6 superpotravín pre zdravú prostatu

Posledná úprava 16.02.2023

Zostavenie vyváženého jedálnička

Prostata, ktorá je časťou mužského reprodukčného systému, je žľaza, ktorá sa nachádza pred konečníkom pod močovým mechúrom. Má približne veľkosť orecha a počas života muža rastie. Ako starnete je dôležité udržať si zdravú prostatu. Žľaza sa môže zväčšiť a rakovina prostaty je jednou z najbežnejších rakovín u mužov.

Neexistuje jednoznačný dôkaz, že zdravá výživa dokáže predísť problémom s prostatou, avšak udržanie vyváženej stravy môže znížiť riziko týchto problémov. Zostavenie si jedálnička v podobe zeleniny a ovocia je vo všeobecnosti dobrou voľbou pre zdravie a obzvlášť pre zdravú prostatu.

Drobné ovocie

Drobné ovocie ako jahody, černice a maliny majú vysoký podiel vitamínu C a antioxidantov. Antioxidanty hrajú v našom tele dôležitú rolu, keďže predchádzajú poškodeniu organizmu voľnými radikálmi, molekulami, ktoré napádajú zdravé bunky a prispievajú k riziku rakoviny. Vitamín C môže tiež zmierniť symptómy benígnej hyperplázie prostaty (BHP) a to tak, že podporuje močenie a znižuje opuch.

Takže, aký je tip na zdravú desiatu bohatú na vitamín C? Odporúčané je zmiešať rôzne borievky a listovú zeleninu do formy smoothie spoločne s mliekom a proteínovým práškom. Čučoriedky, banán, mlieko, proteínový prášok a arašidové maslo spravia spolu perfektné smoothie so skvelou chuťou a živinami a pri tom ho spravíte rýchlo a jednoducho.

V jednej šálke jahôd sa nachádza približne 90mg vitamínu C a približne 14mg v jednej šálke čučoriedok. Ďalšie skvelé zdroje vitamínu C je citrusové ovocie, ananásov melón (kantalup), špenát, brokolica a mango. Pre väčšinu dospelých ľudí je odporúčaných 90 mg vitamínu C denne.

Tučné ryby

Existuje mnoho dôvodov, prečo zahrnúť do jedálnička omega 3 mastné kyseliny. Pomáhajú znížiť vysoký cholesterol a udržať jeho zdravú hladinu, znižovať vysoký krvný tlak, pomáhajú s chudnutím a dokážu znížiť riziko infarktu. Aj napriek tomu, že experti zvyčajne radia pre zdravú prostatu vyhýbať sa zvieracím tukom, strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny dokáže zdravie prostaty posilniť. V skutočnosti totiž omega 3 mastné kyseliny, ktoré môžeme nájsť v potravinách ako je pstruh a sleď, dokážu pomôcť znížiť riziko rakoviny prostaty.

Pre zdravú prostatu sa odporúča zameniť zvieracie tuky za tučné ryby ako je losos, sardinky, sardela a tuniak pre blahodarné omega 3 mastné kyseliny.

Pre mnohých dospelých sa odporúčajú 2 porcie (1 porcia je 100g) ryby týždenne. Máte obavy ohľadom ortuti vyskytujúcej sa v rybách? Sardela, sleď, sardinky a sladkovodný pstruh sú dobrými zdrojmi omega 3 mastných kyselín a majú nízku hladinu ortuti.

Orechy

Zdravé tuky, ako tie obsiahnuté v orechoch, dokážu pomôcť znížiť vysoký cholesterol a podporiť zdravie mozgu. Orechy sú jedným z najlepších snackov. Sú ľahko prenosné, zdraviu prospešné a stoja za tie peniaze.

Para orechy sú nielen dobrým zdrojom dôležitých živín ako je vitamín E a vápnik, ale sú taktiež plné selénu. Výskum z roku 2010 potvrdil, že selén spoločne so sójou môžu pomôcť v boji proti rakovine prostaty. Avšak na potvrdenia tohto tvrdenia je potrebný ďalší výskum.

Jeden para orech má viac než 100% dennej hodnoty selénu, preto môžu byť para orechy vo vysokých dávkach škodlivé, preto si dávajte pozor. Ďalšími skvelými orechmi sú pekanové orechy, mandle a vlašské orechy. Orechy vedia byť poriadne tučné, takže pamätajte, že menej je viac.

Čo sa týka tukov, nejde veľmi o množstvo ako skôr o kvalitu. Ak by sme sa skôr zamerali na omega 3 mastné kyseliny a mononenásytené tuky určite by sme si takto významne podporili naše celkové zdravie.

Fazuľa

Tu je jeden návrh na zmenu, ktorý podporí zdravie vašej prostaty: Zameňte červené alebo spracované mäso za rastlinný tuk. Fazuľa, chia semienka či konopné semená sú plné bielkovín a iných dôležitých živín.

Napríklad čierna fazuľa je plná živín. Len 1 šálka tejto fazule má približne 15 gramov bielkovín a 15 gramov železa, ktoré môže podporiť zdravie vašej prostaty. Na druhej strane konopné alebo chia semená majú zhruba 5 gramov bielkovín na 28 gramov semienok. Konopné semená taktiež obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, zatiaľ čo chia semená obsahujú na 28 gramov približne 10 gramov železa.

Fazuľa môže byť pridaná do šalátov, alebo zamenená za mäso v burrite, alebo wrape a zase konopné a chia semená môžete pridať do ovsenej kaše, miešaných nápojov a gréckeho jogurtu. Pre mnohých dospelých je odporúčaná dávka 38 gramov železa a 56 gramov bielkovín denne.

Zelený čaj

Výskum ukazuje, že zelený čaj vám dokáže pomôcť v boji proti rakovine prostaty. A nielen to, zelený čaj taktiež pomáha znížiť vysoký cholesterol a dokonca zlepšuje pamäť a rozsah pozornosti.

Aj keď pochopiteľne spôsob konzumovania zeleného čaju je čaj si uvariť, existujú ďalšie spôsoby ako využiť jeho blahodarné účinky. Jedným z týchto spôsobov je pridať si zelený čaj do smoothie alebo použitie čaju na pripravenie marinády.

Vodný melón

Táto typická súčasť letného stravovania je bez tuku a bohatá na vitamín A a C. Vodný melón je taktiež skvelým zdrojom lykopénu, antioxidantu, ktorý dáva všetkým potravinám ako sú paradajky a vodný melón ich farbu. (Melón tiež podporuje erekciu.)

Výskum ukazuje, že lykopén môže pomôcť znížiť riziko rakoviny prostaty. Lykopén môžete nájsť v potravinách ako sú paradajky, marhule, grep, guava a papája. 1 a ½ šálky vodného melónu obsahuje približne 9 až 13 miligramov lykopénu.

Odporúčaná dávka pre mnohých dospelých je približne 10 mg lykopénu denne, čo by nemalo byť príliš, keďže 1PL kečupu obsahuje 2,5 mg a ½ šálky paradajkového pretlaku 25 mg lykopénu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac