Domov / / / Po ostrihaní nebudú vlasy ani...

Po ostrihaní nebudú vlasy ani hrubšie ani neporastú rýchlejšie

Posledná úprava 12.07.2019

Po oholení či ostrihaní vám nezačnú rásť ani vaše vlasy ani fúzy pevnejšie a hrubšie, silnejšie, či rýchlejšie. V skutočnosti, na rozdiel od toho, čo tvrdia rodičia po celom svete svojim deťom, keď sa mladí začnú holiť, nemá tento prejav dospelosti vlastne vôbec žiadny vplyv na rast telesného ochlpenia. Potvrdzujú to aj mnohé štúdie, dokonca už z dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia.

Rast telesného ochlpenia (pomalý alebo rýchly rast vlasov, fúzov a chlpov) je kontrolovaný (vlasovými) folikulami, ktoré sa nachádzajú pod pokožkou. A tieto folikuly strihanie vôbec neovplyvňuje. Odstraňuje sa iba vonkajšia časť vlasov, fúzov a ochlpenia, ktorá je už v podstate odumretá. To folikuly pod kožou určujú hrúbku, farbu aj tempo rastu, a tých sa vaše strihanie alebo nestrihanie, holenie či neholenie vôbec netýka.

Ako dlho tento mýtus pretrváva, vlastne nikto nevie. Podľa článkov z novín je fáma o strihaní a pevnejších hustejších vlasoch populárna už minimálne 50 rokov…

Jeden z dôvodov, prečo tomu ľudia veria (teda okrem toho, že im to povedali rodičia) je fakt, že keď si ostrihajú vlasy či oholia bradu alebo chĺpky na tele, chlpy a vlasy začnú znovu rásť a zdajú sa byť oveľa hrubšie a hustejšie, aj keď to tak v skutočnosti nie je. Ak by to tak totiž bolo, tak každý, kto sa pravidelne strihá a holí, by bol pokrytý chlpmi hrúbky ceruzky, možno aj hrubšími. A to na každom miestečku, ktoré zasiahol.

Pocit obzvlášť hrubého a pevného ochlpenia a vlasov ale nemá nič spoločné s ich skutočnou hrúbkou. Aby sme zistili, prečo máme tento pocit, predstavme si tenkú, dlhú vetvu stromu. Keď je dlhá, je čiastočne ohybná, takže ju môžete s trochou námahy mierne ohýbať. Ak však túto vetvu odpílite a skrátite na niekoľko centimetrov, nedokážete ju tak jednoducho či dokonca vôbec ohnúť. Bude sa zrazu javiť oveľa tuhšia a silnejšia. To isté sa deje s vašimi vlasmi, chĺpkami či fúzami, keď sa oholíte alebo ostriháte.

Niektorí ľudia majú pocit, že sú pri ďalšom raste fúzy, chlpy či dokonca vlasy tmavšie. Je to znovu nesprávne a vlastne je ešte väčšou záhadou, prečo si to myslia, než mýtus predchádzajúci. Ak by to bola pravda, tak by po každom holení a strihaní mali všetci ľudia čierne vlasy aj fúzy. Nie je skutočne žiaden dôvod, aby sme si mysleli, že vlasy tmavnú. Pretože opäť platí, folikuly pod pokožkou určujú farbu vlasov aj ochlpenia a holenie či strihanie na ne nemá vôbec žiaden vplyv. Je možné, že tomu ľudia veria, pretože keď sa začnú holiť, sú fúzy o niečo bledšie než o roky neskôr, keď dospejú. Možno si to tiež myslia preto, že počas puberty im vlasy aj fúzy stmavnú samé od seba, takže si myslia, že je to kvôli holeniu a strihaniu. V skutočnosti ale jedno s druhým vôbec nesúvisí.

Rovnako ako pri mylnej predstave o rýchlosti rastu, aj tu ide o podobný omyl. Všetko kontrolujú vlasové folikuly pod pokožkou. Takže ak odstrihnete odumretý vlas či chlp, neudeje sa nič. Ľudia však majú pocit, že keď sa začnú za mladi holiť, fúzy a ochlpenie nerastie tak rýchlo. Keď potom dospejú, nastúpi zrazu rýchly rast vlasov aj fúzov. Aspoň sami majú pocit, že rastú oveľa rýchlejšie, než keď im na tele vyrašili po prvýkrát. Takže sa mylne domnievajú, že za to môže holenie a zastrihávanie. Aj tu sa opierajú o informácie od rodičov, ktorí tvrdia, že aj im fúzy či ochlpenie rástli po oholení rýchlejšie, tmavšie a pevnejšie. Takáto argumentácia sa však podobá názoru, že slnko každý deň vychádza kvôli tomu, že vám zazvoní budík.

Pokiaľ ide o použitie vosku, je možné, že ten ovplyvní hrúbku a iné aspekty rastu chlpu. Nikdy však nedôjde k situácii, že budú chlpy a vlasy pevnejšie, tmavšie a porastú rýchlejšie. Pri použití vosku vlastne ničíte folikuly pod pokožkou. S postupným voskovaním bude dorastať stále menej chlpov, niekedy môžu byť dokonca bledšie a tenšie. Takže voskovanie vlastne na rozdiel od holenia rast chlpov ovplyvňuje. Ovplyvňuje ho však opačným spôsobom, ako si myslia ľudia, že je tomu pri holení.

Rada na záver:

Mnoho ľudí si myslí, že česanie a kefovanie je pre vlasy dobré. Každý predsa pozná vetu, že pred spaním treba vlasy aspoň stokrát prečesať. V skutočnosti tým ale vlasom vlastne škodíte. Vyťahujete zdravé vlasy, ktoré ešte neboli prichystané na vypadnutie. Popritom dosť pravdepodobne ničíte vlasové folikuly. Zároveň si lámete vlasy a škriabete vlasovú pokožku. Práve preto je najlepšie obmedziť prečesávanie vlasov na minimum.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy