Rozštiepené končeky na vlasoch – existuje len jediné riešenie!

Posledná úprava 13.04.2023

Rozštiepené končeky na vlasoch! Kvôli nim mnohé hlavy vyzerajú nezdravo a môžu v istej miere za pomalý rast vlasov miliónov ľudí. Možno dokonca povedať, že sú úhlavným nepriateľom rastu vlasov. Pokým budete mať na hlave vlasy, budú sa v určitom bode rastu lámať a štiepiť, pretože to vlasy jednoducho robia. Čím väčšiemu chemickému, fyzickému a teplotnému stresu sú vystavované, tým rýchlejšie sa budú štiepiť. Čím viac si budete svoje vlasy chrániť a čím jemnejšie sa o ne budete starať, tým pomalšie sa vám budú štiepiť.

Ak už rozštiepené končeky máte, mali by ste sa o ne začať okamžite zaujímať a starať. Čím dlhšie ich necháte rozštiepené, tým viac sa budú tieto narušené končeky šíriť hore po vlase, až sa možno prepracujete k extrémne poškodeným a polámaným vlasom, ktoré nezachráni už ani zázrak. Ak ale použijete to jedno jediné riešenie na veľmi rozštiepené konce, môžete zmeniť stav svojich vlasov a dosiahnete svoj sen o dlhých vlasoch oveľa rýchlejšie, ako keby ste rozštiepené konce vôbec neriešili.

Čo je teda tým zázračným riešením? Podstrihnutie vlasov a zastrihnutie rozštiepených končekov! Než ale skočíte po nožnice, poďme spolu zistiť, či vôbec máte rozštiepené končeky na vlasoch.

Ako zistím, či mám rozštiepené končeky na vlasoch?

Rozštiepené končeky sú ako prach vo vetre. Nie vždy ich vidíme, no napriek tomu vieme, že tam sú. Pokým vám na hlave budú rásť vlasy, dovtedy sa budú lámať a štiepiť. Končeky sa začínajú štiepiť v takej malej mierke, že ich voľným okom ani nezbadáte. Keď sa rozštiepia natoľko, že ich už vidno, sú už vlasy výrazne poškodené a treba ich okamžite podstrihnúť. Vážne, choďte si hneď vziať nožnice a strihajte! Dokonca ak vaše vlasy ani nie sú natoľko dlhé, že by ste dovideli na konce, na vlasoch to fyzicky vidno bude.

Vlasy, ktoré sú zdravé a majú minimum rozštiepených končekov, sú rovnako husté a plné od korienkov až po končeky. Smerom ku koncom sa mierne zužujú do kužeľa. Tak, ako vlasy rastú, ich konce sa prirodzene stenčujú a zužujú. Je to dôsledok bežného opotrebovania. Je jednoducho fakt, že končeky vlasov sú v každom momente tou najstaršou časťou vlasov, akú máme. S bežným opotrebovaním toho moc nenarobíte. Ak však máte rozštiepené končeky, stanú sa konce vlasov po čase extrémne riedke.

Zrednutie a zúženie vlasov, ktoré je spôsobené rozštiepenými končekmi, nepostupuje pozvoľne. Môžete si ho naopak veľmi výrazne všimnúť. Ak sú vaše vlasy pri korienkoch relatívne husté, ale ku koncom sa drasticky zužujú a rednú, vinníkom sú pravdepodobne rozštiepené končeky. Takúto výraznú zmenu hustoty volajú odborníci „presvitajúce konce“. Pojem ani netreba moc vysvetľovať, pretože rozštiepené konce vlasy natoľko preriedili, že cez konce vlasov vidíte až na tričko či blúzku, prípadne cez ne vidíte, ak vlasy držíte proti svetlu.

Treba poznamenať, že ak sa o vlasy staráte správne, môžete si všimnúť, že sa vám štiepia oveľa pomalšie, než inokedy. Ak s vlasmi zle zaobchádzate a vystavujete ich zbytočnej záťaži, pri ktorej sa ničia, zistíte, že sa štiepia viac a výraznejšie, než je bežné.

Ako podstrihnúť rozštiepené končeky

Keď ide o rozštiepené končeky vlasov, mali by ste zvoliť spôsobiť ich podstrihnutia podľa toho, aký typ vlasov máte. Ak máte rovné vlasy bez rozoznateľného vzorcu vĺn alebo kučier, viete ľahšie rozoznať, kde sa vlasy na koncoch drasticky lámu, takže jednoducho odstrihnete pol centimetra alebo o niečo viac nad miestom, kde sa začínajú zužovať, aby ste sa rozštiepených končekov zbavili.

Ak máte vlnité vlasy, odporúča sa urobiť si jednoduchý vrkoč a na mieste, kde sa výrazne zužuje ho odstrihnite. Ak ale máte vlasy prestrihané po vrstvách a chcete si ich zachovať, nebude u vás táto metóda fungovať. V takomto prípade je lepšie podstrihnúť si vlasy za mokra a použiť metódu pre rovnejšie vlasy. Ak máte vlasy strihané do postupna a nevadí vám, že si účes porušíte, voľte na podstrihnutie rozštiepených končekov radšej vrkočovú metódu.

Ak máte kučeravé alebo veľmi textúrované vlasy, bude poslednou vecou, ktorú by ste mali urobiť, vlasy umelo narovnať a zastrihnúť. Existujú aj lepšie metódy, ako v takomto prípade vlasy podstrihnúť a nemusíte si pritom vlasy ešte viac poškodzovať. V tomto prípade je teda vhodné rozdeliť si vlasy z celej hlavy na dve časti a skrútiť ich do twistu (prípadne omotať okolo varechy). Mali by byť približne rovnako veľké a hrubé. Pramene jeden po druhom postupne uvoľňujte a zastrihnite vlasy v bode, kde sa vlasy výrazne zužujú.

Ako zabrániť štiepeniu končekov na vlasoch

Ako sme už spomenuli vyššie, úplne zabrániť štiepeniu vlasov možné nie je. To, čo môžete urobiť pre zdravie a rast vlasov je spomalenie rýchlosti, akou sa vaše vlasy budú na koncoch štiepiť. Nebodaj až do tej miery, že už kvôli tomu vlasy pocitovo nebudú rásť a neudržíte si svoju dĺžku.

Ak máte normálne až husté pevné vlasy, môžete zvoliť pravidelné hĺbkové ošetrovanie, udržiavanie hydratácie, minimálne používanie tepla a chemických prípravkov na úpravu účesu, občasná voľba jednoduchých účesov chrániacich vlasy – to sú vlastne všetko techniky starostlivosti o vlasy, ktoré môžete zvoliť na to, aby ste čo najviac znížili výskyt rozštiepených koncov. Ak skombinujete všetky techniky súčasne, môže sa vám podariť výrazne spomaliť rýchlosť štiepenia končekov.

Ak máte redšie tenšie vlasy, budete mať viac roboty s tým, ako zabrániť rozštiepeným končekom, aby vám spomaľovali rast vlasov. Kľúčom na zmiernenie štiepenia končekov je skôr prestrihávanie vlasov, a nie pravidelné zastrihávanie. Prestrihávanie je jednoduchá metóda, kedy odstrihnete iba malú časť koncov. A keďže tenké vlasy nie sú natoľko husté ako pevnejšie pramene vlasov, prirodzene sa štiepia oveľa rýchlejšie než ostatné typy vlasov. Prestrihávanie vám pomôže vymazať akékoľvek poškodenie vlasov, takže sa bude zdať, že sa vás tento problém vôbec netýka.

Áno, naštve to, ak si uvedomíte, že jediný spôsob ako sa zbaviť rozštiepených koncov je odstrihnúť ich, ale môžete nám veriť. Budete oveľa šťastnejší, ak sa poškodených vlasov zbavíte hneď teraz a do budúcna podniknete kroky, aby sa neštiepili tak rýchlo, než by ste teraz neurobili nič a vlasy by sa vám naďalej štiepili a lámali. Takže by ste nikdy nemohli dosiahnuť svoj sen o zdravých a dlhých vlasoch.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy