Domov / / 5 spôsobov ako ošetriť spáleni...

5 spôsobov ako ošetriť spálenie od slnka

Posledná úprava 12.07.2018

Určite ste sa od slnka nespálili naschvál. Možno ste stratili pojem o čase, zaspali. A teraz ste celí červení a cítite sa hrozne. Môže trvať aj niekoľko hodín, kým sa spálenie ukáže kompletne. Preto už pri prvých príznakoch odíďte zo slnka a riaďte sa radami dermatológov.

Nikto nie je perfektný...spáliť sa môže každý… Tento stav však netreba brať na ľahkú váhu. Snažte sa, aby sa vám niečo také už znovu nestalo. Riziko vzniku melanómu sa zvyšuje, ak ste sa spálili viac ako päťkrát.

1) Snažte sa čo najrýchlejšie schladiť

Ak ste blízko bazéna so studenou vodou, ponorte sa do nej, aby ste si kožu schladili. Ale iba na niekoľko sekúnd, na slnku by ste totiž už nemali dlhšie zostávať. Potom sa zahaľte a odíďte zo slnka. V chladení pokračujte pomocou studených obkladov. Môžete použiť aj ľad s vodou. Ľad ale nedávajte priamo na spálené miesta. Prípadne si dajte studenú sprchu či kúpeľ. Nemalo by to však trvať pridlho, môže to byť vysušujúce. Tiež sa vyhýbajte drsným a silným mydlám, tie môžu dráždiť pokožku dokonca ešte viac.

2) Pokožku hydratujte ešte kým je vlhká

Ešte na vlhkú pokožku si jemne rozotrite hydratačné mlieko. Nie však maste na báze vazelíny alebo olejov. Tie by mohli teplo v koži uzavrieť a spálenie ešte zhoršiť. Spálenú alebo lúpajúcu sa kožu treba počas nasledovných dní udržiavať hydratovanú.

3) Zmiernite zápal

Pri prvom príznaku spálenia od slnka si dajte protizápalový liek bez obsahu steroidov. Napríklad ibuprofen alebo acylpirín. Tie vám môžu pomôcť s nepohodlím a zápalom. Môžete ich užívať, až pokým sa nebudete cítiť lepšie. Môžete tiež vyskúšať kortizónový krém, zmierni začervenanie a opuch. Slabé spálenie kože dokáže zmierniť aj aloe vera. Nosiť by ste mali voľný odev, ktorý dýcha. Zabránite tak ďalšiemu dráždeniu pokožky. A samozrejme, vyhýbajte sa slnku.

4) Doplňte zásoby tekutín

Úpal aj spálenie od slnka vytiahne tekutiny z tela k pokožke, takže sa môžete ľahko dehydrovať. Preto je opätovná hydratácia veľmi dôležitá. Pite vodu aj nápoje určené pre športovcov, navrátite tak okamžite telu elektrolyty. Pokračujte v tomto režime počas celej doby hojenia spálenia. (pozri tiež rozdiel medzi suchou a dehydrovanou pleťou)

5) Kedy treba navštíviť lekára

Lekársku pomoc treba vyhľadať vtedy, ak máte vy alebo vaše dieťa pľuzgiere na veľkej časti tela. Ak máte horúčku s triaškou, prípadne ste zmätení či malátni. Pľuzgiere si neškriabte ani nestrhávajte, mohli by ste do rany dostať infekciu a privodiť si zápal. Medzi príznaky infekcie patria červené pruhy a vytekajúci hnis.

Slovo na záver

Vaša pokožka sa zahojí, no už došlo k jej vážnemu poškodeniu. Opakované spálenie od slnka zvyšuje riziko rozvinutia rakoviny kože a predčasného starnutia kože. Mali by ste sa preto poučiť. Nezabúdajte, aké bolo nepríjemné, mať spálenú kožu. Chráňte si kožu pred slnkom, každý deň po celý rok.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac