Do akého veku rastú vlasy?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať.. Vždy som túžila mať po pás vlasy, ale viac ako cca do polovice chrbta mi nenarástli (predpokladám, že je to dané geneticky). Vždy som si ich aspoň podstrihávala. Teraz mám 44 rokov a rozmýšľam, či ich opäť podstrihnúť.. narastú alebo ostanú kratšie? Do akého veku rastú vlasy? Ďakujem za odpoveď.
05/08/2022
Pýta sa: Dana
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (1)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Dana,

rast vlasov aj ich kvalita je daná geneticky. Rastový cyklus vlasov prechádza fázami rastu, oddychu a padania. U každého človeka trvá fáza aktívneho rastu individuálne, rozsah môže byť obrovský - 2 až 7 rokov. Za predpokladu, že vlasy narastú 15 cm za rok si môžete ľahko spočítať, že človek s dvojročným intervalom dosiahne max 30 cm vlasy. Za sedem rokov je to už úctyhodných 105 cm. Po raste prichádza obdobie kľudu, kedy už vlas nerastie a približne po 3-4 týždňoch vypadne. Na jeho mieste potom začína rásť nový vlas úplne od nuly. S pribúdajúcim vekom je však možné, že budú vlasy rásť o niečo pomalšie.

Podstrihávanie vlasov je súčasť starostlivosti o vlasy. Zaisťuje zdravý vzhľad vlasov bez lámania končekov i pekný upravený účes. Vyrastený vlas nie je živý, preto treba kvalitu udržiavať zvonka - čomu napomáhajú rôzne zábaly a masky na vlasy. Výživa zvnútra je na druhú stranu dôležitá pre tvorbu a rast zdravých a pevných vlasov a zachovanie zdravých vlasových folikulov.

Vlasy ako také neprestávajú rásť nikdy. Ak muž alebo žena plešatie alebo mu rednú vlasy, ide o problém folikulov, ktoré už nedokážu tvoriť nové vlasy. Folikuly sa zvyknú scvrkávať a zmenšovať, tvoria stále tenšie a jemnejšie vlasy, až nakoniec "zaniknú" a vlas už nemá odkiaľ vyrastať. To je prípad klasického plešatenia u mužov - kúty, vysoké čelo, holá hlava.

To, čo sa v priebehu života zvyčajne u každého "minie", je pigment vo vlasoch. Vlasy bez pigmentu sú potom šedivé (odtiene sú od žltej po čisto bielu, znovu závisí od génov). Šedivý vlas je oproti farebnému suchý, mení sa jeho kvalita. (viď tiež Ako sa správne starať o šedivé vlasy)

Aby som to teda zhrnula, pokiaľ nemáte problémy s nadmerným padaním vlasov, budú Vám vlasy rásť do konca života. Je na Vás, či ich rast a kvalitu podporíte vitamínmi na vlasy, vlasovými aktivátormi na podporu rastu vlasov (existujúj aj špeciálne pre ženy) alebo šampónmi proti padaniu vlasov. Svoju maximálnu dĺžku vlasov však máte danú od narodenia.


09/08/2022 - 10:26
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Doporučené produkty