškodiť bunkovú funkciu a pozmeniť genetický materiál. Poškodenie voľnými radikálmi spôsobuje vrásky aktiváciou metaloproteináz, ktoré rozkladajú kolagén. Existuje niekoľko faktorov, ktoré spúšťajú tento kaskádový procesu ako napríklad vystavenie sa aj malému množstvu UV žiarenia na slnku, fajčenie, a vystavenie sa znečistenému ovzdušiu.

Účinky hormónov a vrásky

Je pravdepodobné, že kožné zmeny nastávajú v dôsledku hormonálnych účinkov menopauzy alebo zníženej produkcie estrogénu. Avšak, štúdie na ľuďoch nezdokumentovali, ktoré kožné zmeny sú špecifické pre zníženú hladinu estrogénu a ktoré kožné zmeny nastali dôsledkom slnečného žiarenia, alebo len normálneho procesu starnutia. Pri pokusoch na zvieratách bolo zistené, že  nedostatok estrogénu môže spôsobiť zníženie úrovne o 2% ročne a zníženie hrúbky kože o 1% za rok.

Používanie svalov tváre – mimika a vrásky

Obvyklé výrazy tváre spôsobia, že pokožka zvráskavie, pretože stráca pružnosť. Vrásky medzi obočím a okolo očí sa vytvoria keď sa malé svaly v týchto oblastiach natrvalo stiahnu.

Gravitácia a vrásky

Účinky gravitácie spôsobia, že voľná prevísajúca koža je viac viditeľná. To zapríčiňuje ovisnutú kožu pod bradou a očnými viečkami.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Čo spôsobuje vrásky Priemerné hodnotenie: 2 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac