Domov / Prostata

Prostata

Posledná úprava 08.09.2016

prostata

Prostata (z Gréčtiny, doslovne “ten, kto stojí pred”, “ochranca”, “opatrovník”) je zložená tubuloveloárna exokrinná žľaza mužského reprodukčného systému u väčšiny cicavcov.

Prostata u zdravého človeka je o niečo väčšia ako vlašský orech. S pribúdajúcim vekom sa zväčšuje. Priemerná hmotnosť “normálnej” prostaty u dospelých mužov je asi 11 g, zvyčajne v rozmedzí medzi 7 a 16 gramov. Prostata obklopuje močovú trubicu tesne pod močovým mechúrom a možno ju nahmatať pri rektálnom vyšetrení.

Najčítanejšie za posledný deň

Funkcia

Na čo slúži prostata? Funkciou prostaty je vylučovanie mierne kyslej tekutiny, mliečneho alebo bieleho vzhľadu, ktorá zvyčajne tvorí 50-75% objemu spermy spolu so spermiami a tekutinou zo semenných mechúrikov. Semeno ako také je zásadité kvôli obsahu sekrétov z iných prispievajúcich žliaz, vrátane tekutiny zo semenných mechúrikov. Zásaditosť semena pomáha neutralizovať kyslosť pošvového traktu, čo predlžuje životnosť spermií. Prostatická tekutina je vylúčená v prvej frakcii ejakulátu spolu s väčšinou spermií. V porovnaní s niekoľkými spermiami vylúčenými spolu s prevažne tekutinou zo semenných mechúrikov, tie vylúčené spolu s prostatickou tekutinou majú lepšiu pohyblivosť, dlhšiu životnosť a lepšiu ochranu genetického materiálu.

Prostata tiež obsahuje niektoré hladké svaly, ktoré pomáhajú vylučovať spermie počas ejakulácie.

Detailnejšie informácie

Sekréty

Sekréty prostaty sa u jednotlivých živočíchov líšia. Vo všeobecnosti sa skladajú z jednoduchých cukrov a sú často mierne kyslé.

Obsah bielkovín v prostatických sekrétoch u ľudí je nižší ako 1% a zahŕňa proteolytické enzýmy, prostatickú kyslú fosfatázu, beta-mikroseminoproteín, a PSA antigén. Sekrét tiež obsahuje zinok v 500-1000-násobne vyššej koncentrácii než v krvi.

Na to aby pracovala správne, prostata potrebuje mužské hormóny (testosteróny), ktoré sú zodpovedné za mužské pohlavné znaky. Hlavný mužský hormón je testosterón, ktorý je produkovaný predovšetkým v semenníkoch. Niektoré mužské hormóny sú produkované v malých množstvách v nadobličkách. Prostatu však reguluje dihydrotestosterón.

Rozvoj

Prostatická časť močovej rúry sa vyvíja z panvovej (strednej) časti urogenitálneho sínusu (endodermálneho pôvodu). Endodermálne výrastky vznikajú z prostatickej časti močovej trubice a rastú do okolitého mezenchymu. Žľazový epitel prostaty sa odlišuje od týchto endodermálnych buniek, a súvisiaci mezenchym sa rozdeľuje na hustú stromu a hladké svalstvo prostaty. Prostata predstavuje upravenú stenu proximálnej časti mužskej močovej trubice a vzniká v 9. týždni embryonálneho života vo vývoji reprodukčného systému. Spojením mezenchymu, močovej rúry a Wolfovho vývodu vzniká prostata, kompozitný orgán skladajúci sa z niekoľkých žliaz a nežľazových komponentov.

Ženská prostata

Skeneho žľazy, tiež známe ako parauretrálne žľazy u žien sú homologické k prostate u mužov. Anatomicky je však v maternica v rovnakej polohe ako prostata. V roku 2002 boli oficiálne premenované ženské parauretrálne žľazy, alebo Skeneho žľazy, na ženskú prostatu.

Ženská prostata, rovnako ako tá mužská vylučuje PSA a hladina tohto antigénu sa zvýši v prípade karcinómu tejto žľazy. Táto žľaza, rovnako ako mužská prostata, tiež vylučuje počas orgazmu tekutinu.

Štruktúra

Sekrečný epitel je hlavne pseudostratifikovaný a skladá sa z vysokých stĺpcovitých buniek a bazálnych buniek, ktoré sú podporované fibroelastickými strómami obsahujúcimi náhodne orientované hladké svalové zväzky. Epitel je veľmi variabilný a obsahuje aj oblasti s nízkym kvádrovým alebo dlaždicovým epitelom a s prechodným epitelom v distálnych oblastiach dlhších kanálov. Močová rúra z močového mechúra v prostate sa nazýva prostatická močová rúra a splýva vo dva ejakulačné vývody.

Prostata nemá kapsulu, ale obklopuje ju fibromuskulárna zóna. Pokrývajú ju svaly panvového dna, ktoré sa stiahnu v priebehu procesu ejakulácie.

Choroby a problémy

Pokiaľ prostata funguje bez problémov, mnohí muži ani netušia, že ju majú. Ak však nastanú kopmplikácie, najčastejšie problémy sú práve nasledujúce:

Prostatitída

Prostatitída je infekcia, zápal alebo opuchnutie prostaty - často bolestivé. V závislosti od dĺžky trvania problémov a príznakov rozlišujeme viacero typov prostatitídy:

Bakteriálna prostatitída - vyskytuje sa zriedkavo, tvorí 5-10% zo všetkých prípadov prostatitídy. Roslišujeme akútnu prostatitídu, ktorá sa prejavuje náhle v podobe napríklad zimnice, horúčky alebo pálení pri močení. Chronická prostatitída prebieha pomalšie s príznakmi ako pálenie v podbrušku, pálenie pri močení alebo nechuť do sexu.

Nebakteriálna prostatitída (syndróm chronických pánvových bolestí ) je najčastejšia forma prostatitídy bez prítomnosti infekcie. Rozlišujeme zápalovú a nezápalovú prostatitídu. Môže sa prejaviť v dlhšom časovom rozmedzí týždňov až mesiacov bolesťami v semenníkoch, penise alebo pri močení či ejakulácii. Medzi ďalšie prejavy patrí nutnosť častejšie močiť alebo pocit nevyprázdneného močového mechúra.

Asymptomatická zápalová prostatitída je forma prostatitídy bez príznakov. Lekár ju objaví náhodne pri urologickom vyšetrení.

Prečítajte si viac: Prostatitída (Typy, Príčiny, Príznaky, Diagnostika, Liečba)

Zväčšená prostata (BHP)

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je zväčšená prostata. Prostata obklopuje močovú rúru, trubicu, ktorá odvádza moč z močového mechúra von z tela. Ako sa prostata zväčšuje, môže močovú rúru stlačiť alebo čiastočne zablokovať. Toto často spôsobuje problémy s močením.

Benígna hyperplázia prostaty je pravdepodobne normálnou súčasťou procesu starnutia u mužov, spôsobená zmenami v hormonálnej rovnováhe a rastom buniek. Medzi príznaky patria hlavne problémy s močením - časté nutkanie na močenie, pocit nevyprázdneného mechúra a pod.

Prečítajte si viac: Zväčšená prostata - benígna hyperplázia prostaty (Príčiny, Príznaky, Diagnostika, Liečba)

Rakovina prostaty

Prečítajte si viac: Rakovina prostaty

Príznaky

Vyšetrenie

Liečba

Alfa blokátory

Inhibítory 5 alfa reduktázy

Operácia zväčšenej prostaty

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Prostata Priemerné hodnotenie: 5 (2 hodnotení­)

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Tabletky na prostatu Prostatrin

    Tabletky Prostatrin su najkomplexnejším zdrojom vitamínov a minerálov na trhu s voľnopredajnými a prírodnými liekmi určenými na problémy s prostatou. Udržiavajú zdravú prostatu a ich cieľom je uľahčiť problémy s močovým ústrojenstvom

Čítajte viac