Zväčšená prostata - benígna hyperplázia prostaty

Posledná úprava 10.02.2023

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je zväčšená prostata. Prostata obklopuje močovú rúru, trubicu, ktorá odvádza moč z močového mechúra von z tela. Ako sa prostata zväčšuje, môže močovú rúru stlačiť alebo čiastočne zablokovať. Toto často spôsobuje problémy s močením.

BHP sa vyskytuje takmer u všetkých mužov ako starnú. BHP nie je rakovina. Zväčšená prostata môže byť na obtiaž, no zvyčajne to nie je závažný problém. Približne polovica všetkých mužov starších ako 75 rokov má niektoré príznaky.

Priebeh

Prostata u mužov s vekom rastie a najrýchlejšie rastie v strednom veku. 5 z 10 mužov má zväčšenú prostatu ešte pred päťdesiatkou. Až 9 z 10 mužov má zväčšenú prostatu ešte pred dosiahnutím veku 80 rokov. Zväčšená prostata nemusí vždy spôsobiť príznaky.

Vzhľadom k tomu, že sa prostata zväčšuje, močová rúra (trubica, ktorá odvádza moč z močového mechúra von z tela) môže byť zúžená alebo čiastočne blokovaná. Zúženie alebo zablokovanie močovej rúry spôsobuje príznaky benígnej hyperplázie prostaty (BHP). Viac ako 2 z 10 mužov má nejaké príznaky pred dovŕšením veku 55 rokov. 5 z 10 mužov mladších ako 75 rokov trápi slabý tok moču.

V zriedkavých prípadoch sa vyvinie závažná prekážka prietoku moču čo môže viesť ku komplikáciám, vrátane úplného alebo čiastočného upchatia močovej trubice, infekcie močových ciest (UTI), močového mechúra, kameňom alebo viditeľnej krvi v moči.

Každý človek má inú skúsenosť s BHP. Príznaky môžu byť stabilné, môžu sa zjavovať a miznúť, alebo sa môžu časom zhoršiť. U niektorých mužov sú príznaky mierne a nevyžadujú liečbu liekmi. Iní majú nepríjemné príznaky a zvolia si liečbu liekmi alebo, zriedkavo, operáciu.

BHP nespôsobuje rakovinu prostaty, ale rakovina prostaty môže spôsobiť príznaky podobné tým BHP. Je dôležité, aby príznaky kontroloval lekár, aby sa uistil, že nie sú spôsobené rakovinou prostaty.

Benígna hyperplázia prostaty je tiež známa ako benígna hypertrofia prostaty.

Čo spôsobuje BHP?

Benígna hyperplázia prostaty je pravdepodobne normálnou súčasťou procesu starnutia u mužov, spôsobená zmenami v hormonálnej rovnováhe a rastom buniek.

Aké sú príznaky?

BHP spôsobuje problémy s močovým ústrojenstvom, ako sú:

  • Problém so začatím a skončením močenia (odkvapkávanie).
  • Časté nutkanie na močenie. Tento pocit vás dokonca môže v noci zobudiť.
  • Slabý prúd moču.
  • Pocit, že váš močový mechúr nie je po vymočení sa úplne prázdny.

V malom počte prípadov môže BHP spôsobiť zablokovanie močového mechúra, takže močenie je nemožné alebo veľmi ťažké. Tento problém môže spôsobiť zadržiavanie moču (retencia moču), čo vedie k infekciám močového mechúra, kameňom alebo poškodeniu obličiek.

BHP nespôsobuje rakovinu prostaty a nemá vplyv na schopnosť muža splodiť dieťa. Taktiež nespôsobuje problémy s erekciou.

Ako sa BHP diagnostikuje?

Váš lekár môže diagnostikovať BHP kladením otázok o vašich príznakoch a predchádzajúcom zdravotnom stave a vyšetrením. Testy môžu zahŕňať test moču (vyšetrenie moču), krvný test (hladina kreatinínu v sére) a digitálne rektálne vyšetrenie, ktoré umožňuje lekárovi nahmatať veľkosť vašej prostaty. V niektorých prípadoch je vykonaný test na prostatický špecifický antigén (PSA) aby sa pomohla vylúčiť rakovina prostaty. (Rakovina prostaty a BHP spolu nesúvisia, ale môžu spôsobiť niektoré rovnaké symptómy.)

Váš lekár sa vás môže opýtať ako často máte príznaky BHP, ako závažné sú a aký veľký dopad majú na váš život. Ak sú vaše príznaky mierne až stredne závažné a veľmi vás netrápia, na to aby ste ich dostali pod kontrolu môže stačiť domáca liečba. Váš lekár vám môže nariadiť pravidelné kontroly aby sa uistil, že sa u vás neobjavili ďalšie ťažkosti.

Ako sa BHP lieči?

Liečbu BHP spravidla nepotrebujete, ak vás príznaky neobťažujú alebo nemáte iné problémy ako je zadržiavanie moču, infekcie močového mechúra, alebo močové kamene.

Hoci domáca liečba nemôže zvačšovanie prostaty zastaviť, môže vám pomôcť zredukovať alebo zvládať jej príznaky. Tu sú niektoré veci, ktoré vám môžu pomôcť zredukovať príznaky.

  • “Močenie na dva krát.” Vymočte sa koľko môžte, na chvíľu si oddýchnite a vymočte sa znovu.
  • Vyhnite sa kofeínu a alkoholu. Nútia vaše telo zbaviť sa vody a budete vďaka nim močiť častejšie.
  • Ak je to možné, vyhnite sa liekom, ktoré môžu sťažiť močenie ako sú voľnopredajné antihistaminiká, dekongestíva (vrátane nosových sprejov), a lieky proti alergiám. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom ohľadom liekov, ktoré užívate.

Ak domáca liečba nepomôže, môže byť BHP liečená liekmi. Lieky môžu zmierniť príznaky, ale len zriedka sa vám ich pomôžu zbaviť. Ak prestanete užívať lieky, príznaky sa vrátia.

Ak sú vaše príznaky závažné, môže vám lekár navrhnúť chirurgické odstránenie časti vašej prostaty. Ale len málo mužov má tak závažné príznaky alebo iné problémy, že potrebujú operáciu.

Možno BHP zabrániť?

BHP ani problémom s močením, ktoré spôsobuje, nemôžete zabrániť. Niektorí ľudia veria, že pravidelná ejakulácia pomôže zabrániť zväčšeniu prostaty. Neexistuje ale žiadny vedecký dôkaz, že ejakulácia pomáha.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zväčšená prostata - benígna hyperplázia prostaty Priemerné hodnotenie: 2.8 5 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy