Prečo opálená pleť tmavne, ale vlasy vyťahané od slnka blednú?

Posledná úprava 13.06.2022

Koža a vlasy reagujú na slnko rozdielne. Opálená pleť tmavne a vlasy vyťahané od slnka blednú. Je to kvôli pigmentu v ľudskom tele, ktorý sa nazýva melanín. Vďaka melanínu koža tmavne, chráni sa tak pred škodlivým slnečným žiarením. Pretože vlasové bunky nie sú živé (na rozdiel do kožných buniek), melanín nemôže vlasy chrániť pred poškodením od slnka. Takto vznikajú vyblednuté vlasy vyťahané od slnka, zato opálená pleť tmavne. Pri vlasoch aj pri koži však treba vystavovanie sa ultrafialovému svetlu obmedziť, zabránite tak poškodeniu ako vlasov, tak aj pokožky.

Slnečné svetlo

Niektoré slnečné lúče sú prospešné, niektoré, napríklad ultrafialové lúče, sú nebezpečné. Žiarenie sa vyskytuje v troch formách. Ultrafialové žiarenie A (UVA), ultrafialové žiarenie B (UVB) a ultrafialové žiarenie C (UVC). Zemská atmosféra filtruje UVC žiarenie. UVA a UVB na nás však dopadajú každý deň. UVB vplýva na horné vrstvy kože, UVA preniká do nižších vrstiev. Tieto ultrafialové lúče negatívne vplývajú na vlasy aj na kožu, hoci na ne pôsobia rozdielne.

Melanín

Pigment nazývaný melanín určuje farbu vašich vlasov a farbu pokožky. Jedna forma melanínu má červeno-žltú farbu, druhá je hnedo-čierna. Množstvo každého typu melanínu, ktorý máte v koži a vo vlasoch, je určené geneticky. Melanín chráni pleť pred škodlivými slnečnými ultrafialovými lúčmi (UVA a UVB), a to tak, že tmavne. Ľudia s veľmi malým množstvom melanínu sa nezvyknú opáliť a sú vystavení najvyššiemu riziku spálenia kože od slnka, tiež im hrozí predčasné starnutie pokožky a rakovina kože. Ľudia s tmavou pleťou by si však tiež mali dať pri pobyte na slnku pozor.

Pokožka a slnko

Koža je najväčší telesný orgán človeka. Chráni nás pred slnečnými lúčmi tvorbou melanínu, vďaka ktorému koža tmavne. Ultrafialové slnečné lúče melanín v koži ničia, tým je telo nabádané tvoriť viac a tmavší melanín. Táto reakcia melanínu na ultrafialové lúče môže spôsobiť opálenie, prípadne spálenie od slnka. Ultrafialové žiarenie má za následok aj to, že koža drsnie a vráskavie. Práve kvôli tomu môže aj mladá koža vyzerať staro.

Vlasy a slnko

Väčšina vlasov a ochlpenia na tele je tvorená mŕtvymi bunkami. Žije iba korienok. Ak sa už vlas dostane spod kože, bunky odumierajú. Melanín pritom určuje farbu vlasov. Ľudia s veľmi malým množstvom melanínu majú blond vlasy, ľudia s množstvom melanínu majú čierne vlasy. Na rozdiel od kože, v ktorej sa po poškodení UV žiarením melanín dokáže regenerovať, sú vlasy mŕtve. Takže melanín už tvoriť nedokážu. Slnečné žiarenie melanín vo vlasoch zabíja, čím vyťahuje farbu, takže sú vlasy bledšie a bledšie. Tak vznikajú vlasy vyťahané od slnka. Novorastúce vlasy sú však tmavé ako vždy, pretože tie obsahujú správne množstvá melanínu.

Upozornenie

Hoci najviac ohrození škodlivým slnečným žiarením sú ľudia s bledou pleťou a svetlými očami, každý človek by sa mal na slnku pohybovať múdro. Používajte opaľovacie krémy, klobúky so širokou krempou, tkané, voľné oblečenie a slnečné okuliare s UV filtrom. Najlepším riešením je slnku sa čo najviac vyhýbať, minimálne v dobre známom časovom rozmedzí 10:00 až 15:00.

Dermatológovia tiež upozorňujú, že opaľovanie poškodzuje kožu, a to nezvratne. Obzvlášť, ak v puberte využívate soláriá či horské slnko. Tieto prístroje používajú hlboko prenikajúce UVA lúče, vďaka ktorým pleť tmavne. Tým sa však poškodzujú hlbšie vrstvy kože. Poškodenie sa pritom môže prejaviť až o desiatky rokov neskôr.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac