Dobrá erekcia? – vyhnite sa týmto látkam

Posledná úprava 29.03.2022

Kedykoľvek príde reč na prirodzené zlepšenie sexuálneho zdravia a výkonnosti a erekcie, väčšine ľudí napadnú bylinné zložky a doplnky známe svojou schopnosťou zvýšiť libido a pôsobiť ako afrodiziakum, ktoré sú bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Avšak, nie je tomu vždy tak. V skutočnosti, pravidelná konzumácia mnohých prírodných potravinových zložiek môže viesť k zníženej sexuálnej aktivite, zníženému libidu a dokonca spôsobiť problémy s erekciou.

Yohimbe (Yomibine)

Existuje mnoho rôznych informácií o Yohimbe. Už oddávna bola kôra yohimbe považovaná a používaná ako sexuálny stimulant alebo afrodiziakum. Yohimbe môže potenciálne liečiť problémy s erekciou, známe tiež ako mužská impotencia. Dôležitou zložkou je jeho účinná látka zvaná Yohimbin, čo je alkaloid, ktorý vedci momentálne skúmajú. Prebehlo však len málo výskumov, ktoré by preukazovali účinky Yohimbinu na sexuálnu výkonnosť alebo zlepšenie erekcie.

Klinické štúdie Yohimbinu ukázali rozporuplné výsledky, pokiaľ ide o jeho účinnosť na erekciu. V Nemecku bola Yomibine kôra vyhlásená za nebezpečnú v dôsledku komplikácií ako je zvýšený krvný tlak a srdcová frekvencia ako aj zlyhanie obličiek.

Yohimbe alebo doplnky výživy, ktoré obsahujú Yohimbe by nemali užívať tí, ktorí majú problémy so srdcom, trpia úzkosťou, ochorením obličiek, vysokým krvným tlakom a tí, ktorí užívajú antidepresíva. Kvôli týmto skutočnostiam je Yohimbe kontroverzný liek, ktorého bezpečnosť a účinnosť je potrebné stanoviť prostredníctvom budúcich klinických testov.

Nikotín z tabaku

Mnoho klinických testov a štúdií preukázalo silnú súvislosť medzi fajčením tabaku a ťažkosťami dosiahnuť erekciu. Nikotín je vazokonstriktor, ktorý zužuje krvné cievy, ktoré obmedzujú správny prietok krvi v celom tele. Bolo preukázané, že v dlhodobom horizonte nikotín spôsobuje nezvratné poškodenie tepien. Veľké problémy kardiovaskulárneho systému majú výrazný vplyv na penilnú erekciu, pretože tá závisí od toku krvi.

Muži fajčiari majú väčšie ťažkosti dosiahnuť tvrdšie erekcie než muži, ktorí sú nefajčiari.

Kofeín

Kofeín spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, čo je stav spojený s mužskou neplodnosťou a zníženým libidom. Okrem toho, kofeín zaťažuje nadobličky, ktoré tvoria väčšinu hormónov.

Ukazuje sa, že pravidelná konzumácia kofeínu znižuje produkciu testosterónu a zvyšuje svalové napätie, čo spôsobuje, že je ťažké sa uvoľniť. Táto situácia je škodlivá, kedže na dosiahnutie uspokojivého sexuálneho zážitku je potrebné sa uvoľniť. Navyše, rovnako ako nikotín, kofeín je vazokonstrikčná látka, ktorá môže brániť prietoku krvi do penisu a spôsobiť problémy s dosiahnutím tvrdej erekcie.

Cukor (glukóza)

Slabá erekcia je väčšinou spájaná s mužmi trpiacimi cukrovkou, ktorí majú vysokú hladinu cukru v krvi. V skutočnosti sa jedná o prvé spojenie medzi cukrovkou a impotenciou. Zvýšená hladina cukru v krvi poškodzuje nervy a krvné cievy, ktoré sú dôležité pre dosiahnutie a udržanie erekcie.

Poškodenie krvných ciev vedie k neschopnosti správne uvoľniť oxid dusnatý. Ako už bolo uvedené, oxid dusnatý je nevyhnutný, pretože to je chemická látka, ktorá prenáša správy do tepien vo svaloch penisu. Svaly sa uvoľnia a penis sa naplní krvou, čo vyústi v erekciu.

Cholesterol

Rovnako ako pri glukóze, existuje veľa ľudí, ktorí trpia vysokou hladinou cholesterolu a slabou erekciou zároveň. Človek, ktorý má vysokú hladinu cholesterolu má aj tukové usadeniny v stenách tepien. Tento stav je v medicíne známy ako ateroskleróza. Mastné usadeniny spôsobia nielen vysoký krvný tlak, ale aj problémy s erekciou.

Tento stav môže prispieť k samotnej impotencii, pretože nielenže znižuje správny prietok krvi do penisu, ale zasahuje do schopnosti tela rozšíriť cievy a dosiahnuť tvrdé erekcie.

Sója

Jedným z hlavných zdrojov bielkovín v mnohých nápojoch a potravinách je sója. Sója má nepochybne množstvo priaznivých účinkov ale na druhej strane, prílišná konzumácia sóje môže negatívne ovplyvniť mužské sexuálne zdravie a kvalitu erekcie.

Hlavným dôvodom je to, že jedným zo spôsobov, ktorým sója pozitívne vplýva na zdravie, je prostredníctvom napodobňovania ženského pohlavného hormónu. Sója má účinky estrogénu. Hoci neexistujú žiadne dôkazy toho, že mierna konzumácia sóje môže mať negatívny vplyv na erekciu, jej nadmerná konzumácia teoreticky negatívne účinky mať môže.

Vyššie uvedený je len krátky zoznam toho, čoho sa vyvarovať alebo aspoň minimalizovať, aby ste si udržali dobré sexuálne zdravie a dobrú erekciu. Jednoducho povedané, udržanie si a dosiahnutie zdravého sexuálneho života u mužov nezahŕňa iba vyvarovanie sa určitým zložkám stravy, ale aj prijímanie dobre vyváženej stravy a zdravý spôsob života.

Podľa mnohých sexuológov a odborníkov na zdravie, jedným z najlepších spôsobov ako zlepšiť sexuálne zdravie je vyhnúť sa tomu, čo je zlé a prijímať to, čo je dobré. Okrem toho, správny výber potravín môže zabrániť bežným zdravotným problémom u mužov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac