11 „diétnych“ potravín, z ktorých miesto schudnutia, priberiete

Posledná úprava 25.01.2023

Zdravá výživa je plná rôznych klamstiev, mýtov a mylných predstáv. To, čo považujú ľudia za pravdivé, je niekedy úplne inak. Tu je 11 „diétnych“ potravín, z ktorých ľudia v skutočnosti priberajú.

Raňajkové cereálie

Takzvané „zdravé“ cereálie sú pravdepodobne tou najhoršou potravou, ktorou môžete začať deň. Zvyčajne sú plné cukru a rafinovaných sacharidov. Neexistuje snáď iná prísada, z ktorej by sa viacej priberalo.

Ak si na raňajky dáte takéto spracované, predpripravené cereálie, váš krvný cukor vyletí nahor a stúpnu aj hladiny inzulínu. Keď o pár hodín hladiny cukru klesnú, bude telo volať po ďalšej drobnosti bohatej na rafinované sacharidy. S hladinami cukru v krvi sa dostanete na húsenkovú dráhu, presne tak, ako ľudia na nízkosacharidových diétach.

Preto čítajte zloženie produktu. Väčšina raňajkových cereálií, hoci výrobcovia na obale tvrdia, že sú „nízkotučné“ alebo „celozrnné“, je zvyčajne samý cukor. Ak ste ráno hladný, dajte si raňajky, no zvoľte niečo vopred nespracované. Niečo, čo obsahuje proteíny, napríklad vajíčka a zeleninu. Ak sa vaše raňajky nezaobídu bez cereálií, vyberte si také, ktoré neobsahujú cukor alebo vysoko rafinované obilniny.

Väčšina komerčne vyrábaných raňajkových cereálií obsahuje veľké množstvo cukru a rafinované sacharidy, z ktorých sa veľmi priberá a sú extrémne nezdravé.

Nektár z agáve

Nektár alebo sirup z agáve sa často predáva ako prírodná alternatíva k cukru či kukuričnému sirupu s vysokým obsahom fruktózy. Problém pri agáve je ten, že nie je vôbec zdravé. Dokonca je ešte horšie, než cukor.

Jedným z dôvodov, prečo je cukor tak nezdravý, je fakt, že obsahuje nadmerné množstvo jednoduchého cukru, fruktózy. No zatiaľ, čo cukor obsahuje 50% fruktózy, agáve jej obsahuje dokonca až 70-90%!

Samozrejme, malé množstvo fruktózy z ovocia je v poriadku, no konzumácia prehnaného množstva z pridaných cukrov môže mať devastačný vplyv na metabolické zdravie. Veľké množstvá fruktózy môžu spôsobiť inzulínovú odolnosť a môžu chronicky zvýšiť hladiny inzulínu, hormónu, ktorý uchováva tuk. Fruktóza tiež zvyšuje hladiny triglyceridov, krvného cukru, môže mať škodlivý vplyv na cholesterol, abdominálnu obezitu a môže spôsobiť milión ďalších metabolických problémov.

Ak si myslíte, že nahradením cukru agáve urobíte vášmu telu nejakú službu, zamyslite sa znovu. V skutočnosti veci iba zhoršujete. Namiesto agáve použite prírodné sladidlá s nízkym obsahom fruktózy.

Agáve obsahuje dokonca viac fruktózy, než cukor alebo kukuričný sirup. Nadmerná konzumácia fruktózy je úzko spätá s obezitou a všetkými možnými druhmi metabolických ochorení.

Celozrnný chlieb

Celozrnné výrobky sú často odporúčané ako zdravá alternatíva k rafinovanej pšenici. Nuž, je to tak. Celozrnný výrobok je, keď už nič iné, tak menšie zlo, než rafinovaná pšenica. No jedným z hlavných problémov, pokiaľ ide o väčšinu celozrnných potravín, je fakt, že v skutočnosti nie sú vyrábané z celých zŕn. Je to iba marketingový ťah.

Takmer bez výnimky sa zrná najskôr zomelú na veľmi jemnú múku, ktorá je takmer rovnako ľahko stráviteľná, ako rafinované zrná. A rovnako vyženie krvný cukor do výšin.

Celozrnný chlieb má glykemický index (to znamená, ako rýchlo potravina zvýši hladiny cukru v krvi) takmer rovnako vysoký, ako tradičný biely chlieb.

Celozrnný chlieb môže obsahovať o niečo viac vlákniny a o niečo viac živín, no v skutočnosti to pre naše telo nie je až taký rozdiel. Navyše, v pšenici sa v skutočnosti nenachádza žiadna živina (či už v celej, alebo spracovanej), ktorú by ste nemohli získať z inej potraviny, a to dokonca vo väčšom množstve. Existujú nejaké zrná, ktoré sa zdajú byť zdravé, no nie všetci ľudia ich dokážu tolerovať. Pšenica k nim každopádne nepatrí.

Môže vyvolať zdravotné problémy, hlavne u ľudí citlivých na lepok.

Celozrnný chlieb zvyčajne nie je vyrobený z celých zŕn. Krvný cukor vyženie nahor takmer rovnako rýchlo, ako biely chlieb. Navyše môže prispieť k rôznym zdravotným problémom.

Müsli

Ak je müsli vyrábané z nefalšovaných ingrediencií, môže byť istotne zdravé. Ale trpí na rovnaký problém, ako väčšina iných „zdravých jedál“. Keď ho výrobcovia začnú vyrábať vo veľkom, pozmenia ho spôsobom, ktorý už nie je zdravý. Müsli obsahuje zopár zdravých prísad, ako je ovos a orechy, no ak k tomu pridáte cukor a olej a zbalíte to do balenia, ktoré podporuje prejedanie...potom to už skutočne nie je zdravé.

Müsli je často vysoko spracované a obsahuje pridaný cukor a olej. Je energeticky veľmi husté a láka k prejedaniu.

Nízkotučný jogurt

Jogurt sa považuje za zdravé jedlo, a aj ním je. No problém je, že mnoho jogurtov v obchode je nízkotučných. Pritom ide o vysoko spracovaný odpad.

Keď výrobcovia potravín z jedla odstránia tuk, chutí to hrozne. Preto následne pridávajú kopec iných vecí, aby nedostatok tuku kompenzovali. V prípade jogurtu pridávajú väčšinou cukor, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, prípadne nejaký druh umelého sladidla.

Nasýtený tuk je v skutočnosti neškodný. Takže z nízkotučného jogurtu tú dobrú vec odstránili preto, aby ju mohli nahradiť niečím, čo je oveľa, oveľa horšie. Neexistuje tiež žiadny dôkaz, že by tuk z mliečnych výrobkov prispieval k obezite.

Takže, jedzte skutočný jogurt s kompletným obsahom tuku. A nízkotučnému jogurtu sa vyhýbajte ako moru.

Nízkotučný jogurt je jogurt, z ktorého odstránili tie dobré veci (nasýtený tuk) a nahradili ho niečím oveľa horším, cukrom.

Komerčné dresingy na šaláty

Zelenina je veľmi zdravá. Je plná živín, antioxidantov, rozpustnej vlákniny a rôznych iných dobrých vecí. Práve preto sú šaláty zvyčajne veľmi zdravé jedlo. Mnoho ľudí ale neobľubuje nevýraznú chuť zeleniny, takže si do šalátu pridáva dresing.

Problémom väčšiny komerčných dresingov je to, že je v nich kopec nevhodných prísad, ako napríklad sójový olej alebo vysokofruktózový kukuričný sirup. Oveľa lepšie je, ak si vyrobíte vlastný dresing. Čosi s extra panenským olivovým olejom, octom a nejakým korením. Je to oveľa zdravšia alternatíva.

Zvyčajne sú šalátové dresingy vysokokalorické. A je ľahké zjesť z nich veľmi veľa. To potom môže byť pri chudnutí problém.

Väčšina komerčných šalátových dresingov obsahuje nezdravé prísady, ako je kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a olej zo sóje. Je oveľa lepšie, ak si urobíte vlastný dresing.

Ovocné džúsy

Ovocný džús je často považovaný za zdravý. Veď je z ovocia, že? Nuž, nie vždy. Niekedy je „ovocný džús“ v skutočnosti iba cukrová voda s ovocnou príchuťou.

Nemusí sa v ňom dokonca nachádzať žiadne ovocie. Môže ísť len o vodu, cukor a nejaké chemikálie, ktoré chutia ako ovocie. A aj v prípade, že dostanete skutočný, 100% ovocný džús, nemali by ste ho piť. Aspoň nie priveľa. Problém pri ovocnom džúse je, že z ovocia sú predtým odstránené všetky dobré veci.

Celé ovocie síce obsahuje nejaký cukor, no je naviazaný na vláknité bunkové steny, ktoré spomaľujú prepúšťanie cukru do krvného obehu. Ovocný džús je ale iný, neobsahuje žiadnu vlákninu. Nemusíte nič pekne pomaly požuť. Nič vám nebráni, aby ste v sekunde preglgli obrovské množstvo cukru. Jeden pohár pomarančového džúsu obsahuje takmer toľko cukru, ako dva celé pomaranče.

Obsah cukru v ovocnom džúse je v skutočnosti veľmi podobný sladeným nápojom ako je coca cola.

Takže, jedzte radšej celé ovocie. A ak chcete schudnúť, vyhnite sa ovocnému džúsu.

Ovocný džús obsahuje veľké množstvo cukru, no žiadnu vlákninu. Je veľmi ľahké z ovocného džúsu skonzumovať veľké množstvo cukru.

Diétne nealkoholické nápoje

Jednou z najľahších zmien, ktoré ľudia urobia, je nahradenie cukrom sladených nápojov diétnymi nápojmi. Je to efektívny spôsob, ako vo svojej diéte zredukovať obsah cukru aj kalórií.

Ale… Ľudia, ktorí nahradia sladenú nápoje diétnymi, nevážia menej. Dôvodom môžu byť to, že umelé sladidlá u ľudí stimulujú apetít. Aj napriek tomu, že sladidlá samotné sú bez kalórií, môžu vás nútiť jesť viac iných jedál. Jednoducho povedané, mnoho ľudí by mohlo schudnúť, ak bude piť diétne nápoje, no musia zmeniť aj iné svoje stravovacie návyky.

Tak, ako skoro všade, aj toto závisí od jednotlivca. Samo o sebe, len prepnúť na diétny nápoj nemusí stačiť. Dokonca to chudnutie u niekoho môže zhoršiť.

Umelo prisladzované nápoje neobsahujú ani cukor, ani kalórie. No môžu stimulovať apetít.

„Organické“ spracované potraviny

Organické potraviny sú vynikajúce, ale spracované potraviny nie. Ak sa pozriete na zoznam prísad, ktorý je na mnohých takýchto organických, „zdravých“ náhradách za tyčinky, krekry a kekse… tak uvidíte, že sa od iných spracovaných potravín až tak moc neodlišujú. Samozrejme, môžu obsahovať organický trstinový cukor namiesto tradičného cukru, no organický cukor je takmer taký zlý, ako obyčajný cukor. Vaša pečeň rozdiel vôbec nezbadá.

Preto jedzte celé potraviny bez prísad (pokojne organické, ak si to môžete dovoliť), no vyvarujte sa organickým spracovaným potravinám.

Napriek tomu, že organické celé potraviny sú zdravé, mnohé organické, avšak následne spracované potraviny, obsahujú nezdravé prísady, ako je napríklad cukor.

Ovocné zmesi

Ovocné zmesi väčšinou obsahujú sušené ovocie, orechy a burské oriešky, niekedy aj čokoládu a zrná. Je to energeticky veľmi hutný snack. V sušenom ovocí je veľmi veľa koncentrovaného cukru a orechy sú plné tuku. Z tohto dôvodu sú vynikajúce, ak potrebujete veľa energie, napríklad na túre. Dnes ale väčšina ľudí nedostatkom energie vôbec netrpí.

Ovocné zmesi obsahujú veľa sacharidov a tuku zároveň, čo je hrozná kombinácia, ak sa snažíte znížiť svoju hmotnosť. Pokiaľ ich však naraz nezjete priveľa, je to v poriadku.

Ovocné zmesi sú energeticky veľmi hutné a sú vynikajúcim občerstvením pre tých, kto potrebuje energiu. Majú ale vysoký obsah ako sacharidov, tak tuku, čo je zlá kombinácia v prípade, že chcete schudnúť.

Bezlepkové nezdravé jedlá

Bezlepková strava je dnes veľmi populárna. Výrobcovia potravín sa chopili svojej šance a na trh priniesli rôzne druhy bezlepkových produktov. Problémom je, že sú zvyčajne rovnako nevhodné, ako ich náprotivky s obsahom lepku. Tieto jedlá sa zvyčajne robia z vysoko rafinovaných uhľohydrátov, cukru a rôznych chemikálií. Ak chcete obmedziť príjem lepku, voľte také potraviny, ktoré sú prirodzene bezlepkové. Nie spracované bezlepkové potraviny.

Nezdravé jedlo s nálepkou „bezlepkové“ je stále len nezdravé jedlo.

Čítajte ďalej Ako schudnúť v posteli
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac