16 jednoduchých diétnych tipov, ktoré skutočne fungujú

Posledná úprava 30.01.2023

Cvičenie hrá pri chudnutí dôležitú úlohu, no to, aké palivo svojmu telu dodávate, je snáď ešte dôležitejšie. Ak ste pripravený postaviť sa zmenám a novotám v životnom štýle čelom a ste odhodlaný prestať považovať stravovanie za večný boj, tu je zopár tipov, ktoré naozaj fungujú.

1) Zbavte sa predstavy, že jedlo je zakázaná zóna

Vždy, keď sa cítite kvôli jedlu deprimovaný, je to preto, že chcete niečo čo nemôžete mať. Nemajte pocit, že sa musíte obetovať a doprajte si všetko, na čo máte chuť. Ale samozrejme s mierou!

2) Udržiavajte si v špajzi „čistotu“

Nahraďte spracované jedlá a polotovary „čistými“, teda celými a prírodnými potravinami. Nielen, že sú prírodné alternatívy oveľa výživnejšie. Zistíte, že aj ich chuť je oveľa lahodnejšia.

3) Zamerajte sa na celozrnné výrobky

Rafinované a spracované sacharidy vás zaťažujú a maria váš pokrok. Celé zrná bohaté na vlákninu udržiavajú hlad na uzde, podporujú zdravé trávenie a sú podstatnou súčasťou dlhodobého úspechu pri chudnutí.

4) Grécky jogurt je váš najlepší priateľ

Namiesto kyslej smotany si dajte tento jogurt, ktorý je bohatý na proteíny. Používajte ho aj do omáčok či na cestoviny. Úprimne, poznáte niečo, čo by mohlo tento mliečny výrobok, tak bohatý na proteíny, nahradiť?

5) Urobte si pestrú desiatu a olovrant

Namiesto desiatej, ktorá bude zahŕňať iba jednu potravinovú skupinu, zvoľte dve, dokonca tri. Vhodná kombinácia proteínov, vláknin a sacharidov dobije vaše telo po tréningoch a udrží vás sýtych.

6) Svoju potravu jedzte (nepite ju)

Ak zjete celý kus ovocia so všetkými obsiahnutými vlákninami, bude vaše telo uvoľňovať krvný cukor pomaly a vy sa budete dlhšie cítiť sýty. Vychutnajte si príležitostne šťavu z čerstvo vytlačeného ovocia ako liek, ale naučte sa jesť ovocie a zeleninu v čerstvom stave.

7) Sacharidy jedzte ráno

Úplne vylúčiť sacharidy zo svojho života nie je z dlhodobého hľadiska dobré riešenie. No ak si dáte sacharidy skoro ráno, budete mať viac času na to, aby ste ich spálili.

8) Dajte si na šalát správny toping

Krutóny s konzervačnými látkami preplnené dresingy u vás nemajú čo hľadať. Zalejte si svoj obľúbený šalát ľahkou domácou zálievkou. Či už ide o ovocie alebo zeleninu. Ak vás prepadnú chúťky na niečo ďalšie, pridajte si do šalátu orechy.

9) Vyhnite sa fritovaniu a vysmážaniu

Pečte, varte na pare alebo restujte, ale nesmažte! Pri vysmážaní sa nabaľujú kalórie a tuk a to telu vôbec neprospieva, môžete sa dostať dokonca do potravinovej kómy.

10) Viac korenia, menej omáčok

Omáčky so sladkým a krémovým základom prekrývajú prirodzenú chuť jedla, ktoré máte na tanieri. Navyše predstavujú extra dávku nepotrebných kalórií. Uchovajte si svieže a ľahké jedlo, na dochutenie vám stačí pár kvapiek citrónu alebo skúste experimentovať s čerstvými bylinkami.

11) Povedzte nie sýteným nápojom

Extra kalórie a chemikálie, ktoré do tela dostanete prostredníctvom sýtených nápojov za to vôbec nestoja. Ak milujete bublinky, pite miesto toho minerálku. Zo začiatku to bude ťažké, no ak sú sýtené sladené nápoje dennou súčasťou vášho jedálnička, tak to za túto zmenu stojí.

12) Vždy si na tanier pridajte niečo zelené

Keď príde čas obeda a večere, vždy si dajte na tanier aj niečo zelené. Naservírujte si špenát so zvyškami zo včera, alebo si k jedlu objednajte aj šalát. Zlepší to výživovú hodnotu každého jedla, a to vždy.

13) Pite kávu a čaj bez sladenia

Nedochucujte si ranný nápoj medom a cukrom. Sú to nepotrebné prísady a hlavne, narúšajú hladiny cukru v krvi.

14) Varte iba jednu porciu

Ak je u vás problémom ustrážiť si veľkosť porcií, varte iba po jednej porcii. Jednoducho si recept podľa toho rozdeľte a rozrátajte a zbavíte sa pokušenia pridať si znovu a znovu na tanier.

15) Trochu hladu nie je zlá vec

Podľa odborníkov na stravovanie by ste mali počas dňa pociťovať tri až štyri krát mierny až slabý hlad. Keď sa hlad vráti, je to signál od vášho tela, že je čas na doplnenie paliva.

16) Nechajte si miesto na zdravé lahôdky

Plánujte vopred a držte sa zdravého stravovania, aby ste si nakoniec mohli dopriať svoju obľúbenú maškrtu. Celkový pôžitok z jej vychutnania bude potom ešte sladší.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac