Ako dlho a ako rýchlo rastú vlasy?

Posledná úprava 11.04.2023

Ak si chcete nechať narásť dlhé vlasy, prečítajte si článok a dozviete sa, ako rast vlasov funguje. Odhalíme tiež špecifické príčiny, prečo sa môžete s rastom vlasov potrápiť. Poďme spolu odhaliť, ako rýchlo a ako dlho rastú vlasy.

Je celkom prirodzené, že si väčšina ľudí želá, aby im vlasy rástli rýchlejšie. Obzvlášť, ak ide o ženy, ktoré chcú zmeniť svoj účes alebo si chcú nechať narásť vlasy. Treba si však uvedomiť, že niektoré veci sa až tak moc urýchliť nedajú.

Proces rastu vlasov

Vlasy potrebujú na rast svoj čas, ale nielen ten. Existuje viacero faktorov, ktoré určujú rýchlosť rastu vlasov (teda fakt, ako dlho rastú vlasy a ako rýchlo rastú vlasy), no tým najdôležitejším je čas. Ten sa nahradiť nedá, vlasy treba nechať rásť.

Sú možnosti, ako povzbudiť a posilniť proces rastu vlasov, plynutie času je ale základným faktorom. Rast vlasov je proces a aby boli zdravé a vyzerali čo najlepšie, musí tento proces prebehnúť. A to príliš neurýchlite.

V priemere narastú vlasy približne o centimeter za mesiac, alebo 12 centimetrov za rok. Rýchlosť rastu vlasov u niektorých etnických skupín sa môže odchyľovať oboma smermi. Nie sú však natoľko enormné, aby šlo o nejaké podstatné odchýlky a mnohokrát ich možno pripísať aj genetickým faktorom. [1]

Niektorým ľuďom vlasy rastú rýchlejšie, niektorým pomalšie. To je všetko. Dobrou správou je, že bez rozdielu v tom, ako rýchlo rastú vlasy sú vaše vlasy neustále v rastovom procese, a to 24 hodín denne. Rast vlasov prebieha podľa určitého konkrétneho vzorca. Väčšinou si pri raste uvedomíte zväčšenie na objeme, hustote a pevnosti vlasov, až neskôr zvýšenie samotnej dĺžky vlasov. Práve tu vidno, ako dlho rastú vlasy a ako rýchlo rastú vlasy.

Vyvarujte sa však porovnávaniu rýchlosti rastu vašich vlasov s rýchlosťou rastu vlasov niekoho iného. Pretože čo je normálne pre jedného, nemusí byť normálne pre vás. Treba tiež spomenúť, že človek nebýva vždy tým najlepším sudcom, pokiaľ sa zameria na rýchlosť rastu vlasov a kvalitu nových vlasov. Dôvod je jednoduchý, svoje vlasy máte dennodenne na očiach a strácate potrebný odstup. Nevidíte drobné zmeny ako ľudia, ktorí vás nevidia denne. Takže je dosť dobre možné, že vám vlasy rastú rýchlejšie, ako si myslíte.

Vlasy majú tri fázy rastového cyklu – anagén (rast, rastová fáza), katagén (regresia, fáza zastavenia rastu) a telogén (oddych, pokojová fáza). Vypadávanie vlasov je súčasťou telogénu. Podrobnejšie rozdelenie radí samotné vypadnutie vlasu do fázy „exogén“.

Po ostrihaní nebudú vlasy ani hrubšie ani neporastú rýchlejšie

Rast telesného ochlpenia (pomalý alebo rýchly rast vlasov, fúzov a chlpov) je kontrolovaný (vlasovými) folikulami, ktoré sa nachádzajú pod pokožkou. A tieto folikuly strihanie vôbec neovplyvňuje. Odstraňuje sa iba vonkajšia časť vlasov, fúzov a ochlpenia, ktorá je už v podstate odumretá. To folikuly pod kožou určujú hrúbku, farbu aj tempo rastu, a tých sa vaše strihanie alebo nestrihanie, holenie či neholenie vôbec netýka.

Jeden z dôvodov, prečo tomu ľudia veria (teda okrem toho, že im to povedali rodičia) je fakt, že keď si ostrihajú vlasy či oholia bradu alebo chĺpky na tele, chlpy a vlasy začnú znovu rásť a zdajú sa byť oveľa hrubšie a hustejšie, aj keď to tak v skutočnosti nie je. Ak by to tak totiž bolo, tak každý, kto sa pravidelne strihá a holí, by bol pokrytý chlpmi hrúbky ceruzky, možno aj hrubšími. A to na každom miestečku, ktoré zasiahol.

Niektorí ľudia majú pocit, že sú pri ďalšom raste fúzy, chlpy či dokonca vlasy tmavšie. Je to znovu nesprávne a vlastne je ešte väčšou záhadou, prečo si to myslia, než mýtus predchádzajúci. Ak by to bola pravda, tak by po každom holení a strihaní mali všetci ľudia čierne vlasy aj fúzy. Nie je skutočne žiaden dôvod, aby sme si mysleli, že vlasy tmavnú. Pretože opäť platí, folikuly pod pokožkou určujú farbu vlasov aj ochlpenia a holenie či strihanie na ne nemá vôbec žiaden vplyv. Je možné, že tomu ľudia veria, pretože keď sa začnú holiť, sú fúzy o niečo bledšie než o roky neskôr, keď dospejú. Možno si to tiež myslia preto, že počas puberty im vlasy aj fúzy stmavnú samé od seba, takže si myslia, že je to kvôli holeniu a strihaniu. V skutočnosti ale jedno s druhým vôbec nesúvisí.

Ako dosiahnuť maximálnu dĺžku vlasov

Bežnou obavou ľudí, ktorí si chcú nechať narásť dlhé vlasy je pojem „konečná dĺžka“. Ide o to, že ľuďom narastú vlasy iba do určitej dĺžky a ďalej jednoducho rásť nebudú. Tento fakt má čo do činenia s genetikou, ide však aj o správnu starostlivosť o vlasy.

Čím sú vlasy dlhšie, tým majú väčšiu tendenciu lámať sa. Môžete však zvoliť „ochranný styling“, teda zvoliť takú starostlivosť o vlasy, ktorou ich budete chrániť. Nebudete ich vystavovať extrémnej horúčave. Uistíte sa, že vlasom poskytnete dostatočné množstvo proteínov a hydratácie. Pokiaľ sa bavíme o „konečnej dĺžke“ vlasov, môžeme povedať, že nevhodná starostlivosť je oveľa pravdepodobnejším faktorom pre akýkoľvek obmedzený rast, než prirodzené vlasové limity človeka na rast dlhých vlasov.

Napriek tomu nemožno obísť rastový cyklus vlasov a jeho limity pre rast vlasov. Každý jeden vlas na hlave má svoju rastovú periódu, po ktorej vypadne a je nahradený novým vlasom. Našťastie rýchlosť, akou tento proces prebieha, je pre každý vlas iná. Znamená to, že pramene vlasov na hlave sa nikdy nedostanú do procesu vypadávania a nahrádzania naraz. Bolo by to hrozné, ak by sme „zhodili“ všetky vlasy súčasne. Človek by bol celý život konfrontovaný s opakujúcimi sa periódami úplnej plešatosti (i keď na plešatosti nie je nič zlé).

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy