Prehľad 23 diétnych plánov: fungujú vôbec?

Posledná úprava 13.05.2022

Rezencie vybraných diét

Existujú desiatky diétnych plánov a mnohé z nich sľubujú magické odstránenie tuku z tela už za pár dní. Častokrát bizarným, niekedy dokonca nebezpečným spôsobom. Ich mená sa pohybujú od nudných – grepfruitová diéta – až po podivné – diéta „štíhla potvora“. Ale fungujú tieto takzvané „módne výstrelky na poli diét“ vôbec? Odborníci z oblasti medicíny pre vás preskúmali 23 najpopulárnejších a tu sú ich zistenia.

3-hodinová diéta

Trvanie: 2 týždne + udržiavanie

Pri 3-hodinovej diéte sa držíte pravidla jesť malé porcie každé tri hodiny. Teória vychádza z toho, že pri konštantnom stravovaní zostane váš metabolizmus v behu a na vysokých otáčkach a teda budete spaľovať tuk. Žiadne jedlo nie je zakázané, kontrolujete si iba veľkosť porcií. Povolené sú vyprážané kurence, zákusky, slanina aj červené mäso.

Klady a zápory diéty:

V trojhodinovej diéte máte všetko all-inclusive, žiadne jedlo nie je zakázané. V podstate, aj tie najviac zatracované jedlá sú v malých porciách povolené. To je lákadlom pre tých, ktorí sa svojich obľúbených potravín nedokážu vzdať.

Podľa tejto diéty neexistuje nevhodná strava, iba nesprávne porcie. Ak sa budete držať tejto metodológie, je trojhodinová diéta vcelku rozumná. Berie do úvahy nepopierateľný fakt, že za nárast hmotnosti a priberanie sú zodpovedné kalórie a stanovuje pre každé hlavné jedlo, desiatu i olovrant prísne kalorické limity. Táto diéta nabáda k vyváženému jedálničku zostavenému z uhľohydrátov, bielkovín, tukov, ovocia a zeleniny.

Jedným z nebezpečenstiev trojhodinovej diéty je fakt, že môže dôjsť k jej nesprávnej interpretácii, hlavne ak máte sklony k prejedaniu sa. Ak si neustrážite veľkosť porcií, tak pri takej častej konzumácii hmotnosť naberiete. Mnohí experti ani nesúhlasia s názorom, že pravidelná strava a malé porcie musia nutne viesť k chudnutiu.

Ďalším nedostatkom je, že trojhodinová diéta nenabáda k cvičeniu. Podľa jej zásad cvičiť môžete, no nie je to nutné.

Záver:

Zameranie sa na kontrolu psychologického aspektu priberania a chudnutia je v tomto prípade obdivuhodné. Stresové jedenie (teda ak jeme, keď sme nervózni a vystresovaní) sa spája s nárastom brušného tuku. Zdravý manažment stresu je pre úspešné chudnutie podstatný. Vďaka trojhodinovej diéte si človek môže upraviť svoje nesprávne stravovacie návyky súvisiace s nadmerným telesným tukom a konzumáciou kalórií v nesprávnu dobu.

Každý program zameraný na úbytok hmotnosti by ale mal zahŕňať aj fyzickú aktivitu. Človek s nadváhou prijíma viac kalórií než spotrebuje a jednou z príčin epidémie obezity je aj životný štýl bez akejkoľvek fyzickej aktivity. Diétujúci, ktorí skombinujú trojhodinovú diétu so zdravým cvičebným programom môžu očakávať pozitívne a pretrvávajúce výsledky.

Atkinsonova diéta

Trvanie: 4 fázy + udržiavanie

Atkinsonova diéta kladie dôraz na konzumáciu chudých bielkovín a zeleniny s nízkym obsahom škrobu. Vyhýba sa jednoduchým uhľohydrátom ako je múka a cukor. Podstatou diéty je znížené glykemické zaťaženie (obsah sacharidov), čím sa hladiny cukru v krvi udržia v rámci zdravých hodnôt. Teoreticky, konzumáciou menšieho množstva uhľohydrátov umožníte telu spaľovať väčšie množstvá tuku.

Klady a zápory diéty:

Diéty založené na zníženom príjme uhľohydrátov sú preukázateľne efektívne, avšak na obmedzenú dobu. Tieto diétne plány vyžadujú zníženie príjmu drobností „na zahryznutie“ a alkoholu. Ide často o potraviny s vysokým obsahom jednoduchých sacharidov, ktoré sú zdrojom „prázdnych“ kalórií, z ktorých sa priberá. V minulosti bola Atkinsonova diéta obľúbená pre možnosť konzumácie množstva tuku (burgery, syr, slanina, vajcia, atď.). Pokiaľ sú hodnoty prijatých sacharidov nízke, je možné schudnúť. No konzumácia veľkého množstva živočíšnych tukov, a teda cholesterolu, nie je pre zdravie najvhodnejšia. Zvyšuje sa riziko srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a cievnych mozgových príhod. Kvôli týmto rizikám bola Atkinsonova diéta prehodnotená a dnes podporuje prijímanie chudých bielkovín a širší rozsah ovocia a zeleniny.

Hoci je prehodnotenie prijímania potravín s vysokým obsahom tuku dobré, dlhodobé držanie sa nízko-uhľovodíkovej diéty by mohlo byť problematické. S toľkými zakázanými potravinami sa stane jedálniček čoskoro nudným.

V niektorých prípadoch môže dôjsť u Atkinsonovej diéty k nežiadúcim vedľajším účinkom, akými sú:

  • Problémy s dýchaním (kvôli stavu nazývanému ketóza)
  • Nespavosť
  • Závraty
  • Zápcha (kvôli nedostatku vláknin)
  • Letargia

Pre niekoho ide na začiatku chudnutia o akceptovateľné problémy, no ako v diéte pokračuje a znižovanie hmotnosti sa spomaľuje, už sú tieto problémy obťažujúce.

Záver:

Počas niekoľkých rokov sa ukázala Atkinsonova diéta ako efektívna metóda chudnutia, hlavne v krátkodobom rozsahu. Mnohí ľudia sa len ťažko vzdávajú možnosti dať si rezeň a vajcia so syrom, ak sa pri tom navyše zbavia nežiadúcich kíl. Čoho sa však lekári obávajú je fakt, že je takáto strava zložená z veľkého množstva tukov a diéta nie je vyvážená. Pozitívnym krokom je prehodnotenie základov Atkinsonovej diéty a dôraz na chudé bielkoviny a množstvo ovocia a zeleniny.

Je pravda, že mnohí ľudia prijímajú priveľa uhľohydrátov, či už v rámci bežnej stravy, v jedlách z fast-foodov alebo vo forme cukru. Avšak vo všetkých fázach Atkinsonovej diéty je príjem uhľohydrátov príliš nízky na to, aby bol podľa prijatých štandardov zdravý. Uhľohydráty sú dôležité kvôli energii, vitamínom, minerálom a vlákninám.

Ak sa dáte na Atkinsonovu diétu, pozor na jojo efekt. Mnoho ľudí po ukončení prísnej diéty znovu rýchlo priberie na váhe.

Diéta pre lepší život

Trvanie: 3 fázy + udržiavanie

Diéta pre lepší život sa snaží zmeniť spôsob vášho stravovania, pohybu a celkového životného štýlu a tým zlepšiť váš zdravotný stav. Cieľom je pozrieť sa na príčiny prejedania sa od základov. Sľubuje, že vám pomôže vypátrať, prečo zostalo vaše telo neforemné. Prihliada na fyzické i psychické zmeny, ktoré si udržíte už do konca života.

Klady a zápory diéty:

Ak sa chcete dať na diétu, no máte obavy z hladovania, prežúvajúc celé mesiace iba nudné šaláty, nemajte strach. Diéta pre lepší život má len zopár prísnych diétnych obmedzení a ponúka množstvo zaujímavých receptov. Ide o praktickú a realistickú diétu s relatívne veľkorysým rátaním kalórií. Program je individuálne nastaviteľný, takže ak ste fyzicky aktívny, diéta vám povolený príjem kalórií nastaví pre vaše potreby. Diéta pre lepší život je nutrične vyvážená a jej záber je široký. Na rozdiel od iných diétnych programov, táto diéta sa spúšťa postupne, aby ste mali čas nastaviť sa na zmeny vo svojom živote fyzicky aj psychicky.

Ak ale hľadáte rýchle riešenie, nemáte trpezlivosť na dlhodobý program, prípadne nie ste schopný alebo ochotný pristúpiť na psychologické aspekty udržiavania hmotnosti, tak nie je diéta pre lepši život nič pre vás.

Záver:

Diéta pre lepší život je obdivuhodná kvôli svojej orientácii na kompletný proces chudnutia. Hlavne na psychologické aspekty, ktoré sú v mnohých prípadoch najväčšou výzvou a najdôležitejšou súčasťou chudnutia. Podľa tejto diéty nie je možné začať s chudnutím, pokým si nezosumarizujete a neosvojíte dôvody, pre ktoré chcete svoju hmotnosť znížiť. Musíte už na začiatku vedieť, prečo ste si nedokázali udržať zdravú hmotnosť a čo vás núti nevhodne sa stravovať. Ostatné diéty idú na vec štýlom „najskôr vyskúšaj, potom sa pýtaj“. Pokiaľ ale chcete dosiahnuť trvalé zmeny, musíte začať z opačného konca. Inak bude vaša diéta vždy iba krátkodobou záležitosťou.

Diéta podľa krvných skupín

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Diéta podľa krvných skupín odporúča ľuďom jesť určité jedlá vhodné pre tú ktorú krvnú skupinu – A, B, AB alebo 0. Podľa tejto diéty, každá krvná skupina vstrebáva bielkoviny (nazývané lektíny) iným spôsobom, takže konzumáciou nesprávnych potravín spôsobíme telu problémy. Takýmto problémom je aj pomalší metabolizmus, nadúvanie, či dokonca niektoré choroby. Podľa tejto diéty budete zdravší, ak sa vyhnete bielkovinám z nevhodných potravín.

Klady a zápory diéty:

Diétny plán je založený na jednoduchom princípe. Ak ide o jedlo, každý je iný. V tejto diéte nie sú žiadne kalorické obmedzenia, takže nedochádza tak často k atakom hladu, ako sa pri bežnom diétovaní často stáva. Na druhej strane ale nedochádza k výraznému schudnutiu. Diéta podporuje aktívnejší životný štýl. Vhodné cviky a pohybové aktivity tiež závisia od krvnej skupiny.

Mnoho ľudí tvrdí, že schudli vďaka tejto diéte. Medicínska komunita ale nie je veľkým zástancom názoru, že by krvná skupina mala zvláštny dopad na zdravie. Rovnako, pokiaľ ide o stravovanie sa podľa krvných skupín. Väčšina nutričných expertov neodporúča, aby sa určité kategórie potravín z jedálnička úplne vyradili. Nie je to ľahké ani pre diétujúcich. A kvôli svojmu individuálnemu nastaveniu nie je takáto diéta vhodná pre celé rodiny alebo skupiny, pretože by každá krvná skupina potrebovala svoj vlastný jedálniček.

Záver:

Znie to veľmi fascinujúco a princípy diéty jej autor popisuje takmer vedecky. No treba sa zamyslieť nad skutočnými faktami a zdravotnými dopadmi tejto diéty na človeka. Neodporúča sa vylúčiť zo stravy určité skupiny potravín. Vedie to k nevyváženému príjmu živín. Zároveň je obtiažne zostať pri takejto diéte počas dlhšieho obdobia. Samotná diéta nie je vedecky podložená, no ak vás láka, prekonzultujte vhodnosť a bezpečnosť diéty podľa krvných skupín so svojím lekárom.

Diéta pozostávajúca z kapustovej polievky

Trvanie: 7 dní

Ako napovedá už jej meno, pozostáva táto diéta z veľmi limitovaného jedálnička. Podstatou je konzumovať celý týždeň kapustovú polievku. Diéta sľubuje rapídny úbytok hmotnosti – asi 5 kg za týždeň. Je odporúčaná ako blesková diéta, poskytujúca rýchle schudnutie potrebné napr. na určitú spoločenskú udalosť.

Klady a zápory diéty:

Na tejto diéte možno nájsť len veľmi málo pozitívneho, až na fakt, že budete jesť veľké množstvá zeleniny obsiahnutej v kapustovej polievke. Plus každý deň ovocie. Schudnete, ale nezdravým a nebezpečným spôsobom. Od nutričnej vyváženosti má táto diéta veľmi ďaleko a balansuje na pokraji týždennej hladovky. Jej súčasťou nie je žiadny pohyb alebo cvičenie. Z dlhodobého hľadiska nemá žiadne výhody. V podstate hneď po jej ukončení zhodené kilogramy znovu naberiete.

Záver:

Diéta z kapustovej polievky môže byť veľmi nebezpečná. Mnohí ľudia, ktorí ju vyskúšali, pri nej zakúsili bolesti hlavy, celkovú slabosť a zníženú schopnosť koncentrácie. Ide o verziu rýchlej diéty. Znížený príjem kalórií, bielkovín a tuku nemusí každý dobre znášať. Deti a dospelí so zdravotnými problémami či špeciálnymi diétnymi potrebami by ju vôbec nemali skúšať. Nikto by ju nemal držať dlhšie ako sedem dní.

Určíte pri nej schudnete (hoci na kapuste nie je nič zvláštne, nejde o žiaden spaľovač tukov, skôr spôsobuje nadúvanie). No znovu priberiete. Zhodíte iba veľmi málo tuku, prídete hlavne o vodu a svalovú hmotu. Telo nastavíte na hladovku, takže automaticky spomalí metabolizmus a začne ukladať telesný tuk. Až znovu začnete jesť, priberiete ešte rýchlejšie, ako ste schudli. Z dlhodobého hľadiska nemá táto diéta žiadne opodstatnenie.

Diéta doby kamennej (paleolitická)

Trvanie: 3 fázy + udržiavanie

Diéta doby kamennej sa zameriava na konzumáciu mäsa v rámci ľudských nutričných potrieb z doby paleolitu. To znamená potraviny, ktoré sme jedli pred vznikom farmárčenia a domácich zvierat. Cieľom je nastaviť telo tak, aby prahlo po zdravých potravinách. Táto diéta sľubuje dosiahnutie vašej ideálnej hmotnosti, zbystrenie mysle a posilnenie prepojenia k vášmu vnútornému ja. Niečo na spôsob loveckých inštinktov divej zvere.

Klady a zápory diéty:

Jedným z najväčších zdravotných plusov paleolitickej diéty je to, že odmieta soľ, cukor, polotovary. Jadro jedálnička kladie dôraz na potraviny s vysokým prínosom pre zdravie: chudé mäso, surová zelenina, veľké množstvo vody, surové ovocie a orechy.

Na druhú stranu táto diéta úplne vylučuje základňu potravinovej pyramídy, škroby, rovnako ako mliečne produkty. Dlhodobý nedostatočný príjem uhľohydrátov a vápnika môže viesť k deficitu životne dôležitých minerálov a živín.

Denný pôst len s jedným hlavým jedlom každý deň nedokáže zvládnuť každý. Ani z dlhodobého hľadiska nie je takáto forma stravovanie udržateľná. Predstavte si, ako môže byť ťažké vzdať sa neskorých raňajok a večerí s priateľmi a rodinou, len aby ste dodržali svoju diétu. Konzumácia iba jedného hlavného jedla denne je v rozpore z väčšinou iných diét na chudnutie. Tie naopak odporúčajú viacero menších hlavných chodov plus desiatu a olovrant, aby zostal metabolizmus v strehu.

Záver:

Diéta prízvukuje vylúčenie soli, cukru, polotovarov a iných škodlivých ingrediencií, ktoré spôsobujú obezitu. Zameranie sa na prírodné, zdravé potraviny je vo forme, ktorú nevidíme u klasických diétnych módnych výstrelkov. Diéta doby kamennej presadzuje všeobecnú nutričnú jednoduchosť.

Hlavným kameňom úrazu diéty je fakt, že sa orientuje na potraviny, ktoré ľudstvo poznalo pred 500 000 rokmi. Odvtedy sa ale udialo veľmi veľa vecí. Inak povedané, osloví možno mužov, ktorí v sebe budú hľadať maskulínnu lovecko-zberačskú podstatu. Takých, ktorí chcú v sebe prebudiť bojovníka, aby si zlepšili svoje zdravie.

Každá diéta, ktorá vylučuje kompletné potravinové skupiny (v tomto prípade obilniny a mliečne produkty) je veľmi riskantná, nevyvážená a poskytuje človeku len veľmi málo z niektorých dôležitých živín.

Diéta na odplavenie tuku

Trvanie: 3 fázy

Plán odplavenia tuku (fat flush plan) sa zameriava na chudnutie vďaka diéte s nízkym obsahom uhľovodíkov a obmedzenému príjmu kalórií. Vychádza z toho, že pečeň je „pecou na spaľovanie tuku“ a správna kombinácia potravín spolu so špecifickým rozvrhom stravovania zvýši metabolizmus. Telo tak spaľuje tuky efektívne. Diéta sľubuje, že dôjde k prečisteniu pečene, čo teoreticky pomôže roztopiť tuky a celulitídu v oblasti pása, bokov a stehien.

Klady a zápory diéty:

Diéta kladie dôraz na zdravé potraviny, akými sú kapustová zelenina, ovocie bohaté na vlákninu a zdravé oleje. Podporuje tiež aktívny životný štýl vďaka pravidelnému cvičeniu, čo je zvyčajne dobrá vec.

Kvôli prísnemu rozvrhu a striktným potravinovým obmedzeniam (hlavne v prvých dvoch fázach), si táto diéta vyžaduje enormnú disciplínu a je zložité dodržať ju. Kalorické limity sú mimoriadne nízke, hlavne ak berieme do úvahy požiadavky týkajúce sa pohybu a cvičenia. Stravovanie sa mimo domu je prakticky nemožné a dodržiavanie diétneho plánu je nákladné kvôli drahým doplnkom, ktoré si diéta vyžaduje.

Záver:

Znovu treba zopakovať, že je lepšie vyhýbať sa diétnym plánom, ktoré vylučujú celé potravinové kategórie. Pri tejto diéte je tiež nutná silná sebadisciplína, pretože menej kalórií znamená menej energie na cvičenie a extrémny úbytok hmotnosti môže vyústiť do zdravotných problémov ako žlčové kamene, elektrolytická nerovnováha a podvýživa. Navyše, hmotnosť, ktorú zhodíte počas prísnej diéty nepochádza len z tuku. Riskujete, že prídete aj o cennú svalovú hmotu.

Diéta „Francúzky nie sú tučné“

Trvanie: 3 mesiace + udržiavanie

Táto diéta je založená na teórii jej autora, že Francúzky nedržia žiadne diéty, nepočítajú kalórie ani nevynechávajú jedlá. Naopak, francúzske ženy majú vyrovnaný vzťah k jedlu a zostávajú štíhle. Podstatou diéty je konzumácia vysokokvalitných potravín v malých porciách. Namiesto rátania kalórií alebo vynechávania niektorých potravín sľubuje táto diéta zníženie hmotnosti bez toho, aby ste sa museli vzdať dekadentných vecí v živote.

Klady a zápory diéty:

Diéta v štýle „Francúzky nie sú tučné“ je o zdravom prístupe k chudnutiu. Zameriava sa na zbavenie pocitu viny tak často spájaného s jedlom a nahrádza ho zdravým vzťahom k jedlu. To, čo je na tejto diéte úžasné, je fakt, že podporuje konzumáciu vysokokvalitných potravín bez akýchkoľvek výčitiek. Čas jedla má byť špeciálnou časťou dňa. Takže vypnite televíziu a sústreďte sa na to, čo jete.

Táto diéta nezakazuje vlastne nič, okrem polotovarov. Všetko čerstvé je v poriadku, dokonca aj čokoláda, sladkosti a bagety. Ak ich konzumujeme s mierou.

Chybou tejto diéty je, že nie je vhodná pre toho, kto nemá kopec času a peňazí nazvyš. Posedieť si pri jedle, vychutnať si ho pomaly a uvoľnene, to je luxus, ktorý si dnešný uponáhľaní ľudia nemôžu dovoliť. Navyše, dostať sa k čerstvým a vysokokvalitným potravinám nie je jednoduché. Treba ich hľadať a náležite si za ne priplatiť.

Záver:

Ide o vyrovnanú diétu, ktorá uprednostňuje kvalitu pred kvantitou. Ide vlastne o oslavu jedla. Netreba rátať kalórie, nemá prísne pravidlá, takže sa javí ako reálna diéta s dlhodobo udržateľnou stratégiou manažmentu hmotnosti. Aj dôraz na dostatočný príjem tekutín (vody) je úžasný.

Diéta nabáda ku konzumácii sezónneho ovocia a zeleniny, pretože jeho chuť je výraznejšia, než toho nesezónneho. A tiež, pochutnať si na kvalitnom kúsku čokolády je oveľa chutnejšie a zdravšie, než narýchlo zhltnúť tuctovú tyčinku.

Kľúčom k úspešnému schudnutiu a udržaniu si hmotnosti je konzumácia menších a kvalitnejších porcií. Podľa tejto diéty nie je nutné chodiť do telocvične, Francúzsky totiž uprednostňujú skôr chôdzu a prechádzky.

Diéta podľa glykemického indexu

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Glykemický index (GI) hovorí o tom, ako rýchlo a intenzívne potravina ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s vysokým GI spôsobujú nárast hladiny cukru v krvi a uvoľňujú inzulín, ktorý následne spúšťa ukladanie tukov, zintenzívňuje pocit hladu a vedie k nárastu hmotnosti. Pri tejto diéta sa vychádza z toho, že ak sa budete vyhýbať potravinám s vysokou hodnotou GI, zmenší sa váš apetít a následne schudnete.

Klady a zápory diéty:

Nízkoglykemické diéty podporujú konzumáciu zdravých jedál a väčšinou sa dá v povolených a zakázaných potravinách ľahko orientovať. K dispozícii býva tiež dostatok receptov a zdravých jedálničkov. Konzumácia jedál s nízkym GI ako metóda chudnutia ale nie je vedecky podložená a môže byť zmätočná. Existuje veľké množstvo tabuliek s rôznymi hodnotami GI, pretože sú založené na rôznych faktoroch, ktoré môžu jedlo ovplyvniť. Myslí sa tým napr. zrelosť potraviny či doba varenia. Napríklad, čim je banán zrelší, tým je jeho hodnota GI vyššia. GI index tiež vychádza len z hodnotenia konkrétnej potraviny, ktorú jete samostatne a nie v kombinácii s inými potravinami. Zaujímať by nás ale malo GI kompletného jedla.

Záver:

Diétne plány založené na GI sú súčasťou viacerých populárnych a úspešných programov na chudnutie. Potraviny s nízkym GI sú často zdravé, patrí sem napr. listová zelenina, veľké množstvo vláknin a obilnín. Na druhú stranu sú ale niektoré jedlá s nízkym GI plné soli, tuku a s malým obsahom živín. Naopak, potraviny ako ďatle, bôby a pečené zemiaky, ktoré sú plné živín a mali by byť uznané ako súčasť zdravej diéty, majú vysoké hodnoty GI a sú teda zaradené do kategórie „nežiadúcich potravín“. Je dôležité, aby sme si uvedomili nutričnú hodnotu potravín, nie len ich GI skóre.

Grepová diéta

Trvanie: 12 dní

Podstatou grepovej diéty je konzumácia grepu alebo grepovej šťavy ku každému jedlu. Jedlá môžu byť korenené, so zálievkou alebo maslom. Diéta varuje pred príliš horúcimi alebo studenými jedlami, či prípravou jedál na hliníkových panviciach. Tiež by sme podľa nej mali „bielkovinové jedlá“ a „škrobové jedlá“ nechať minimálne štyri hodiny odstáť. Grepová diéta sa využíva už 80 rokov a jej cieľom je rýchle zníženie hmotnosti s denným kalorickým príjmom pod hranicou 1000 kalórií.

Klady a zápory diéty:

Najväčším plusom tejto 12-dňovej diéty je jej výsledok. Hlavne ak sa chystáte na spoločenskú akciu, kde chcete vyzerať čo najlepšie. Mnohí, ktorí ju skúsili, ju považujú za vhodné nakopnutie k ďalšiemu chudnutiu s nejakou inou diétou.

Hoci môže byť grep a grepová šťava kvôli vysokému obsahu vitamínu C a pozitívnemu vplyvu na imunitu súčasťou vyrovnanej, zdravej diéty, môže dôjsť k ovplyvneniu účinkov niektorých liekov(napr. statíny, antihistaminiká, lieky proti úzkostným stavom, lieky podávané pri transplantácii, lieky proti arytmii).

Ďalším negatívom diétneho plánu je jeho úzke zameranie. Byť dvanásť dní na prísnom režime je možné, ale konzumovať každý deň rovnaké ovocie môže mnohých ľudí odradiť.

Záver:

Okrem jednej malej štúdie nie je žiaden dôvod na tvrdenie, že by mal grepfruit nejaké magické schopnosti. Ide jednoducho o nízkokalorický, vysoko výživný citrusový plod. Jedinou výhodou tejto diéty je, že svoju hmotnosť zredukujete skutočne rýchlo, takže sa môžete vydať na prázdniny k moru alebo školskú stretávku. Váhu ale naberiete naspäť rovnako rýchlo, ako ste o ňu prišli.

Hormonálna diéta

Trvanie: 6 týždňov (3 fázy)

Podľa hormonálnej diéty môže hormonálne kolísanie negatívne ovplyvniť nielen váhu človeka, ale aj ďalšie faktory, ktoré vedú v konečnom dôsledku k priberaniu. Diéta je nastavená tak, aby vyladila hormóny pomocou stravovania, cvičenia, nutričných doplnkov a detoxikácie. Diétou sa nastaví, čo jesť a indikuje sa správny čas, aby sa zabezpečil maximálny prospech pre hormóny.

Klady a zápory diéty:

Diétny program je nastavený nielen na samotné chudnutie ale na celkový zdravotný stav. Volí prirodzené, výživné jedlá a pravidelné cvičenie. Dôležitými prvkami je aj emocionálne zdravie, manažment stresu a dostatok spánku. Takýchto pravidiel by sa mali držať všetci, nielen ľudia na diéte.

Veľkou nevýhodou je spoliehanie sa na množstvo výživových doplnkov v prvej fáze. Doplnky a rastlinné preparáty môžu negatívne ovplyvniť váš zdravotný stav. Diétny plán, ktorý odporúča zhodiť 6 kíl za dva týždne je skôr nereálny, prípadne nezdravý a neudržateľný.

Záver:

Je to ďalšia z diét, ktorá radí ľuďom, aby sa vyhýbali veciam, ktoré môžu mať dlhotrvajúce zdravotné následky. Ide o polotovary, cukry a iné. Prihliada na prírodné, zdravé jedlá. A cvičenie vo forme kardiovaskulárneho a silového tréningu je vhodné pri akomkoľvek životnom štýle.

V prípade hormónov ide ale o komplikovanú záležitosť. Pomáhajú pri regulovaní takmer každej telesnej funkcie a pokúšať sa ich kontrolovať len pre potreby chudnutia – obzvlášť so spoliehaním sa na výživové doplnky –môže byť nebezpečné. Než začnete užívať akékoľvek výživové doplnky alebo nastúpite na extrémnu „detoxikačnú“ diétu, prekonzultujte to so svojím lekárom.

Otestovanie hormónov je relatívne komplikovaný proces, ktorý vyžaduje návštevy u lekára spojené s odbermi krvi. Dlhodobý úspech diéty sa tým ešte viac komplikuje.

Jenny Craig

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Jenny Craig je trojúrovňový personalizovaný program na chudnutie zameraný na jedlo, telo a myseľ. Jadrom diéty je kontrolovanie porcií, ponúka priamo mrazené krabičkové jedlá. Program poskytuje aj podporu formou osobných konzultácií. Konečným cieľom je odvyknúť ľudí od konzumácie hotových jedál a naučiť ich vyberať a pripravovať vlastné zdravé jedlá.

Klady a zápory diéty:

Jedným z najväčších pozitív diéty Jenny Craigovej je orientácia na zákazníka zameraná na jeho ciele, aktuálnu váhu a typ postavy. Zahŕňa to rôzne typy jedál, ktoré sú zamerané na diétne reštrikcie danej osoby, pokiaľ ide o vegetariána, vegána, atď. Okrem toho program poskytuje osobné konzultácie. Ďalším veľkým plusom je fakt, že Jenny Craig poskytuje hotové jedlá. Môžu vám ich doručiť priamo k dverám. V krabičke máte nachystané celotýždennú stravu, na prípravu potrebujete iba pár minút v mikrovlnke a vidličku.

Hoci je táto pohodlnosť pekná, majú predpripravené jedlá Jenny Craig aj svoju temnú stránku. Sú oveľa nákladnejšie než príprava vlastnej stravy doma a zároveň riskujete, že vás po mesiacoch konzumácie jedlá z mikrovlnky riadne omrzia. Neposlednou prekážkou je fakt, že po dlhodobej konzumácii hotových jedál zostane klient zoči-voči problému, ako si pripraviť vlastné jedlo.

Záver:

Vo svojej podstate vás program Jenny Craigovej nenaučí iba to, ako schudnúť, ale aj ako si váhu udržať – pomocou predpripraveného nízkokalorického jedla, pravidelným cvičením a konzultáciami. Program ale môže byť pre niekoho príliš finančne náročný, v počiatočnej fáze si kupujete mrazené jedlá Jenny Craig. Takáto diéta by okrem nákladov nemusela vyhovovať tomu, kto nechce na prípravu jedla využívať mikrovlnnú trúbu.

Makrobiotická diéta

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Zmes budhismu a západných zvyklostí. Pri tejto diéte ide o zmenu životného štýlu. Makrobiotický znamená „dlhý život“. Dosiahnuť ho možno fyzickou a zenovou mentálnou harmóniou. Diéta je primárne vegetariánska, s trochou rýb a morských plodov. Zameriava sa na prirodzené a organické potraviny. Nasledovníci tejto diéty volia čerstvé, domáce potraviny zo svojho regiónu. Podľa východných filozofií sa táto diéta snaží pomocou vyrovnanej stravy dosiahnuť jing a jang v stravovaní.

Klady a zápory diéty:

Nutrične je makrobiotická diéta bohatá na celozrnné potraviny, chudé bielkoviny, vyhýba sa polotovarom, cukrom a iným nezdravým potravinám. Celozrnné potraviny, chudé bielkoviny a morské plody sú vynikajúcou alternatívou pre toho, kto si musí dávať pozor na cholesterol, alebo chce zlepšiť kvalitu svojho života.

Z dlhodobého hľadiska napomôže diéta pri znížení rizika chorôb srdca a určitých druhov rakoviny. Niektorí ľudia veria, že pomáha pri prevencii rakoviny, zabráni jej vzniku alebo spomalí postup. Na to však nie sú žiadne empirické dôkazy.

Diéta pozostávajúca primárne z hnedej ryže, strukovín, polievok a zeleniny sotvakoho nadchne. To je tiež dôvod, prečo ju mnohí ľudia nezvolia. Avšak tí, ktorí sú naklonení východným filozofiám v nej nájdu určite väčšie zadosťučinenie než to, že budú vyzerať dobre v plavkách.

Je nutné podotknúť, že makrobiotická diéta sa vôbec nezaoberá cvičením, jedným z najdôležitejších faktorov pri chudnutí.

Záver:

Hoci dosiahnutie fyzickej a spirituálnej rovnováhy je chválihodné, je to pre mnohých dosť namáhavé. Obzvlášť, ak ide o jedincov, ktorí sa chcú zbaviť nadváhy čo najskôr a nechcú príliš meniť životný štýl. Makrobiotická diéta je o prístupe „všetko alebo nič“.

Jedným z najlepších aspektov makrobiotickej diéty je, že nás učí nazerať na jedlo z iného hľadiska – jedlo je čímsi viac než len nástrojom na udržanie života. Učí nás pomaly jesť, čo je dôležitá technika proti prejedaniu a pre zlepšenie trávenia.

Vhodnejšou cestou by ale bolo, zaradiť jednotlivé aspekty do každodenného života postupne a pomaly, nie zavrhnúť všetko naraz. Napríklad, začať nahradením bielej ryže celozrnnou, prípadne vymeniť stejk za filet z lososa.

Malinovková očistná diéta (Master Cleanse)

Trvanie: 3-10 dní

Malinovková diéta, či citrónová očistná kúra, je nápojová diéta určená na detoxikáciu tela a podporu chudnutia. Treba ju striktne dodržiavať počas troch až desiatich dní. Je rozdelená do troch fáz: nástup, malinovková diéta, ukončenie. Podľa Master Cleanse bude vaše telo zdravšie a plné energie, pretože z neho odstránite toxíny. Zároveň podporíte chudnutie.

Klady a zápory diéty:

Vďaka nízkemu príjmu kalórií pri tejto diéte znížite svoju hmotnosť. Avšak, diéta zahŕňa len 600 – 1200 kalórií denne, čo je ďaleko pod odporúčanou hranicou 2000 kalórií pre dospelú osobu. Okrem extrémne nízkeho príjmu kalórií je detox v deficite pokiaľ ide o nevyhnutné živiny, bielkoviny, uhľohydráty, esenciálne tuky, vlákniny a vitamíny. Nie je vôbec vedecky podložené, že by táto očista odstránila z tela toxíny. Naše telá sa ich zbavujú samé cez obličky, pečeň a pľúca, takže by nemali potrebovať pomoc detoxikačnej diéty.

Nespomína sa žiadne cvičenie. Fyzická aktivita by ale pravdepodobne bola pri tak nízkokalorickej diéte zložitá. Ľudia na detoxe sa často sťažujú na bolesti hlavy, závraty, hnačky a nevoľnosť.

Záver:

Táto diéta nie je bezpečná ani vhodná. Počas takejto očisty neprijíma telo dostatok živín ani kalórií, dostáva sa do stavu hladovania, ktoré znižuje svalovú hmotu. Ničí tiež zdravé baktérie zodpovedné za podporu trávenia a posilňovanie imunity.

Hoci telesnú hmotnosť znížite, bude takýto druh chudnutia nasledovaný opätovným priberaním.

Stredomorská diéta

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Stredomorská diéta podporuje celkový zdravotný štýl konzumáciou jednoduchých, čerstvých jedál a cvičením. Je založená na tradičných stravovacích návykoch chudobných pobrežných regiónov Južného Talianska, Kréty a Grécka. Zahŕňa zeleninu a strukoviny, čerstvé ovocie, olivový olej, mierne množstvo rýb, hydiny a červeného vína. Diéta sľubuje zdravé chudnutie spolu s ďalšími zdravotnými benefitmi.

Klady a zápory diéty:

V stredomorskej diéte sa nájde pre každého niečo. Na niektoré typy jedál sú tu stanovené limity, no na rozdiel od iných diét, nič striktne nezakazuje. Je efektívna aj pre tých, ktorí chcú schudnúť, aj pre tých, ktorí chcú jednoducho žiť dlhšie, šťastnejšie a zdravšie. Je zdravotné vhodná pre srdce, mozog a vlastne pre každý systém v našom tele. Je len ťažko uveriť, ale obyvatelia stredomorských krajín trpia skutočne oveľa menej na vysoký tlak, kardiovaskulárne choroby, obezitu, rakovinu a cukrovku, než obyvatelia severnej Európy a Ameriky.

Problémom je, že vlastne nejde o „diétu“ v tom zmysle, ako by mnohí očakávali. Je to skôr voľba životného štýlu s overeným dopadom na zdravie. Diétujúci sa v takomto prípade musí naučiť správne nakupovať a variť. Nie je potrebné rátanie kalórií alebo sacharidov, nedostanete rady ohľadom veľkosti porcií. Neskladá sa z „krokov“ či „fáz“. Každopádne, ak patríte medzi tých, ktorí potrebujú striktné obmedzenia a neochvejné pravidlá, bude pre vás táto diéta a jej dodržanie ťažkým orieškom.

Záver:

Táto diéta je chválihodná kvôli svojmu prístupu k stravovaniu a podpore všetkých zdravých činností pre život. Problémom je, že dostatočne nekontrastuje s normálnymi stravovacími návykmi. Menej motivovaní diétujúci ale potrebujú vidieť výrazný rozdiel. Diéta sa spolieha na vašu dobrú vôľu a ochotu nakupovať správne potraviny, naučiť sa pripravovať jedlá zdravým spôsobom a múdro voliť z menu v reštauráciách. Ak nie ste uzrozumení so zmenou životného štýlu, nebude u vás stredomorská diéta fungovať.

Na druhú stranu je stredomorská diéta vhodne vyvážená a chutná. Môžete sa jej držať do konca života bez toho, aby mala negatívny vplyv na vaše zdravie. Navyše, diéta nabáda, aby ste sa stravovali v spoločnosti druhých ľudí, jedli pomaly, vychutnali si jedlo. Okrem fyzického zdravia tak nenápadne dohliada aj na zdravie duševné.

Nová diéta z Beverly Hills

Trvanie: 35 dní + udržiavanie

Ide o vylepšenú verziu originálnej diéty z roku 1981. Diéta tvrdí, že jedlo vo svojej podstate nespôsobuje priberanie. Na vine je neefektívne trávenie. Podľa tejto diéty treba jesť správne jedlo na správnom mieste a sledovať si kombinovanie potravín, teda to, ktoré potraviny jete spolu.

Klady a zápory diéty:

Nová diéta z Beverly Hills zahŕňa všetky typy potravín, podporuje konzumáciu ovocia a zeleniny. Nie je nutné počítať kalórie či sledovať veľkosť porcií. K dispozícii je aj jedálniček a recepty na 35 dní.

Otázna je však teória, že schudnúť možno len vďaka správnej kombinácii potravín a nie je potrebné žiadne cvičenie či výber zdravých potravín. V počiatočnej 35 dňovej perióde je veľa dní, kedy má počas dňa diétujúci jesť iba ovocie. Výsledkom je veľmi nízky príjem kalórií a nedostatok dôležitých živín.

Záver:

Nová diéta z Beverly Hills ponúka oveľa vyrovnanejší prístup k chudnutiu než jej originálna verzia. No zostavený jedálniček nie je z dlhodobého hľadiska výživný a vhodný pre zdravie. Bez cvičenia a vyváženej, výživnej diéty nemožno dosiahnuť zdravú váhu a zdravý životný štýl.

Diéta NutriSystem

Trvanie: 28 dní + udržiavanie

Diéta NutriSystem je 28 dňový plán s dodávaným „krabičkovým“ jedlom (raňajky, obedy, večere a dezert) priamo k vašim dverám. Menu pozostáva z mixu nízkoglykemických uhľohydrátov, množstva vlákniny a chudých proteínov. Denné limity sú obmedzené na 1200 kalórií pre ženy a 1500 pre mužov. Súčasťou programu je aj podpora a pomoc zo strany dietológov.

Klady a zápory diéty:

Jednoduchosť a pohodlie. To sú tie najatraktívnejšie komodity, ktoré NutriSystem predáva. Nemusíte plánovať jedálniček, variť ani rozmýšľať nad veľkosťou porcie. Strava sa k vám dostane v krabičkách, ktoré v prípade potreby zohrejete v mikrovlnnej trúbe. K dispozícii je množstvo druhov jedálničkov špeciálne pre ženy a pre mužov. Existuje balík pre seniorov, pre diabetikov a vegetariánov. V rámci diétneho programu sú poskytované bezplatné konzultácie.

Členstvo je zdarma, no samotná diéta je dosť nákladná (hoci nie natoľko drahá, ako iné balíčkové diéty). Mnohí experti súhlasia, že táto diéta je akceptovateľná pre krátkodobé chudnutie, no kvôli svojej jednoduchosti sa diétujúci nenaučí princípom správnej výživy, ani nezíska zručnosti v plánovaní a príprave zdravého jedla. Preto po ukončení diéty nie je schopný pokračovať v zdravom stravovaní .

Navyše, veľkou nevýhodou tohto programu je fakt, že je tu potláčaná dôležitosť čerstvých surovín, ktoré sú ale dosť podstatné.

Záver:

Pre niektorých by mohla byť cena za krabičkovú diétu odstrašujúca. Ak si ale sumu rozdelíte na jednotlivé jedlá, zistíte, že za takú cenu sa inde sotva kvalitne najete. V tejto diéte sa núka riešenie hlavne pre ľudí uponáhľaných či single. Je to totiž vcelku vhodný spôsob, ako sa zdravo najesť.

Problémom však zostáva fakt, že sa dotyčný nenaučí zdravé jedlo pripravovať a myslieť v intenciách príprav jedla. Neoddeliteľnou súčasťou kontroly hmotnosti je pochopenie zdravého stravovania – prečo sú omega-3 tuky dôležité alebo ako ovplyvňujú celozrnné potraviny tráviaci systém. Ľudia sa tiež učia nakupovať a pripravovať jedlá zdravo. Určite sa nebudete doživotne stravovať krabičkovo. Dbajte na výživové hodnoty jedál, veľkosť porcií, ingredience. Pokúste sa neskôr pripravovať podobné jedlá. A nezabudnite na cvičenie!

Šangri-La diéta

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Diéta Šangri-La má jediné pravidlo. Užite 1 až 3 polievkové lyžice extra ľahkého olivového oleja a/alebo 1 až 2 polievkové lyžice cukrovej vody denne medzi jedlami. Predpokladom je, že sa telo naučí spojiť si lahodné jedlá s kalóriami, a tie predsa spôsobujú prejedanie a priberanie. Teoreticky, konzumáciou olivového oleja a cukrovej vody, ktoré sú síce kalorické ale takmer bez chuti, naučíte telo prestať si spájať chuť s kalóriami. Takže bude vyžadovať menej jedla.

Klady a zápory diéty:

Je to lacné a relatívne bezpečné. Keďže sa počas diéty budete stravovať rovnako ako pred ňou, neprídete pravdepodobne o žiadne z dôležitých živín alebo vitamínov.

Šangri-La diéta je pôsobivá z viacerých stránok. Je veľmi jednoduchá a nevyžaduje si žiadne podstatné zmeny životného štýlu. Jedným z kľúčových princípov je to, že nemusíte zo svojej životosprávy nič vynechávať. Musíte iba pridať. Diéta nemá žiadne zakázané typy potravín, žiadne rátanie kalórií alebo fyzický pohyb, ktorý ľudí väčšinou od diétovania odradia.

Na druhú stranu, nie každý má rád jedlá jemných chutí. K tomu ešte pravidelné lyžice olivového oleja alebo cukrovej vody tiež nebudú chutiť každému. Pridať bez akejkoľvek zmeny nekvalitného jedálnička ešte olivový olej a cukrovú vodu vám nepomôže schudnúť ani zdravšie žiť. Podľa diéty budú ľudia menej túžiť po jedle. Ak sa to ale zhrnie do jednej vety – Šangri-La diéta fungovať nebude.

Záver:

Je otázne, či je olivový olej medzi hlavnými jedlami vhodnejší ako napríklad jablko. A predpoklad, že z chutného, chuťovo výrazného jedla sa priberá, je tiež problematický. V niektorých prípadoch je to samozrejme pravda, nie je to tak ale vždy. Na jednu stranu, chuť je vec vlastného názoru. A čo je dôležitejšie, sú tisíce a tisíce receptov lahodných a pritom zdravých jedál.

Pokiaľ ide o manažment hmotnosti, je len ťažko uveriť, že by dočasné stlmenie apetítu malo dlhodobejší vplyv na chudnutie.

Diéta „štíhla potvora“

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Diéta „štíhla potvora“ o sebe tvrdí, že je návodom, ktorý nie je „prihlúply ani zložitý“. Že je to „návod určený pre dievčatá s fištrónom, ktoré už nechcú vyjedať hlúposti a chcú vyzerať úžasne“. Diéta požaduje úplné preorientovanie sa na vegánsku stravu – so zákazom cukru, mäsa, mliečnych výrobkov, alkoholu a kofeínu. Podporuje ovocie, zeleninu, sóju, orechy, strukoviny a zelený čaj. Vychádza z toho, že byť štíhly, priam vyziabnutý, znamená byť zdravý. Je to o tom, aby ste jedli to, čo je pre vás dobré a vyhýbali sa všetkému, čo je pre vás zlé.

Klady a zápory diéty:

Je to zábavné čítanie sľubujúce zdravé riešenie na schudnutie. „Štíhla potvora“ sa zameriava na kontrolu štítkov na potravinách, nie na rátanie kalórií. Súčasťou knihy je zostavené denné menu na celý mesiac spolu so zdravými desiatami. Táto diéta môže ale vyhovovať iba vegetariánom a vegánom.

Ide totiž o extrémnu vegánsku diétu a je riskantná kvôli určitým nedostatkom v prijímaných živinách. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa všetky živočíšne produkty (mäso, hydina, ryby, vajcia a mliečne výrobky),tiež umelé sladidlá a cukry, čo môže čitateľov odradiť.

„Štíhla potvora“ kladie veľký dôraz na vyziabnutosť, čo ale nie je vôbec zdravé. Mali by ste sa snažiť o dosiahnutie „zdravej váhy“, nie byť „kosť a koža“. Kniha neberie takmer vôbec do úvahy cvičenie.

Záver:

Pre počiatočné nakopnutie na chudnutie a zmenu životného štýlu je táto diéta osviežujúcim úprimným sprievodcom. Ale nenechajte sa týmito babskými povedačkami zmiasť. Ide o veľmi prísny diétny plán vyžadujúci kompletne vegánske menu bez výnimiek. Hoci diéta poskytuje niekoľko zdravých prístupov k jedlu, napr. nabáda prečítať si zloženie potraviny na štítku, odrádza od umelých sladidiel a podporuje väčší príjem ovocia, zeleniny a vláknin, neponúka žiadnu alternatívu tým, ktorí majú radi mliečne výrobky a mäso. Vylúčiť celé potravinové skupiny z jedálnička sa neodporúča. Z dlhodobého hľadiska je ťažšie potom takúto diétu dodržať.

Čisto vegánska diéta nedodáva telu železo, vápnik či zinok. „Štíhla potvora“ presadzuje názor, že byť vychudnutý, priam vychrtlý je kľúčom ku zdraviu. Toto môže byť veľmi nebezpečný postoj. Ľudia sú rôznych tvarov a veľkostí a čo je pre jedného zdravá váha, môže byť úplne inak pri druhom. Diéta kladie veľmi malý dôraz na cvičenie, to je ale z dlhodobého hľadiska pri chudnutí a zdravom životnom štýle veľmi dôležité.

Plážová diéta (South Beach)

Trvanie: 3 fázy

Diétu „South Beach“ vytvoril floridský lekár a dietológ, aby pomohol ľuďom pri znížení rizika srdcových chorôb. Cieľom je nahradiť „zlé sacharidy“ „dobrými sacharidmi“ a „zlé tuky“ „dobrými tukmi“. Vyradiť rafinované cukry a spracované zrná. Zaradiť zeleninu, strukoviny a celozrnné potraviny. Nahradiť nasýtené tuky potravinami bohatými na dobré tuky a omega-3 mastné kyseliny (napr. losos a avokádo).

Klady a zápory diéty:

Pri tejto diéte zaručene nebudete hladovať. Môžete jesť množstvo vecí, diéta dokonca podporuje drobné občerstvenia počas dňa. Myšlienkou je, že keď medzi hlavnými jedlami zjete niečo malé, nebudete sa pri hlavnom jedle prejedať. Ide o vyrovnanú diétu, ktorá nevyžaduje počítanie sacharidov alebo kalórií. Keďže sa „South Beach“ zameriava na to, aby vás miesto hľadenia na čísla naučila poznať zdroje uhlohydrátov, môže byť zároveň rýchlokurzom správnej výživy.

Pri tejto diéte nie sú stanovené prísne obmedzenia ako pri niektorých iných diétnych plánoch, takže jej nasledovníci to môžu vzdať skôr ako sa dostavia prvé výsledky. „South Beach“ nie je určená pre niekoho, kto chce rýchlo vyformovať telo do bikín. Je to diéta na dlhé trate, zameriava sa na zdravie kardiovaskulárneho systému a na chudnutie. Neposkytuje ale dostačujúce inštrukcie ohľadom vhodného cvičenia.

Záver:

Pri „South Beach“ ide v podstate o celkom vyrovnanú diétu. Pre tú správnu osobu môže byť efektívna pri vytvorení celoživotných návykov. Ak sa vyrovnáte s jej prísnou prvou fázou a následne svoj jedálniček skutočne zbavíte „zlých sacharidov“, schudnete. Ak ale potrebujete presný návod, nebude pre vás táto diéta najvhodnejšia. Nenájdete tu striktne stanovené veľkosti porcií, žiadne rátanie kalórií a ďobkanie drobností počas dňa, ktoré táto diéta odporúča, sa vám môže ľahko vymknúť z rúk. Diéta síce odporúča pravidelné cvičenie, neudáva v programe ale žiadne konkrétne návrhy.

Snahou diéty je znížiť hladinu cukru v krvi, takže nie je najvhodnejšia napr. pre diabetikov. V prípade zdravotných problémov konzultujte jej vhodnosť s lekárom.

Volumetrická diéta

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Volumetrická diéta sa pokúša presvedčiť ľudí, aby prestali s diétovaním a zamerali sa na zdravý životný štýl založený na výživných potravinách a pravidelnom cvičení. Diéta sleduje „hustotu energie“ jedla (množstvo kalórií v určitom množstve jedla). Tento nízkokalorický, veľkoobjemový stravovací plán zahŕňa potraviny s veľkým obsahom vody a vlákniny, pretože oboje dokážu navodiť pocit plnosti a sýtosti.

Klady a zápory diéty:

Volumetrika je dobre prebádaný a zdravý prístup k chudnutiu. Podporuje vyrovnaný jedálniček zostavený z ovocia, zeleniny a celozrnných potravín. Diétujúci sa cíti sýty pri menej kalóriách. Chudne, pričom konzumuje uspokojivé porcie výživných jedál. Diéta ponúka jednoduché recepty, je flexibilná a ľahko modifikovateľná s použitím rôznych ingrediencií podľa osobnej preferencie.

Diéta tiež podporuje cvičenie ako dôležitú súčasť zdravého chudnutia. Od diétujúceho sa očakáva 30 až 60 minút pohybu denne. Je vhodné zapisovať si, čo ste v daný deň zjedli a ako ste cvičili. Môžete tak sledovať svoj postup a odhaliť prípadne nedostatky vo vašom snažení, ktoré potrebujú vylepšiť.

Volumetrická diéta si vyžaduje veľa domácej stravy. Niektorých ľudí môže odradiť množstvo času potrebného na varenie, prerátanie hustoty energie jedál a zapisovanie do denníčka. No ak sa na to dáte, môže volumetrická diéta poskytnúť zdravý, dlhodobo udržateľný prístup k chudnutiu.

Záver:

Ide o pozitívny prístup k dlhodobému chudnutiu. Volumetrická diéta poskytuje vyvážený návod na stravovanie, zahŕňa tipy na druhy cvičenia. Odporúča hodnotiť potraviny na základe kalórií a výživovej hodnoty a nie podľa toho, čo sa považuje za zdravé a čo nie. Je vyvážená, výživná a ponúka flexibilitu potrebnú pre úspešný a dlhodobo udržateľný zdravý životný štýl.

Bodová diéta (Weight Watchers)

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Diéta sa primárne zameriava na dlhodobo udžateľný manažment hmotnosti s prihliadnutím na zlepšenie stravovacích návykov a zdravší životný štýl. Nepozná žiadne zakázané potraviny. Hodnotí ich podľa bodového systému. Aby diétujúci schudol, musí sa držať pod určitou bodovou hranicou. Súčasťou prístupu je aj podpora a vzdelávanie pri výbere zdravších potravín a vhodného cvičenia.

Klady a zápory diéty:

Na rozdiel od iných diétnych plánov, program Weight Watchers je založený na vedeckých výskumoch a dátach. Nie sú v ňom žiadne triky. Nesľubuje rýchly pokles hmotnosti, zameriava sa naopak na postupné chudnutie, ktoré je praktické a zdravé. Nie sú v ňom zakázané potraviny, bodovací systém je jasný a zrozumiteľný. Program poskytuje podporu a vzdelávanie počas celého procesu chudnutia. Samotní výživoví odborníci a lekárska komunita ho považujú za bezpečný a zdravý spôsob chudnutia.

Nevýhodou je, že bodovací systém môže byť zneužitý. Každý diétujúci má týždenne k dispozícii určité množstvo bodov, ktoré môžu použiť kedykoľvek podľa svojho uváženia. Ak tieto body použije v jeden deň, resp. všetky naraz, podstatne to ovplyvní chudnutie.

Záver:

Zdravý, praktický, stabilný program bez trikov. Diétny program nemá zakázanú listinu potravín, takže je možné dosiahnuť vyváženú výživu. Samozrejme, sú tu potrebné určité matematické zručnosti, ale práve v bodovaní, v prevzatí zodpovednosti a uvedomelosti je základ úspechu diéty. Nový bodovací systém vylepšil ten starý. A až sa naučíte orientovať v bodovacom systéme a naučíte sa sebadisciplíne, môžete z programu vystúpiť a pokračovať v diéte bez mesačných poplatkov.

Zónová diéta

Trvanie: neuvedené, resp. dlhodobo

Podľa tejto diéty ovplyvňujú potraviny hormonálne odozvy tela a spôsobujú zmeny v produkcii inzulínu. Zónová diéta navrhuje jedálniček z vyváženým podielom uhlohydrátov (40%), bielkovín (30%) a tuku (30%). Tento mix je optimálny z hľadiska genetického naprogramovania ľudského tela a dovolí telu dostať sa na efektívnu metabolickú úroveň („zónu“).

Klady a zápory diéty:

Odborníci na výživu hodnotia zónovú diétu rôzne. Ťažko argumentovať proti menu, ktoré volá po chudých bielkovinách, dobrých tukoch, ovocí, zelenine a celozrnných potravinách. Diéta obmedzuje jednoduché uhlohydráty, ktoré majú nízku výživovú hodnotu. Zároveň nie je táto diéta príliš komplikovaná. Pre každé jedlo platí to isté. Odmerajte si bielkoviny (väčšinou množstvo, ktoré sa vám vojde do dlane), naplňte zvyšok taniera ovocím a zeleninou a zapracujte nejaké omega-3 mastné kyseliny. A zoznam akceptovateľných potravín je dostatočne široký.

Otázne je ale rozdelenie na pomer 40:30:40 pre bielkoviny, sacharidy a tuky. Podľa niektorých lekárskych asociácií nie je pri chudnutí zdravé konzumovať toľko bielkovín. Pochybnosti vládnu tiež pri dlhodobom chudnutí.

Záver:

V porovnaní s inými diétami z kategórie módnych výstrelkov nie je na zónovej diéte nič extrémne. Požaduje relatívne vyvážené kombinovanie zdravých potravín, zároveň nabáda k pravidelnému cvičeniu. Ak vám množstvo zveličených tvrdení o genetickej a hormonálnej manipulácii pomôže namotivovať sa na zdravšie stravovanie a 30 minútové pravidelné prechádzky, tak len do toho.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac