Koreň maca a jeho prínosy pre sexuálne zdravie a zdravú prostatu

Posledná úprava 23.01.2018

Vysočiny Peru sú domovom rastliny Maca (Lepidium meyenii), čo je kapustovitá rastlina, podobne ako brokolica, karfiol a kel. Podľa niektorých tvrdení maca posilňuje mužské sexuálne zdravie.

Používanie koreňov maca možno sledovať ďaleko do minulosti. Podľa zvyklostí starých Inkov užívali bojovníci macu pred tým, ako šli do boja, pretože posilňovala fyzickú silu. Maca však zároveň zvyšovala ich libido, čo bol stav, ktorý vodcom Inkov vôbec nevyhovoval, takže ju pravdepodobne zakazovali vojakom užívať počas vojny a bojov.

V posledných rokoch vedci zisťovali, čo sa po biochemickej stránke skrýva za tvrdeniami o zlepšenej sexuálnej funkcii a výdrži spájanými s macou. Pretože maca patrí do čeľade Brassicacae (kapustovité), ktorá je známa svojimi protirakovinovými vlastnosťami, existujú dohady, že by mohla byť nápomocná pri ochrane proti rakovine prostaty alebo iným zdravotným problémom s prostatou.

V jednej zo štúdií bádatelia v dvojito zaslepenom teste sledovali päťdesiat mužov s miernou erektilnou dysfunkciou. Polovici z nich dávali 2400 mg koreňa maca denne, druhej polovici podávali placebo. Po dvanástich týždňoch udávali muži v maca skupine oveľa výraznejší nárast erektilných funkcií (v rámci indexu IIEF-5) než muži v placebo skupine. Vedci dokázali, že výživové doplnky s macou majú síce malý, ale podstatný vplyv na sexuálne zdravie a celkový dobrý pocit u mužov, ktorí trpia na miernu erektilnú dysfunkciu.

Maca môže prostate prospievať, a v tomto prípade na farbe záleží. Maca sa vyskytuje v červenej, žltej a čiernej farbe. V roku 2009 odborníci porovnávali vplyv každej z nich na veľkosť prostaty u potkanov s indikovanou benígnou prostatickou hyperpláziou. Čo je stav, pri ktorom dochádza k zväčšeniu prostaty. Červená maca sa ukázala ako tá, ktorá má vplyv na zmenšenie prostaty. Žltá maca mala iba mierny vplyv a čierna žiadny vplyv na veľkosť prostaty.

Spomenutia hodné sú ešte ďalšie tri štúdie. V jednej výskumníci hodnotili vplyv 1500 mg a 3000 mg macy v porovnaní s placebom. Test trval dvanásť týždňov. Po 8 týždňoch udávali všetci muži, ktorí užívali macu, zvýšenie sexuálnej túžby, zatiaľčo muži z placebo skupiny žiadnu zmenu nehlásili. V inej štúdii zvýšila maca počet spermií, pohyblivosť spermií a tiež nárast objemu semennej tekutiny, čo môže zlepšiť plodnosť. Tretia štúdia zahŕňala mužov a ženy s depresiami. Účastníci štúdie užívali 3000 mg macy denne a udávali zlepšenie v rámci sexuálnej dysfunkcie.

Schopnosť macy zlepšiť sexuálne zdravie by mohla byť odvodená z viacerých rôznych zložiek. Maca obsahuje vyššie hladiny glukozinolátov než u jej kapustovitých bratrancov. Látky hydrolyzované z týchto glukozinolátov údajne potláčajú určité typy rakoviny u potkanov. Schopnosť macy zvýšiť libido je spájané s obsiahnutými polynasýtenými mastnými kyselinami. Experti si však nie sú istí, ako ovplyvňuje maca erektilnú dysfunkciu bez ovplyvnenia hladín testosterónu, estradiolu a iných hormónov. Jednou možnosťou je, že pôsobí na receptory pre tieto hormóny, a nie na hormóny samotné.

Hoci je počet výskumov ohľadne macy obmedzený, ako sa zdá, má maca pozitívny vplyv na sexuálne zdravie a zdravie prostaty. Macu možno dostať vo forme toboliek, prášku, tabliet a extraktu. Niektoré štúdie udávajú, že 3000 mg denne je efektívne a bezpečné množstvo na užívanie. Je však potrebné riadiť sa údajmi na balení macy a svoj zámer konzultovať s lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac