Vrásky u mužov

Posledná úprava 21.01.2021

Koža tvorí asi 16% celkovej hmotnosti priemerného muža a má rozlohu asi 61 m²! Úlohou kože je chrániť telo pred baktériami, poškodením, vystavením sa škodlivému slnečnému žiareniu a ochrana telesných tekutín pred odparovaním. V priebehu času koža prechádza radom zmien, jednou z ktorých sú vrásky. Vrásky sú považované za niečo, čo postihuje len starších ľudí, ale vrásky sa u mnohých mužov objavia už v dvadsiatke. Nová koža rastie stále, ale ako postupom času telo začne vykazovať známky toho, že starneme, koža nám začne ovísať a vráskavieť. Čo spôsobuje vrásky? Môžete sa im vyhnúť alebo ich nástup aspoň oddialiť?

Muži, ženy a vrásky

Majú muži menej vrások ako ženy? Odpoveď znie nie. Muži však majú tendenciu mať vrásky v živote neskôr než ženy. Má to čiastočne do činenia s ich typom pleti, kedže vlasové folikuly poskytujú tvári určitú ochranu, tiež s mastnejšou kožou a podľa niektorých, vyššími hladinami testosterónu.

Slnko: príčina vrások číslo jedna

Ultrafialové UVA a UVB lúče sú pre kožu najškodlivejšie. Nadmerná expozícia slnečnému žiareniu má rovnaký účinok ako povrchové popáleniny. Niektorí ľudia utrpia v určitom čase viac poškodenia než ostatní, pretože veľkosť poškodenia, ktoré slnečné žiarenie zapríčiňuje je ovplyvnené vekom, farbou pleti a celkovou dobou expozície.

Ak opakovane vystavíte kožu nadmernému slnečnému žiareniu, vlákna kolagénu pod kožou sa rozložia, čo spôsobuje zvýšenú tvorbu vrások. Jedným z hlavných spôsobov, ako oddialiť vrásky, je používanie krémov a mliek na opaľovanie. Krém na opaľovanie obsahuje aj zvlhčovač, ktorý pomáha zaobliť povrchové kožné bunky a minimalizovať jemné vrásky.

Hormóny a vrásky

Hoci literatúra uvádza, že hormóny majú vplyv na kožu a tvorbu vrások, je len málo dôkazov, ktoré by udávali, ktoré kožné zmeny sú hormonálne a ktoré nie. Bol uskutočnený len obmedzený počet štúdií o vplyve testosterónu na vrásky u mužov.

Fajčenie spôsobuje vrásky

Tabakový priemysel má záujem propagovať cigarety s obrázkami krásy, mladosti a dobrého životného štýlu na krabičkách. Cigaretový priemysel jasne ignoruje vplyv fajčenia na kožu. Škody spôsobené fajčením sú zjavne viditeľné pri porovnaní fajčiarov s nefajčiarmi. Existujú definitívne dôkazy, že fajčenie poškodzuje pokožku a spôsobuje zvýšené starnutie tváre, nelichotivú zmenu kože a vráskavenie.

Farba pleti a vrásky

Najdôležitejší pigment dodávajúci koži farbu je melanín. Melanín pomáha chrániť pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi . Menej škôd spôsobených slnečným žiarením sa rovná menej vrások.

Výkyvy hmotnosti a vrásky

Ako starneme často strácame viac podkožného tuku. Táto strata tuku je zjavná najmä na tvári. Jej výsledkom sú viditeľné vrásky. Logickým riešením je pribrať na váhe a zvýšiť množstvo tuku v tvári, čo má za následok napnutie kože, ktorá vyzerá menej pokrčená. Konečne jedna z mála dobrých vecí pri nadváhe!

Používanie svalov, gravitácia a vrásky

Gravitácia a používanie svalov zvyšuje množstvo liniek a lalokov. Stačí sa len pozrieť na oblasť okolo úst a čelo staršieho človeka aby ste videli výsledky. Nie je veľa, čo s týmito vráskami môžete urobiť s výnimkou niekoľkých radikálnych prostriedkov ako je plastická chirurgia alebo liečba povrchu kože.

Zdá sa, že vrásky medzi obočím a v kútikoch očí sa vyvinú ako následok malých svalových kontrakcií. Obvyklé výrazy tváre tiež vytvárajú charakteristické vrásky. Gravitácia zhoršuje situáciu, prispieva k tvorbe lalokov a ovisnutých očných viečok. (Obočie sa prekvapivo posúva smerom nahor ako človek starne, možno kvôli vráskam na čele.)

Dedičné vrásky

To ako vyzeráme a ako sú vrásky rozmiestnené po našej tvári má veľa do činenia s tým, čo zdedíme. Na svoje vrásky sa môžete pozerať ako na svoje dedičstvo, ktoré môžete minimalizovať, ale ktoré bude vždy s vami!

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac