Diéta podľa menštruačného cyklu vám môže pomôcť schudnúť

Posledná úprava 09.01.2023

Množstvo energie a apetít človeka kontrolujú hormóny. A čokoľvek, od nekvalitného nočného spánku až po stresujúci pracovný deň, môže vaše hormóny rozhádzať spôsobom, ktorý z vás vysaje energiu alebo vás donúti vrhnúť sa na nezdravé jedlo.

Preto ani myšlienka, že by mali vaše hormonálne výkyvy, ktoré sú spojené s menštruačným cyklom, zohrať úlohu pri chudnutí, nemusí byť vôbec scestná. Dokonca to potvrdzujú aj niektoré výskumy z posledných rokov.

Vďaka prirodzeným zmenám hormonálnych hladín pociťujú ženy počas určitých fáz menštruačného cyklu zvýšenú alebo naopak zníženú potrebu jesť. Napríklad počas luteálnej fázy (16. až 28. deň) sú príjem a výdaj energie zvýšené. Ženy pociťujú výraznejšie chúťky na niečo dobré, niečo s obsahom uhľohydrátov a tuku.

V rámci jedného polročného výskumu, ktorého sa zúčastnilo 60 žien s nadváhou, lekári sledovali vplyv menštruačného cyklu na stravovanie. Ženy rozdelili do dvoch skupín, pričom obe skupiny držali diétu s obmedzeným príjmom kalórií (približne 1600 kalórií denne). Jedna skupina sa ale riadila fázami menštruačného cyklu, to znamená, že odborníci upravili a prispôsobili príjem makroživín hormonálnym zmenám.

Obsah proteínov navýšili vo fáze, kedy viditeľne stúpa u žien hlad. Vo fáze, kedy ženy pociťujú zvýšenú potrebu po konzumácii tuku a uhľohydrátov, im dovolili zjesť nejakú tmavú čokoládu.

Podľa tejto štúdie ženy, ktoré sa riadili menštruačným cyklom, schudli v priemere o 4 kg viac než ženy v druhe skupine. Tie síce tiež čosi schudli, no nebolo to natoľko výrazné.

Samozrejme sa musí výskum touto problematikou zaoberať hlbšie, no výsledky sú sľubné. Každopádne nezaškodí, ak si budete dávať pozor na apetít a hladiny energie počas cyklu a prispôsobíte mu aj vzorce stravovania a pohybu. Skúste nasledovné vychytávky:

Včasná folikulárna fáza (deň 1 až 4)

Množstvo vašej energie sa pravdepodobne nachádza na svojom dne. Preto cvičte len mierne, zvoľte napríklad jogu, chôdzu alebo strečing. Aj váš apetít by mal byť miernejší, preto sa pokúste vyrovnať stravovanie s vašimi momentálnymi energetickými potrebami. Budete sýta už pri menších porciách a nebudete potrebovať toľko maškŕt.

Neskorá folikulárna fáza (deň 5 až 15)

Energia by mala stúpať, preto môžete skúsiť zvýšiť aj intenzitu a frekvenciu cvičenia. Keď sa prihlási hlad, skúste sa zasýtiť pridaním proteínov.

Luteálna fáza (deň 16 až 28)

V tejto fáze majú ženy zvyčajne viac energie a aj viac chuti na energeticky výdatné jedlá. Pokúste sa znovu pridať na intenzite a frekvencii pri cvičení. V takéto rána sa vám 10 km odbehne oveľa ľahšie ako týždeň či dva dozadu. Pravdepodobne budete aj viac jesť. Počas tejto fázy menštruačného cyklu pridali vedci v spomínanom výskume k dennému príjmu ďalších 200 kalórií. Len dbajte na to, aby kalórie navyše pochádzali zo zdravých tukov (napríklad avokádo, olivový olej, oriešky) a z proteínov, nie z cukrov. Počas posledných štyroch dní cyklu vám môže pomôcť prekonať chute na sladké práve tmavá čokoláda.

Ak sa teda na chudnutie pozrieme z iného pohľadu, ide o to, aby ste načúvali svojmu telu. Ak váš pocit hladu vrcholí, snažte sa ho uspokojiť zdravšími potravinami. A ak máte energie na rozdávanie, využite ju pri aktívnom pohybe.

U žien s rovnomerným menštruačným cyklom je samozrejme jednoduchšie predpokladať návaly apetítu a energie. Každý ale urobí iba dobre, ak bude dbať na signály, ktoré k nám vysiela naše telo a hormóny.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac