Príčiny zväčšenej prostaty

Posledná úprava 17.02.2023

Prostata, ktorá je zvyčajne o veľkosti a tvare vlašského orecha, obaľuje močovú rúru pod močovým mechúrom medzi lonovou kosťou a konečníkom. V ranej fáze zväčšenia prostaty, sval močového mechúra zosilnie a tlačí moč cez zúženú močovú rúru tým, že sa stiahne silnejšie. V dôsledku toho môže byť sval močového mechúra citlivejší, čo spôsobuje nutkanie močiť častejšie a naraz.

Prostata sa zväčšuje v dôsledku zvýšenia počtu buniek (hyperplázia). Presná príčina tohto rastu však nie je známa. Medzi možnými príčinami môžu byť androgény (mužské pohlavné hormóny), estrogény, rastové faktory a iné cesty bunkovej signalizácie.

Ako sa prostata zväčšuje a močová trubica je stlačená pevnejšie, močový mechúr nemusí byť schopný plne kompenzovať tento problém a úplne sa vyprázdniť. V niektorých prípadoch môže byť blokácia spôsobená rozšírením prostaty, spôsobovať opakované infekcie močových ciest a postupne viesť k poškodeniu močového mechúra alebo obličiek. To môže spôsobiť náhlu neschopnosť močiť (akútnu retenciu moču) – stav vyžadujúci okamžitú lekársku starostlivosť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy