Poškodenie vlasov od slnka

Posledná úprava 01.06.2023

Nadmerné vystavenie sa ultrafialovým lúčom A a B (UVA a UVB) môže spôsobiť poškodenie vlasov od kutikuly (šupinatej vrstvy vlasu) až po vnútornú štruktúru vlasu. Ak plánujete byť na slnku, chráňte si pred jeho škodlivými účinkami vlasy rovnako ako pokožku. Ochrana pred slnkom pre vlasy je rovnako dôležitá.

Prečo treba pred slnkom chrániť aj vlasy

Nadmerné vystavovanie sa slnku môže vlasy oslabiť a vysušiť, takže vlasy zostanú krehké a lámavé. Tiež sa stávajú náchylnejšie na štiepenie končekov. Chemické zosvetlenie alebo bielenie vlasov robí vlasy obzvlášť náchylné na poškodenie od slnka. Samotné slnko však dokáže poškodiť aj zdravé, chemicky neošetrované vlasy. Napríklad brunety (prirodzené) môžu chytiť červenkastý odtieň, ak si vlasy pred slnkom nebudú chrániť. Chemicky ošetrované vlasy môžu zažltnúť, zostanú matné a fádne.

Čo robiť, ak chcete eliminovať poškodenie vlasov od slnka

Ak budete mať pri pobyte na prudšom slnku nechránenú hlavu, môžete si poškodiť nielen vlasy, ale aj vlasovú pokožku. Aby ste zabránili spáleniu od slnka, je vhodné votrieť opaľovací krém aj do vlasovej časti hlavy. Najkomplexnejšiu ochranu proti škodlivým slnečným lúčom vám však dáva klobúk. Najvhodnejší je klobúk so širokou krempou. Dajte si ho, ak sa chystáte na slnku stráviť dlhšiu dobu. Pridaným bonusom je, že klobúk ochráni pred slnkom aj tvár a zníži riziko vzniku rakoviny kože.

Prevencia poškodenia vlasov od slnka

Aby ste ochránili vlasy pred zmenami farby, odporúčajú odborníci použitie nevymývateľného kondicionéru, ktorý obsahuje oxid zinočnatý. Vyhýbajte sa slnku medzi 10:00 a 15:00, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. Používajte laky na vlasy a nezmývateľné kondicionéry s UV ochranou, aby ste chránili vlasy pred škodlivými slnečnými lúčmi. Ak sa budete pohybovať vonku bez klobúku alebo ochrany vlasov pred slnečným žiarením (SPF), včešte si do vlasov malé množstvo normálneho opaľovacieho krému. Kúpiť sa dajú samozrejme aj prípravky určené špeciálne pre vlasy.

Upozornenie na chyby pri starostlivosti o vlasy vystavené slnku

Ak si nasprejujete vlasy alkoholom, peroxidom, citrónovou šťavou alebo sprejmi na zosvetlenie vlasov aktivované slnkom, môže vystavovanie vlasov slnku urýchliť škodlivé účinky slnka a majú za následok suché a krehké vlasy. Ak si musíte vlasy zosvetlovať v letných mesiacoch, použite dočasnú farbu bez peroxidu alebo amoniaku.

Pred letom navštívte kaderníka

Chrániť si vlasy pred poškodením od slnka by ste mali ešte pred letom. Dajte si tiež podstrihnúť rozštiepené končeky. Ak mávate v lete vysušené vlasy poškodené od slnka, požiadajte aj o preventívne hĺbkové ošetrenie vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy